شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    ... 13 ...   

راهنمای تفسیر آزمایش اسپرم (اسپرموگرام)

1. با سلام

من نتیجه آزمایش اسپرموگرام

تاریخ آزمایش : 12/09/1391

مدت زمان : 5 روز

specimen data

Volume, ml          5
    Color            milky
    Viscosity          normal
    liquefication time, min        32
    pH                  7.9

Motility
    Count, Mill/ml         36.8
    Rapid progressive (A)  31%
    progressive  (B)   31%
    Total Progressive   (A+B)   %62
    Non Progressive  (C)  29.3%
    Live Ratio    (A+B+C)  91.3%
    Non Motile  (D)    8.7%
    Epith. Cells , Mill/ml     0
    WBC ,  Mill/ml     0
    Immature cells , Mill/ml     0
    Isolated Sperm Head , Mill/ml     0
    Isolated Sperm Tail, Mill/ml     0
    Ejaculate volume, ml: 5   Ejaculate sperm count, M: 184

Microscopy
    Leukocytes, hpf       1-2
    Lipogranule, hpf
    Macrophage , hpf
    Erythrocytes , hpf
    Aggregation
    Agglutination
    Vitality  
    Spermatogenesis cells

Microscopy
    Normal Morphology    23
    Pathology           77
    Spermatozoa with defects   0
    TZI            0
    SDI            0
    MAI                0
    Abnormal Spermatozoa concentration , Mill/ml       0

تاریخ آزمایش : 10/12/1391

مدت زمان : 3 روز

specimen data

Volume, ml          4
    Color            milky
    liquefication time, min        32
    pH                  7.6

Motility
    Count, Mill/ml         42
    Rapid progressive (A)    17%
    progressive  (B)      18%
    Total Progressive   (A+B)   %35
    Non Progressive  (C)    20%
    Live Ratio    (A+B+C)  55%
    Non Motile  (D)   45%
    Ejaculate volume, ml: 4   Ejaculate sperm count, M: 168

Microscopy
    WBC  , hpf    1-2
    RBC, hpf  
    Aggregation
    Agglutination

Morphology
    Normal Morphology    21
    Pathology           79

با توجه به اینکه من مرداد 1391 عمل واریکوسل گرید 2 داشتم

می خواستم بدون این کاهش به خاطر تعداد روزها است یا مشکل چیز دیگه است؟

2. با سلام
    1- دوست عزیز آزمایش نطفه تا اونجا که من شنیدم باید حداکثر تا 3 روز پس از آخرین انزال باشه.
    2- تمام فاکتورهای شما مقدار کمی بالاتر از حد طبیعی هستند. مثلا تعداد اسپرم باید بیشتر از 20 میلیون در میلی لیتر باشه و مال شما حدود 40 هست. همچنین درباره motility و morfology.
    3- با توجه به اینکه این داده ها بعد از عمل واریکوسل است به نظر من رضایتبخش هستند و به مرور زمان این مقادیر افزایش پیدا میکنن. اختلاف بین دو آزمایش 3 ماه بوده و قاعدتا باید آزمایش دوم بهتر از اول باشه(البته به نظر من).
    4- شما آزمایش قبل از عمل واریکوسلتو اینجا نزاشتی تا ببینیم عمل چقدر در بهبود شما تاثیر گذاشته.
    5- اختلاف معنا داری بین motility آزمایش اول و دوم هست. که من تعجب میکنم. آزمایش اول 5 روزه بوده و موتیلیتی بیشتره ولی دومی 3 روزه و کمتر!!! مطمئن هستید آزمایش دوم به درستی انجام شده؟ شاید نیار به تکرار آزمایش باشه.

6- در مورد اینکه آزمایش دوم نتایجش از اول ضعیفتر بوده حتما به یه متخصص اورولوژیست مراجعه کنید. امکان عود واریکوسل وجود داره.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. با سلام

ممنون از جوابتون

این نتیجه آزمایش قبل از عمل هستش

تاریخ آزمایش : 08/05/1391

مدت زمان : 12 روز

specimen data

Volume, ml          5
    Color            milky
    liquefication time, min        35
    pH                 8.1

Motility
    Count, Mill/ml        15.12
    Rapid progressive (A)  12.5
    progressive  (B)  13.6
    Total Progressive   (A+B)   26.1
    Non Progressive  (C) 61.6
    Live Ratio    (A+B+C)  87.7
    Non Motile  (D)   12.3
    Epith. Cells , Mill/ml     0
    WBC ,  Mill/ml     0
    Ejaculate volume, ml: 5   Ejaculate sperm count, M: 75.6

Microscopy
    Leukocytes, hpf     
    Lipogranule, hpf
    Macrophage , hpf
    Erythrocytes , hpf
    Aggregation
    Agglutination
    Vitality  
    Spermatogenesis cells

Microscopy
    Normal Morphology    24
    Pathology           76
    Spermatozoa with defects   0
    TZI            0
    SDI            0
    MAI                0
    Abnormal Spermatozoa concentration , Mill/ml       0

در مورد آزمایش هم مثل قبل بوده اما یکم استرس داشتم آخه بیش از حد طول کشید تا انزال صورت گرفت

در مورد عود واریکوسل هم بگم امروز پیش دکترم بودم و ایشون بعد از معاینه گفتن مشکلی نداره

وقتی از کاهش پرسیدم گفتن چون هنوز ازدواج نکردم  فعلا مشکلی نیست و نیاید حساس باشم

با بین حال من ازشون خواهش کردم و قرار شد 3 ماه دیگه یک آزمایش دیگه بدم

4. سلام خواهش میکنم
    1- تو این آزمایش قبل از عمل یه نکته عجیب هست. مدت 12 روز!!!!! در حالیکه آزمایش نطفه باید 3 یا 5 روز حداکثر(بستگی به استانداردهای آزمایشگاه داره) پس از آخرین انزال صورت بگیره و مدان بیشتر باعث میشه دقت نتایج پایین بیاد.
    2- نتایج آزمایش بعد از عمل بهبود نسبتا خوبی رو نشون میده. یعنی تموم فاکتورهای شما که قبل از عمل زیر حد نرمال بودن حالا بالای نرمال رسیدن.
    3- با توجه به اینکه مجرد هستید نگران این نباشید که چرا فاکتورهاتون خیلی بالا نیستن به مرور زمان این فاکتورها بیشتر میشن اما تا یک سن معین.
    4- تو این مدات سه ماهه مواظب باشید واریکوسلتون عود نکنه تا ببینیم نتایج بهبود خوبی پیدا میکنن یا نه.

5. farz_ahmadi68 نوشته است: سلام خواهش میکنم
    1- تو این آزمایش قبل از عمل یه نکته عجیب هست. مدت 12 روز!!!!! در حالیکه آزمایش نطفه باید 3 یا 5 روز حداکثر(بستگی به استانداردهای آزمایشگاه داره) پس از آخرین انزال صورت بگیره و مدان بیشتر باعث میشه دقت نتایج پایین بیاد.
    2- نتایج آزمایش بعد از عمل بهبود نسبتا خوبی رو نشون میده. یعنی تموم فاکتورهای شما که قبل از عمل زیر حد نرمال بودن حالا بالای نرمال رسیدن.
    3- با توجه به اینکه مجرد هستید نگران این نباشید که چرا فاکتورهاتون خیلی بالا نیستن به مرور زمان این فاکتورها بیشتر میشن اما تا یک سن معین.
    4- تو این مدات سه ماهه مواظب باشید واریکوسلتون عود نکنه تا ببینیم نتایج بهبود خوبی پیدا میکنن یا نه.

از راهنمائیاتون ممنون

در مورد 12 روز باید بگم من خیلی آشنا نبودم برای همین وقتی دکتر گفت آزمایش بده من 12 روز از آخرین انزالم گذاشته بود

در مورد عود هم باید بگم که دکتر هر سه ماه منو معاینه می کنه ولی خودم هم هواسم جمعه و به توصیه های دکترم توجه می کنم

اینکه من تو استانه ازدواجم موضوع رو برام مهم کرده اما یاد گرفتم حساس نباشم

6. popo1982 نوشته است:
    farz_ahmadi68 نوشته است: سلام خواهش میکنم

از راهنمائیاتون ممنون

در مورد 12 روز باید بگم من خیلی آشنا نبودم برای همین وقتی دکتر گفت آزمایش بده من 12 روز از آخرین انزالم گذاشته بود

در مورد عود هم باید بگم که دکتر هر سه ماه منو معاینه می کنه ولی خودم هم هواسم جمعه و به توصیه های دکترم توجه می کنم

اینکه من تو استانه ازدواجم موضوع رو برام مهم کرده اما یاد گرفتم حساس نباشم

بنابراین نتایج آزمایش قبل از عمل که 12 روز بعد از آخرین انزال بوده معتبر نیستند و نمیشه با مقایسه اونها با آزمایش های بعد از عمل در مورد درصد تاثیر عمل اظهار نظر مناسبی کرد. چون باز هم میگم تست اسپرم باید بین 3 یا 5 روز پس از آخرین انزال باشه. در هر صورت شما این عمل رو انجام دادی اگه عمل نکرده بودی باید آزمایشو تکرار میکردی. در هر صورت بهت توصیه میکنم کامل با پزشک معالجت هماهنگ باشی تا مسئله ای پیش نیاد.

7. با سلام .
    چند تاسوال  داشتم؟
    1-اگر در ظرفی که آزمایشگاه برای آزمایش میده 2 بار به فاصله یکی ،دو دقیقه انزال کنی نتیجه خراب میشه؟
    2-قرصهای سرماخوردگی واستامینوفن و آموکسی سیلین رو آزمایش منی تاثیر دارن؟>
    3- درمان واریکوسل فقط با جراحی هست؟
    4-طب سنتی برای واریکوسل خوبه؟

8. با سلام
    1- خیر. به هیچ وجه.
    2- تا حالا چیزی در این مورد نشنیدم و فکر نمیکنم تاثیر منفی بزاره.
    3- بله. فقط با جراحی و مسدود کردن رگهای بزرگ شده.
    4- در این مورد اطلاعاتی ندارم.

9. donyyaa

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    شوهرم بعد از 10 روز نداشتن انزال آزمایش اسپرم داد که همه چیز در آزمایش خوب است تعداد72 میلیون است و همه چیز نرمال است جز تحرکش که total progressive(A+B) = 28.8 ,
    live ratio(A+B+C)= 33.6,
    non motile=(class D)= 66.4,Rapid progressive(class A)= 4.8
    آیا این می تونه به دلیل اون 10 روز که انزال نداشته باشه؟؟؟؟؟
    درمان کم تحرکی چی می تونه باشه؟

10. donyyaa نوشته است: سلام
    شوهرم بعد از 10 روز نداشتن انزال آزمایش اسپرم داد که همه چیز در آزمایش خوب است تعداد72 میلیون است و همه چیز نرمال است جز تحرکش که total progressive(A+B) = 28.8 ,
    live ratio(A+B+C)= 33.6,
    non motile=(class D)= 66.4,Rapid progressive(class A)= 4.8
    آیا این می تونه به دلیل اون 10 روز که انزال نداشته باشه؟؟؟؟؟
    درمان کم تحرکی چی می تونه باشه؟

سلام.
    استاندارد آزمایش اسپرم 3 تا 5 روز هست و مدت بیشتر از این باعث میشه اعتبار آزمایش پایین بیاد. سرعت پایین اسپرم میتونه ناشی از واریکوسل باشه که درمانش عمل جراحیه. اگه با عمل درمان نشد درمان دارویی باید انجام بشه.

11. با سلام خدمت شما دکتر عزیز من الان حدود 9 ماه هست که گذاشتیم بچه دار بشیم ولی متاسفانه خدا این توفیق رو به ما نداده الان من 29 سالمه آزمایش اسپرم دادم که هنوز نشون دکتر ی ندادم خواستم نظرتون رو راجع به این آزمایش بدهید volume 3.6---ph 7.8---concentration 69.8---motility 96% activity 46%---class a 24.14---class b 22.66 class c 49.75---class d 3.45---progressive a+b 46.80 mtility a+b+c 96.55 normall morghology 70.00% abnormal morphology 30.00% tested sperm 203

12. redabaf نوشته است: با سلام خدمت شما دکتر عزیز من الان حدود 9 ماه هست که گذاشتیم بچه دار بشیم ولی متاسفانه خدا این توفیق رو به ما نداده الان من 29 سالمه آزمایش اسپرم دادم که هنوز نشون دکتر ی ندادم خواستم نظرتون رو راجع به این آزمایش بدهید volume 3.6---ph 7.8---concentration 69.8---motility 96% activity 46%---class a 24.14---class b 22.66 class c 49.75---class d 3.45---progressive a+b 46.80 mtility a+b+c 96.55 normall morghology 70.00% abnormal morphology 30.00% tested sperm 203

سلام

1- آزمایشتون رو کامل بزارید تا بشه دقیق تحلیلش کرد.
    2- از نظر تحرک اسپرم به نظر میرسه مشکلی ندارید و motility اسپرم خوبه.
    3- از نظر شکل ظاهری اسپرم یا همون مورفولوژی هم مشکلی ندارید.
    4- تو این داده ها تعداد اسپرمتون مشخص نیست و ظاهرا این فاکتور رو ننوشتید.

برای اینکه مرد بتونه همسرشو باروز کنه باید 3 فاکتور تعداد، تحرک و شکل ظاهری اسپرمش خوب باشه. اگه تعداد اسپرم شما بیش از 20 میلیون هست برای باروری مشکلی ندارید.

13. redabaf نوشته است: با سلام خدمت شما دکتر عزیز من الان حدود 9 ماه هست که گذاشتیم بچه دار بشیم ولی متاسفانه خدا این توفیق رو به ما نداده الان من 29 سالمه آزمایش اسپرم دادم که هنوز نشون دکتر ی ندادم خواستم نظرتون رو راجع به این آزمایش بدهید volume 3.6---ph 7.8---concentration 69.8---motility 96% activity 46%---class a 24.14---class b 22.66 class c 49.75---class d 3.45---progressive a+b 46.80 mtility a+b+c 96.55 normall morghology 70.00% abnormal morphology 30.00% tested sperm 203

سلام

اسپرموگرام شما از نظر باروری نرماله و شما مشکلی نداری
    همسرتون به متخصص زنان مراجعه کنن تا

- سونو جهت بررسی روند تخمک‌گذاری و ارزیابی سایز فولیکول‌ها انجام بشه
    - تست هورمونی براشون درخواست بشه
    - در صورت نیاز تست تیروئید انجام بشه
    - پرولاکتین چک بشه

در مرحله اول این موارد بررسی خواهد شد و در صورت عدم نتیجه‌گیری به سراغ مشکلات ساختاری خواهیم رفت.
    توصیه می‌کنم نزدیکی‌ها رو به صورت روز در میان در ایام تخمک‌گذاری انجام بدید و مصرف اسید فولیک رو 3 ماه قبل از بارداری استارت بزنید.

14. سلام 22 سالم هستش می خواستم بدونم آزمایشم چطور هستش.باتشکر
    Color and Smell: Gray;semiclear  , Fishy smell
    semen Volume (ml)   2
    semen PH 7.8
    sperm density (mill/ml)  51.89
    motile sperm (%)   53.83
    progressive sperms (%) 50.31
    Round cell (mill/ml) 0.22
    WBC Density (Mill/ml)  0.00
    Normal Morphology   80
    Rapid Progressive 25.26
    slow Progressive  25.05
    Non  Progressive  3.52
    Immotile  46.17

15. saeid333 نوشته است: سلام 22 سالم هستش می خواستم بدونم آزمایشم چطور هستش.باتشکر
    Color and Smell: Gray;semiclear  , Fishy smell
    semen Volume (ml)   2
    semen PH 7.8
    sperm density (mill/ml)  51.89
    motile sperm (%)   53.83
    progressive sperms (%) 50.31
    Round cell (mill/ml) 0.22
    WBC Density (Mill/ml)  0.00
    Normal Morphology   80
    Rapid Progressive 25.26
    slow Progressive  25.05
    Non  Progressive  3.52
    Immotile  46.17

سلام

1- تعداد اسپرمت باید بالای 20 میلیون باشه که هست.
    2- مورفولوژی اسپرمت خیلی خوبه.
    3- تحرک اسپرمت باید بالای 70 باشه که مال شما 50 هست و یه مقداری با استانداردش فاصله داره.
    4- به جز فاکتور تجرک که مقدار کمی زیر استاندارد هست بقیه فاکتور ها نرمال و طبیعی هستن.
    5- تحرک اسپرم شما که زیر 70 هست ممکنه بز اثر واریکوسل باشه. باید با پزشکتون در این باره صحبت کنید که اگه واریکوسل داشته باشید و ایشون تشخیص بدن باید عمل بشید.

موفق باشید

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 13 از 21
رفتن به صفحه :    ... 13 ...   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید