شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    ... 12 ...   

راهنمای تفسیر آزمایش اسپرم (اسپرموگرام)

1. shayna24 نوشته است: لطفا آزمایش دو ماه پیش (کاغذ سفید ) با آزمایش جدید ( نارنجی ) مقایسه کنید که مصرف ایی و زینک و فولیک اسید و آفرودیت و <a>پنتوکسی فیلین</a> و سی داشته
    درضمن مشخص شد واریکوسل درجه دو داره اینم یه شوکه دیگه بعد از خبر بسته بودن لوله رحمی چپم
    ولی پزشک گفته اصلا مهم نیست و بعد از یکسال اقدام بیا برای دارو و هیچ دارویی نداده من خودم یه بسته سلنیوم . ایی و جوشان سی . زینک گرفتم روزی یکی بخوره شوهرم
    آزمایشارو بردم پیش دکتر زنان خودم دیونه شد گفت خانوم این نازاست و کدوم دکتری بی سواد ( . . . ) گفته این هیچیز لازم نداره و اوضاش از قبل خیلی بدتر شده و کلی درمان لازم داره
    دکتر زرگر و تافتاچی رو معرفی کرد و کلا خیلی منو ترسوند البته بعد از 2.3 سهعت برام عادی شد که هر لحظه گل هست و به سبزه نیز آراسته میشه!
    راستی هاش ام جی هارو چون نمی دونستم و داروخانه چی نگفت8 روز بیرون یخچال بود 4تا شب زدم و چون هاش سی جی 5000 نایاب شده سه تا 1500 یهجا زدم شب 14 که البته اینو تو یخچال نگه داشتم!!!
    فکر کنم کم کم دارم دیونه میشم و سکته میکنم!توروخدا بگین چه کار کنم

سلام

کاری به بی سوادی اون ارولوژیست ندارم همچنین در مورد باسواد بودن این متخصص زنان! هم نظری ندارم اما برخلاف نظر این متخصص زنانی که گفتن همسرتون ناباروره!! بد نیست بدونید حتی اسپرموگرام غیر نرمال هم ناباروری مرد رو تایید نمیکنه.

وقتی میگم درمان دارویی رو باید ارولوژیست خوب انجام بده نه متخصص زنان!! گوش نمیکنید دیگه.
    در اسپرموگرام جدید هر سه فاکتور مهم باروری یعنی تعداد، حرکت و موفولوژی اسپرم ها غیر نرمال هستن.
    توصیه ی اکیدی دارم داروهایی که خودتون به صورت خودسرانه تهیه کردید رو قطع کنید و به یه ارولوژیست خوب مراجعه کنید تا مجددا تست درخواست بشه و خط درمان رو تغییر بده و با درخواست سونو برای جراحی واریکوسل تصمیم بگیره.
    همسرتون استعمال سیگار، مشروب و مکمل های پروتئینی رو کنار گذاشتن دیگه؟
    شغل شون چیه؟
    در محیط گرمی کار می کنن؟ نوت بوک شون رو نزدیک شکم و بیضه ها قرار میدن؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام .
    متاسفانه این متخصص خوبی که می خوایم بریم 2هفته آینده به زور بین مریض وقت داده.معذرت می خوام که زیاد سوال دارم.
    داروهای که میخورد بیشتر جنبه ویتامین بودن و آفرودیت و پنتوکسی فیلین یعنی میگین بخاطر اینها خراب شده؟!
    از سونو گفتن درجه دو واریکوسل و مهم نیست.
    2-3 ماهی میشه که سیگار شاید هفته ای 3-4 نخ و مشروب هم خیلی خیلی کم شاید ماهی یک گیلاس و مکمل پروتیینی هم کلا کنار گذاشت
    بوتیک داره و خیلی سرپاست و اصلا با لپ تاپ کار نمیکنه . نه فکر نمکنم اون محیط گرمی که شما منظورتونه باشه؟!نه؟
    اینم بگم که متاسفانه6ماهی هست که پدرشون سکته مغزی و روجا افتاده و کاملا بی حرکت و شوهرم مجبوره بغلش کنه و اینو اونور ببره ، بیرون . حمام و... بنده خدا خیلی هم سبک نیست ممکنه بخاطر فشار سنگینی که بهش میاد واریکوسل شده باشه؟
    میشه بیشتر در رابطه با آزمایش جدید برام توضیح بدین که تعدادش چند بود چند شده و باید چند بشه
    خیلی مشکلش بزرگه ؟ و سیر درمانش طولانی مدتی می خواد؟

3. سلام من مجرد هستم  28 سالمه و واریکوسل سمت چپ درجه 2 یا 3 دارم  و تازه عضو این سایت شدم این نتایج آزمایش اسپرم منه

این نتایج نرمال هستند یا نیاز به جراحی دارم؟ خیلی ممنون از جوابتون و کمکتون
    Standard Container: Yes

Entire Specimen: Yes

Specimen Color: Normal

Viscosity: Normal

Agglutination: None

Semen Volume: 2.4 ml

Sperm Count (conc.): 39 million/ml

Total Sperm Count : 93.6 million

Total Percent Motility: 60 %

Percent Rapid Progressive Motility: 50 %

Motile Sperm Count (conc.): 23.5 million/ml

Total Motile Sperm: 56.4 million

Round Cells 1 million/ml

4. shayna24 نوشته است: سلام .
    متاسفانه این متخصص خوبی که می خوایم بریم 2هفته آینده به زور بین مریض وقت داده.معذرت می خوام که زیاد سوال دارم.
    داروهای که میخورد بیشتر جنبه ویتامین بودن و آفرودیت و <a>پنتوکسی فیلین</a> یعنی میگین بخاطر اینها خراب شده؟!
    از سونو گفتن درجه دو واریکوسل و مهم نیست.
    2-3 ماهی میشه که سیگار شاید هفته ای 3-4 نخ و مشروب هم خیلی خیلی کم شاید ماهی یک گیلاس و مکمل پروتیینی هم کلا کنار گذاشت
    بوتیک داره و خیلی سرپاست و اصلا با لپ تاپ کار نمیکنه . نه فکر نمکنم اون محیط گرمی که شما منظورتونه باشه؟!نه؟
    اینم بگم که متاسفانه6ماهی هست که پدرشون سکته مغزی و روجا افتاده و کاملا بی حرکت و شوهرم مجبوره بغلش کنه و اینو اونور ببره ، بیرون . حمام و... بنده خدا خیلی هم سبک نیست ممکنه بخاطر فشار سنگینی که بهش میاد واریکوسل شده باشه؟
    میشه بیشتر در رابطه با آزمایش جدید برام توضیح بدین که تعدادش چند بود چند شده و باید چند بشه
    خیلی مشکلش بزرگه ؟ و سیر درمانش طولانی مدتی می خواد؟

سلام

آخه افرودیت تا جایی که من میدونم برای افزایش میل جنسی تجویز میشه!! و تاثیر مثبت اون بر فاکتورهای اسپرم رو حداقل من رفرنسی در موردش ندیدم.
    پنتوکسی رو هم قبلا نگفته نبودید!!
    فیتوتون هم یه داروی گیاهیه و باز تا جایی که من میدونم برای افزایش میل جنسی تجویز میشه.
    با توجه به اطلاعات من، تقریبا میشه گفت تنها ویتامین E موثر بوده.

گذشته از اون خط درمان به نظر من نا به جا، همین واریکوسل حتی گرید 2 اون به تنهایی میتونه دلیل خوبی برای کاهش فاکتورهای باروری اسپرم های همسرتون باشه.
    اسپرموگرام قبلی همسرتون مربوط به 3 ماه پیش میشه و تو این مدت که همسرتون، پدرشون رو عملا حمل می کردن و ازونجایی که انجام کار سنگین برای فردی که واریکوسل داره منع میشه شخص من علت اصلی غیر نرمال بودن اسپرموگرام فعلی همسرتون رو همین قضیه می بینم.
    سیگار، مشروب، استرس و درگیری های ذهنی به خاطر وضعیت پدرشون رو هم به این داستان اضافه کنیم تقریبا همه چی برای ایجاد این مشکل تکمیل میشه.

در مورد اسپرموگرام جدید

غلظت اسپرم ها 9 میلیون در سی سی
    مورفولوژی اسپرم ها 16 درصد و
    تحرک اسپرم ها 3.3 میلیون در سی سی که تریبا 12 درصد میشه، گزارش شده و هیچ کدوم نرمال نیستن و از حداقل مقدار نرمال فاصله ی زیادی دارن.
    اما همونطور که گفتم با وجود اسپرموگرام غیر نرمال ابدا لفظ نازا! در مورد همسرتون درست نیست!!

مجددا توصیه می کنم

1. هرگونه دارو اعم از خودسرانه بودن و تجویز شده توسط متخصص زنان رو قطع کنید و تا وقتی که از ارولوژیست گرفتید منتظر بمونید.
    2. همسرتون به خودشون لطف میکنن اگه سیگار و مشروب رو حداقل تا باردار شدن شما کنار بذارن. خیلی صمیمانه از ایشون درخواست کنید نه اینکه بحث و دعوا راه بندازید.
    3. از انجام کارهای سنگین منجمله حمل پدرشون اکیدا خودداری کنن. میتونید یه ویلچر تهیه کنید یا شخص دیگری اینکارو انجام بده.
    4. نمیشه گفت مشکل همسرتون جدی نیست اما واقعا جای امیدواری وجود داره و نمونه ای که در سایت خودمون داریم که با وجود آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) به صورت طبیعی تاکید میکنم طبیعی نه آزمایشگاهی، همسرشون باردار شده؛ در صورتی که وضعیت همسرتون نسبت به اون فرد خیلی خیلی بهتره. بنابراین به دور از استرس مراحل درمانی که ارولوژیست درخواست میکنه رو تکمیل کنید و خودتون هم همچنان برنامه های کاهش وزن و رسیدن به BMI مطلوب رو در برنامه ریزی روزانه تون قرار بدید.

5. achemist06 نوشته است:
    سلام من مجرد هستم  28 سالمه و واریکوسل سمت چپ درجه 2 یا 3 دارم  و تازه عضو این سایت شدم این نتایج آزمایش اسپرم منه

Round Cells 1 million/ml

سلام

این اسپرموگرام ناقصه!
    مورفولوژی رو ذکر نکردید در تست یه آیتمی به نام Morphology باید باشه اونو بنویسید اگه نیست به یه آزمایشگاه دیگه مراجعه کنید و تست رو حتما تکرار کنید.
    به هر حال
    فاکتورهای غلظت و تحرک اسپرم نرماله و به مقادیر حداقل نرمال خیلی نزدیکن.

6. m1989 نوشته است:
    achemist06 نوشته است:
    سلام من مجرد هستم  28 سالمه و واریکوسل سمت چپ درجه 2 یا 3 دارم  و تازه عضو این سایت شدم این نتایج آزمایش اسپرم منه

Round Cells 1 million/ml

سلام

این اسپرموگرام ناقصه!
    مورفولوژی رو ذکر نکردید در تست یه آیتمی به نام Morphology باید باشه اونو بنویسید اگه نیست به یه آزمایشگاه دیگه مراجعه کنید و تست رو حتما تکرار کنید.
    به هر حال

خیلی ممنون از جوابتون
    راستش من تو آمریکا این تست رو دادم و کل آزمایش من اینه. مورفولوژی ظاهرا نداره:
      Result                                                   Actual Value                                           NormalValue

Semen Volume                                         2.4 mls                                                               >1.5 ml
    Sperm Count (conc.)                                39 million/ml                                                 >15million/ml
    Total Sperm Count                                    93.6 million                                                      >39 million
    Total Percent Motility                                60%                                                                        >40 %
    Percent Rapid Progressive Motility               50 %                                                                       >32 %
                                                                      Motile Sperm Count (conc.)                       23.5million/ml  
                                                                              Total Motile Sperm                                    4 million       
    Round Cells                                             1 million/ml                                                     <5 million/ml

7. achemist06 نوشته است:
    m1989 نوشته است:
    achemist06 نوشته است:

Round Cells 1 million/ml

سلام

این اسپرموگرام ناقصه!
    به هر حال

خیلی ممنون از جوابتون
      Result                                                   Actual Value                                           NormalValue

Semen Volume                                         2.4 mls                                                               >1.5 ml
    Sperm Count (conc.)                                39 million/ml                                                 >15million/ml
    Total Sperm Count                                    93.6 million                                                      >39 million
    Total Percent Motility                                60%                                                                        >40 %
    Percent Rapid Progressive Motility               50 %                                                                       >32 %
    Round Cells                                             1 million/ml                                                     <5 million/ml

سلام

به هر حال این اسپرموگرام ناقصه و لابراتوار مربوطه استانداردهای WHO رو رعایت نکرده.
    شما تست رو بایستی تکرار کنید.

8. m1989 نوشته است:
    achemist06 نوشته است:
    m1989 نوشته است:
    achemist06 نوشته است:

Round Cells 1 million/ml

سلام

این اسپرموگرام ناقصه!
    به هر حال

خیلی ممنون از جوابتون

سلام

به هر حال این اسپرموگرام ناقصه و لابراتوار مربوطه استانداردهای WHO رو رعایت نکرده.

سلام خیلی ممنون
    من در ملاقات بعدی از ارولوژیست می خوام که منو به یک آزمایشگاه دیگه معرفی کنه.
    من با آزمایشگاه مربوطه تماس گرفتم و میتونم برم مورفولوژی رو بگیرم
    اما در مورد استاندارد WHO پرسیدم و گفت بر اساس استاندارد سال 2009 انجام شده که جدید ترین استاندارد WHO هست و توی سایت WHO هم همین مقادیر نرمال داخل اسپرموگرام نوشته:
    http://www.babymed.com/infertility/semen-analysis-sperm-analysis-who-guidelines-2009
    http://www.who.int/reproductivehealth/topics/infertility/cooper_et_al_hru.pdf
    ظاهرا این استاندارد ها عوض شده و این جدیدترینشه
    بازم ممنون که وقت میذزارید و جواب میدید.

9. achemist06 نوشته است:
    m1989 نوشته است:
    achemist06 نوشته است:
    m1989 نوشته است:
    achemist06 نوشته است:

Round Cells 1 million/ml

سلام

این اسپرموگرام ناقصه!
    به هر حال

خیلی ممنون از جوابتون

سلام

سلام خیلی ممنون
    من در ملاقات بعدی از ارولوژیست می خوام که منو به یک آزمایشگاه دیگه معرفی کنه.
    من با آزمایشگاه مربوطه تماس گرفتم و میتونم برم مورفولوژی رو بگیرم
    اما در مورد استاندارد WHO پرسیدم و گفت بر اساس استاندارد سال 2009 انجام شده که جدید ترین استاندارد WHO هست و توی سایت WHO هم همین مقادیر نرمال داخل اسپرموگرام نوشته:
    http://www.babymed.com/infertility/semen-analysis-sperm-analysis-who-guidelines-2009
    http://www.who.int/reproductivehealth/topics/infertility/cooper_et_al_hru.pdf
    ظاهرا این استاندارد ها عوض شده و این جدیدترینشه
    بازم ممنون که وقت میذزارید و جواب میدید.

سلام

مقاله ی مربوط به سال 2010 که توسط سازمان WHO منتشر شده رو در پایین لینک دادم
    فاکتور Normal Form همون موفولوژی و شکل اسپرم هست.
    مقاله ی 2009 رو هم که لینک دادید چک کردم همین فاکتور رو داره!

World Health Organization reference values for human semen characteristics

10. با سلام

1- من واریکوسل نوع 2 دارم و قراره به زودی عمل کنم. 2 تا آزمایش اسپرم دادم که به طور مختصر اطلاعاتشون به صورت زیر هست؟ تعداد اسپرم بالای 200 میلیون و خیلی زیاد، شکل ظاهری اسپرم(morfology) خوب، اما متاسفانه 92 درصد اسپرمها بی تحرک (no motile) بودن و فقط motility اسپرم abnormal بود. خاستم بدونم چرا با وجود اینکه تعداد اسپرمم بیش از 200 میلیون و morfology هم 70 هست چرا اینقدر mutility پایینه؟

2- آیا امیدی هست بعد از عمل واریکوسل mutility اسپرم از حدود 8 درصد فعلی به بالای 60 درصد برسه؟ بابت این مسئله خیلی نگرانم و امیدمو از دست دادم. پزشک معالجم گفت muyility اسپرمت در حد اوضاع سوریه هست!!!!!

3- اگه با عمل واریکوسل mutility درست نشه آیا من میتونم به طور طبیعی همسرم آیندمو باردار کنم؟

4- در صورتی که با عمل واریکوسل mutility  خوب نشه چه راهکارهای دیگه ی برای درمان این مشکل وجود داره؟

با تشکر

11. hesam_65 نوشته است: با سلام

1- من واریکوسل نوع 2 دارم و قراره به زودی عمل کنم. 2 تا آزمایش اسپرم دادم که به طور مختصر اطلاعاتشون به صورت زیر هست؟ تعداد اسپرم بالای 200 میلیون و خیلی زیاد، شکل ظاهری اسپرم(morfology) خوب، اما متاسفانه 92 درصد اسپرمها بی تحرک (no motile) بودن و فقط motility اسپرم abnormal بود. خاستم بدونم چرا با وجود اینکه تعداد اسپرمم بیش از 200 میلیون و morfology هم 70 هست چرا اینقدر mutility پایینه؟

2- آیا امیدی هست بعد از عمل واریکوسل mutility اسپرم از حدود 8 درصد فعلی به بالای 60 درصد برسه؟ بابت این مسئله خیلی نگرانم و امیدمو از دست دادم. پزشک معالجم گفت muyility اسپرمت در حد اوضاع سوریه هست!!!!!

3- اگه با عمل واریکوسل mutility درست نشه آیا من میتونم به طور طبیعی همسرم آیندمو باردار کنم؟

4- در صورتی که با عمل واریکوسل mutility  خوب نشه چه راهکارهای دیگه ی برای درمان این مشکل وجود داره؟

با تشکر

سلام

شما اگه میخواید اسپرموگرام تون تفسیر بشه یا باید کلیه فاکتورها رو بنویسید یا تصویری از تست رو اینجا اینزرت کنید.

1. واریکوسل شما دلیل خوبی برای غیر طبیعی بودن Motility اسپرم هست.
    2. بهبود و عدم بهبود بعد از عمل رو در همین سایت خودمون داشتیم اما برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع عمل جراحی رو باید انجام بدید.
    3. اسپرموگرام غیر نرمال بیانگر نابارور بودن شما نیست و احتمال بارداری به صورت طبیعی وجود داره.
    4. درمان دارویی که در پست قبلی تون نوشتم راهکار دیگه ست.

12. مرسی ازجوابتون علت اصلی واریکوسل چی میتونه باشه؟ مصرف سیگارودخانیات هم دراین بیماری تاثیرداره ؟درضمن دکترگفته براروش ivfویامیکرووجودیه اسپرم سالم کافیه باتوجه ب اسپرموگرام شوهرم ک براتون فرستادم یعنی احتمال یه دونه اسپرم سالم هم وجودنداره؟توروخداسریع جواب بدیدخیلی ناامیدم من خیلی بچه دوسدارم!

13. سلام به همه دوستان

من 4 ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم.
    1- دور بیضه چپم هنوز هم رگ های ضخیم وجود دارن. آیا واریکوسل من عود کرده؟
    2- از کجا میشه فهمید واریکوسل عود کرده یا نه؟ منظورم اینه که بدون مراجعه به پزشک میشه تشخیص داد که واریکوسل عود کرده؟
    3- برای جلوگیری از عود واریکوسل باید از جه فعالیت هایی اجتناب کرد؟

با تشکر

14. tanaz5151 نوشته است: مرسی ازجوابتون علت اصلی واریکوسل چی میتونه باشه؟ مصرف سیگارودخانیات هم دراین بیماری تاثیرداره ؟درضمن دکترگفته براروش ivfویامیکرووجودیه اسپرم سالم کافیه باتوجه ب اسپرموگرام شوهرم ک براتون فرستادم یعنی احتمال یه دونه اسپرم سالم هم وجودنداره؟توروخداسریع جواب بدیدخیلی ناامیدم من خیلی بچه دوسدارم!

سلام

1 و 2. برای واریکوسل دلیل مشخص و قطعی گزارش نشده.
    3. برای تلقیح آزمایشگاهی یه دونه اسپرم سالم کافیه اما در اسپرموگرام همسرتون 99 درصد اسپرم ها شکل غیرطبیعی دارن و تهیه‌ی یه دونه اسپرم سالم واقعا مشکله اما غیر ممکن نیست.

اینجا نمونه ای داشتیم که با وجود آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) بارداری به روش طبیعی صورت گرفته حالا وضعیت همسر شما که به مراتب بهتره بنابراین هیچ وقت هیچ وقت امیدتون رو از دست ندید و به معجزه‌ی خدا که همین علم پزشکیه ایمان داشته باشید.

15. farz_ahmadi68 نوشته است: سلام به همه دوستان

من 4 ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم.
    1- دور بیضه چپم هنوز هم رگ های ضخیم وجود دارن. آیا واریکوسل من عود کرده؟
    2- از کجا میشه فهمید واریکوسل عود کرده یا نه؟ منظورم اینه که بدون مراجعه به پزشک میشه تشخیص داد که واریکوسل عود کرده؟
    3- برای جلوگیری از عود واریکوسل باید از جه فعالیت هایی اجتناب کرد؟

با تشکر

سلام

1. در صورتی که درد هم دارید ممکنه عود کرده باشه اما بد نیست اینجا رو هم بخونید.
    2. اگه گرید واریکوسل بالا باشه وریدهای در هم تنیده و طناب مانند توسط خود شخص معمولا قابل لمس هستن و اگه درد هم وجود داشته باشه میشه به عود واریکوسل مشکوک شد
    و باید به ارولوژیست مراجعه کرد تا با معاینه‌ی بالینی، سونو، گاهی اسپرموگرام و ... در مورد واریکوسل تشخیص دقیق گذاشته بشه.
    3. مراقبت های بعد از عمل واریکوسل رو تا جایی که می دونستم اینجا نوشتم + عمل به توصیه های پزشک معالج.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 12 از 21
رفتن به صفحه :    ... 12 ...   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید