شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تعریق بیش از حد زیر بغل به صورت مقطعی. راه حل چیست؟

1. با سلام
    مدت زیادی است که بسیار تعریق دارم.مخصوصا در کف دست و در پاها.به صورتی که گاهی اوقات از دست هام عرق زیادی به زمین می چکه!این مساله برام خیلی مشکل سازه.مثلا سره کلاس یا جلسه امتحان برگه زیر دستم کاملا خیس میشه Sad
    اگه ممکنه منو راهنمایی کنید.دلیل این تعریق به این زیادی چیه.البته من بابت این مساله هنوز به پزشک مراجعه نکردم.
    ازتون خیلی ممنون می شم جواب بدین.

2. twister نوشته است: با سلام
    مدت زیادی است که بسیار تعریق دارم.مخصوصا در کف دست و در پاها.به صورتی که گاهی اوقات از دست هام عرق زیادی به زمین می چکه!این مساله برام خیلی مشکل سازه.مثلا سره کلاس یا جلسه امتحان برگه زیر دستم کاملا خیس میشه Sad
    اگه ممکنه منو راهنمایی کنید.دلیل این تعریق به این زیادی چیه.البته من بابت این مساله هنوز به پزشک مراجعه نکردم.
    ازتون خیلی ممنون می شم جواب بدین.

سلام،
    اگر عامل یا بیماری زمینه ای وجود نداشته باشد، علت اصلی تعریق در پاسخ به شرایط خاص مثل استرس، دمای محیط یا مثلا تب است و توسط سیستم خودکار عصبی کنترل می شود. در برخی افراد فعالیت این سیستم از حد معمول فراتر است و باعث این علایمی که شما گفتید می شود. یکی از راههای درمان اجتناب در قرار گرفتن در چنین موقعیتهایی است که این سیستم فعالیت بیش از حد انجام می دهد. در صورت عدم توانایی کنترل شرایط محیطی، می توان از دارو و یا در نهایت از جراحی نیز استفاده نمود. اگر این حالت در فهالیتهای شما اختلال ایجاد نموده بهتر است برای مشاره به پزشک مراجعه نمایید تا ابتدا بررسیهای لازم از نظر بیماریها و اختلالات هورمونی احتمالی را انجام دهد و سپس با مشخص شدن علت به درمان آن بپردازد.

3. با عرض سلام و تشکر از سایت شما،

من حدوداً پنج شش ماهی است که مشکل عجیبی پیدا کرده ام!
    بعضی روزها از صبح تا شب زیر بغلم شروع به تعریق میکند. حتی اگر
    هوا سرد باشد (بخصوص وقتی سردم باشد تعریق بیشتر میشود!)
    این بعضی روزها گاه 3 الی 4 روز هفته میشود و برایم سخت است.
    خوشبختانه کلاً از بوی بد عرق رنج نمیبرم و تقریباً هفته ای 2 یا گاهی 3 بار
    استحمام میکنم و از این لحاظ مشکلی ندارم.
    ولی جالب اینکه تعریق به حدی است که اگر به عنوان مثال با دستمال کاغذی خشک
    کنم و در حد 20 ثانیه صبر کنم دوباره تعریق به حدی بوده که کاملاً مشخص است.
    و این روال بی وقفه و بدون کم و زیاد شدن شدت آن، ادامه دارد!
    ممکن است به استرس مربوط باشد ولی در کل مدت روز ادامه دارد و هرچه هم سعی میکنم
    و استرسم را کم میکنم بازهم فایده ندارد. حال سوالات من:

1. مشکل چیست و چونه باید رفع شود؟
    2. آیا احتمال دارد دلایل دیگری غیر از استرس داشته باشد؟
    3. چطور میتوانم استرسم را کم کنم؟ آیا باید دارو (مثلاً آرام بخش) مصرف کنم؟
    4. آیا برای رفع این مشکل خاص (اگر مشکل استرس باشد) غیر از رفع استرس چاره دیگری وجود دارد؟

باتشکر

4. dariush1970 نوشته است: با عرض سلام و تشکر از سایت شما،

من حدوداً پنج شش ماهی است که مشکل عجیبی پیدا کرده ام!
    بعضی روزها از صبح تا شب زیر بغلم شروع به تعریق میکند. حتی اگر
    هوا سرد باشد (بخصوص وقتی سردم باشد تعریق بیشتر میشود!)
    این بعضی روزها گاه 3 الی 4 روز هفته میشود و برایم سخت است.
    خوشبختانه کلاً از بوی بد عرق رنج نمیبرم و تقریباً هفته ای 2 یا گاهی 3 بار
    استحمام میکنم و از این لحاظ مشکلی ندارم.
    ولی جالب اینکه تعریق به حدی است که اگر به عنوان مثال با دستمال کاغذی خشک
    کنم و در حد 20 ثانیه صبر کنم دوباره تعریق به حدی بوده که کاملاً مشخص است.
    و این روال بی وقفه و بدون کم و زیاد شدن شدت آن، ادامه دارد!
    ممکن است به استرس مربوط باشد ولی در کل مدت روز ادامه دارد و هرچه هم سعی میکنم
    و استرسم را کم میکنم بازهم فایده ندارد. حال سوالات من:
    1. مشکل چیست و چونه باید رفع شود؟
    2. آیا احتمال دارد دلایل دیگری غیر از استرس داشته باشد؟
    3. چطور میتوانم استرسم را کم کنم؟ آیا باید دارو (مثلاً آرام بخش) مصرف کنم؟
    4. آیا برای رفع این مشکل خاص (اگر مشکل استرس باشد) غیر از رفع استرس چاره دیگری وجود دارد؟
    باتشکر

سلام،
    تعریق بیش از حد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد . اضطراب، بیماریهای غدد درون ریز، بیماریهای باکتریال و ... از این جمله می باشند که برای ارزیابی بیشتر می بایست سایر علایم همراه را نیز بررسی نمود. اگرچه اضطراب یکی از علل شایع این حالت می باشد با این حال بهتر است برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

5. نقل قول:
    سلام،
    تعریق بیش از حد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد . اضطراب، بیماریهای غدد درون ریز، بیماریهای باکتریال و ... از این جمله می باشند که برای ارزیابی بیشتر می بایست سایر علایم همراه را نیز بررسی نمود. اگرچه اضطراب یکی از علل شایع این حالت می باشد با این حال بهتر است برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

سلام مجدد،
    ببخشید که یک مدت من نبودم و یک مدت هم سایت شما نبود! حالا پس از چندماه ادامه میدم:

ممنون از راهنماییتون. حالا باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟ داخلی؟ غدد؟ روان؟ یا شاید از عمومی شروع کنم؟

ضمناً من قبلاً برای همین مسئله آزمایش هورمونی تیرویید (یادم نیست فکر کنم T2 و T3) داده ام و منفی بوده است. حالا چند سوال داشتم:

اول اینکه آیا ممکن است من هایپرتیرویید باشم ولی به دلیل کم بودن در آزمایش این موضوع نشان داده نشده باشد؟ یا آزمایش مجدد لازم باشد؟

دوم اینکه در سایتی خواندم که:
    علایم پرکاری تیروئید:
    1. کاهش وزن سریع ( علی رغم افزایش اشتها و حتی مصرف زیاد غذا)
    2. بی حوصلگی و تحریک پذیری شدید
    3. کاهش تمرکز
    4. ایجاد حالات و تنش های عصبی
    5. اضطراب و نگرانی
    6. اختلال خواب
    7. افزایش ضربان قلب و تپش قلب به دنبال انجام کارهای معمول
    8. افزایش فشار خون
    9. تعریق بیش از حد
    10. ضعف عضلانی
    11.لرزش و تنشهای غیرارادی ( خصوصاً در دستان و انگشتان)
    12. مشکلات بینایی و بیرون زدگی غیر طبیعی کره ی چشم یا اگزوفتالمی
    13. گواتر یا بزرگ شدن غده ی تیروئید
    14. افزایش حساسیت و تحریک پذیری نسبت به گرما
    15. تغییر حرکات طبیعی روده ی بزرگ  (اسهال و یبوست)
    16. ریزش مو

که از 16 مورد از علایم فوق تقریباً 10 مورد را دارم! (16،15،13،12،11،8 را ندارم)
    نظر شما چیست؟ حتی چند سال پیش یک متخصص قلب به دلیل تپش قلب و پس از اکو کاردیوگرافی به من دارو تجویز کرده بود که البته به دلیل (به گفته خود دکتر) کم اهمیت بودن موضوع، دارو را ادامه ندادم!

لطفاً راهنمایی کنید.
    ممنون

6. dariush1970 نوشته است:
    سلام مجدد،
    ببخشید که یک مدت من نبودم و یک مدت هم سایت شما نبود! حالا پس از چندماه ادامه میدم:
    ممنون از راهنماییتون. حالا باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟ داخلی؟ غدد؟ روان؟ یا شاید از عمومی شروع کنم؟
    ضمناً من قبلاً برای همین مسئله آزمایش هورمونی تیرویید (یادم نیست فکر کنم T2 و T3) داده ام و منفی بوده است. حالا چند سوال داشتم:
    اول اینکه آیا ممکن است من هایپرتیرویید باشم ولی به دلیل کم بودن در آزمایش این موضوع نشان داده نشده باشد؟ یا آزمایش مجدد لازم باشد؟
    دوم اینکه در سایتی خواندم که:
    علایم پرکاری تیروئید:
    1. کاهش وزن سریع ( علی رغم افزایش اشتها و حتی مصرف زیاد غذا)
    2. بی حوصلگی و تحریک پذیری شدید
    3. کاهش تمرکز
    4. ایجاد حالات و تنش های عصبی
    5. اضطراب و نگرانی
    6. اختلال خواب
    7. افزایش ضربان قلب و تپش قلب به دنبال انجام کارهای معمول
    8. افزایش فشار خون
    9. تعریق بیش از حد
    10. ضعف عضلانی
    11.لرزش و تنشهای غیرارادی ( خصوصاً در دستان و انگشتان)
    12. مشکلات بینایی و بیرون زدگی غیر طبیعی کره ی چشم یا اگزوفتالمی
    13. گواتر یا بزرگ شدن غده ی تیروئید
    14. افزایش حساسیت و تحریک پذیری نسبت به گرما
    15. تغییر حرکات طبیعی روده ی بزرگ  (اسهال و یبوست)
    16. ریزش مو

که از 16 مورد از علایم فوق تقریباً 10 مورد را دارم! (16،15،13،12،11،8 را ندارم)
    نظر شما چیست؟ حتی چند سال پیش یک متخصص قلب به دلیل تپش قلب و پس از اکو کاردیوگرافی به من دارو تجویز کرده بود که البته به دلیل (به گفته خود دکتر) کم اهمیت بودن موضوع، دارو را ادامه ندادم!
    لطفاً راهنمایی کنید.
    ممنون

سلام،
    وجود علایم، بیمار به به پزشک می کشاند، پزشک با معاینه نشانه های مرتبط با آن علایم را بررسی نموده و در صورت لزوم برای تایید آنها از پاراکلینیک استفاده می نماید. در شما علایمی مرتبط با پرکاری تیروئید وجود داشته که شما را به پزشک کشانده، ولی این علایم توسط پزشک به بیماری خاصی مرتبط نبوده و در این مورد حتما باید آزمایش این یافته ها را تایید کند (که به نظر می رسد هورمونهای تیروئیدی شما نرمال بوده است). با این حال اگر علایم شما را آزار می دهد می توانید مجددا به پزشک مراجعه کنید (پزشک عمومی -متخصص داخلی - غدد) تا در صورت لزوم آزمایش شما را تکرار کنند. اگر مشکلی وجود داشت که اقدامات بعدی انجام می شود و در صورتی که علت عضوی برای آن پیدا نشد باید به دنبال اختلالات اضطرابی و ... گشت.

7. amen_2

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    عرق زدن ميتونه ارثي هم باشه يا دليلي بر بيماريهاهي مثل هوجكين/يل/پركاري تيروئيد/بيماريهاي كبدي كليوي و...
    شما اين توصيه هارو انجام بديد اگه ادامه داشت به پزشك مراجعه كنيد
    لباس نخي و آزاد بپوشيد/ضدعرق مصرف كنيد/گاه گاه به محل تعريق الكل بماليد مجاريو منقبض ميكنه/غذاهاي تند و پر ادويه نخوريد/از 30گار و مشروب دوري كنيد/ فرو رفتن روزانه 30دقيقه در آب مجاري عرق را تا 3ساعت مسدود ميكند/انشاا.. خوب ميشيد

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  8. سلام

يه مشكل بزرگ دارم اونم عرق كردن زياد از حد ....فرقي نمكنه تابستان باشه يا زمستان .من خيلي عرق ميكنم طوري كه به خاطرش  همه لباسام مشكي و تيره هستن.

مشكل از كجاست ؟

چه طور ميشه كمترش كرد؟

9. saghi نوشته است: سلام

يه مشكل بزرگ دارم اونم عرق كردن زياد از حد ....فرقي نمكنه تابستان باشه يا زمستان .من خيلي عرق ميكنم طوري كه به خاطرش  همه لباسام مشكي و تيره هستن.

مشكل از كجاست ؟

چه طور ميشه كمترش كرد؟

سلام،
    علل مختلفی ممکن است داشته باشد که در بالا ذکر شده است، برای ارزیابی بیشتر می توانید به پزشک مراجعه نمایید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید