شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

حجم و اندازه بیضه ها

1. با سلام و تشکر از سایت خوب و مفید شما ، من 30 سالمه و مجرد هستم . چند سوال راجع به بیضه ها داشتم که یک به یک مطرح میکنم (اینو بگم که من سال های طولانی خود ارضایی داشتم البته نه بصورت اعتیاد و زیاد ولی خب از سال های جوانی و شاید اواخر دوران راهنمایی به این کار روی آوردم یه وقت هایی برای 1-2 ماه ترک میکردم و بعد دوباره رو به این کار می آوردم ولی خوشبختانه مشکلی از لحاظ نعوذ و یا زود انزالی ندارم و گرم مزاج هستم) :
    1 – آیا راهی برای اندازه گیری حجم (اندازه) بیضه وجود داره؟ (بدون مراجعه به پزشک) چون من همیشه احساس میکنم که اندازه   بیضه هام به خاطر خوارضایی از حد نرمال کوچکتر هستند .( البته با اندازه گیری با خط کش طول بیضه ام حدود 4 سانتیمتر و عرض آن حدود 2.5 سانتیمتر می باشد)
    2- آیا اندازه بیضه ارتباطی با جثه و فیزیک بدنی فرد داره ؟ (من 174 سانتیمتر قد و وزنم 62 کیلوگرم و لاغر اندام هستم) گفتم شاید اندازه بیضه هام برای بدن خودم مناسب هستند و کوچک نیستند.
    3- آیا در یک شخص سالم  و بدون بیماری خاص با افزایش سن بیضه ها به تدریج کوچک شده و تحلیل می روند ؟ یا نه تا آخر عمر اندازه ثابتی دارند؟
    4- آیا خودارضایی و یا نزدیکی با شریک جنسی در طول سال ها تاثیری در اندازه بیضه های شخص خواهد داشت؟(منظورم اینه که در یک زندگی زناشویی معمولی با گذشت سال های طولانی آیا بیضه های مرد با وجود فعالیت در طی سال ها به همان اندازه باقی می ماند؟)

2. در مورد سوال اولتون میتونید با مراجعه به یه اورولوؤیست و نوشتن سونوی بیضه از اندازه بیضتون آگاه شید. سونوی بیضه یه مشخصات کامل از ویژگیهای بیضه مثل اندازه ، طول، چک هیدروسل ، واریکوسل و ... به شما میده. وگرنه اندازه گیری با خط کش به هیچ وجه دقیق نیست.

2- مطمئنا سایز اندام جنسی با سایز بدن ارتباط داره. ولی اینکه نرمال باشه یا نه رو فقط پزشک میتونه تعیین کنه و نه شما با خط کش.

3- گاهی اوقات واریکوسل باعث کاهش حجم بیضه میشه که در این مواقع عمل واریکوسل واجب میشه.

4- در پایان اگه از اندازه بیضتون نگرانید حتما به یه اورولوژیست مراجعه کنید تا اندام جنسیتون چک آپ بشه

3. سلام ، ممنون از پاسختون . می خواستم بدونم در رابطه با سوال 3 و4 هم میتونید منو راهنمایی کنید ؟ ممنون

4. سلام. ممنونم

1- اگر شخصی از نظر جنسی سالم باشه دلیلی برای کاهش حجم بیضه هاش وجود نداره. البته در دوران کهن سالی سیستم جنسی هم مثل خیلی از سیستم های بدن دچار ضعف میشه. همونطور که یه پیرمرد 70 ساله گوشش سنگین میشه یا چشاش ضعیف میشه دستگاه جنسیش هم مطمئنا قدرت ایام جوانیش رو نخواهد داشت.

2- برخی بیماری ها مثل واریکوسل، پیچش بیضه و ... میتونن باعث کاهش حجم بیضه بشن. واریکوسل گشاد شدن عروق خونی بیضه هست که با افزایش دمای بیضه باعث تحلیل تدریجی بیضه میشه. اما این رو بدونید در این موارد معاینه بالینی توسط متخصص اورولوژیست حرف اول و آخرو میزنه.

در ضمن لینکهای زیر مطالب مفیدی در باره پیچش بیضه و واریکوسل هستند که میتونه اطلاعات عمومیتونو بالا ببره.

http://www.roham.ws/web/ftopict-16331.html

http://www.roham.ws/web/ftopict-6592.html

5. سلام ، باز هم از شما دوست عزیز ممنونم .
    می خواستم بدونم در رابطه با orchidometer هم اطلاعاتی دارید ؟

6. amir914 نوشته است: با سلام و تشکر از سایت خوب و مفید شما ، من 30 سالمه و مجرد هستم . چند سوال راجع به بیضه ها داشتم که یک به یک مطرح میکنم (اینو بگم که من سال های طولانی خود ارضایی داشتم البته نه بصورت اعتیاد و زیاد ولی خب از سال های جوانی و شاید اواخر دوران راهنمایی به این کار روی آوردم یه وقت هایی برای 1-2 ماه ترک میکردم و بعد دوباره رو به این کار می آوردم ولی خوشبختانه مشکلی از لحاظ نعوذ و یا زود انزالی ندارم و گرم مزاج هستم) :
    1 – آیا راهی برای اندازه گیری حجم (اندازه) بیضه وجود داره؟ (بدون مراجعه به پزشک) چون من همیشه احساس میکنم که اندازه   بیضه هام به خاطر خوارضایی از حد نرمال کوچکتر هستند .( البته با اندازه گیری با خط کش طول بیضه ام حدود 4 سانتیمتر و عرض آن حدود 2.5 سانتیمتر می باشد)
    2- آیا اندازه بیضه ارتباطی با جثه و فیزیک بدنی فرد داره ؟ (من 174 سانتیمتر قد و وزنم 62 کیلوگرم و لاغر اندام هستم) گفتم شاید اندازه بیضه هام برای بدن خودم مناسب هستند و کوچک نیستند.
    3- آیا در یک شخص سالم  و بدون بیماری خاص با افزایش سن بیضه ها به تدریج کوچک شده و تحلیل می روند ؟ یا نه تا آخر عمر اندازه ثابتی دارند؟
    4- آیا خودارضایی و یا نزدیکی با شریک جنسی در طول سال ها تاثیری در اندازه بیضه های شخص خواهد داشت؟(منظورم اینه که در یک زندگی زناشویی معمولی با گذشت سال های طولانی آیا بیضه های مرد با وجود فعالیت در طی سال ها به همان اندازه باقی می ماند؟)

سلام

1. آره وجود داره. با orchidometer میتونید اندازه گیری رو خودتون انجام بدید (در ادامه به صورت خلاصه توضیح دادم) اما سونو قطعا دقیق تر خواهد بود.
    2. سایز بیضه ها با اندام فیزیولوژیکی ارتباط خاصی نداره. فردی که اندام کوچکی داره ممکنه بیضه های بزرگی داشته باشه و بالعکس.
    3. سایز بیضه ها با افزایش سن ارتباطی نداره و اینطور نیست که با هر سال افزایش سن یه میلی متر از سایز بیضه ها کاسته بشه! اگه اینطور بود از یه سنی به بعد بیضه ای وجود نداشت!!
    4. خودارضایی و رابطه‌ی جنسی هم با کاهش سایز بیضه ها ارتباط معناداری نداره.

نقل قول: می خواستم بدونم در رابطه با orchidometer هم اطلاعاتی دارید ؟

orchidometer یا orchiometer وسیله ای برای اندازه گیری سایز بیضه هاست که دارای تعدادی مهره‌ی چوبی یا پلاستیکی هست که هر مهره سایز بندی داره و از 1 - 25 میلی لیتر رو نشون میده. میتونید اون رو تهیه کنید و در کنار بیضه قرار بدید و سایز بیضه رو تخمین بزنید. تصاویر زیر رو ببینید. البته تصویر دوم رو ادیت کردم تا جنبه‌ی پورنوگرافی پیدا نکنه و برای سایت مون مشکلی ایجاد نشه.

در آخر توصیه می کنم اگر اختلاف سایزی در بیضه ها وجود داره یا احساس می کنید سایز بیضه ها کوچیکه حتما به ارولوژیست مراجعه کنید تا بررسی بیشتری انجام بشه.

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

7. سلام ، ممنون از پاسخ های کاملتون .
    آیا orchidometer فقط در اختیار پزشکان است و یا اینکه امکان تهیه آن برای ما هم وجود داره؟
    نمی دونم چرا بعضی اوقات فکر میکنم که بیضه هام از حد طبیعی کوچکتره و بعضی اوقات فکر میکنم که اندازه آنها طبیعیه؟ فکر کنم خیلی حساس شده ام چون سال های قبل اصلا اینطور نبوده ام . شاید تغییرات طبیعی کیسه بیضه به سرما یا استرس و... که باعث جمع شدن آن میشود باعث این فکرهای من میشه؟ شما نظرتون چیه؟ ممنون

8. amir914 نوشته است: سلام ، ممنون از پاسخ های کاملتون .
    آیا orchidometer فقط در اختیار پزشکان است و یا اینکه امکان تهیه آن برای ما هم وجود داره؟
    نمی دونم چرا بعضی اوقات فکر میکنم که بیضه هام از حد طبیعی کوچکتره و بعضی اوقات فکر میکنم که اندازه آنها طبیعیه؟ فکر کنم خیلی حساس شده ام چون سال های قبل اصلا اینطور نبوده ام . شاید تغییرات طبیعی کیسه بیضه به سرما یا استرس و... که باعث جمع شدن آن میشود باعث این فکرهای من میشه؟ شما نظرتون چیه؟ ممنون

سلام

1. وسایل ساده‌ی پزشکی برای عموم قابل فروش هستن. اگه تهران تشریف دارید یه سری به خیابون ولیعصر بزنید انواع لوازم پزشکی رو میتونید اونجا تهیه کنید.
    2. هم حساسیت شما و هم حالت رفلکسی که در بیضه ها وجود داره و نسبت به گرما و سرما تغییر حالت در اون ناحیه رخ میده ممکنه ذهنتون رو در این مورد مشغول کرده باشه و من مجددا توصیه می کنم به ارولوژیست مراجعه کنید و به نگرانی تون خاتمه بدید.

9. باز هم از شما ممنون دوست عزیز .
    من تو بعضی از سایت های . مقاله های خارجی خوانده ام که با اندازه گیری طول ، عرض و ضخامت بیضه (با خط کش) و  با فرمولی خاص هم میشه حجم بیضه رو حساب کرد . این یه روش ساده برای محاسبه حجم بیضه است .
    راستی شما می دونید که حجم بیضه برای یک فرد بالغ باید در چه محدوده ای باشه؟

10. amir914 نوشته است: باز هم از شما ممنون دوست عزیز .
    من تو بعضی از سایت های . مقاله های خارجی خوانده ام که با اندازه گیری طول ، عرض و ضخامت بیضه (با خط کش) و  با فرمولی خاص هم میشه حجم بیضه رو حساب کرد . این یه روش ساده برای محاسبه حجم بیضه است .

دوست عزیز قبل از طرح سوالتون میتونستید با یه سرچ ساده تو سایت جواب سوالتونو پیدا کنید. در لینک زیر دکتر جواب سوالی مشابه سوال شما رو دادن.
    http://www.roham.ws/web/ftopict-1496.html

11. amir914 نوشته است: باز هم از شما ممنون دوست عزیز .

سلام

دوست مون صحبت دکتر رو در این مورد لینک دادن اما من هم طبق یه رفرنس دیگه پاسخ تون رو میدم:

1. روشی که ذکر کردید قابل انجامه اما پر واضحه که نحوه‌ی اندازه گیری طول و عرض و ارتفاع بیضه خطای نه چندان کمی در محاسبات ایجاد خواهد کرد اما به هر حال میتونید طول، عرض و ارتفاع بیضه رو خودتون اندازه گیری کنید. از اونجایی که بیضه یه شکل بیضوی یا بیضی گون کامل و دقیق محسوب نمیشه بنابراین استفاده از فرمول حجم اون هم دو مرتبه خطای بیشتری رو در محاسبات وارد میکنه. با فرض تقریب زدن شکل بیضه ها به بیضی گون فرمول صحیح حجم این شکل هندسی به صورت زیره:

2. سایز نرمال بیضه در یه انسان سالم Cm3 12 - 30 گزارش شده.

12. با سلام و تشکر از پاسختون .

اما فکر کنم فرمولتون یه چیزی کم داره ، فکر کنم باید :  (2/طول)*(2/عرض)*(2/ارتفاع)*3.14*(4/3)
    باشه . با این فرمول حجم بیضه من 13-14 cm3 میشه . به نظرتون این سایز تو رنج نرمال قرار داره ؟ و مشکلی ندارم ؟

13. amir914 نوشته است: با سلام و تشکر از پاسختون .

اما فکر کنم فرمولتون یه چیزی کم داره ، فکر کنم باید :  (2/طول)*(2/عرض)*(2/ارتفاع)*3.14*(4/3)
    باشه . با این فرمول حجم بیضه من 13-14 cm3 میشه . به نظرتون این سایز تو رنج نرمال قرار داره ؟ و مشکلی ندارم ؟

سلام

داشتم فرمول رو اصلاح می کردم که شما پست ارسال کردید.    
    با توجه به سایزی که اندازه گیری کردید این حجم در مقادیر نرمال قرار داره.

14. ممنون و خوشحالم که تو رنج نرمال قرار داره . آیا مرجعی برای رنج نرمال بیضه افراد بالغ وجود داره ؟

15. amir914 نوشته است: ممنون و خوشحالم که تو رنج نرمال قرار داره . آیا مرجعی برای رنج نرمال بیضه افراد بالغ وجود داره ؟

به اینجا مراجعه و کتاب رو دانلود کنید صفحه 98 کتاب یا صفحه 111 فایل PDF، پاراگراف دوم، خط اول تا سوم این عبارت نوشته شده:

A healthy European man has, on average, a testicular volume of 18 ml per testis; the normal range lies between 12 and 30 ml

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید