شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درد هنگام قاعدگی

1. دختری23ساله هستم که عادتهای ماهیانه زنانه من همراه با درد شدید در تمام بدنم میباشد.علت این موضوع چیست و چه عوارضی دارد و درمان ان چیست.(مجرد هستم)

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. arosak نوشته است: دختری23ساله هستم که عادتهای ماهیانه زنانه من همراه با درد شدید در تمام بدنم میباشد.علت این موضوع چیست و چه عوارضی دارد و درمان ان چیست.(مجرد هستم)

سلام ،
    به درد در حین دوره های ماهیانه خونریزی Dysmenorrhea گفته می شود . در حدود 75% از کسانی که دیسمنوره (درد قاعدگی) دارند، علتی برای درد وجود ندارد و برای 25% بقیه باید علت را مشخص نمود .
    دیسمنوره اولیه (بدون علت مشخص) ممکن است در بیش از 50% جمعیت زنان وجود داشته باشد. در 5 تا 15 درصد این موارد، درد به حدی شدید است که فرد را از حضور در مدرسه یا محل کار باز می دارد . درد قاعدگی با افزایش سن و پس از بارداری کاهش می یابد .
    علت درد ترشح پروستاگلندین ها است که حین قاعدگی در بدن رها می شود . پروستاگلندینها موادی شبیه به هورمون هستند که درنتیجه ترشح آنها رحم منقبض شده، جریان خون به رحم کاهش یافته و پایانه های عصبی نسبت به درد حساس تر می شوند . افرادی که دیسمنوره اولیه دارند مقدار پروستاگلندینها در آنها بیشتر است.
    علل شایع دیسمنوره ثانویه (مواردی که علتی برای آنها وجود دارد) شامل آندومتریوز ، فیبروئید ها ، آدنومایوز و عفونت لگنی می باشد . علل دیگر نیز وجود دارد که موارد آنها بسیار اندک می باشد و در شرایط ویژه بررسی می گردند .

درد معمولا در زیر شکم بوده و ممکن است به کمر و پاها هم انتشار یابد. درد معمولا کرامپی بوده و شدت آن کم و زیاد می شود (به اصطلاح می گیرد و ول می کند) ولی ممکن است به صورت مبهم و ادامه دار نیز خود را نشان دهد . درد معمولا کمی قبل و یا با شروع خونریزی شروع شده و در 24 ساعت اول به حداکثر خود می رسد و پس از 2 روز کاهش می یابد. سایر علایم شایع شامل سردرد، تهوع ، یبوست ، اسهال و تکرر ادرار می باشد . حساسیت قبل از شروع قاعدگی ، افسردگی و نفخ شکم ممکن در قسمتی و یا کل دوره خونریزی ادامه یابد . برای تشخیص علل ثانویه معمولا معاینه بالینی صورت گرفته و با توجه به آن تشخیص داده می شود .

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل مفنامیک اسید و ایبوپروفن) معمولا درد را به طور موثر کاهش می دهند. این داروها اگر 1 تا 2 روز قبل از شروع قاعدگی مصرف شوند و در حین و پس از دو روز از قاعدگی مصرف آنها ادامه یابد بهترین کارایی را خواهند داشت. در مواردی هم که درد قاعدگی ثانویه به علت دیگری باشد،  درمان آن ضایعه به بهبود درد کمک خواهد نمود.

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  3. با سلام و خسته نباشی خدمت همه دوستان گرامی
    می خواستم بدونم مصرف داروهای غیر استروئیدی مثل مفنامیک اسید که دکتر صادقی برای کاهش درد dysmenorrhea یا درد حین عادت ماهیانه در دختران پیشنهاد کردن چه عوارضی داره؟مثلا مصرف شش قرص در روز اول قاعدگی و چهار قرص در روز دوم چه عوارضی داره؟ متشکر میشم جواب بدید،در ضمن راه دیگری غیر از مصرف قرص نیست؟
    با تشکر

4. shepesh نوشته است: با سلام و خسته نباشی خدمت همه دوستان گرامی
    می خواستم بدونم مصرف داروهای غیر استروئیدی مثل مفنامیک اسید که دکتر صادقی برای کاهش درد dysmenorrhea یا درد حین عادت ماهیانه در دختران پیشنهاد کردن چه عوارضی داره؟مثلا مصرف شش قرص در روز اول قاعدگی و چهار قرص در روز دوم چه عوارضی داره؟ متشکر میشم جواب بدید،در ضمن راه دیگری غیر از مصرف قرص نیست؟
    با تشکر

سلام،
    بهتر است دارو به اندازه برطرف کردن علایم (درد) مصرف شود چون هر دارویی در راستای آثار درمانی، عوارضی هم دارد ولی استفاده از این داروها با این دوز و برای چند روز، برای یک فرد سالم مشکلی ایجاد نمی کند.

5. ایا ماساج ناحیه شکم و کمر در این دوران باعث کاهش درد می شود

6. mmk53291366mmk نوشته است: ایا ماساج ناحیه شکم و کمر در این دوران باعث کاهش درد می شود

سلام،
    با توجه به مکانسیم درد، تاثیر در بهبود اینگونه دردها ندارد با این حال اگر به دنبال این دردها گرفتگی عضلانی ایجاد شده باشد می تواند به بهتر شدن آن کمک نماید.

7. برای من 10 روز قبل از شروع پریودم این دردها شروع می شه البته تا قبل از شروع پریود این دردها خیلی کوتاه و حتی چند ثانیه در روز بیشتر طول نمی کشه ایا این درد می تونه نشانه ای از تخمک گذاری باشه یا اینکه دلیلش  ترشح همون هرمونه؟

8. xero

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    علت دردی که قبل و هنگام پریود در خانمها (دختران) وجود دارد چیست؟ آیا بعد از ازدواج این درد را باز هم خواهند داشت؟

9. xero نوشته است: سلام
    علت دردی که قبل و هنگام پریود در خانمها (دختران) وجود دارد چیست؟ آیا بعد از ازدواج این درد را باز هم خواهند داشت؟

سلام،
    علل در بالا ذکر شده، ارتباط جنسی این دردها را کم نمی کند ولی با افزایش سن و پس از بارداری کاهش می یابد.

10. من در دوران پریودم درد شدیدی حس می کنم وقتی که می ایستم احساس می کنم یه چیزی با فشار میخواد از من بیاد بیرون از درون فشار میاره که نمی تونم بایستم باید بشینم تا این درد کمتر بشه بعضی ها میگن این به خاطر نوع پردته درسته؟

11. سلام.
    بله عزیزم بیشتر به نوع پرده بستگی داره. اما در برخی اوقات دلایل دیگه ای هم داره. این نوع دردها که به پرده بستگی داره بعد از ازدواج برطرف میشوند.

12. TINAM

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام من یک دختر 24 ساله ام که از 14 سالگی پریودم که می شد، روز اول یا دوم خیلی درد داشتم و دارم که باید برم بیمارستان.حدود یک سال پیش رفتم پیش یک دکتر زنان به من قرص سیپروترون کامپوند داد که باعث شد من دردم کاملا قطع شد ولی اگر قرص رو ترک کنم حداکثر یک ماه یا 2 ماه حالم خوب دوباره می شم مثل قبل حالا شما میگید  چه کار کنم .
    و اینم که میگن ضرر داره چی؟تازگی هم که می خورم یکم تهوع و سرگیجه دارم.
    راستی من اسپیرونولاکتون هم برای پوست می خورم.

13. TINAM نوشته است: سلام من یک دختر 24 ساله ام که از 14 سالگی پریودم که می شد، روز اول یا دوم خیلی درد داشتم و دارم که باید برم بیمارستان.حدود یک سال پیش رفتم پیش یک دکتر زنان به من قرص سیپروترون کامپوند داد که باعث شد من دردم کاملا قطع شد ولی اگر قرص رو ترک کنم حداکثر یک ماه یا 2 ماه حالم خوب دوباره می شم مثل قبل حالا شما میگید  چه کار کنم .
    و اینم که میگن ضرر داره چی؟تازگی هم که می خورم یکم تهوع و سرگیجه دارم.
    راستی من اسپیرونولاکتون هم برای پوست می خورم.

سلام،
    به دو مطلب زیر هم مراجعه کنید:

چگونه با مشکلات شایع قاعدگی کنار بیاییم؟

ديسمنوره يا قاعدگي دردناک چیست؟

14. TINAM

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    من جوابم رو در مورد قرص ها نگرفتم بخورم یا نه؟ ولی بازم مرسی از جوابها

15. TINAM نوشته است: من جوابم رو در مورد قرص ها نگرفتم بخورم یا نه؟ ولی بازم مرسی از جوابها

سلام،
    برای رفع علایم باید مصرف داروها را ادامه دهید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید