شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    ... 11 ...   

بایگانی سوالات احتمال بارداری - 2

1. سلام
    با وجود پریود شدن احتمال بارداری صفره و کاملا منتفیه.
    موفق باشید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. Amin5245 نوشته است: سلام. من با یه دختر که روز 7 پریودش بود نزدیکی داشتم منی روی آلت طرف ریخت با دستمال پاک کردم بلافاصله رفت دستشویی و شست با دستمال کاغذی هم دوباره پاک کرد بعد یه نیم ساعتم محض احتیاط دوباره رفت دستشویی و خوب شست.حالا با توجه به اینکه ماه پیش 26 پریود شذه این ماهم 26 ولی پریودش نامنظمه و دوره های 30 تا 35 روز داره چقدر احتمال بارداری هست ؟؟؟

اگر منظورتون از روز هفت پریودشون با توجه به اینکه از 26ام پریود بوده، امروزه؟ امروز برای ایشون جزء روزهای مجاز به آمیزش به حساب میاد و جای نگرانی نیست.
    البته این رو هم در نظر داشته باشید که ریسک روش جلوگیری از طریق تعیین زمان تخمکگذاری = 3.5%

3. با عرض سلام
    1 دوره قرص ld مصرف کردم و از هیچ روش پیشگیری دیگری در این دوره 21 روزه استفاده نکردم. الان 4 روزه که  مصرف این دوره تمام شده ولی هچ یک از علائم قاعدگی را ندارم. با توجه به اینکه ماه اولی بود که از این قرص ها استفاده می کردم آیا احتمال بارداری هست؟( این مدت شدیدا تکرر ادرار پیدا کردم.)

4. ammsir نوشته است: با عرض سلام
    1 دوره قرص ld مصرف کردم و از هیچ روش پیشگیری دیگری در این دوره 21 روزه استفاده نکردم. الان 4 روزه که  مصرف این دوره تمام شده ولی هچ یک از علائم قاعدگی را ندارم. با توجه به اینکه ماه اولی بود که از این قرص ها استفاده می کردم آیا احتمال بارداری هست؟( این مدت شدیدا تکرر ادرار پیدا کردم.)

اول از همه باید بگم آخر هیچکدوم از دوستان جوابی به پست قبلی بنده ندادن!! البته اشکال نداره چون تقریبا همه ی مشکلاتمون داره رفع میشه خداروشکر و همه چی طبیعیه.

اما در مورد شما دوست عزیز. اول از همه باید بگم چون هیچ اطلاعاتی رو اینجا اعلام نکردید جواب دادن به این سوال سخته.

اگر شما مصرف قرص رو از روز اول استفاده کردید با توجه به گذشت 25 روز هنوز وقت برای رسیدن به دوره ی  قاعدگی دارید.
    ضمن اینکه چون از روز اول قاعدگی تا روزهای پرخطر حداقل 9 روز زمان لازمه به احتمال بسیار زیاد قرص تاثیر خودش رو گذاشته چون قرص بعد از یک هفته سطح هورمون بدن رو به سطح مطلوب برای پیشگیری میرسونه و خیلی جای نگرانی نیست.

اما اگر مصرف قرص رو از روز های بعد به خصوص روز پنجم شروع کردید و همچنین در روزهای اول از کاندوم استفاده نکردید احتمال بارداری وجود داره و این احتمال کم هم نیست. در هر صورت قصد نگران کردن شما رو ندارم اما اگر از روز پنجم مصرف قرص رو شروع کردید با توجه به احتمال حاملگی در صورتی که هنوز تصمیم به بارداری ندارید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

5. من خودم باز یه سوالی دارم که امیدوارم جواب این سوالم رو بگیرم.

یه توضیح دقیق در باره ی مکانیزم اثر قرص های ضد بارداری به خصوص در رابطه با تخمک گذاری میخواستم. با توجه به اینکه حتی در زمان مصرف قرص، باز هم احتمال بارداری وجود داره پس با این اوصاف حتی با وجود قرص هم احتمال تخمک گذاری هست و به صورت صد در صد از بین نمیره.
    من میخواستم به طور دقیق بدونم احتمال این تخمک گذاری چند در صد هست؟ و چه عواملی باعث میشه حتی با وجود مصرف قرص تخمک گذاری صورت بگیره. آیا فقط همون فراموش کردن قرص ها و مصرف نادرست و از این دست موارد باعث این موضوع یعنی تخمک گذاری احتمالی میشن یا اینکه حتی اگه به صورت دقیق و سروقت قرص ها مصرف بشن و هیچ مورد خاص دیگه هم نباشه باز هم احتمال تخمک گذاری هست؟

اگر متوجه منظورم نشدید یه بار دیگه واضح تر و با مثال خدمتتون عرض کنم.

6. behnam_seno نوشته است: من خودم باز یه سوالی دارم که امیدوارم جواب این سوالم رو بگیرم.

یه توضیح دقیق در باره ی مکانیزم اثر قرص های ضد بارداری به خصوص در رابطه با تخمک گذاری میخواستم. با توجه به اینکه حتی در زمان مصرف قرص، باز هم احتمال بارداری وجود داره پس با این اوصاف حتی با وجود قرص هم احتمال تخمک گذاری هست و به صورت صد در صد از بین نمیره.
    من میخواستم به طور دقیق بدونم احتمال این تخمک گذاری چند در صد هست؟ و چه عواملی باعث میشه حتی با وجود مصرف قرص تخمک گذاری صورت بگیره. آیا فقط همون فراموش کردن قرص ها و مصرف نادرست و از این دست موارد باعث این موضوع یعنی تخمک گذاری احتمالی میشن یا اینکه حتی اگه به صورت دقیق و سروقت قرص ها مصرف بشن و هیچ مورد خاص دیگه هم نباشه باز هم احتمال تخمک گذاری هست؟

اگر متوجه منظورم نشدید یه بار دیگه واضح تر و با مثال خدمتتون عرض کنم.

7. ammsir نوشته است: با عرض سلام

دوست عزیز
    تکرر ادرار میتونه به علت ایجاد عفونت که یکی از عوارض مصرف قرصهای ضد بارداری ست به وجود آمده باشه و همینطور ریختن مایع منی در دستگاه تناسلی و یا ورودی مجاری ادراری میتونه محیط رو مستعد ایجاد عفونت کنه، در ضمن همونطور که دوستمون گفتند با توجه به اینکه اشاره ای به زمان شروع مصرف قرصها نکردید، نمیشه تو این زمینه نظری داد.

8. سلام
    من به مدت 3 4 ساله که پریود نا منظمی دارم طوری که حدودا 3ماه یک بار 5ماه یک بار پریود میشم
    چند روز پیش احساس دردی که معمولا قبل از پریود در تخمدانها به وجود میاد برام پیش اومد و بعد حدودا1 ساعت بر طرف شد
    همان روز بعد اون درد من رابطه جنسی داشتم که ابتدا فقط سر آلت نامزدم در داخل واژنم بود که بعد مدتی حدود 10دقیقه از کاندوم استفاده کردیم وباید بگم که نامزدم دیر ارضا میشه
    می خوام بدونم آیا آّب اولیه در این حالت باعث حاملگی میشه؟
    بعد رابطه من باز مثل روز قبل دچار درد در ناحیه تخمدانها شدم و نفغ دارم ولی پریود نمیشم

و این که این درد از علائم اینه که تخمک گذاری شروع شده؟ و این احتمال حاملگی رو بالا میبره؟

من تقریبا 1.5 ماه قبل از رابطه جنسی پریود شده بودم

توروخدا کمکم کنین دارم دیونه میشم

9. آيا در روزهاي اول پپريد و آخر پريد كه در حد روزي 1 تا 2 بار در حد لكه بيني است .نزديكي مشكلي ايجاد مي كند و چرا مي گويند در زمان پريد نبايد نزديكي باشد؟

10. maryamrosa نوشته است: سلام
    من به مدت 3 4 ساله که پریود نا منظمی دارم طوری که حدودا 3ماه یک بار 5ماه یک بار پریود میشم
    چند روز پیش احساس دردی که معمولا قبل از پریود در تخمدانها به وجود میاد برام پیش اومد و بعد حدودا1 ساعت بر طرف شد
    همان روز بعد اون درد من رابطه جنسی داشتم که ابتدا فقط سر آلت نامزدم در داخل واژنم بود که بعد مدتی حدود 10دقیقه از کاندوم استفاده کردیم وباید بگم که نامزدم دیر ارضا میشه
    بعد رابطه من باز مثل روز قبل دچار درد در ناحیه تخمدانها شدم و نفغ دارم ولی پریود نمیشم

و این که این درد از علائم اینه که تخمک گذاری شروع شده؟ و این احتمال حاملگی رو بالا میبره؟

سلام
    دوست عزيزم
    با توجه به نامنظم بودن پريودتون هيچ گونه اظهار نظري در مورد احتمال تخمك گذاري يا بارداري نمي شه داد ، فقط آزمايش خون مي تونه نتيجه قطعي رو نشون بده ،

اما من وظيفه خودم مي دونم كه حتما بهتون بگم كه نامنظم بودن پريود اصلا چيز عادي و خوبي نيست و شما بايد به فكر درمان باشيد تا خدايي ناكرده در آينده براي بچه دار شدن به مشكل برنخوريد ، اگر اضافه وزن داريد حتما با ورزش و رژيم غذايي مناسب و زير نظر پزشك ، وزنتون رو به حد نرمال برسونيد .
    و در هر صورت براي درمان به پزشك متخصص مراجعه كنيد .
    مطلب زير رو مطالعه كنيد :
    قاعدگی نامنظم ( Irregular periods )

قاعدگی نامنظم Irregular periods
    قاعدگی نامنظم به سیکل قاعدگی گفته می شود که در آن مدت زمان بین قاعدگی های متوالی اختلاف زیادی با یکدیگر دارند.

شایعترین سندرست بعد از بلوغ و درست قبل از یائسگی است .
    نحوه زندگی:

استرس و ورزشهای سنگین و شدید و کم وزنی شدید عوامل خطر می باشند .

ژنتیک:

عامل قال توجهی به شمار نمی آید .

قاعدگی در هنگام بلوغ آغاز می شود و تا هنگام یائسگی ادامه می یابد.میانگین سیکل قاعدگی ۲۸ روز می باشد . اما ممکن است قاعدگی ه همان اندازه هر ۲۴ روز یا ه ندرت هر۳۵ روز اتفاق افتد .پس از بلوغ ، در اغلب خانمها یک سیکل قاعدگی منظم با یک طول زمان نسبتا ًثابت ین دو قاعدگی رخ می دهد.به هر حال در بعضی خانمها ،قاعدگی بی نظم باقی می ماند .خونریزی در قاعدگی بطور طبیعی بین۷-۲ روز طول می کشد . میانگین مدت زمان خونریزی ۵ روز می باشد.

* علل بی نظمی
    اختلاف و تغییر در طول سیکل قاعدگی معمولا نتیجه یک عدم تعادل موقتی هورمونی است .تغییرات مقادیر هورمونی در طی بلوغ موج می گردد که قاعدگی ها در ماه های اولیه بی نظم باشند و تغییرات زیادی در الگوهای خونریزی طبیعی خانمها در چند ماه اول پس از زایمان و در نزدیک یائسگی شایع است .

در سایر مواقع عدم تعادل هورمونی ممکن است بعلت عواملی چون استرس ،افسردگی و بیماریهای شدید طولانی مدت ایجاد شود . ورزشهای سنگین و از دست دادن شدید وزن ،همچنین از عوامل شایع ایجاد اختلالات هورمونی می باشند که می توانند موجب قاعدگی نامرتب گردند .

گاهی پلی کیستیک قاعدگی نامنظم ممکن است علامتی از بیماری تخمدان یا رحم باشد. برای مثال سندرم تخمدان پلی کیستیک که در آن سندرم عدم تعادل هورمونهای جنسی وجود دارد ، یا آندومتریوز که در این بیماری تکه ای از بافت رحم جابجا می گردد و به عضو دیگری در لگن می چسبد، می توانند باعث اختلال قاعدگی شوند .

در بعضی موارد که فرد نسبت به حاملگی بی اطلاع است خونریزیهای نا منظمی ایجاد می شوند که می تواند به آسانی به عنوان یک قاعدگی اشتباه تلقی شود . روز یک قاعدگی تاخیری و شدید می تواند ناشی از سقط جنین اشد .

اگر شما یک قاعدگی تاخیری که ا دردهای شدید شکمی همراه است دارید، باید در جستجوی فوری توجهات طبی باشید. زیرا این امر ممکن است ناشی از یک حاملگی خارج از رحم باشد. در عضی موارد ، علت بی نظمی قاعدگی نا شناخته است .

* اقدامات درمانی
    قاعدگی های بی نظم ناشی از تغییرات هور مونی طبیعی که به دنبال بلوغ یا زایمان است معمولا ً در طول زمان منظم می گردند. در خانمهایی که در سن یائسگی هستند ، قاعدگی های بی نظم سر انجام ه کلی متوقف خواهد شد در تمام این موارد ، معمولاً درمان ضرورت ندارد .

به هر حال اگر این مشکل مداومت یافته یا ر نحوۀزندگی خانمی تاثیر گذارد ، ممکن است داروهایی برای تنظیم قاعدگی تجویز شوند .
    این داروها شامل داروهای ضد حاملگی خوراکی برای خانمهای جوان و درمان جایگزینی هورمونی برای خانمهای نزدیک یائسگی است .
    قاعدگی بی نظمی که به دلیل از دست دادن شدید وزن ، تمرینات و ورزشهای سخت ،استرس یا افسردگی باشد به محض رفع این مشکلات از میان بروند ،منظم تر می گردند .
    اگر عامل واضحی برای بی نظمی در قاعدگی شما وجود نداشته و الگوی آشکاری برای خونریزی قاعدگی وجود ندارد ، پزشک ممکن است آزمایشاتی برای جستجوی یک بیماری زمینه ای ترتیب دهد .

این آزمایشات شامل تستهای حاملگی ،تستهای خون جهت اندازه گیری میزان هورمونها و اولتراسونوگرافی از ناحیه لگن باشد که به منظور بررسی تخمدانها و رحم انجام می گیرد . اگر بیماری زمینه ای کشف گردید ،درمان آن در اکثر موارد باید موجب تنظیم قاعدگی گردد.

آمنوره‌ (قطع‌ قاعدگي‌) اوليه‌

شرح بيماري
    آمنوره‌ اوليه‌ عبارت‌ است‌ از فقدان‌ كامل‌ عادت‌ ماهانه‌ در يك‌ دختر جوان‌ حداقل‌ ۱۶ ساله‌ ظاهراً طبيعي‌، يا ۱۴ ساله‌ كه‌ رشد طبيعي‌ نداشته‌ است‌ يا خصوصيات‌ ثانويه‌ جنسي‌ در وي‌ به‌ وجود نيامده‌اند. اين‌ اختلال‌ نادر است‌ زيرا بيش‌ از ۹۵% از دختران‌ اولين‌ قاعدگي‌ خود را تا ۱۵ سالگي‌ تجربه‌ مي‌كنند.

علايم‌ شايع‌
    فقدان‌ عادت‌ ماهانه‌ پس‌ از بلوغ‌. عادت‌ ماهانه‌ اكثر دختران‌ تا سن‌ ۱۴ سالگي‌ آغاز مي‌شود و سن‌ متوسط‌ شروع‌ عادت‌ ماهانه‌ ۱۲ سال‌ و ۸ ماه‌ است‌.

علل‌
    معمولاً ناشناخته‌ است‌. علل‌ احتمالي‌ عبارتند از:
    به‌ تأخير افتادن‌ بلوغ‌
    ناهنجاري‌هاي‌ مادرزادي‌ مثل‌ فقدان‌ اعضاي‌ تناسلي‌ (مجرا تناسلي‌، رحم‌، يا تخمدان‌ها) يا غيرطبيعي‌ بودن‌ ساختمان‌ آنها
    بسته‌ بودن‌ كامل‌ پرده‌ بكارت‌ كه‌ به‌ اين‌ ترتيب‌ مانع‌ خروج‌ خونريزي‌ عادت‌ ماهانه‌ مي‌شود.
    اختلالات‌ دستگاه‌ غدد درون‌ريز (تومورها، عفونت‌ها، يا ساير مشكلات‌)
    اختلالات‌ كروموزمي‌
    بيماري‌ عمومي‌ در بدن‌
    ندرتاً، مشكلات‌ تغذيه‌اي‌ شديد مثل‌ بي‌اشتهايي‌ رواني‌، يا فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري بدني‌ شديد مثلاً در ورزشكاران‌ زن‌ حرفه‌اي‌

عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر
    استرس‌
    استفاده‌ از داروهايي‌ مثل‌ قرص‌هاي‌ ضدحاملگي‌، داروهاي‌ ضدسرطان‌، بار بيتورات‌ها، مخدرها، داروهاي‌ كورتيزوني‌، كلرديازپوكسايد و رزرپين‌.
    ورزش‌ شديد
    سابقه‌ خانوادگي‌ آغاز ديرهنگام‌ عادت‌ ماهانه‌
    رژيم‌ لاغري‌ يا كاهش‌ وزن‌ شديد

پيشگيري‌
    از هيچ‌ دارويي‌ سرخود استفاده‌ نكنيد مگر با تجويز پزشك‌
    فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري هاي‌ حرفه‌اي‌ ورزشي‌ را در صورت‌ توصيه‌ تا حدي‌ كم‌ كنيد.
    در صورت‌ وجود هرگونه‌ بيماري‌ زمينه‌ساز، براي‌ درمان‌ به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنيد.
    تغذيه‌ مناسب‌ و نگهداري‌ وزن‌ در حد ايده‌آل‌

عواقب‌ مورد انتظار
    فقدان‌ عادت‌ ماهانه‌ به‌ خودي‌ خود يك‌ خطر براي‌ سلامتي‌ محسوب‌ نمي‌شود، اما علت‌ آن‌ بايد معلوم‌ شود. اگر عامل‌ آن‌ يك‌ كيست‌ يا تومور تخمدان‌ باشد، بايد جراحي‌ انجام‌ شود.
    آمنوره‌ معمولاً با هورمون‌ درماني‌ يا رفع‌ علت‌ زمينه‌ساز قابل‌ معالجه‌ است‌. درمان‌ ممكن‌ است‌ تا سن‌ ۱۸ سالگي‌ به‌ تعويق‌ انداخته‌ شود مگر اين‌ كه‌ بتوان‌ علت‌ را مشخص‌ كرد و بدون‌ خطر درمان‌ نمود.
    عللي‌ كه‌ گاهي‌ نمي‌توان‌ آنها را درمان‌ نمود عبارتند از اختلالات‌ كروموزومي‌ و ناهنجاري‌هاي‌ دستگاه‌ تناسلي‌

عوارض‌ احتمالي‌
    پريشاني‌ رواني‌ در رابطه‌ با تكامل‌ جنسي‌
    ناتواني‌ در حامله‌ شدن‌
    در موارد نادر مشكلات‌ غدد درون‌ريز، ممكن‌ است‌ علاوه‌ بر هورمون‌ درماني‌ نياز به‌ جراحي‌ وجود داشته‌ باشد.

درمان‌
    اصول‌ كلي‌
    اقدامات‌ تشخيصي‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ موارد زير باشد: شرح‌ حال‌ پزشكي‌ و شخصي‌ و معاينه‌ كامل‌؛ اندازه‌گيري‌ هورمون‌هاي‌ خون‌ به‌ علاوه‌ بررسي‌ كار تيروييد و غدد فوق‌كليوي‌
    درمان‌ معمولاً شامل‌ هورمون‌ درماني‌ جايگزين‌ مي‌شود. درمان‌ آمنوره‌اي‌ كه‌ ربطي‌ به‌ كمبود هورمون‌ ندارد بسته‌ به‌ علت‌ آن‌ انجام‌ مي‌گيرد.
    روان‌ درماني‌ يا مشاوره‌، در صورتي‌ كه‌ آمنوره‌ در اثر استرس‌ يا مشكلات‌ تغذيه‌اي‌ شديد به‌ وجود آمده‌ باشد.
    در صورت‌ لزوم‌، يك‌ جراحي‌ كوچك‌ براي‌ ايجاد سوراخ‌ در پرده‌ بكارت‌ كاملاً بسته‌
    گاهي‌ جراحي‌ براي‌ تصحيح‌ ناهنجاري‌هاي‌ دستگاه‌ تناسلي‌

داروها
    امكان‌ دارد براي‌ شروع‌ خونريزي‌ هورمون‌ پروژسترون‌ تجويز شود. اگر با قطع‌ مصرف‌ پروژسترون‌ خونريزي‌ آغاز شود، دستگاه‌ تناسلي‌ درست‌ كار مي‌كند و احتمال‌ وجود بيماري‌ غده‌ هيپوفيز نيز كم‌ است‌. اگر با قطع‌ مصرف‌ پروژسترون‌ خونريزي‌ آغاز نشود، امكان‌ دارد از داروهاي‌ محرك‌ تخمدان‌ مثل‌ كلوميفن‌ يا گنادوتروپين‌ها (هورمون‌هاي‌ طبيعي‌ محرك‌ تخمدان‌ كه‌ از هيپوفيز ترشح‌ مي‌شوند) براي‌ اين‌ منظور استفاده‌ شود.

فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
    محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد. مرتباً ورزش‌ كنيد ولي‌ شدت‌ آن‌ نبايد زياد باشد.
    اگر اضافه‌ وزن‌ داريد يا زيادي‌ لاغر هستيد، در رابطه‌ با رژيم‌ غذايي‌ مناسب‌ با پزشكتان‌ يا متخصص‌ تغذيه‌ مشورت‌ كنيد. سعي‌ نكنيد با رژيم‌هاي‌ لاغري‌ سخت‌گيرانه‌ وزن‌ خود را به‌ سرعت‌ پايين‌ بياوريد.
    رژيم‌ غذايي‌
    روزانه‌ سه‌ وعده‌ غذايي‌ متعادل‌ مصرف‌ كنيد.
    در صورتي‌ كه‌ بسيار لاغر يا چاق‌ هستيد، در مورد رژيم‌ غذايي‌ با پزشك‌ مشورت‌ كنيد. با رژيم‌هاي‌ سرخود سعي‌ نكنيد وزن‌ خود را كاهش‌ دهيد.
    درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
    اگر شما ۱۶ سالتان‌ شده‌ است‌ اما هرگز عادت‌ ماهانه‌ نداشته‌ايد.
    اگر علي‌رغم‌ درمان‌، عادت‌ ماهانه‌ در عرض‌ ۶ ماه‌ آغاز نشود.

آمنوره‌ (قطع‌ قاعدگي‌) ثانويه‌

شرح بيماري
    آمنوره‌ (قطع‌ قاعدگي‌) ثانويه‌ عبارت‌ است‌ از توقف‌ قاعدگي‌ براي‌ حداقل‌ ۳ ماه‌ در خانمي‌ كه‌ قبلاً قاعده‌ مي‌شده‌ است‌.

علايم‌ شايع‌
    از بين‌ رفتن‌ دوره‌ قاعدگي‌ براي‌ حداقل‌ ۳ ماه‌ يا بيشتر در خانمي‌ كه‌ حداقل‌ يك‌ بار قاعدگي‌ داشته‌ است‌.

علل‌
    بارداري‌ (اگر نزديكي‌ رخ‌ داده‌ است‌)
    شيردهي‌ به‌ كودك‌ شيرخوار
    قطع‌ مصرف‌ قرص‌هاي‌ ضدبارداري‌
    يائسگي‌ (در صورتي‌ كه‌ سن‌ بيش‌ از ۳۵ سال‌ و بارداري‌ وجود نداشته‌ باشد)
    استرس‌ عاطفي‌ يا اختلال‌ رواني‌
    جراحي‌ و برداشتن‌ تخمدان‌ها و رحم‌
    اختلال‌ غدد درون‌ريز، از جمله‌ هيپوفيز، هيپوتالاموس‌، تيروييد، پاراتيروييد، غدد فوق‌ كليوي‌، و تخمدان‌ها
    ديابت‌ شيرين‌ (مرض‌ قند)
    بيماري‌ سل‌
    چاقي‌، بي‌اشتهايي‌ عصبي‌، يا پرخوري‌ عصبي‌
    فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري جسماني‌ شديد مثل‌ دوهاي‌ استقامت‌

عوامل تشديد كننده بيماري
    استرس‌
    تغذيه‌ نامناسب‌
    استفاده‌ از بعضي‌ داروها مثل‌ مخدرها، فنوتيازين‌ها (از داروهاي‌ ضد روان‌پريشي‌)، رزرپين‌، يا هورمون‌ها
    ورزش‌ شديد

پيشگيري‌
    اگر قطع‌ قاعدگي‌ به‌ علت‌ يك‌ بيماري‌ زمينه‌ساز مثل‌ بيماري‌ سل‌، ديابت‌، يا بي‌اشتهايي‌ عصبي‌ رخ‌ داده‌ است‌، بايد اين‌ بيماري‌ زمينه‌ساز درمان‌ شود.
    اگر علت‌ قطع‌ قاعدگي‌ مشخص‌ نيست‌، هيچ‌گونه‌ روش‌ خاصي‌ براي‌ پيشگيري‌ وجود ندارد.
    تغذيه‌ بايد خوب‌ باشد و بايد سعي‌ شود وزن‌ در حد مناسب‌ نگهداري‌ شود.

عواقب‌ مورد انتظار
    قطع‌ قاعدگي‌ خطري‌ براي‌ سلامتي‌ نيست‌. برطرف‌ شدن‌ آن‌ بستگي‌ به‌ علت‌ زمينه‌ساز دارد:
    اگر آمنوره‌ ناشي‌ از بارداري‌ يا شيردهي‌ باشد، قاعدگي‌ بعد از اتمام‌ آنها باز خواهد گشت‌.
    اگر ناشي‌ از قطع‌ قرص‌هاي‌ ضدبارداري‌ باشد، قاعدگي‌ بعد از ۲ ماه‌ تا ۲ سال‌ بايد باز گردد.
    اگر ناشي‌ از يائسگي‌ باشد، قاعدگي‌ها مرتباً كاهش‌ يافته‌ و شايد ديگر هيچگاه‌ برنگردد. برداشتن‌ رحم‌ نيز باعث‌ قطع‌ قاعدگي‌ به‌ طور دايمي‌ خواهد شد.
    اگر غدد درون‌ريز دچار اختلال‌ شده‌ باشند، با تجويز هورمون‌ كاهش‌ يافته‌ معمولاً باعث‌ بازگشت‌ قاعدگي‌ خواهد شد.
    اگر قطع‌ قاعدگي‌ ناشي‌ از بيماري‌هايي‌ چون‌ بي‌اشتهايي‌ يا پرخوري‌ عصبي‌ باشد، درمان‌ موفقيت‌آميز اين‌ بيماري‌ها براي‌ بازگشت‌ قاعدگي‌ ضروري‌ است‌.
    اگر قطع‌ قاعدگي‌ ناشي‌ از ديابت‌ يا بيماري‌ سل‌ باشد، امكان‌ دارد قاعدگي‌ هرگز باز نگردد.
    اگر قطع‌ قاعدگي‌ ناشي‌ از فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري جسماني‌ شديد باشد، با كاهش‌ فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري ، قاعدگي‌ باز خواهد گشت‌.

عوارض‌ احتمالي‌
    در صورتي‌ كه‌ هيچ‌گونه‌ علت‌ جدي‌ زمينه‌ساز پيدا نشود، هيچ‌ عارضه‌اي‌ رخ‌ نخواهد داد.
    امكان‌ دارد بعضي‌ از علايم‌ كمبود استروژن‌، مثل‌ گُرگرفتگي‌ و خشكي‌ مجراي‌ تناسلي‌ بروز كنند.
    امكان‌ دارد توانايي‌ بچه‌دار شد مختل‌ شود.

درمان‌
    اصول‌ كلي‌
    براي‌ كمك‌ به‌ تشخيص‌، معمولاً آزمايشاتي‌ چون‌ آزمايش‌ بارداري‌، اندازه‌گيري‌ هورمون‌ها در خون‌، و پاپ‌ اسمير، ضروري‌ هستند. امكان‌ دارد كارهاي‌ تشخيصي‌اي‌ كه‌ نياز به‌ جراحي‌ دارند، مثل‌ لاپاروسكپي‌ يا هيستروسكوپي‌، نيز توصيه‌ شوند.
    ممكن‌ است‌ با عمل‌ جراحي‌، دهانه‌ رحم‌ گشادشده‌ و با كورت‌ ديواره‌ داخلي‌ رحم‌ كورت‌ كشيده‌ مي‌شود.
    درمان‌ بيماري‌ زمينه‌ساز در صورت‌ وجود
    روان‌ درماني‌ يا مشاوره‌ در صورتي‌ كه‌ قطع‌ قاعدگي‌ ناشي‌ از استرس‌ باشد.
    زمان‌هاي‌ قاعدگي‌ خود را يادداشت‌ نماييد تا اگر قاعدگي‌ مجدداً قطع‌ شد، زودتر تشخيص‌ داده‌ شود.
    داروها
    از پروژسترون‌ و / يا استروژن‌ مي‌توان‌ جهت‌ درمان‌ و نيز تشخيص‌ استفاده‌ نمود. جنبه‌ تشخيصي‌ درمان‌ پروژسترون‌ اين‌ گونه‌ است‌ كه‌ پروژسترون‌ قطع‌ شود و خونريزي‌ قاعدگي‌ رخ‌ دهد، معلوم‌ مي‌شود كه‌ دستگاه‌ تناسلي‌ فعال‌ است‌.
    امكان‌ دارد براي‌ درمان‌ بيماري‌ زمينه‌ساز از داروهاي‌ ديگر نيز استفاده‌ شود.
    فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
    هيچ‌ محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد.
    رژيم‌ غذايي‌
    معمولاً رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.
    اگر اضافه‌ وزن‌ يا كاهش‌ وزن‌ وجود دارد، تغيير رژيم‌ غذايي‌ براي‌ تصحيح‌ مشكل‌ توصيه‌ مي‌شود.
    درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
    اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان علايم‌ آمنوره‌ را داريد.
    اگر قاعدگي‌، علي‌رغم‌ درمان‌، تا ۶ ماه‌ باز نگردد.
    اگر دچار علايم‌ جديد و نامنتظره‌ بروز كنند. هورمون‌هاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ عوارض‌ جانبي‌ شوند.
    منبع : pezeshk.us

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  11. saina_mnj نوشته است: آيا در روزهاي اول پپريد و آخر پريد كه در حد روزي 1 تا 2 بار در حد لكه بيني است .نزديكي مشكلي ايجاد مي كند و چرا مي گويند در زمان پريد نبايد نزديكي باشد؟

سلام
    دوست عزيز بهتره درصورت نزديكي حتما از كاندوم استفاده بشه براي اينكه در اين دوران احتمال بروز عفونت زياده.
    در اين مورد بحثهاي زيادي در سايت شده كه با جستجو مي تونيد به مطالب مفيدي دسترسي پيدا كنيد  كافيه در قسمت       " جستجوي آسان " نزديكي در پريود را بنويسيد:
    http://www.roham.ws/web/ftopict-11411.html

http://www.roham.ws/web/ftopict-1146.html

12. maryamrosa نوشته است: سلام

با سلام
    دوست عزیز،در خصوص بی نظمی سیکل ماهانه،دوست خوبمون سرکار  سارا خانم به حق تمامی مطالب رو ادا کردند،که باید از ایشون به واقع تقدیر کرد و اما درمورد اینکه آیا با پیش آب ،هم احتمال بارداری هست باید بگم  با وجود احتمال خیلی کم ولی متاسفانه ،بله!! این احتمال وجود داره!! مخصوصاً زمانی که آلت مرد به هرطریق در واژن قرار گرفته شده باشه!! و دیگه اینکه مدتی این حالت هم زیاد و مثلاً 10 دقیقه هم بوده باشه!! در این مورد بهترین پیشنهاد مراجعه به متخصص زنان و دادن تست های بارداری مثل آزمایش خون خواهد بود!! در پایان منهم معتقدم برای این نامنظمی باید فکری بکنید،و بهترین عمل همانا مشاوره با پزشک زنانی که انشالله خواهید رفت،خواهد بود!!
    موفق باشید.

13. سلام .شرمنده اينكه اين سوال رو كجا مطرح كنم پيدا نكردم.لطفا منو راهنمايي كنيد :پسري 32 ساله هستم.2 ماهه ديگه عروسي مي كنم .هم خودم و هم همسرم اصلا سابقه رابطه جنسی نداشتيم.من مي خوام 1 سال اول ازدواجم بچه دار نشيم و از رابطمون لذت ببريم.نامزدم ميگه 1 ماه قرص مصرف مي كنم و بعدش ديگه نمي خورم(از عوارض بعدي قرص مي ترسه.نامزدم 30 ساله است  ).اين قرص ها تا چه حد عوارض دارند..در طول يك ماه  (طبق پريود خانمها )در چه زمانهايي رابطه بدون پيشگيري خطر بارداري ندارد.و كي پر خطر است ؟؟؟؟  اگردوستان متاهل به من جواب بدن ممنون ميشم با سپاس فراوان

14. morphios1099 نوشته است: سلام .شرمنده اينكه اين سوال رو كجا مطرح كنم پيدا نكردم.لطفا منو راهنمايي كنيد :پسري 32 ساله هستم.2 ماهه ديگه عروسي مي كنم .هم خودم و هم همسرم اصلا سابقه رابطه جنسی نداشتيم.من مي خوام 1 سال اول ازدواجم بچه دار نشيم و از رابطمون لذت ببريم.نامزدم ميگه 1 ماه قرص مصرف مي كنم و بعدش ديگه نمي خورم(از عوارض بعدي قرص مي ترسه.نامزدم 30 ساله است  ).اين قرص ها تا چه حد عوارض دارند..در طول يك ماه  (طبق پريود خانمها )در چه زمانهايي رابطه بدون پيشگيري خطر بارداري ندارد.و كي پر خطر است ؟؟؟؟  اگردوستان متاهل به من جواب بدن ممنون ميشم با سپاس فراوان

سلام دوست عزیز...
    بهترین روش پیشگیری از بارداری به صورت موقت، قرص و کاندوم هست.اگر همسرتون از عوارض ld و hd میترسن میتونن از قرص یاسمین که عوارض خیلی کمتری دارد استفاده کنن. البته قبل از مصرف هرگونه قرصی بهتر است با پزشک مشورت کنید.

از کاندوم هم میتونید استفاده کنید که هیچ عارضه ای نداره فقط باید مراقب باشید که پاره نشه...

اگر ایشون پریود منظمی دارن، احتمال بارداری در نیمه دوره زیاد است. ولی کلا شما احتمال رو در باقی روزها هم در نظر بگیرید و مراقب باشید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 11 از 18
رفتن به صفحه :    ... 11 ...   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید