شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    10

بایگانی سوالات قرصهای ضد بارداری - 1

1. pouyan نوشته است: سلام دوستان
    نامزد من برای اولین بار شروع کرده و  طبق دستور از روز 5 ام پریودش از قرص های ضد حاملگی یاسمین استفاده می کنه امروز که سومین روزی بود که باید قرص رو می خورد ابتدا یک قرص خورد ولی بعد از 1 ساعت شک کرد که اون قرص رو خورده با نه واسه همین 1 قرص دیگه خورد
    حالا اگه شکش درست بوده و فقط یک قرص خورده باشه که مشکلی پیش نمی آد ولی من احتمال می دم به خاطر وسواسی بودن نامزدم شکش بیجا بوده و امروز 2 تا قرص به جای 1 دونه خورده
    ما طبق توصیه هایی که خوندیم طی 2 هفته اول خوردن قرص ها نمی خوایم نزدیکی کنیم حالا سوال من اینه :
    اگه در یک روز به جای 1 قرص 2 تا مصرف بشه تاثیری در روند ضد بارداری داره و ما باید تا ماه بعد نزدیکی نکنیم ؟
    و با توجه به اینکه 2 تا قرص خورده بعد از این طبق روال سابق قرص هارو بخوره یا تغییری توش بده ؟

با سلام
    درصورتی که مصرف یک قرص رو در زمان مققر فراموش کنند می بایست در زمان به یاد آوری یک قرص مصرف کنند ( البته این درصورتیه که مدت کمتر از 12 ساعت از زمان مصرف قرص اصلی گذشته باشه) . به هر حال مصرف دو قرص اشکالی ایجاد نمی کنه . فقط باید سعی کنن دوز های بعدی رو به موقع مصرف کنند تا این اتفاق زیاد تکرار نشه.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. ( با سلام

ما یک زوج جوان هستیم که چند روزی است با هم ازدواج کردیم

همسر من 15.5 سال سن دارد

دکتر گفته اند که با توجه به سنشان قرص های پیشگیری برایشان ضرر دارد

و باید از کاندوم استفاده شود

کاندوم هم که پاره می شود و تا حال چند بار پاره شده است

می خواستم ببینم این موضوع سن صحت دارد که نمی شود از قرص استفاه کرد(

خیلی ممنون از راهنماییتون
    ولی اگر ما احساس کردیم که در رابطمون احتمال ورود اسپرم به داخل رحم بوده ( مثل پارگی کاندوم )
    هیچ کاری نمی تونیم بکنیم ؟
    روش اورژانسیی برای ما با توجه به سن وجود نداره ؟
    حداقل سن برای استفاده از قرص چقدره ؟
    ما واقعا از نظر روانی خیلی اذیت می شیم چون ما به تحصیل و سایر مشکلات نباید
    تا چند سال بچه دار شیم

3. yousef_7 نوشته است:
    ( با سلام

ما یک زوج جوان هستیم که چند روزی است با هم ازدواج کردیم

همسر من 15.5 سال سن دارد

دکتر گفته اند که با توجه به سنشان قرص های پیشگیری برایشان ضرر دارد

و باید از کاندوم استفاده شود

کاندوم هم که پاره می شود و تا حال چند بار پاره شده است

می خواستم ببینم این موضوع سن صحت دارد که نمی شود از قرص استفاه کرد(

خیلی ممنون از راهنماییتون
    ولی اگر ما احساس کردیم که در رابطمون احتمال ورود اسپرم به داخل رحم بوده ( مثل پارگی کاندوم )
    هیچ کاری نمی تونیم بکنیم ؟
    روش اورژانسیی برای ما با توجه به سن وجود نداره ؟
    حداقل سن برای استفاده از قرص چقدره ؟
    ما واقعا از نظر روانی خیلی اذیت می شیم چون ما به تحصیل و سایر مشکلات نباید
    تا چند سال بچه دار شیم

سلام
    ضمن تبریک این وصلت فرخنده
    دوست عزیز همونطور که دوستان هم فرمودن به علت پایین بودن سن همسر شما،ایشون نباید از قرصهای ضد بارداری استفاده کنند....چون مضراتی که این قرصها دارند به مراتب بیشتر از فوایدشان خواهد بود ........یه راه وجود داره و اونم اینه که همونطور که دوستان گفتند از کاندوم مرغوب استفاده کنید و اگه باز هم مشکل حل نشد میتونید از دو کاندوم در آن واحد استفاده کنید.....به فرض بگیریم که روش اورژانسی رو بتونید استفاده کنید ......شما در هر دوره مجاز به یکبار استفاده از این روش هستید ......فقط یکبار.........حتی اون یک باری هم که استفاده میشه تعادل هورمونی همسرتون به هم میخوره........همسر شما هنوز در مرحله رشد هستند و استفاده از قرص ممکن است خدای ناکرده اثرات زیانباری روی همسر شما بگذاره........پس میمونه کاندوم....که در بالا توضیح دادم...........متن زیر در مورد قرصهای پیشگیری از بارداری است:

قرص هاي خوراكي پيشگيري از بارداري:

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

رایج‌ترین داروی هورمونی ضد بارداری می‌باشند که از استروئیدهای صناعی با ساختمانی شبیه به هورمون‌های طبیعی زنان یعنی استروژن و پروژسترون تشکیل می‌شوند این قرص‌ها به دو صورت ترکیبی (استروژن + پروژسترون) و یا فقط پروژسترون تشکیل شده‌اند. هورمون های دیگری که از مشتقات استروژن و پروژستین هستند نیز در ترکیب داروهای جدیدتر به کار می رود که بعضی مواقع اثربخشی مطلوب تری نسبت به قرص های قبلی دارند.
    مصرف قرص در کشورهای توسعه یافته مقام اول را در فراوانی استفاده دارد مثلاً کانادا 86 و آلمان 94 درصد از قرص استفاده می‌کنند، در کشور ایران نیز قرص رتبه اول استفاده را دارد.
    "مناسب ترين روش‌ پیشگیری در ابتداي ازدواج،استفاده از قرص هاي پیشگیری از بارداری مي باشد"
    مكانيسم عمل قرص ها:

• مهار تخمك گذاري

• جلوگيري از نفوذ اسپرم به داخل رحم با ايجاد موكوس ضخيم سرويكس

• ايجاد آندومتر نامطلوب براي لانه گزيني

• جلوگيري از لقاح از طريق تأثير بر سرعت حركت تخمك با اثر پذيري بر حركت لوله‌های رحم

طرز مصرف: این قرص‌ها در بسته‌های 21 عددی عرضه می‌شوند
    ·         اولين قرص پنج روز اول قاعدگي خورده مي شود(ترجیحاً بهتر است روز اول خورده شود).

• بعد از 21 قرص 7 روز خورده نشود و بعد از 7 روز بدون توجه به روز قاعدگي بسته بعدي شروع شود.

• يعني روز هشتم بسته بعدي شروع شود.

توصيه ها:
    ·         سعي شود قرص ها هر شب در ساعت معين خورده شود.
    ·         بهتر است بعد از شام و قبل از خواب خورده شود تا هم تهوع و استفراغ كم شده و هم يادآوري روزانه آن آسانتر شود.
    ·     معمولاً 3 تا 5 روز بعد از قطع دارو خونريزي ماهيانه رخ مي دهد. ولي اگر شروع قاعدگی خیلی به تآخیر افتاد می بایست برای رد حاملگی احتمالی آزمایش انجام شود
    موارد منع مصرف قطعي:
    افرادي كه مبتلا به مشكلات زير هستندنبايد از قرص ها ي تركيبي براي پيشگيري استفاده كنند:

• بيماري‌هاي قلبي و عروقي  وسابقه سكته هاي مغزي.

• بيماري دريچه اي قلب.

• بيماري كبدي،هپاتيت عفوني و اختلال واضح تست‌هاي كبدي.

• سابقه زردي ، همزمان با مصرف قرص هاي تركيبي.

• سرطان‌هاي وابسته به هورمون مثل: سرطان‌هاي پستان،رحم و..

• خونريزي‌هاي غير طبيعي  واژينال.

• احتمال حاملگي.

• سيگاري‌هاي بالاي 35 سال با مصرف بيش از 15 نخ سيگار در روز.

• افزايش چربي‌هاي خون از نوع LDL.

موارد منع مصرف نسبي: افرادي كه مشكلات زير را دارند تحت نظر پزشك و با احتياط مي توانند از قرص هاي تركيبي براي پيشگيري استفاده كنند:
    1. سردردهاي ميگرني و يا عروقي 2. صرع 3. فشار خون بالا و كنترل نشده 4. ديابت 5. سابقه ديابت حاملگي 6.بيماري كيسه صفرا 7. قبل از اعمال جراحي بزرگ 8. بيماري هاي مزمن كليوي9. وريدهاي واريسي 10. آسم
    توجه : شرايط زير منعي براي استفاده از قرص ها نيست:
    1.      داشتن و يا نداشتن فرزند  2 . لاغري و چاقي  3. سابقه سقط و يا حاملگي ناموفق 4 . سيگاري بودن در سنين زير 35 سال
    نكات مهم در مصرف قرص هاي تركيبي:

·         در هفته اول از اولين دوره مصرف قرص بايد از روش ديگري مثل كاندوم استفاده كرد .
    ·     قرص‌ها بايد به طور مرتب و ترجيحاً در زمان معيني مصرف شود، مصرف ناپيوسته مثلاً به صورت يك‌ماه درميان و يا دو ماه در ميان و غيره فاقد اثر مناسب و در صد شكست را افزايش مي دهد.
    ·     در صورت فراموشي قرص به مدت يك شب ، تا نوبت بعدي هر وقت يادش آمد مي خورد و اگر يادش نيامد در نوبت بعدي 2 قرص باهم خورده مي شود.
    ·         در صورت فراموشي دو شب ، در دو شب بعد از آن هر بار دو قرص و تا يك هفته از روش ديگري مثل كاندوم استفاده كند.
    ·     در صورت فراموشي سه شب يا بيشتر ، مصرف بقيه قرص‌ها را ادامه داده و به مدت يك هفته از روش ديگري استفاده كند و بلافاصله بعد از اتمام اين بسته ، مصرف ً‌بسته بعدي را بدون فاصله هفت روزه شروع مي كند.
    ·         لكه بيني همزمان با مصرف قرص در يكي دو ماه اول طبيعي است.
    ·         تهوع و استفراغ و سردرد در يكي دو ماه اول طبيعي است در صورت ادامه تهوع و استفراغ از قرص ويتامين B6 استفاده شود.
    ·         مصرف قرص محدوديت سني ندارد مگر موارد منع مصرف موجود باشد.
    ·         باروري مجدد : تخمك گذاري معمولاً‌3 ماه بعد از قطع قرص بوجود مي آيد.
    ·         پيگيري: 6ماه بعد از مصرف قرص جهت كنترل وزن،فشار خون،قند،كلسترول و تري گليسيريد به مركز بهداشتي مراجعه شود.
    ·         مصرف قرص سرطان زا  نيست.
    ·         استفاده از قرص تأثيري در ناهنجاري‌هاي جنيني ندارد.
    ·     بعضي از داروها اثر قرص‌هاي ضد بارداري را كاهش مي دهند مثل آمپي سيلين، تتراسايكلين،فني توئين و ... بنابراین کسانی که داروی خاصی مصرف می‌کنند باید در مورد کاهش اثر پیشگیری از بارداری آن دارو از پزشک خود سوال نمایند تا احیاناً دچار بارداری ناخواسته نشوند.
    ·         بیماری‌های گوارشی با کاهش میزان جذب قرص ، اثربخشی آنرا کاهش می‌دهند.
    ·     در صورت شک به بارداری مصرف قرص پیشگیری از بارداری باید قطع شود ولی مصرف سهوي در موقع حاملگي زيان جدی براي جنين ايجاد نمي كند.

• در تمام دوره هاي سني قابل استفاده مي باشد (از نوجواني تا يائسگي).

• قرص HD به علت اينكه حاوي مقدار بالاي هورمون استروژن است امروزه كمتر براي پيشگيري از بارداري استفاده مي شود.

·         ميزان اثر: اگر درست استفاده شود تنها 1 در هزار شكست دارد.
    قرص هاي شيردهي(پروژستروني) - لاينسترونول يا ميني پيل(Minipill):
    اين قرص براي پيشگيري از بارداري در مادران شيرده كاربرد دارد و هيچ تاثيري روي ميزان شير ندارد. در افراد مبتلا به فشار خون و ديابت نيز مي توان از اين قرص استفاده كرد.
    ·         بسته هاي قرص28 عدد است و روزانه یک قرص، بدون قطع كردن خورده مي شود.
    ·         در 4 تا 6ماه بعد از زايمان اگر شيردهي كامل باشد مصرف مي شود در كساني كه شيردهي كامل ندارند موثر نمي‌باشد.
    ·         حتماً در ساعات معين خورده شود مثلاً ساعت 8 شب
    ·         شروع مصرف در شيردهي 6 هفته پس از زايمان است به شرط اينكه قاعدگي اتفاق نيفتاده باشد و تغذيه فقط با شير مادر باشد
    ·         اگر قاعدگي اتفاق افتاد از روز اول قاعدگي شروع شود
    ·         در صورت فراموشي اگرمصرف قرص كمتر از 3 ساعت فراموش شد قرص را خورده و قرص بعدي را در زمان خودش بخورد.
    ·     اگر مصرف قرص بيش از سه ساعت فراموش شد قرص را خورده و قرص بعدي در زمان خودش و تا دو روز از روش كمكي ديگرمثل كاندوم استفاده كند.
    قرص هاي تري فازيك:
    قرص هايي هستند كه مقادير استروژن و پروژسترون متغير داشته و از تغييرات سيستم هورموني مشابه يك سيكل طبيعي بدن زنان پيروي مي كنند.

• 21 عددي است اولين قرص از روز اول قاعدگي شروع مي شود. توجه شود قرص ها رنگهاي مختلف هستند و هر كدام فقط در تاريخ خودش بايد خورده شود.

• بعد از مصرف قرص بيست و يكم به مدت يك هفته مصرف قرص قطع شده و بعد از آن بسته بعدي دوباره شروع مي شود.

• در صورت فراموشي يك قرص،به مدت كمتر از 12 ساعت ،آن  قرص را خورده و بقيه را ادامه دهد.

• فراموشي بيش از 12 ساعت ، قرص فراموش شده را نخورد و بقيه را ادامه دهد و از روش كمكي استفاده كند.

• بقيه موارد مثل قرص‌هاي تركيبي است.

قرص مارولون(Marvelon):
    این قرص جزو قرص‌های پیشگیری از بارداری ترکیبی مشابه قرص LD می‌باشد با این تفاوت که پروژسترون به کار رفته درآن متفاوت بوده (نسل سوم پروژسترون‌ها یا دزوژسترول) می‌باشد. به همین دلیل عوارضی آن کاهش یافته است.  این قرص هلندی هم اکنون در کشور ایران هم تولید شده و  از طریق داروخانه‌های خصوصی در دسترس است و جزو ارائه رایگان محسوب نمی‌شود.
    نحوه مصرف این قرص مشابه قرص‌های ترکیبی از روز اول قاعدگی شروع می‌شود و هر روز در ساعت معین یک قرص خورده می‌شود. در صورت فراموش کردن يک دوز بلافاصله آنرا مصرف کرده واز دوبرابر کردن دوز بعدي پرهیز می‌شود. و در صورت فراموش کردن دودوز, فقط دوز آخري رامصرف کرده واز دوبرابر کردن دوز بعديپرهیز می‌شود.
    -  اگر از زمان مصرف آخرين دوز دارو بيش از 12 ساعت گذشته باشد به مدت 7 روز از يک روش ضد بارداري ديگر نيز استفاده می‌شود اگر اين 7روز مصادف با7روزشروع خونريزي وقطع دارو بود, بليستر بعدي را شروع کنيد.

قرص ضد بارداري ياسمين:
    یکی از قرص‌های پر مصرف‌  پیشگیری از بارداری در دنیا می‌باشد،. این قرص هم جزو قرص‌های جدید و  ترکیبی پیشگیری از بارداری است و چند سالی است که در اکثر کشورهای دنیا استفاده می‌شود. این قرص از (Ethinylestradiol 30 micrograms, drospirenone 3 mg) تشکیل شده و طرز مصرف آن مثل قرص‌های ترکیبی می‌باشد.

قرص های جویدنی پیشگیری از بارداری Sad chewable contraceptive) یا آدامس پیشگیری از بارداری آدامس پیشگیری از بارداری (FEMCON Fe) به صورت قرص‌هایی هستن که دارای 35 میکروگرم استروژن و 40 میکروگرم پروژسترون است هر بسته قرص 28 عددی می‌باشد که 21 عدد آن سفید رنگ و دارای ماده مؤثر پیشگیری از بارداری بوده و 7 عدد آن قهوه ای و دارای آهن می‌باشد مصرف آن  به صورت روزی یک عدد ، جویده شده و بلعیده می‌شود ؛ بعد هم یک لیوان بزرگ آب نوشیده می‌شود نحوه مصرف و فراموشی و بقیه موارد تقریباً مثل قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری می‌باشد. قیمت این قرص‌ها حدود 40 دلار می‌باشد.(5 عددی)

لازم به توضیح است که هم اکنون حدود 30 نوع مختلف قرص‌های پیشگیری از بارداری در جهان رایج است که البته بعضی از آن‌ها پرمصرف می‌باشند.
    فوايد مصرف قرص هاي پيشگيري از بارداري:
    1-       مؤثرترين روش پيشگيري مؤقت مي باشد
    2-       كاهش كم خوني بخصوص كم خوني فقر آهن
    3-       كاهش بارداري نابجا
    4-       كاهش دردهاي قاعدگي
    5-       كاهش كيست هاي تخمدان
    6-       كاهش ناراحتي هاي قبل از قاعدگي
    7-       كاهش سرطان‌هاي رحم و تخمدان (مصرف حداقل یک سال قرص، خطر سرطان را تا 50٪کاهش می‌دهد)
    8-       كاهش بيماريهاي پستان
    9-       منظم شدن سیکل‌های قاعدگی
    10-   كاهش بيماريهاي التهابي لگن
    11-   افزایش تراکم اسخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان
    معايب مصرف قرص هاي پيشگيري از بارداري:
    1.      يادآوري روزانه مشكل است بعضي خانم‌ها فراموش مي كنند
    2.      لكه بيني
    3.      تهوع در ماه‌هاي اول
    4.      سردرد خفيف در ماه‌هاي اول
    5.      سفتي و دردناكي پستان‌ها در ماه‌هاي اول
    6.      افزايش اندك وزن
    7.      در عده كمي از افراد سبب تغيير خلق مي شود
    8.   در موارد بسيار نادري مي تواند باعث سكته مغزي و لخته خون شود اين مسئله بيشتر در زنان سيگاري و سن بالا و داراي فشارخون ديده مي شود.
    توجه: در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، همزمان با مصرف قرص به پزشک مراجعه شود:
    1. درد شدید شکمی 2. درد شدید سینه، سرفه، تنگی نفس 3. سردرد شدید 4. مشکلات چشمی مثل دوبینی 5. زردی 6.دردشدید ساق پا یا ران

منبع:
    قرص های پیشگیری از بارداری

خوندن لینکهای زیر هم میتونه مفید واقع شه:

عوارض قرص LD و بهترین روش جلوگیری از بارداری

همه چیز درباره قرصهای ضد بارداری ترکیبی COCs

فایل جلوگیری از بارداری

همچنین شما میتونید با سرچ "قرصهای پیشگیری از بارداری" و کلمات مشابه به نتایج دلخواهتون برسید

موفق باشید و خوشبخت

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 5 کاربر ديگر
  4. سلام. من برای ماه دوم دارم از قرص یاسمین استفاده میکنم.اخیرا دچار نفخ شدید و کمی حالت تهوع و بدمزگی دهان شدم. آیا از عوارض این قرصه؟ ممنون

5. سلام.من حدودیکساله که از ال دی استفاده میکنم.تاحالافکرمیکردم باید این قرص رو بین روز اول تا پنجم مصرف کردولی مثل اینکه باید یا روز اول باشه یا پنج.درسته؟؟منتظرجواب سریعتون هستم.

6. arasi نوشته است: سلام.من حدودیکساله که از ال دی استفاده میکنم.تاحالافکرمیکردم باید این قرص رو بین روز اول تا پنجم مصرف کردولی مثل اینکه باید یا روز اول باشه یا پنج.درسته؟؟منتظرجواب سریعتون هستم.

سلام
    بله یا روز اول یا روز پنجم.
    موفق باشید.

7. pink_girl نوشته است: سلام. من برای ماه دوم دارم از قرص یاسمین استفاده میکنم.اخیرا دچار نفخ شدید و کمی حالت تهوع و بدمزگی دهان شدم. آیا از عوارض این قرصه؟ ممنون

سلام
    دوست من اگه قرار باشه عوارض قرص خودشونو نشون بدن باید در ابتدای مصرف باشه نه الان که 2 ماهه دارید استفاده میکنید. در ابتدای مصرف هیچ  کدوم از عوارض بروز نکرد؟ تازگی ها داروی جدیدی نخوردین؟ ممکنه این مسائل همون عوارض قرص باشه ممکن هم هست نباشه. به نظر من بهتره به پزشک مراجعه کنید.
    با آرزوی سلامتی.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  8. سلام !

من 5 ماه پیش زایمان کردم یعنی الان یک دختر 5 ماهه داریم. در ابتدا مدتی از لاینسترونول استفاده کردم و مدتی هم از کاندوم. تا الان پریود نشده بودم تا اینکه چند روز پیش دو قرص لونژیل خوردم و پس از 5 روز خونریزی خفیفی داشتم اما 2 روز بیشتر طول نکشید خواهش می کنم سریعا به من بگویید علت چیست البته باید بگویم دراین مدت استرس زیاد و خستگی هم داشتم. آیا این خونریزی پریودی بوده؟ باید چکار کنم؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 10 از 10
رفتن به صفحه :    10

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید