شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تفسیر عکس رحم رنگی

1. سلام دوستان من هفته پیش رفتم سونوگرافی کاخ و عکس انداختم دیروز جوابش رو گرفتم و کلی گریه کردم. دکترم امروز نیست برم پیشش خیلی نگرانم کسی می تونه تفسیر کنه؟
    پس از تزريق ماده حاجب کانال سرويکال و رحم و هر دو لوله از ماده حاجب پر شده است. کاويته رحم نسبتا جادار و کورنها کشيده و بدنه سيلندريک و جسم رحم در قسمت وسطي حفره لگن و در پوزيسيون آناتوميک قرار دارد. در کليشه a که ماده حاجب به مقدار کم تزريق گرديده علاوه بر air bubble تصويري به شکل vertical defect در کناره چپ کاويته رحم mucous filament و پاتالوژيک نمي باشد. کانال سرويکال نسبتا کوتاه و دفورمه و به شکل ball shaped و چينهاي پالميت برجسته است . همچنين تصويري به شکل round defect در کناره فوقاني و راست کانال سرويکال مانند توده فضاگير نمايان است. ناحيه ايسم باريک و طويل و رژيد و خميده و به شکل treadlike نمايان است . اين تغييرات زمينه را براي infertility فراهم مي نمايد که در صورت لزوم توجه به آن توصيه مي گردد. معذالک بررسي اين ناحبه با بوژي و يا هيستومتر جهت تشخيص افتراقي از اسپاسم توصيه مي گردد. هر دو fallopian tubed از ماده حاجب پر شده ناحيه ايسميک لوله ها باريک و قسمت ديستال پيچيده است. در کليشه کنترل هر دو لوله باز و پرمابليته لوله چپ کمتر از طرف مقابل است. در postdrainade film ماده حاجب لوکاليزه در طرف راست و پيچيدگي لوله ها به خصوص لوله چپ و کانال سرويکال باقيمانده و تخليه و پخش دارو به موقع انجام نگرفته است.

این قسمتاش یعنی چی؟
    تصويري به شکل vertical defect در کناره چپ کاويته رحم mucous filament و پاتالوژيک نمي باشد.
    و
    تصويري به شکل round defect در کناره فوقاني و راست کانال سرويکال مانند توده فضاگير نمايان است.
    اينا يعني چي

2. پس از طزریق ماده ی حاجب کانل سرویکال و رحم و هر دو لوله از ماده حاجب پر شد.
    کاویته رحم جادار و کورنها کشیده و بدنه funnel shaped و لاتروورسیون به راست در جسم رحم دیده میشود.
    در سری کلیشه ها عدم تقارن در کورنها نشانگر یکنوع واریاسیون آناتومیک میباشد.
    در کاویته آندومتریال تصویری دال بر توده فضاگیر و یا دیفکت مشخص دیده نمیشود.
    کانال سرویکال کوتاه و دفورمه و چینهای پالمیت برجسته است.
    ناحیه ایسم سیلندریک و رژید و طویل وتا اندازه ای خمیده است.
    هر دو fallopian tubes از ماده حاجب پر شده طول و دیامتر و پریستالتیسم لوله ها عادی و قسمت دیسکال لوله راست چرخیده و در بالای حفره لگن و ناحیه آمپولر لوله چپ پیچیده و در مجاورت بدنه رحم قرار دارد.
    در کلیشه کنترل لوله چپ باز و پرمابلیته لله راست بکلی فقصان یافته است.
    در  postdrainage film  ماده حاجب لوکالیزه در قسمت فوقانی و سانترال حفره لگن و پیچیدگی لوله ها بخصوص لوله راست و کانال سرویکال باقی مانده وتخلیه و پخش دارو بموقع انجام نگرفته است.
    در کلیشه تاخیری تصویری به شکل توده فضاگیر در طرف راست و پایین حفره لگن نمای جسم رحم و پاتالوژیک نمی باشد

3. سلام خسته نباشید من 19سال سن دارم و پارسال این موقع سقط بدون کورتاژداشتم ازاون موقع تا حالا اقدام کردم و باردارنشدم امروز جواب عکسمو گرفتم خیلی نگرانم میشه لطفا تفسیرش کنین
    پس ازتزریق ماده حاجب کانال سرویکالورحم وهردولوله ازماده ى حاجب پرشده است
    کاویته ى رحم نسبتا جاداروکورنهاکشیده وبدنه کوتاه وجسم رحم. درکاویته آندومتریالتصویری دال برتوده فضاگیرویا دیفکت مشخص دیده نمیشود
    کانال سرویکال spindle  shaped ودارای طول ومخاط وقابلیت اتساع دیده نمیشود
    ناحیه ایسم باریک وطویل وبه شکل Threadlike نمایان است
    این تغییرات زمینه رابرای دیسمنوره Infertilityفراهم مینماید ک درصورت لزوم توجه به آن توصیه می گردد
    معذالک بررسی این ناحیه با بوژی وهیسترومترجهت تشخیص افتراقی ازاسپاسم توصیه میگردد
    تصاویرروشن درسگمان انفریوررحم Air bubble مشهوداست
    هردو fallopian tubes بموقع وهمزمان وتحت فشارنسبتا "عادی ازماده حاجب پرشده طول ودیامتروپریستالتیسم لوله ها عادی وقسمت دیستال پیچیده است
    درکلیشه کنترل ودرسری کلیشه ها لوله راست باز وپرمابلیته لوله چپ کمترازحدنرمال است
    Postdrainage  filmماده حاجب لوکالیزه درقسمت فوقانی وسانترال حفره لگن وپیچیدگی لوله ها نمایان است
    درکلیشه تاخیری تصویری به شکل large mass درقسمت سانترال وپایین حفره لگن نمای جسم رحم وبا اندازه uterine    cavity   عدم تطابق زانشان میدهد
    معذالک جهت مطالعه وبررسی بیشتر امتحانات تکمیلی توصیه میگردد
    خیلی نگرانم لطفا جواب بدین

4. Ms_zeynab نوشته است: سلام خسته نباشید من 19سال سن دارم و پارسال این موقع سقط بدون کورتاژداشتم ازاون موقع تا حالا اقدام کردم و باردارنشدم امروز جواب عکسمو گرفتم خیلی نگرانم میشه لطفا تفسیرش کنین
    پس ازتزریق ماده حاجب کانال سرویکالورحم وهردولوله ازماده ى حاجب پرشده است
    کاویته ى رحم نسبتا جاداروکورنهاکشیده وبدنه کوتاه وجسم رحم. درکاویته آندومتریالتصویری دال برتوده فضاگیرویا دیفکت مشخص دیده نمیشود
    کانال سرویکال spindle  shaped ودارای طول ومخاط وقابلیت اتساع دیده نمیشود
    ناحیه ایسم باریک وطویل وبه شکل Threadlike نمایان است
    این تغییرات زمینه رابرای دیسمنوره Infertilityفراهم مینماید ک درصورت لزوم توجه به آن توصیه می گردد
    معذالک بررسی این ناحیه با بوژی وهیسترومترجهت تشخیص افتراقی ازاسپاسم توصیه میگردد
    تصاویرروشن درسگمان انفریوررحم Air bubble مشهوداست
    هردو fallopian tubes بموقع وهمزمان وتحت فشارنسبتا "عادی ازماده حاجب پرشده طول ودیامتروپریستالتیسم لوله ها عادی وقسمت دیستال پیچیده است
    درکلیشه کنترل ودرسری کلیشه ها لوله راست باز وپرمابلیته لوله چپ کمترازحدنرمال است
    Postdrainage  filmماده حاجب لوکالیزه درقسمت فوقانی وسانترال حفره لگن وپیچیدگی لوله ها نمایان است
    درکلیشه تاخیری تصویری به شکل large mass درقسمت سانترال وپایین حفره لگن نمای جسم رحم وبا اندازه uterine    cavity   عدم تطابق زانشان میدهد
    معذالک جهت مطالعه وبررسی بیشتر امتحانات تکمیلی توصیه میگردد
    خیلی نگرانم لطفا جواب بدین

سلام

این HSG گزارش می‌کنه که چسبندگی یا انسداد رحمی دیده نشده و لوله‌های فالوپ باز هستن.
    اقدامات تکمیلی نظیر هیسترومتر (تصویر زیر رو ببینید) جهت تعیین سایز کاویته‌ی (حفره‌) رحم و ارزیابی بیشتر نیز پیشنهاد شده.

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید