شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

طریقه انجام اندوسکپی

1. سلام و خسته نباشید

یه سوالی از شما داشتم ، من 2 بار دچار حالت تهوع شدم به فواصل چند ماه یکبار که قبلش یه سرگیجه و ضعف دارم بعد از اون دچار حالت تهوع میشم اینم 2 تا 3 روز بیشتر طول نمی کشه .

من پیش دکتر رفتم ولی دکتر قبل از اینکه از علائم منو بشنوه برام آزمایش اندوسکپی نوشت .
    واقعا از این آزمایش بدم می یاد تازه اونم توی بیمارستان با این پرستارهای بد اخلاق ، میدونم که گلو رو بی حس می کنن ولی اگه بشه میتونید بگین این کار دقیقا چطور انجام می شه چقدر طول میکشه ، آدم حتما بالا میاره !! مگه نه دکتر ؟؟؟
    تازه دکتر منکه اصلا دردی توی معدم احساس نمی کنم ، به نظر شما میتونه سرطان معده یا زخم باشه ؟؟؟ یا اینکه چیزی خوردم معدمو حساس کرده

ببخشید زیاد پرسیدم آخه دکتر کن فقط آزمایشو نوشت و ما رو انداخت بیرون  Wink  Wink

1 سواله دیگه  .... این آزمایش با بیهوشی انجام نمی دن ؟؟؟؟

مرسی دکتر

2. sirin_tamar نوشته است: سلام و خسته نباشید
    یه سوالی از شما داشتم ، من 2 بار دچار حالت تهوع شدم به فواصل چند ماه یکبار که قبلش یه سرگیجه و ضعف دارم بعد از اون دچار حالت تهوع میشم اینم 2 تا 3 روز بیشتر طول نمی کشه .
    من پیش دکتر رفتم ولی دکتر قبل از اینکه از علائم منو بشنوه برام آزمایش اندوسکپی نوشت .
    واقعا از این آزمایش بدم می یاد تازه اونم توی بیمارستان با این پرستارهای بد اخلاق ، میدونم که گلو رو بی حس می کنن ولی اگه بشه میتونید بگین این کار دقیقا چطور انجام می شه چقدر طول میکشه ، آدم حتما بالا میاره !! مگه نه دکتر ؟؟؟
    تازه دکتر منکه اصلا دردی توی معدم احساس نمی کنم ، به نظر شما میتونه سرطان معده یا زخم باشه ؟؟؟ یا اینکه چیزی خوردم معدمو حساس کرده
    ببخشید زیاد پرسیدم آخه دکتر کن فقط آزمایشو نوشت و ما رو انداخت بیرون  Wink  Wink
    1 سواله دیگه  .... این آزمایش با بیهوشی انجام نمی دن ؟؟؟؟
    مرسی دکتر

در زیر یک شمای کلی از آندوسکوپی آورده شده : (منبع : آفتاب دات آی آر)
            اندوسكوپي عبارت است از ديدن درون بدن انسان بوسيله دستگاه مخصوص است. براي ديدن هر قسمت از بدن انسان دستگاه مخصوصي ساخته اند. براي ديدن درون مري، معده و اثني عشر دستگاهي بصورت لوله لاستيكي انعطاف پذير ساخته اند كه در انتهاي آن عدسي كوچكي به قطر حدود دو ميلي متر وجود دارد و تصاوير بوسيله فيبرهاي نوري باريك و ظريفي به عدسي چشمي منتقل مي شود و پزشك از بيرون مي تواند درون دستگاه گوارش را به راحتي ببيند. قطر لوله دستگاه اندوسكوپ، قدري از انگشت كوچك دست شما باريكتر است. براي انجام اندوسكوپي گوارشي معده بايستي خالي باشد (بيمار ناشتا باشد) ولي روغن كرچك تجويز نمي شود. انجام اندوسكوپي گرچه براي بيمار قدري ناخوشايند است ولي درد ندارد و بدون بيهوشي انجام مي گيرد و فقط اسپري بيهوش كننده در حلق بيمار مي پاشند. البته يك آمپول آرامش بخش و آمپول كم كننده بزاق دهان در رگ دست بيمارتزريق مي كنند.

پزشك هنگام اندوسكوپي علاوه بر ديدن و تشخيص بيماريهاي مري و معده و اثني عشر و گرفتن نمونه براي آزمايش از مخاط گوارشي، گاهي بعضي از كارهاي درماني مانند بند آوردن خونريزي و غيره را نيز مي تواند انجام دهد.

◄ آيا اندوسكوپي خطر هم دارد؟
            هر كار تشخيصي ممكن است عوارض و خطراتي داشته باشد. اندوسكوپي هم عوارض و خطراتي دارد ولي احتمال عوارض و خطر بسيار كم است. البته هر چه بيمار همكاري بيشتري داشته باشد احتمال عوارض و خطرات اندوسكوپي كمتر خواهد بود.

اندوسكوپي اشعه ايكس ندارد لذا براي زنان باردار قابل انجام است. اندوسكوپ پس از هر بار استفاده شستشو شده و ضدعفوني مي شود لذا احتمال انتقال بيماري و ميكروبها بوسيله آن وجود ندارد مگر اينكه در شستشو و ضد عفوني صحيح آن كوتاهي شود.
    اما در مورد سوالات شما:
    احتمالا با شرح حالی که دادید، پزشک به وجود ضایعه ای در سیستم گوارشی شما شک کرده و به همین دلیل درخواست این آزمایش را کرده است، با توجه به اینکه ناشتا هستید لزوما استفراغ به شکلی که در ذهن دارید رخ نمی دهد ولی با توجه به تحریک حلق و سایر قسمتها ممکن است حالت ناخوشایند برایتان به وجود آید. به نظر من اگر پزشک شک بالینی به ضایعه ای کرده است بهتر است کمی ناراحتی انجام این روش تشخیصی را تحمل کنید تا با دقت زیادی مشکل شما مشخص گردد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید