شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه : 1 ...   

راهنمای تفسیر آزمایش اسپرم (اسپرموگرام)

1. نکات مهم این تاپیک:
    - شایعترین فرم اسپرموگرام در ناباروری، اسپرموگرام نرمال است.
    - اسپرموگرام اگر نرمال باشد یا نباشد ربطی به باروری ندارد.
    - در صورت غیر طبیعی بودن اسپرموگرام تنها می توان گفت که احتمال ناباروری ممکن است افزایش یابد.

سلام،
    اگر آزمایش اسپرم (اسپرموگرام- آزمایش منی) دارید و می خواهید تحلیل و تفسیر آن را بدانید ابتدا به نکات مهمی که به آن اشاره شده توجه کنید و سپس اقدام به ارسال نتیجه آزمایش بکنید.
    تایپکهای زیر را ابتدا به دقت بخوانید:

ناباروري در مردان - اسپرموگرام (Spermogram) - آزمایش اسپرم

تفسیر ،تحلیل ، آنالیز و بررسی آزمایش اسپرم

استانداردهای سازمان بهداشت جهانی برای یک مایع منی طبیعی (اسپرموگرام نرمال)

تشکر شده توسط : 13 کاربر
  2. با عرض سلام و خسته نباشید هدمت همه دوستان به خصوص آقای دکنر و فعالان سایت خوبشون
    من امروز جواب آزمایشم رو گرفتم
    volome : 1.8   ml
    color: gray &  opaqu

viscosity: normal
    liquifaction time : 20 minutes     
    ph: 8.1
    total count :28.2 mil
    motility in 1 hr 60

grade0: 40
    grade1 : 15
    grade2 : 20
    grade3:15
    grade4: 10
    wbc: 10-12
    rbc: 2-3
    normal:60
    abnormal: 40
    motility in 2 hr:50

طبق لینک هایی که  از قبل بود یه چیز هایی فهمیدم  این که مقدارش کمه
    ولی سرعتش خوبه
    و نباید توش wbc باشه
    میخواستم بدونم منظور از 28.2 همون بیش از 20 میلیونه ؟
    و خلاصه که بهم بگید وضعیتم چجوریه با توجه به این که دکتر بهم گفت واریکسل دو طرفه داری و سونوگرافی گفت واریکسل چپ Grade 2  واریس بیش از 3 میل
    ممنون میشم از کمکتون

3. ضمنا توی آزمایشم دکتر آزمایشگاه  grade0 & grade4 & wbc &abnormal رو برام علامت زده ؟
    Wbcاز مطالب سایت فهمیدم باکتریه
    اما grade توی آزمایش های دیگر دوستان ندیدم خیلی ترسیدیم میشه یه توضیح بدید.
    rbc باید بین 1-2 باشه ؟!! و اگه  جواب مثبته  من که 2-3 چه اوضاعی دارم و در کل در چه وضعیتی هستم با تشکر فراوان ممنون میشم که کمکم کنید

4. docky نوشته است: با عرض سلام و خسته نباشید هدمت همه دوستان به خصوص آقای دکنر و فعالان سایت خوبشون
    من امروز جواب آزمایشم رو گرفتم
    volome : 1.8   ml
    color: gray &  opaqu

viscosity: normal
    liquifaction time : 20 minutes     
    ph: 8.1
    total count :28.2 mil
    motility in 1 hr 60

grade0: 40
    grade1 : 15
    grade2 : 20
    grade3:15
    grade4: 10
    wbc: 10-12
    rbc: 2-3
    normal:60
    abnormal: 40
    motility in 2 hr:50

طبق لینک هایی که  از قبل بود یه چیز هایی فهمیدم  این که مقدارش کمه
    ولی سرعتش خوبه
    و نباید توش wbc باشه
    میخواستم بدونم منظور از 28.2 همون بیش از 20 میلیونه ؟
    و خلاصه که بهم بگید وضعیتم چجوریه با توجه به این که دکتر بهم گفت واریکسل دو طرفه داری و سونوگرافی گفت واریکسل چپ Grade 2  واریس بیش از 3 میل
    ممنون میشم از کمکتون

سلام

با توجه به دیتاهایی که گذاشتین باید بگم:

PH اسپرم یه ذره زیاده چون رنج نرمالش بین 7.2 - 8 هس ولی فاکتور خیلی مهمی در بارداری نی. چسبندگی نرماله. تعداد اسپرم که فاکتور مهمی در بارداریه، 28.2 میلیون در میلی لیتر ذکر شده که از حداقلش که باید 20 میلیون باشه بیشتره ولی هر چی که از این مینیمم فاصله داشته باشه در بارداری خیلی موثره. grade یعنی درجه، رتبه یا کلاس سطح حرکت اسپرم که grade 0 یعنی اسپرم های بی حرکت (Nonprogressive) که 40 درصد گزارش شده که مقدارش زیاده و grade 4 یعنی اسپرم های دارای حرکت سریع و رو به جلو (Rapidprogressive) که 10 درصد گزارش شده که مقدارش کمه. اسپرم با شکل غیر نرمال 40 درصد ذکر شده که این هم مقدارش زیاده.  

خلاصه اینکه آزمایشتون طبیعی نشون نمیده.
    شما آزمایشو به پزشکتون نشون بدین، احتمال عمل برا واریکوسل تون وجود داره.

توصیه اکید من اینه که از مصرف هر گونه داروی گیاهی (با توجه به شغلتون!) خودداری کنین و فقط تحت نظر پزشکتون مراحل درمانو ادامه بدین.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  5. سلام رفتم پیش دکتر گفت مقدارش خوبه ولی باید بیشتر بشه به همین خاطر 2 تا قرص بهم داد و برای میکروب های مجاری اداری هم بهم قرص داد و گفت بعد چهار ماه دوباره بیا برای آزمایش خلاصه گفت نیازی به عمل هم نیست فقط وقت کافیه
    درسته دوست عزیز من خودم هم به دکتر گفتم چون میخوام خوب شم اومدم پیش متخصص و نمیخوام که بدون اطلاعات از  داروی گیاهی استفاده کنم ممنون از کمکتون

6. با عرض سلام و خسته نباشید
    می خواستم اگه ممکن هست لطف کنید نتیجه آزمایش شوهر منو هم بررسی کنید
    شوهرم 35 سالشه و سال 88 هم عمل واریکوسل انجام داده,ما 4 ساله که برای بارداری اقدام کردیم و تا بحال نتیجه نگرفتیم,میخواستم بدونم وضعیت اسپرم شوهرم می تونه دلیل باردار نشدن من باشه؟
    آزمایش رو 4 روز بعد ار آخرین نزدیکی گرفتیم
    volume:.....3.6
    color:.....creamy
    reaction(ph)......alkaline
    liquefaction time:.....20 min
    viscosity:.....normal
    sperm count:.....59 million
    total sper count:....212
    motility:....45%
    quick progression:....8%
    slow progression:....32%
    non progression:....5%
    non motile:....55%
    normal morphology:....6%
    abnormal morphology:....94%
    agglotination:....no
    round cells:....10-15
    با تشکر

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  7. سلام تا اونجایی که من میدونم Abnormal  یا همون حالت  غیر طبیعی  تو این آزمایش زیاده ! 94 درصد

سرعت زیر 50
    و 55 درصد بدون حرکت

البته چیزی که من توی مقایسه با بفیه فهمیدم شما هم اگه لینک های بالای صفحه رو زیر رو رو کنید متوجه خیلی چیز ها میشید

8. mamangoli نوشته است: با عرض سلام و خسته نباشید
    می خواستم اگه ممکن هست لطف کنید نتیجه آزمایش شوهر منو هم بررسی کنید
    شوهرم 35 سالشه و سال 88 هم عمل واریکوسل انجام داده,ما 4 ساله که برای بارداری اقدام کردیم و تا بحال نتیجه نگرفتیم,میخواستم بدونم وضعیت اسپرم شوهرم می تونه دلیل باردار نشدن من باشه؟
    آزمایش رو 4 روز بعد ار آخرین نزدیکی گرفتیم
    volume:.....3.6
    color:.....creamy
    reaction(ph)......alkaline
    liquefaction time:.....20 min
    viscosity:.....normal
    sperm count:.....59 million
    total sper count:....212
    motility:....45%
    quick progression:....8%
    slow progression:....32%
    non progression:....5%
    non motile:....55%
    normal morphology:....6%
    abnormal morphology:....94%
    agglotination:....no
    round cells:....10-15
    با تشکر

سلام

از سه فاکتور مهم برا بارداری فقط تعداد اسپرم نرماله. دو فاکتور مهم دیگه یعنی حرکت اسپرم و مورفولوژی مشکل داره.
    سلول گرد هم زیاد مشاهده شده.

شغل همسرتون چیه؟
    اگه کارشون سنگینه، مراقبت های بعد از عمل واریکوسل رو انجام دادن؟
    به پزشک مراجعه کنین احتمال عفونت هم وجود داره.

از نظر کارکرد تخمدان ها (تنبلی، وجود کیست و ...)، خودتون بررسی شدین؟

تشکر شده توسط : ROHAM و 1 کاربر ديگر
  9. ممنون از پاسختون
    بله کار شوهرم سنگینه,هم از نظر ساعت کار و هم از نظر کار بدنی؛تا 6 ماه بعد از عملشون تقریبا استراحت می کردن و کار سنگین انجام نمیدادن.
    شوهرم خیلی از موبایل و تبلت استفاده میکنه؛می تونه امواج این دستگاهها اثری روی اسپرم داسته باشه؟
    من خودم pco هستم +تنبلی تخمدان ولی تحت نظر دکتر هستم و هر ماه چکاپ می شم ,1 ماه پیش هم لاپراسکپی و هیستروسکپی تشخیصی شدم که همه چیز ظاهرا نرمال بوده,این ماه هم از روز 5 قاعدگی که امروز میشه روزی 4 تا قرص کلومیفن و 4 تا دگزامتازون میخورم.
    یعنی این ماه امیدی نیست با این تعداد اسپرم کم سالم من باردار بشم؟تا درمان شوهرم رو بخوایم دوباره شروع کنیم

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  10. mamangoli نوشته است: ممنون از پاسختون
    بله کار شوهرم سنگینه,هم از نظر ساعت کار و هم از نظر کار بدنی؛تا 6 ماه بعد از عملشون تقریبا استراحت می کردن و کار سنگین انجام نمیدادن.
    شوهرم خیلی از موبایل و تبلت استفاده میکنه؛می تونه امواج این دستگاهها اثری روی اسپرم داسته باشه؟
    من خودم pco هستم +تنبلی تخمدان ولی تحت نظر دکتر هستم و هر ماه چکاپ می شم ,1 ماه پیش هم لاپراسکپی و هیستروسکپی تشخیصی شدم که همه چیز ظاهرا نرمال بوده,این ماه هم از روز 5 قاعدگی که امروز میشه روزی 4 تا قرص کلومیفن و 4 تا دگزامتازون میخورم.
    یعنی این ماه امیدی نیست با این تعداد اسپرم کم سالم من باردار بشم؟تا درمان شوهرم رو بخوایم دوباره شروع کنیم

خواهش می کنم.

بعید می دونم این امواج در طول عمر، کمیت، کیفیت و ... اسپرم تاثیر داشته باشه چون اگه اینجوری بود نسل ما که نسلیه که با IT بزرگ شده، الان قدرت تولید مثل نداشت. حداقل من تحقیق و مقاله ی معتبری تو این قضیه ندیدم. تاثیر امواج رو کارکرد مغز و گوش گزارش شده ولی رو اسپرم نه (البته تا جایی که من میدونم).  

خب مشکل شما دو طرفس ایشالا که با مصرف داروها مشکلتون حل میشه و مامان میشین. امیدتونم هیچ وقت از دست ندین، من فک نمیکنم مشکلتون از این تاپیک وخیم تر باشه.  تلاشتونو بکنین و امیدوار باشین.

تشکر شده توسط : ROHAM
  11. mamangoli نوشته است:
    من قبلا مقاله در مورد اینکه آقایون وسایلی مثل لبتاپ که حرارت تولید می کنند رو روی پاهاشون نذارن موقع استفاده،چون باعث میشه دمای بیضه ها بالا بره و باعث از بین رفتن اسپرمها میشه
    دقیقا دلیل این همه نازایی ها تو نثل ما فکر می کنید چی میتونه باشه؟چرا همه مامان و بابا ای ما بدون هیچ مشکلی همون ماه اول و دوم بچه دار می شدند و شاید تو هر خانواده بزرگی شاید 1 زوج نلبارورم وجود نداشت؟ولی من الان میتونم به جرات بگم هم نسلیای ما مخصوصا کسانی که بیشتر با تکنولوژی سروکا دارند 50 درصدشون و شایدم بیشتر احتیاج به درمان دارن واسه باردار شدن,فکر میکنید چی میتونه عاملش باشه؟رژیم غذایی ناسالم,تحرک کم و تکنولوژی...پ ا را ز ی ت ....

ما که همیدمون اول به خداست بعدشم به دکترم
    ایشالا هر چی خیر و صلاح پیش بیاد واسه همه
    باز هم ممنونم از توجهتون

شما در مورد امواج سوال کردین نه گرما!
    منم موافقم که مراقبت باید صورت بگیره ولی فکر نمیکنم آقایی نوت بوکشو خیلی نزدیک شکمش و بیضه ها قرار بده!
    به هر حال این حرفتون درسته که گرما در ناحیه ی کیسه ی بیضه بر روی مشخصات منی (که حاوی اسپرمه) تاثیر میذاره برا همینه که به آفایون توصیه میشه لباس زیر تنگ نپوشن یا تو سونا (با آب خیلی گرم) نمونن و ... .

اینکه میگین این همه نازایی تو نسل ما (البته اگه سنتون درست باشه من و شما یه نسل اختلاف داریم!) ایجاد شده آمار و دیتاهای رسمی میخواد ها!
    اما من فکر می کنم این مشکلات در مشخصات اسپرم آقایون یه درصدیش که کم هم نیست به سن ازدواج ربط داره و مشخصات اسپرم هم من جمله فاکتور مهم حرکت اسپرم، به سن وابستگی زیادی داره. این گپ بین سن بلوغ جنسی یه پسر تا سن ازدواجش (که الان تازه میانگینش 29 - 28 ساله) که حدود 15 - 16 سال میشه از هر نظر که فکر کنین اثر سوئی میذاره از هر نظر. مامان باباهای ما به مراتب در سنین پایین تری ازدواج می کردن (فرای درست یا غلط بودنش).
    یه پسر اگه به مدت 10 روز منی انزال نداشته باشه باعث کاهش یکی از سه فاکتور مهم بارداری یعنی حرکت اسپرم (به خصوصRapid progressive) میشه. حالا فرض کنین یه پسری که اعتقاد به رابطه جنسی قبل از ازدواج نداره و شرایط ازدواج رو هم نداره تو این 15 - 16 سال چقدر مشکلش میتونه بزرگ بشه در حالی که حتی روحش هم خبر نداره.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  12. نقل قول: سلام  من خانومی 24 ساله و متاهل هستم و 4 ساله که ازدواج کردم و الان 5 ماهه که برای بارداری اقدام کردیم ولی نتیجه نگرفتیم.خودم از نظر تخمک گذاری مشکلی ندارم و دکتر گفته که ازمایش شوهرم مشکل داره .میشه این ازمایشو برام تفسیر کنید و بگید چقدر طول می کشه تا باردار شیم.
    volum:2
    color:milky
    appearance:opaqu
    viscosity:normal
    liquifaction time:60
    ph:8
    total sperm count:35,000,000
    normal form:80%
    abnormal form:20%
    wbc:2-3
    rbc:1-2
    epithelial cell:1-2
    motility in 1 hr:60%
    non motility:40%
    grade 1: 20%
    grade 2: 30%
    grade 3: 10%

مدت زمان نرمال تبدیل شدن به مایع liquefaction بین 20 تا 40 دقیقه است. معمولاً اسپرم داخل پروتئيني شناور هست كه بلافاصله بعد از انزال اون پروتئين حالت لخته و چسبنده به خودش مي گيره و بعد از يه مدت زماني معمولي دوباره به حالت مايع برميگرده که در آزمایش شما 60 دقیقه بوده است.
    اشکال غیر طبیعی اسپرم 20% بوده که برای بارداری موفق بهتر است این مورد بیشتر از 30% نباشد که برای شما این مقدار اشکالی ندارد. پس همانطور که می بینیم مقدار 80% در شكل اسپرم نرمال هستند.
    میزان گلبول های سفید و قرمز  (wbc - rbc) هم در محدوده طبیعی هستند.
    تحرک اسپرم ها 60% بوده و 40% آنها بدون حرکت بوده اند. هرچقدر تحرک، تعداد و مورفولوژی اسپرم، بیشتر باشد در افزایش شانس احتمال بارداری مؤثر است. تعداد کل اسپرم ها 35 میلیون بوده و در محدوده طبیعی است.
    از لحاظ تحرک اسپرم ها، درجه 1 (کمترین تحرک)20% - درجه 2 (فعالیت خوب) 30% - درجه 3 (تحرک خوب) 10% بوده است.
    براي باروري حرکت سريع و مستقيم رو به جلو داشتن اسپرم خيلي مهم است که هرچه این مقدار بیشتر باشد بهتر است.
    سعی کنید با توجه به سیکل قاعدگی در ایام تخمک گذاری برنامه خود را تنظیم کنید تا شانس بیشتری برای بارداری داشته باشید.

13. نقل قول: سلام این نتیجه ازمایش اسپرم همسرمه خواهش میکنم  کمکم کنید و بهم بگید نتیجه ش چیه؟؟
    Abstinence.........3.0
    collection/test time............50
    volume............4.0..............milky
    appearance...........normal
    liquefactionn..........normal
    viscosity............normal
    ph...........8.0
    w.b.c...........n.a
    asc............31    million
    motility............34
    morphology...............21%
    msc....................10.5
    f s c .........................3.4 million
    s m i...................84
    all sperm insample..............124 million
    all motil sperm in sample.............42 million
    all functional sperm in sampel.............13.6 million

اسپرم های متحرک 34% بوده که مقدار خوب آن بالای 50% است.
    اسپرم های دارای مورفولوژی نرمال 21% که بهتره بیشتر از 30% باشد
    اسپرم های دارای حرکت پیشرونده 10.5% بوده و اسپرم های دارای مورفولوژی نرمال و حرکت پیشرونده 3.4% بوده و همچنین اندکس کیفیت تمام نمونه با در نظر گرفتن تعداد و حرکت و مورفولوژی و میزان فضای آکروزومی اسپرم 84% در واحد حجم، میلی لیتر بوده که هر 3 مورد ذکر شده در محدوده ضعیف قرار دارند و برای بهتر شدن باید 2 برابر میزان فعلی باشند. پس قبل از اقدام به بارداری، همسرتون تحت نظر پزشک باشند.
    همچنین تعداد اسپرم ها 124 میلیون، تعداد کل اسپرم های متحرک در کل حجم نمونه 42 میلیون و تعداد کل اسپرمهای دارای مورفولوژی نرمال و متحرک پیشرونده 13.6 میلیون بوده اند.

14. نقل قول: سلام دوستان من 2سال پیش واریکوسل درجه 3 سمت چپ داشتم که عمل کردم قبل از عملم آزمایشم این بود
    viscosity............norma
    volume............4
    ph.....8
    sperm count.........105mill/ml
    rapid progressive...........17.9
    slow prograssive.....28.8
    non prograssive.......17.1
    immotile.........36.2

بعد از عمل دیگه آزمایش ندادم تا این یک ماهه پیش که این شد

viscosity............normal
    volume............5
    ph.....7.5
    sperm count.........24.99mill/ml
    rapid progressive...........26.92
    slow prograssive.....24.36
    non prograssive.......3.85
    immotile.........44.87

سونوگرافی هم دادم توی اون هم ذکر شد واریکوسل شدید در سمت چپ به اندازه 4.2 میلیمتر وجود داره حالا دوباره عمل کردم!
    اگه میشه این دوتا ازمایش رو برام شرح بدید
    احتمال این هست که نفر قبلی بد عمل کرده باشه یا نه دوباره اوت کرده؟
    بعد از چند وقت میتونم به سرکارم برگردم؟ کارم آزاده و یجورایی هم سنگینه!
    شرمنده که زیاد شد از هر دکتری میپرسیدم میگفت اگه من عملت کنم خوب میشی بقیه بلد نیستن بطور کلی همه دنبال پول بودن تا درمان من!

قبل از عمل، حركت سريع و مستقيم رو به جلو (rapid progressive) كه براي اسپرم داشتن اين حركت براي باروري خيلي مهم هست 17.9% بوده که بعد از عمل حرکت بیشتری پیدا کرده و به 26.92% رسیده است.
    حركت كند رو به جلوی اسپرم 28.2% بوده و بعد از عمل 24.36% شده است. ) ارتعاش دم اسپرم بايد به نحوي باشه كه باعث حركت رو به جلوي اسپرم بشه نه اينكه درجا حركت كنه يا دور خودش بچرخه.
    قبل از عمل، اسپرم بدون حركت رو به جلو non prograssive و پيش رونده 17.1% بوده و بعد از عمل 3.85% شده است.
    بعد از عمل تحرک اسپرم ها بیشتر شده که در مجموع وضعیت نرمالی دارید.
    فقط تعداد کل اسپرم بعد از عمل کمتر از قبل شده که این مورد به مرور زمان اصلاح خواهد شد.
    درمان جراحي باعث بهبود حركات اسپرم‏ها شده و ميزان حاملگي بعد از ترميم واريكوسل افزايش می یابد.

15. نقل قول: با سلام خدمت دکتر صادقی:
    مدتی بیش یک ضربه شدید از پشت به بیضه هام اصابت کرد به دکتر مراجعه کردم گفت واریکوسل درجه 2.3  در بیضه ی چپ دارم که هرچه زودتر باید عمل کنم ممنون میشم اگه راهنمایی های لازم را ذکر کنید.
    abstinence------------------3   day
    collection time------------60 min
    volume-------------H 9.9
    appearance---------------normal
    liquifaction------------normal
    viscosity---------------normal
    ph------------------8.0
    WBC-----------------normal
    HWO PARAMETRS----------
    concentration------41
    progressive motility-----------38
    normal morphology----------24
    MSC--------15.5
    FSC---------------6.0
    SMI------------108
                                           TOTALS IN SAMPLE:
    all sperm--------------405.9
    motile sperm------------------153.9

آزمایش اسپرم شما در وضعیت نرمالی قرار دارد. پیش بینی میشود بعد از عمل واریکوسل از لحاظ کیفیت اسپرم با در نظر گرفتن حرکت - مورفولوژی و میزان فضای آکروزومی اسپرم افزایش یابد.
    وجود واریکوسل بر میزان و کیفیت اسپرمها تاثیر می گذارد؛ معمولاً پس از جراحی و تصحیح واریکوسل این مقدار بهبود می یابد.

تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 21
رفتن به صفحه : 1 ...   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید