شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تاثیر میوه ها بر بیماریهاب قلبی

1. تأثير ميوه و سبزي بر بيماري‌هاي قلبي

در زير به اثرات تعدادي از مواد غذايي مصرفي در بيماري‌ هاي قلبي- عروقي اشاره مي کنيم.

گوجه ‌فرنگي:
    گوجه ‌فرنگي  از جمله سبزي‌ هاي بسيار پر ارزش محسوب مي ‌شود که به ‌صورت خام در انواع سالادها و ساندويچ‌ها، و به ‌صورت پخته در انواع خوراک ‌ها و خورش‌ها، به صورت کباب شده يا به ‌صورت رب و سس کچاپ قابليت مصرف دارد.

گوجه ‌فرنگي با دارا بودن "ليکوپن" از جمله مواد بازدارنده از بروز سرطان‌هاي پروستات،  دستگاه گوارش و دهانه ‌ي رحم تلقي مي‌ شود. همچنين اثر حفاظتي آن در جلوگيري از حمله‌هاي قلبي نيز به اثبات رسيده است.

در يک مطالعه‌ ي تحقيقاتي مشاهده شد افرادي که در تغذيه ‌ي روزانه‌ ي خود از گوجه ‌فرنگي و فرآورده‌هاي آن استفاده‌ ي بهينه به عمل آورده بودند، در مقايسه با گروه شاهد که ميل و رغبتي به مصرف گوجه ‌فرنگي نداشته و از مصرف آن خودداري نموده بودند، 50 درصد کمتر به بيماري‌ هاي قلبي دچار گرديده‌اند. بنابراين مصرف اين ماده ‌ي غذايي به هر شکل و صورتي توصيه مي ‌شود.

پياز:
    پياز  از جمله سبزي‌ هاي مقاومي است که ترکيبات بسيار عديده‌ ي خود را در طول زمان نگهداري به مدت طولاني حفظ مي ‌نمايد.

از جمله ترکيبات موجود در پياز مي توان بهماده‌ي "کورستين" اشاره نمود که در جلوگيري از تجمع پلاکت‌ها و ايجاد لخته ي‌ خون  موثر مي ‌باشد و لخته‌ هاي ايجاد شده را نيز حل مي‌ کند.

از ديرباز به اين موضوع پي ‌برده بودند و پياز را به‌ عنوان تصفيه کننده‌ ي خون مورد استفاده قرار مي ‌دادند. حتي کشاورزان فرانسوي به اسب‌هاي خود پياز مي ‌دادند تا لخته ‌هاي ايجاد شده در پاي آنها را حل نمايد.

سير:
    مصرف يک حبه سير  کوبيده در هر وعده‌ ي غذايي يک عامل مهم بازدارنده از بروز بيماري ‌هاي قلبي- عروقي محسوب مي ‌گردد. چرا که درسير علاوه بر "آليسين"، مواد مفيد ديگري نيز وجود دارد. از جمله آجون و آدنوزين که در فرآيند توليد ترومبوکسان موثر هستند و از تجمع پلاکت‌ها و لخته‌ شدن خون جلوگيري مي ‌نمايند.

همچنين از طريق تأثير‌گذاري در چرخه‌ هاي سوخت و ساز بدن، به عنوان يک عامل مهم در کاهش توليد کلسترول محسوب مي ‌شوند. در ضمن ياد‌آوري مي ‌شود که تأثير عملکرد سير پخته و خام به‌ خصوص در جلوگيري از لخته‌ شدن خون يکسان مي ‌باشد.

سبزي‌ ها و فرآورده‌هاي گياهي:
    افرادي که در وعده‌ هاي چند ‌گانه‌ ي تغذيه‌ ي روزانه، مرتباً از سبزي‌ هاي خام يا پخته ‌استفاده مي‌ نمايند، کمتر از ديگران در معرض ابتلا به بيماري‌ هاي قلبي- عروقي قرار دارند. اين مصونيت در مقابل انواع بيماري‌ها از جمله بيماري ‌هاي قلبي- عروقي، به دليل وجود انواع آنتي اکسيدان‌هايي مثل بتاکاروتن، ويتامين C،  اسيدفوليک، ليکوپن، فلاوونوئيدها و ويتامين E  و موادمعدني مانند پتاسيم، منيزيوم، کلسيم، سلنيوم و به طور کلي فيتوکميکال‌ها و فيتواستروژن‌ها مي باشد.

گذشته از همه‌ ي مواد ارزشمندي که سبزي‌ ها براي تغذيه ‌ي انسان‌، با استفاده از انرژي لايزال خورشيد در خود ساخته و ذخيره نموده‌اند، يکي از منابع تامين کننده ي فيبرهاي محلول و نامحلول نيز تلقي مي ‌گردند.

دانشمندان با اعلام نتايج پژوهش‌هاي خود به اثر مفيد فيبرها تأکيد بيشتري مي نمايند، چرا که فيبرها به موازات سم‌ زاديي و رسوب‌ گيري از بدن نقش‌هاي ديگري دارند؛ از جمله:

- عامل کاهش جذب چربي‌ها،

- خنثي‌سازي يا رقيق نمودن مواد سرطان ‌زا،

- کاهش ‌دهنده‌ي سطح کلسترول کبدي،

- جلوگيري از باز جذب اسيدهاي صفراوي،

- تنظيم فعاليت روده‌ها،

- افزايش حرکات دودي روده، جهت خروج مواد زايد و مضري که بايد به بيرون از بدن هدايت گردند.

سازمان بهداشت جهاني (WHO) ، مصرف روزانه 30 گرم فيبر را براي آقايان و 23 گرم را براي خانم‌ها توصيه مي ‌کند، چرا که اين مقدار مانع از جذب ساير مواد حياتي نمي ‌شود.

با توجه به ضروري بودن فيبرهاي غذايي در حفظ سلامتي و فعاليت طبيعي دستگاه گوارش، مقدار مجاز مصرف فيبرها را 5/0گرم به ازاي هر يک کيلوگرم وزن فعلي بدن و يا 15گرم براي هر 1000 کالري انرژي دريافتي تعيين کرده‌اند که بايد 50 درصد آن از طريق مصرف سبزي‌ ها و ميوه‌ها و 50 درصد مابقي از طريق مصرف نان، غلات و حبوبات تامين شود.

سبوس‌هاي جو و گندم نيز از منابع خوب فيبرها تلقي مي‌ گردند.يادآوري مي کنم که براي جلوگيري از ايجاد مدفوع خشک، بايستي به ازاي مصرف هر 5 گرم سبوس، يک ليوان آب بنوشيد.

سازمان بهداشت جهاني (WHO) براي حفظ سلامتي و پيشگيري از بيماري‌ها بيان داشته که بايد روزانه حداقل 400 گرم ميوه و سبزي‌ و 30 گرم حبوبات و انواع مغزهاي مختلف و دانه ‌هاي روغني مثل تخم کدو، آفتابگردان و غيره مصرف شود.

نياز به فيبرهاي غذايي براي همه‌ ي افراد يکسان نيست و هر فردي نيازهاي خاص خود را دارد.

ميوه‌ها:
    ميوه‌ها نيز مانند سبزي‌ ها از منابع تامين کننده ي انواع ويتامين‌ها، مواد معدني، فيبرهاي محلول و نامحلول محسوب مي ‌شوند و نقش آنها در حفظ سلامت عمومي بدن، به ‌خصوص بيماري ‌هاي قلبي- عروقي غير قابل ترديد مي ‌باشد.

جالب است بدانيد گنجاندن ميوه و سبزي‌ در جيره ‌ي غذايي روزانه حتي بعد از حمله ‌ي قلبي بسيار مفيد است و اگر افزودن 2- 1 گروه از مواد غذايي با کاهش مصرف انواع گوشت‌هاي مختلف و چربي‌هاي حيواني و لبنيات پر‌چرب همراه باشد، اثر حفاظتي بيشتري دارد.

مصرف کليه‌ ي ميوه‌ها براي حفظ سلامتي لازم هستند. انواع توت ( توت ‌فرنگي،  شاتوت)، انگور (به‌ خصوص انگور قرمز)،  سيب،  ليمو، پرتقال، گلابي، کيوي ، گريپ ‌فروت، زردآلو،  آلو، طالبي و انواع ميوه‌هاي تابستاني داراي اثر حفاظتي بيشتري براي قلب و عروق مي ‌باشند.

منبع:سایت تبیان

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. shabtab

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با عرض سلام خدمت دکتر صادقی وکاربر محترمی که این مقاله رو  ارائه دادند! من مادربزرگی دارم که 2تا از رگه های قلبشون گرفته و به علت بالا بودن سن نمیتونند عمل جراحی انجام بدند. ایا استفاده از سیر و ّپیاز کمکی به باز کردن رگ های گرفته ایشون میکنه! من نگران وضعیتشون هستم حواهش میکنم زود بهم جواب بدید. با تشکر! Crying or Very sad  Crying or Very sad  Crying or Very sad  Crying or Very sad

3. shabtab نوشته است: با عرض سلام خدمت دکتر صادقی وکاربر محترمی که این مقاله رو  ارائه دادند! من مادربزرگی دارم که 2تا از رگه های قلبشون گرفته و به علت بالا بودن سن نمیتونند عمل جراحی انجام بدند. ایا استفاده از سیر و ّپیاز کمکی به باز کردن رگ های گرفته ایشون میکنه! من نگران وضعیتشون هستم حواهش میکنم زود بهم جواب بدید. با تشکر! Crying or Very sad  Crying or Very sad  Crying or Very sad  Crying or Very sad

سلام،
    بله کمک کننده هستند ولی درمانهای دارویی مناسب و ارزیابیهای مستمر نیز به بقای بیشتر کمک می کنند.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید