شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

ترک سیگار

1. سلام
    حدود بیست ساله که دارم سیگار میکشم الان رسیده به روزی دو پاکت از روشهایی مثل چسب  و آدامس نیکوتین نیز استفاده کردم اولی که اصلا تاثیری نداشت دومی بهتر بود ولی چون دایم باعث رابطه جنسیکه میشد دیگه نتونستم استفاده کنم
    حالا چند وقتیه تصمیم گرفتم به پزشک مراجعه کنم ولی نمیدونم باید به روان پزشک یا روانشناس یا موسساتی که ادعای کمک برای ترک رو دارند که اکثر پزشک عمومی اند (البته در شهر ما) مراجعه کنم (اگر به پزشکی غیر از این تخصص هایی که اشاره کردم باید مراجعه کنم لطفا بگید )

2. برای ترک سیگار می توانید به روانپزشک مراجعه کنید. برای درمان دارویی هم می توان از قرصهای Zyban بهره گرفت.
    Zyban یک روش درمان جدید و متفاوت برای ترک سیگار است. این دارو بر خلاف روش های دیگر مثل آدامس یا برچسب های نیکوتینی که یک منبع دیگر نیکوتین برای بدن فراهم می کنند، در سیستم عصبی عمل کرده و نیاز به هر نوع نیکوتین را کاهش می دهد. Zyban نام تجاری است که یک شرکت دارویی آمریکایی برای این دارو برگزیده است. ماده موثره این دارو بوپروپیون Bupropion است که ابتدا به عنوان یک داروی ضد افسردگی به کار گرفته شد. خصوصیات این دارو به گونه ای است که تحت سایر دسته های دارویی ضد افسردگی قابل دسته بندی نیست ( مثل سه حلقه ای ها، SSRIs ). درمان با این دارو به صورت دو قرص روزانه می باشد و مزیت دیگر آن اینست که همراه با کشیدن سیگار استفاده می شود. بیمار طی 2 هفته اول پس از شروع دارو معمولا سیگار را ترک می کند. در صورت پاسخ به درمان، مصرف دارو می بایست 7 تا 12 هفته ادامه یابد. در صورتی که پس از 7 هفته ترک سیگار رخ ندهد، به عنوان شکست درمان با این دارو قلمداد می شود.
    به دلیل عوارض جانبی این دارو می بایست توسط پزشک تجویز شود.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. آیا متخصص اعصاب و روان همان روانپزشک است ؟

4. mehran64 نوشته است: آیا متخصص اعصاب و روان همان روانپزشک است ؟

روانپزشکی یکی از رشته‌‌های تخصصی پزشکی است که به تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌های روانی می‌پردازد و جزء متخصصین اعصاب و روان طبقه بندی می شود. روانپزشکان برای درمان بیماری‌ها از روش‌های دارویی و غیردارویی استفاده می‌کنند. در صورتیکه روان شناسان از راه‌های غیردارویی مانند: رفتاردرمانی، شناخت درمانی و حمایتی به بیماران کمک می‌کنند.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. باسلام
    دوست ګرامی جناب همشهری برای داروی ترک سیګار به بزشګ با چه تخصصی مراجعه کنم چون منهم با مصرف ادامس ترک سیګار دچار رابطه جنسیکه شدم وبه ناچار دیګر استفاده نکردم دیګر اینکه این دارو بر افسردګی هم فرمودید تاثیر دارد ایا مصرف ان تبعات بعدی هم دارد در زمینه وابستګی به این دارو

6. برای ترک سیگار می توانید به متخصص روانپزشکی مراجعه نمائید. پزشک تاریخچه ای در مورد اینکه چند سال است سیگار می کشید را تهیه میکند. مثلاً روزی چند نخ، سابقه خانوادگی در مورد استعمال دخانیات و ... را میپرسد و بر اساس میزان وابستگی فرد به سیگار، مقدار دوز مصرفی قرص را تعیین می کند.
    نیکوتین از طریق فعالسازی راه های دوپامینرژیک در بعضی قسمتهای مشخص مغزی خواص تقویت کننده ی مثبت و اعتیادآور دارد و باعث تحریک مغز و تحریک سیستم پاداش مغزی می شود. وابستگی به نیکوتین خیلی سریع ایجاد می شود و اثرات تحریکی آن در مغز همانند کوکائین و آمفتامین می ماند.

بوپروپیون (Zyban) از بین مجموعه داروهای در دسترس، یک ضدافسردگی منحصربه‌فرد می‌باشد که از نظر عوارض جانبی وضعیت بسیار مطلوبی دارد. مسئله‌ای که بوپروپیون را در بین ضدافسردگی‌های دیگر شاخص می‌کند، این است که مهار عملکرد جنسی با این دارو بسیار کم می‌باشد.
    بوپروپیون یکی از معدود ضدافسردگی‌هایی است که اختلال جنسی ایجاد نمی‌کند. و داروی انتخابی در درمان اختلالات جنسی ناشی از مصرف SSRI است.
    برای ترک سیگار به طور مثال مصرف ۳۰۰ میلی‌گرم توصیه شده است. سه روز اول روزی ۱۵۰میلی‌گرم، سپس روزی ۳۰۰ میلی‌گرم. شروع اثر دارو ۱ هفته طول می‌کشد. پس از ۲ هفته اثرات ترک سیگار مشخص می‌شود. طول درمان ۷ تا ۱۲ هفته است. اگر پس از ۷ هفته فرد آثاری از بهبود نشان ندهد مصرف طولانی‌تر فایده ندارد و بهتر است دارو قطع شود.
    جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قرص Zyban اینجا را کلیک کنید.

7. لطفا به سوال من خوب توجه کنید
    من میخوام برم پیش پزشک روی تابلوی دکتر نوشته متخصص اعصاب و روان منظور شما از روانپزشک همینه یا باید روی تابلوش نوشته باشه روانپزشک

8. mehran64 نوشته است: لطفا به سوال من خوب توجه کنید
    من میخوام برم پیش پزشک روی تابلوی دکتر نوشته متخصص اعصاب و روان منظور شما از روانپزشک همینه یا باید روی تابلوش نوشته باشه روانپزشک

در زمینه تخصص های اعصاب و روان و روانپزشکی، هر یک از آنها می توانند مستقل از یکدیگر باشند ولی به هم دیگر ارتباط دارند.
    مثلاً گفته میشه دکتر x متخصص روانپزشکی یا دکتر y متخصص اعصاب و روان.
    برای فهم بیشتر این موضوع میتوانید به پورتال سایت سازمان نظام پزشکی به نشانی http://portal.irimc.org مراجعه نمائید.
    خواهید دید که از لیست پزشکان موجود، در زمینه های اعصاب و روان و روانپزشکی، هر کدام تخصص های مربوط به خود را دارند.

9. باعرض سلام و وقت بخیر خدمت دوستان گرامی
    حدود 5 سال است سیگار مصرف می کنم(روزی8_7 نخ)چند بار اقدام به ترک بدون هیچ دارویی کرده ام که فقط1 ماه تونستم از مصرف سیگار خودداری کنم و بعد از اون روز از نو روزی از نو...
    سوالم اینه ترک سیگار بدون دارو موثرتر است یا به کمک دارو و این که بهترین دارو برا ترک سیگار چیه؟
    با تشکر

10. Amin1991 نوشته است: باعرض سلام و وقت بخیر خدمت دوستان گرامی
    حدود 5 سال است سیگار مصرف می کنم(روزی8_7 نخ)چند بار اقدام به ترک بدون هیچ دارویی کرده ام که فقط1 ماه تونستم از مصرف سیگار خودداری کنم و بعد از اون روز از نو روزی از نو...
    سوالم اینه ترک سیگار بدون دارو موثرتر است یا به کمک دارو و این که بهترین دارو برا ترک سیگار چیه؟
    با تشکر

برای درمان دارویی هم می توان از درمانهای جایگزینی نیکوتین (Nicotine Replacment Therapy) مثل آدامس یا برچسب استفاده نمودذ و هم می توان از درمان با قرصهای Zyban بهره گرفت.

برچسب نیکوتین‌دار و ترک سیگار

روش معمول  استفاده از این برچسب‌ها به این صورت است که فرد سیگاری هر روز یک برچسب جدید را بر روی نواحی متفاوت پوست که خشک، تمیز  و بدون مو باشند،معمولا بخش بالایی قفسه سینه،بازو یا ران قرار داده می‌دهد.این برچسب بسته به نوع فراورده مورد استفاده برای حدود 16 تا 24 ساعت بر روی پوست باقی گذاشته می‌شود.
    معمولا پس از هر دو هفته استفاده از این یک نوع برچسب،برچسبی با میزان نیکوتین کمتر جایگزین آن می‌شود و و این رویه برای شش تا 20 هفته ادامه پیدا می‌کند.

به جای کشیدن سیگار می توانید از قرص های نیکوتین دار که امروه به عنوان جابگزین مناسبی برای سیگار به شمار می روند، استفاده کنید، با این کار ریسک ابتلا به سرطان و پیری زودرس را تا حد بسیار زیادی کاهش داده اید. در بررسی 123 مطالعه مختلف که در سال 2004 منتشر شد، افرادی که برای ترک سیگار از آدامس های نیکوتین دار و سایر جایگزین ها استفاده می کردند، خیلی راحت تر از افرادی که فقط با اتکا به اراده، قصد ترک سیگار را داشتند، موفق شدند.

سیگار لایت (سبک) و مضرات آن

کشیدن سیگارهای کم نیکوتین یا به اصطلاح سیگارهای سبک به جای کشیدن سیگارهای معمولی به منظور کاهش مضرات دود سیگار بی تاثیر است.

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

• ابتدا برای ترک سیگار تصمیم بگیرید و سپس زمان خاصی را برای این کار انتخاب کنید.
    • راه های زیادی برای ترک سیگار وجود دارد. برای هر فرد یکی از این راه ها مناسب است.

1- راه اول این است که از یک روز معین ترک سیگار را شروع کنید و دیگر اصلا سیگار نکشید و در این تصمیم خود محکم باشید. در این صورت یکباره سیگار را ترک خواهید کرد.
    2- راه دوم اینکه سیگار را کم کم ترک کنید. برای این کار می توانید:

میزان مصرف روزانه سیگار را کم کنید.
    مکان همیشگی سیگار کشیدن را عوص کنید.
    زمان همیشگی سیگار کشیدن را به تاخیر بیاندازید.
    سیگارتان را وقتی نصفه شد خاموش کنید.
    در نهایت سیگار را کاملاً کنار بگذارید.
    اگر نیاز دارید دست هایتان مشغول باشد، گرفتن قلم، کلید یا تسبیح در دست را امتحان کنید.
    با ترک سیگار ممکن است میل شدید به کشیدن سیگار پیدا کنید، در این صورت انجام کارهای زیر می تواند به شما کمک کند:
    دو بار پشت سر هم یک نفس عمیق بکشید.
    یک لیوان آب یا نوشیدنی دیگر بنوشید.
    کار دیگری انجام دهید به عنوان مثال از خانه بیرون بروید و قدم بزنید.
    به ضررهای سیگار کشیدن فکر کنید.
    اگر کسی به شما سیگار تعارف کرد، بدون تردید بگویید : « نه! من سیگار نمی کشم».
    اگر قبلاً زیاد سیگار می کشیدید ممکن است برای ترک، نیاز به استفاده از آدامس نیکوتین دار داشته باشید. درباره چگونگی مصرف درست آن، از پزشک یا داروساز سوال کنید.
    اگر پس از ترک سیگار، بار دیگر کشیدن سیگار را شروع کردید، دلسرد نشوید. در وقت مناسب دیگری مجدداً ترک سیگار را شروع کنید.

11. Amin1991 نوشته است: باعرض سلام و وقت بخیر خدمت دوستان گرامی
    با تشکر

بهترین راه برای ترک سیگار اینه که یه دفعه بذاری کنار من خودم 12 سال سیگاری بودم همه راههارو امتحان کردم ولی بعد از مدتی دوباره کشیدم
    آخرین بار تصمیم گرفتم یک دفعه بدون هیچ دارویی بذارم کنار هفته اول خیلی سخت بود با کوچکترین چیزی اعصابم به هم میریخت بعد از اون اعصابم خوب شد ولی تا حدود 45 روز تا 2 ماه به شدت هوس سیگار میکردم ولی بعد از گذشت حدود 2 ماه نه تنها هوس نمیکردم حتی دود سیگار اذیتم میکرد البته بعضی وقتا تو شرایط خیلی خاص هوس میاد سراغم ولی خیلی راحت کنترل میشه اون هوس هم زیاد نیست شاید 2 ماه یه بار اونم تو جمع دوستان وشرایط خیلی خاص تحریک بشی که اونم خیلی خیلی کنترلش راحته.
    برای ترک سیگار سراغ دکترا نرید آخه دکتری که تو عمرش سیگار نکشیده و فقط تئوری یه چیزایی خونده چه کمکی میتونه بکنه من این حرفارو از رو تجربه میگم من کسی بودم که روزی 30 نخ یعنی یک بسته ونیم سیگار کشیدم اونم به مدت 12 سال و الان 10 ماهه که لب به سیگار نزدم تمام راههارو رفتم و بهترین راه همینه که گفتم فقط اراده میخواد
    دوستان بهترین دارو برای ترک سیگار اراده خود آدمه
    امیدوارم همه بتونید ترک کنید
    خواستن توانستن است

12. با سلام من سوال مشابهي داشتم.
    من به شدت قليان ميكشم.شايد روزي 2 يا 3 بار در صورتي كه ميدونم اسانس هاي استفاده شده در تنباكوهاي ميوه اي خيلي بيشتر از سيگار ضرر دارند .ميخواستم بدونم براي ترك قليان هم راهي هست؟قرصي يا دارويي يا حالا روشي؟

13. قلیون نصبت به سیگار خطرناکتره چون دود خیلی بیشتری وارد سینه می کنه و تنها چیزی که به ذهن ام می رسه اراده هست
    یادمه یکی از دوستان سیگار می کشید رفت به طرف مواد مخدر جالب اینجا بود که از یه طرف داروی ترک اعتیاد مصرف می کرد از طرفی دیگر تریاک دلیلش هم اراده ی ضعیفش بود.

ترک از سیگار یا هر موادی اراده ی خیلی قوی می خواد ه نظر من دارویی نداریم برای ترک این جور چیز ها چون دارو ها هم عوارض شیمیایی دارند
    rasoull2005 نوشته است: با سلام من سوال مشابهي داشتم.
    من به شدت قليان ميكشم.شايد روزي 2 يا 3 بار در صورتي كه ميدونم اسانس هاي استفاده شده در تنباكوهاي ميوه اي خيلي بيشتر از سيگار ضرر دارند .ميخواستم بدونم براي ترك قليان هم راهي هست؟قرصي يا دارويي يا حالا روشي؟

14. rasoull2005 نوشته است: با سلام من سوال مشابهي داشتم.

دوست عزیز تنها دارو برای ترک سیگار و قلیان اراده خود آدمه دنبال داروی دیگری نباش اگه خودت واقعا بخوای ترک کنی مطمئن باش که میتونی به شرطی که دو به شک نباشی و از ته دلت بخوای بزاری کنار و به خودت تلقین کنی که میتونی ولی اینو بهت بگم اگه یه ذره از قلیان خوشت بیاد و هنوز به این باور نرسیده باشی که از قلیان متنفری نمیتونی برای همیشه ترکش کنی پس اول این باورو در خودت بساز که از قلیان بدت میاد و مرتب به خودت این تلقینو بکن مطمئن باش که موفق میشی
    در ضمن از لحاظ علمی ثابت شده که هر پک قلیان ضررش برابر با یک بسته سیگاره دلیلش اینه که سیگار دودش خشکه و تنها 10 درصد از دودش جذب ریه ها میشه در حالی که قلیان دودش مرطوبه و حدود 70 درصد اون جذب ریه ها میشه البته منظورم از این حرف این نیست که سیگار خوبه فقط میخوام بدونی که چه سمی رو داری وارد بدنت میکنی
    در آخر اینم بهت بگم که من خودم 12 سال روزی 30 نخ سیگار کشیدم و الان نزدیکه 1 ساله ترک کردم اونم بدون هیچ دارویی فقط اراده کردم شاید اینم بدونی که ترک سیگار خیلی از ترک قلیان سخت تره ولی من تونستم ترک کنم پس تو هم میتونی
    به خدا توکل کن و از همین فردا شروع کن انشاالله موفق میشی

15. اولا ممنون از جواب دوستان.
    يه سوال داشتم البته خيلي عاميانست اين سوال.ايا به قول معوف كاه دود كردن سيگار يا قليان هم ضرري براي بدن داره يا نه؟
    ممنون

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید