شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    ... 21

راهنمای تفسیر آزمایش اسپرم (اسپرموگرام)

1. hossein1982 نوشته است: با سلام به دوستان عزیز
    دوست و کابر حرفه ای عزیز m1989
    طبق توصیه شما دوباره آزمایش اسپرم دادم که نتیجه این شد :
    test                         result                unit
    abstinence                     1                   days
    volume                      5.4                     ml
                          appearance            normal     
                          liquefaction time        normal
                          viscosity             normal
                           rouand cell              3-4

test                       before processing              after processing
                                               sperm concentration          160 mill
                                                   quick progressive (a          10%
                                                   slow progressive (b          46%
                                                   none progressive          11%
                                                  immotile             33%
                                                   normal morphology            5%

اگه خاطر مبارکتون باشه در نمونه آزمایش قبلی ام که فاصله آخرین انزالم تا زمان نمونه گیری 2 روز بود مورفولوژی نمونه ام 65 درصد بود (به گفته خودتون ) اما در این نمونه که فاصله آخرین انزال تا زمان نمونه گیری حدود 5 روز بود مورفولوژی به 5 درصد کاهش داشت که کاهش چشمگیری بوده
    دلیل این امر چی میتونه باشه و آیا تغییر و کاهش  ناگهانی و به این شدت امری عادی است؟
    ممنون از پاسخ گویی شما دوست گرامی
    درضمن پزشک مربوطه برای من قرصSilica+Q10 و  GMV Omega3 تجویز کرده ، تاثیر این قرص ها چی میتونه باشه ؟
    باز هم ممنون

سلام

در تست شما در مورد فاکتورهای مهم باروری،
    مورفولوژی براساس رفرنس‌های WHO نرمال نیست اما غلظت و تحرک اسپرم‌ها نرمال هستن و این بهبود در غلظت از همه چیز مهم‌تره و شانس بارداری شما رو به مراتب افزایش خواهد داد.

چند نکته در تست شما وجود داره:

- حجم نمونه 5.4 گزارش شده که بیش از مقدار نرمال هست.
    - Round Cell در منی دیده شده و احتمال عفونت وجود داره.
    - شما بیان کردید بین آخرین انزال و زمان دادن تست، 5 روز فاصله بوده در صورتی که در تست شما (هایلایت نارنجی) عنوان شده که این فاصله یه روز بوده!

عدم شفافیت در نکته‌ی اخیر (!) + افزایش دما در ناحیه‌ی بیضه‌ها + استرس + واریکوسل گرید 2 شما، دلایل خوبی برای این موضوع هستن و ممکنه بر شکل اسپرم‌های شما تأثیر منفی بذارن.
    شما نگفتید شغل‌تون چیه؟
    و آیا در مکان گرمی فعالیت می‌کنید؟
    یا اینکه نوت‌بوک‌تون رو نزدیک شکم و بیضه‌ها قرار می‌دید؟
    یا در سونا و آب گرم زیاد قرار داشتید؟
    اگه شغل و ... رو اینجا نمی‌تونید بنویسید در پیام خصوصی من رو در جریان بذارید.

درمان دارویی برای بهبود شرایط اسپرم‌های شماست.

2. با سلام خدمت تمامی دوستان محترم
    من 17 سال دارم چند وقت پیش یه آزمایش اسپرموگرام  دادم که نتیجش این بود حجم مایع منی 4 سی سی                           غلظت اسپرم 110 میلیون در هر سی سی که 45 درصدش حرکت به جلو داشت بقیه چیزاش نرمال بود البته من قبل از اینکه آزمایش رو بدم حدود 20 ساعت قبل از آزمایش محتلم شده بودم آیا من توی باروری مشکلی دارم؟  آیا محتلم شدن من روی کیفیت اسپرم تاثیر میذاره؟     یه سوال دیگه هم داشتم این که من دچار کاهش شدید میل جنسی شدم  بطوری که به سختی تحریک میشم ضمنا من دچار افسردگی فصلی هستم یعنی فصل های پاییز و زمستون افسرده میشم و وقتی هم تحریک میشم زود التم زود نعوظش رو از دست میده آیا ممکنه افسردگی فصلی من باعث ایجاد این حالت شده باشه؟ و سوال آخر اینکه طول آلت من 16 سانتی متر و قطرش 5 سانتی متر هست و اندازه بیضه من طول 5 سانتی متر عرض 3 سانتی متر و قطر هم 2.8 سانتی متر آیا اینا طبیعیه؟    ببخشید واقعا عذر میخوام سوالام خیلی زیاد شدن و متشکرم ازتون که وقتتون رو به من اختصاص میدید. بازم شرمنده

3. با سلام
    با توجه به نتایج آزمایش اسپرم (پست های 286 و 287 و 299 همین تاپیک (صفحه 20 ))که در دو آزمایش قبل ؛ در اولی مورفولوژی 65 درصد بود و در آزمایش دوم به گفته شما همه موارد غیر از مورفولوژی نرمال بود آیا نیازی هست دوباره به متخصص مراجعه کنم (با توجه به اینکه متخصص زنان و زایمان همسرم برای من قرص Q10 و امگا 3 تجویز کرده اند )؟
    در آزمایش اول دو روز فاصله بین انزال آخر و آزمایش بود که مورفولوژی 65 درصد شد ولی در آزمایش آخر 5 روز فاصله بود بین آخرین انزال و روز آزمایش  که مورفولوژی 5 درصد شد آیا تاخیر 5 روزه و خودداری از انزال میتونه تاثیری بر مورفولوژی داشته باشه و اینکه این کاهش چشمگیر عادیه یا نه ؟
    در آزمایش دوم همسرم منو تحریک کرد تا انزال داشته باشم (بدون دخول) ولی در آزمایش اول به صورت استمنا بود آیا درگیری ذهنی ناشی از "خودارضایی" میتونه بر مقدار منی تاثیر بزاره ؟
    ممنون از پاسخ گویی شما

4. hossein1982 نوشته است: با سلام
    با توجه به نتایج آزمایش اسپرم (پست های 286 و 287 و 299 همین تاپیک (صفحه 20 ))که در دو آزمایش قبل ؛ در اولی مورفولوژی 65 درصد بود و در آزمایش دوم به گفته شما همه موارد غیر از مورفولوژی نرمال بود آیا نیازی هست دوباره به متخصص مراجعه کنم (با توجه به اینکه متخصص زنان و زایمان همسرم برای من قرص Q10 و امگا 3 تجویز کرده اند )؟

سلام

همون‌طور که قبلا خدمت‌تون عرض کردم
    توصیه‌ی من این هستش که جهت درمان در این مورد، اولویت با ارولوژیسته.

نقل قول: در آزمایش اول دو روز فاصله بین انزال آخر و آزمایش بود که مورفولوژی 65 درصد شد ولی در آزمایش آخر 5 روز فاصله بود بین آخرین انزال و روز آزمایش  که مورفولوژی 5 درصد شد آیا تاخیر 5 روزه و خودداری از انزال میتونه تاثیری بر مورفولوژی داشته باشه و اینکه این کاهش چشمگیر عادیه یا نه ؟

برای انجام تست حداقل 3 روز باید بگذره و تایم 5 روزه مشکلی نداره و من باز قبلا به شما گفتم که
    بهتره برای جمع‌آوری نمونه در خود آزمایشگاه اقدام کنید چون در خونه و با انجام رابطه‌ی جنسی ممکنه نمونه رو به موقع تحویل آزمایشگاه ندید و این موضوع بر آنالیز منی شما تأثیر منفی بذاره.

نقل قول: در آزمایش دوم همسرم منو تحریک کرد تا انزال داشته باشم (بدون دخول) ولی در آزمایش اول به صورت استمنا بود آیا درگیری ذهنی ناشی از "خودارضایی" میتونه بر مقدار منی تاثیر بزاره ؟
    ممنون از پاسخ گویی شما

چه در خودارضایی و چه در رابطه‌ی جنسی، اگه جلوی انزال رو نگیرید، در میزان خروج منی اختلاف چشم‌گیری مشاهده نخواهید کرد.

5. Lord121 نوشته است: با سلام خدمت تمامی دوستان محترم
    من 17 سال دارم چند وقت پیش یه آزمایش اسپرموگرام  دادم که نتیجش این بود حجم مایع منی 4 سی سی غلظت اسپرم 110 میلیون در هر سی سی که 45 درصدش حرکت به جلو داشت بقیه چیزاش نرمال بود البته من قبل از اینکه آزمایش رو بدم حدود 20 ساعت قبل از آزمایش محتلم شده بودم آیا من توی باروری مشکلی دارم؟  

سلام

این مقادیری که نوشتید یعنی حجم نمونه، غلظت اسپرم‌ها و Progressive Sperms تقریبا مناسب هستن و در این موارد مشکلی نیست
    اما اگه تفسیر دقیقی می‌خواید براتون ارائه بشه باید تست رو به صورت کامل بنویسید دوست من.

نقل قول: آیا محتلم شدن من روی کیفیت اسپرم تاثیر میذاره؟

برای ایده‌آل بودن شرایط توصیه می‌شه بین آخرین انزال و زمان تست دادن، حداقل 3 روز و حداکثر 10 روز یا یه هفته فاصله باشه.

نقل قول: یه سوال دیگه هم داشتم این که من دچار کاهش شدید میل جنسی شدم  بطوری که به سختی تحریک میشم ضمنا من دچار افسردگی فصلی هستم یعنی فصل های پاییز و زمستون افسرده میشم و وقتی هم تحریک میشم زود التم زود نعوظش رو از دست میده آیا ممکنه افسردگی فصلی من باعث ایجاد این حالت شده باشه؟

مسائل روحی و روانی بر میل جنسی شما می‌تونه تأثیر منفی بذاره؛ برای بررسی بیشتر می‌تونید به روان‌پزشک مراجعه کنید.

نقل قول: و سوال آخر اینکه طول آلت من 16 سانتی متر و قطرش 5 سانتی متر هست و اندازه بیضه من طول 5 سانتی متر عرض 3 سانتی متر و قطر هم 2.8 سانتی متر آیا اینا طبیعیه؟    ببخشید واقعا عذر میخوام سوالام خیلی زیاد شدن و متشکرم ازتون که وقتتون رو به من اختصاص میدید. بازم شرمنده

در مورد سایز بیضه‌ها قبلا اینجا نوشتم.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  6. hamid162

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    باسلام او خسته نباشید
    تا الان چند بار جواب ازمایشاتم را هر 2 یا 3 ماه یکبار بعد از عمل واریکوسلم برایتان فرستادم دفعه اخر دکتر برایما روش لقاح مصنوعی را پیشنهاد داد ه بود و الان بعد از 3 ماه دوباره ازمایش اسپرم دادم و به صورت زیر بود

viscosity     normal
    ph   7.6
    volume   1
    double head   -
    giant head  10%
    amorf head   15%
    sperm count    5 mil
    motility after  30 min    40%
    motility after 120 min     35%
    non- motilite 60%
    w.b/hpf  7-8
    round cell  4-5
    normal form  75%
    g1 : minimal forward 80%
    g2 :    20%
    g3 : -
    g4: -
    میخواستم نظر شما را راجب ازمایشم بدانم البته این نمونه در ازمایشگاه و با فاصله 4 روز بعد از نزدیکی تهیه شده

7. hamid162 نوشته است: باسلام او خسته نباشید
    تا الان چند بار جواب ازمایشاتم را هر 2 یا 3 ماه یکبار بعد از عمل واریکوسلم برایتان فرستادم دفعه اخر دکتر برایما روش لقاح مصنوعی را پیشنهاد داد ه بود و الان بعد از 3 ماه دوباره ازمایش اسپرم دادم و به صورت زیر بود

viscosity     normal
    ph   7.6
    volume   1
    double head   -
    giant head  10%
    amorf head   15%
    sperm count    5 mil
    motility after  30 min    40%
    motility after 120 min     35%
    non- motilite 60%
    w.b/hpf  7-8
    round cell  4-5
    normal form  75%
    g1 : minimal forward 80%
    g2 :    20%
    g3 : -
    g4: -
    میخواستم نظر شما را راجب ازمایشم بدانم البته این نمونه در ازمایشگاه و با فاصله 4 روز بعد از نزدیکی تهیه شده

سلام

حجم نمونه کافی نیست دوست من؛ به نظر من تست رو بایستی تکرار کنید.
    به هر حال ...
    با همین حجم کم
    تعداد اسپرم‌ها (نسبت به 2mil در تست قبلی) با وجود رشد 150 درصدی، همچنان اوضاع جالبی نداره؛
    تحرک اسپرم‌ها (نسبت به میزان %20 در تست قبلی) رشد 100 درصدی داشته و این خوبه اما همچنان فاصله‌ی نه چندان زیادی تا حداقل مقدار نرمال وجود داره؛
    اما مورفولوژی اسپرم‌ها با افزایش تقریبا 114 درصدی، از حداقل مقدار نرمال فاصله‌ی زیادی گرفته و این عالیه.
    نکته‌ی دیگه اینکه همچنان عفونت در منی دیده می‌شه و در صورت تعویض آنتی‌بیوتیک تجویزی، ممکنه بهبودی حاصل بشه.  
    دوست من،
    با وجود خط درمان قبلی، روند بهبودی در فاکتورهای اسپرم مشهوده اما تعداد اسپرم‌ها وضعیت جالبی نداره و ضمن اینکه همچنان نزدیکی‌ها رو به صورت روز در میان در ایام تخمک‌گذاری همسرتون انجام می‌دید، هم شما و هم همسرتون برای روش‌های تلقیح آزمایشگاهی بایستی آمادگی کامل رو داشته باشید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 21 از 21
رفتن به صفحه :    ... 21

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید