شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    ... 90   

سوالات و راهنمایی در مورد احتمال حاملگی

1. [quote="MS_mahsaaamahsa"]
    MS_mahsaaamahsa نوشته است:
    badomak نوشته است:
    maria64 نوشته است:
    maria64 نوشته است:
    MS_mahsaaamahsa نوشته است: سلام.
    من سیکل ماهانه 28 روزه دارم این اوخر گاهی 2 یا 3 روز تاخیر داشتم.ولی در کل همون 28 روزه اگه استرس نداشته باشم.و طول دوره 6 روز،2.5 روز خوریزی و بعد لک بینی.سوالم اینه که روز 9 ام از سیکل با تماس سطحی بیشاب احتمال بارداری هست؟
    چون وقت داشت میگذشت و نمیتونستم سوالم رو اینجا مطرح کنم دیروز باز 4 تا اچ دی،2 تا 22 ساعت بعد رابطه و 2 تا 12 ساعت بعد مصرف کردم.چون دوره قبل روز 14ام باز این روش رو استفاده کرده بودم الان اوضاع هورمونیم به ریخته؟

سلام
    دوست خوبم تا اونجایی که من متوجه شدم روز 9 سیکل شما حدودا میشه 3 روز بعد از اتمام پریودیتون....در کل تا چند روز بعد از اتمام پریودی احتمال حاملگی صفر هست اما بالاخره باید جوانب احتیاط را در نظر گرفت.
    احتمال حاملگی با پیشاب در هر روزی از سیکل که باشی کم هست ضمن اینکه شما از روش اورژانسی هم صحیح استفاده کردید...هرچند اصلا لزومی به خوردن قرص نبوده اما درهرصورت احتمال حاملگی را منفی کردید.
    در هر بار استفاده از روش اورژانسی هورمونها موقتا به هم میریزند اما خودبخود منظم میشند....جای نگرانی اصلا نیست.[/quot]

سلام دوست خوبم
    من یه سوال دیگه هم دارم.
    تو شرایطی که گفتم بیشترین طول سیکلم 30 روز و کمترین 28 روز و روز 9ام از سیکل تماس سطحی باشه اگه مثلا  مقدار خیلی کم منی برخورد داشته باشه و اینکه من 22 ساعت بعد روش اورژانس رو درست انجام دادم امکان بارداری هست؟اونجوری که صفحه اول دیدم روز تخمک گذاری برای من میشه بین 10-19،من تا حالا زودتر از 28 روز شروع نشده قاعدگیم.حالا که قرص مصرف کردم و دوره قبلم استفاده کرده بودم (اورژانسی روز 14ام سیکل)جلوگیری میکنه؟ نوشته بود که تا 12 ساعت بعده رابطه تاثیر بیشتره،اینجور که من استفاده کردم امکان بارداری هست؟خیلی نگرانم
    مرسی بابته جواباتون

سلام دوست گلم
    شما در پست قبلیت فرموده بودی سیکلت معمولا 28 روزه و طول دوره هر بار 6 روزه هست، هر سیکل از روز اول خونریزی حساب میشه و من با احتساب 6 روز خونریزی شما حدس زدم که روز نهم سیکل میشه 3 روز بعد از اتمام پریودیت و همانطور که قبلا عرض کردم تا چند روز بعد از پریودی احتمال حاملگی صفر هست چون تخمکی وجود نداره تا با اسپرم لقاح کنه...اما در هر صورت واسه پیشگیری باید احتیاط کرد.
    حتی اگر یک قطره از منی بتونه داخل واژن نفوذ کنه احتمال حاملگی وجود داره فرقی هم نمیکنه چه روزی از سیکل باشه و البته در روزهای پرخطر تخمک گذاری این احتمال خیلی بیشتر هست.
    تا 72 ساعت بعد از رابطه فرصت واسه استفاده از روش اورژانسی هست و این مسلم هست که بعد از نزدیکی حفاظت نشده هر چه زودتر این روش استفاده بشه تاثیرش قطعی تر هست اما باز تا 72 ساعت فرصت هست...استفاده صحیح از این روش %99 از بارداری جلوگیری میکنه.
    در هر سیکل مجاز هستید فقط یک بار این روش را استفاده کنید....شما نیز این قانون را رعایت کردید و دفعه قبل که این روش را بکار بردید سیکل قبلیت بوده.
    به چند دلیل احتمال حاملگی اصلا برات نیست....یکی اینکه رابطه سطحی بوده و بعد اینکه چند روز بعد از اتمام پریودی بوده و بعد هم اینکه از روش اورژانسی صحیح استفاده کردی...پس واسه چی نگرانی.
    من کامل واست توضیح دادم تا هر نوع استرس و نگرانی را ازت دور کنم....پس خیالت راحت  هیچ احتمال حاملگی برات نیست.

سلام دوست گلم
    من دیروز یه رابطه مشکوک داشتم(روز 22ام یا 23 ام از سیکل اصلیم )و 14 روز بعده مصرف روش اورژانس (بعده روزش اورژانس 6 امین روز بعده مصرف قرش 2 روز خونریزی کمتر از قاعدگی و 3 روز لک بینی داشتم).در حده تماس سطحی.نگرانم که نکنه مایع قبل منی برخورد داشته باشه.یعنی از این مطمینم نیستم.تا جایی که یادمه برخوردی نداشته ولی دلهره اینکه برخوردی داشته باشه فکرم رو مشغول کرده.به نظرتون چی کار کنم؟ تو این سیکل دفعه دوم میشه که از این روش استفاده میکنم.برا همین هنوز چیزی مصرف نکردم.به نظره شما احتمال بارداری هست؟ چی کار باید بکنم.لطفا راهنماییم کنین.
    و اینکه حالا که بعده مصرف قرص خونریزی داشتم باز قاعدگی باید حداکثر تا 10 روز بعد موعد مقرر صورت بگیره؟  موعد اصلی قاعدگی 19 بهمن هست.دفعه قبل 21 دی بود.

به نظرم نیازی به مصرف قرص اورژانسی ندارید
    در هر سیکل فقط یکبار می تونید از قرص اورژانسی استفاده کنید
    بهتره یه روش مطمئن انتخاب کنید

منظورم بىشاب بود از ماىع قبل منى,تماس سطحى بوده.ىعنى امکان باردارى نىست؟جاى نگرانى نىست؟ کارى لازم نىست انجام بدم؟

مىشه لطفا جوابه منم بدىد؟ نگرانى فکراى وسواسى به وجود مىاره,لطفا جواب بدىد.
    ممنون بابته جواب و حوصلتون

شما بعد از مصرف قرص خون‌ریزی که گفتید مربوط به پریودتون بوده و اون دوره تموم شده، دوره‌ی فعلی از اون موقع به حساب می‌آد و اگه قرص مصرف کنید احتمالاً تا یک هفته بعد پریود می‌شید.
    رابطه‌ای که توضیح دادید با فاصله‌ی کمی از اتمام خون‌ریزی بوده و سطحی. پس جای نگرانی نیست.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام و با عرض پوزش

من دو هفته پیش رابطه جنسی لاپایی داشتم
    موقع ارضا شدنم در حین بیرون اوردن الت از بین ران ها مقداری روی الت تناسلی طرف مقابلم ریخته شد(مابین الت تناسلی و ران)

اخرین پریدشون 13 دی بوده
    ولی تا به امروز (14 بهمن) پریود نشدن
    امکان حاملگیشون چقدره ؟

3. khezel

اخطارها : 1 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    دلیل یک روز پریود شدن چیه؟؟؟/
    یعنی غروب پریود شروع بشه بعدش صبح قطع بشه؟؟
    آیا از دلایل و عوامل  بارداری هستش؟؟؟؟یا چیز دیگه ای هستش؟؟/

4. khezel نوشته است: سلام
    دلیل یک روز پریود شدن چیه؟؟؟/
    یعنی غروب پریود شروع بشه بعدش صبح قطع بشه؟؟
    آیا از دلایل و عوامل  بارداری هستش؟؟؟؟یا چیز دیگه ای هستش؟؟/

سلام
    دلیلش هر چی هست بارداری نیست.
    دوست عزیز همانطور که دوستان دیگر هم اشاره کردند پریودی ایشون یعنی ختم هر احتمال حاملگی. پس بی جهت نگران نباشید و هر چیزی را به حاملگی ربط ندید.
    خونریزی اینطوری دلایل زیادی ممکنه داشته باشه....مثل کیست تخمدان، استرس و اضطراب شدید، ترسیدن ناگهانی از چیزی، شنیدن ناگهانی یه خبر بد.....در کل هر نوع خبر یا شخص یا چیزی که یه دفعه شوک وارد کنه ممکنه باعث خونریزی موقت بشه.

5. [quote="iman_prs"]
    badomak نوشته است:
    maria64 نوشته است:
    maria64 نوشته است:
    من سیکل ماهانه 28 روزه دارم این اوخر گاهی 2 یا 3 روز تاخیر داشتم.ولی در کل همون 28 روزه اگه استرس نداشته باشم.و طول دوره 6 روز،2.5 روز خوریزی و بعد لک بینی.سوالم اینه که روز 9 ام از سیکل با تماس سطحی بیشاب احتمال بارداری هست؟
    چون وقت داشت میگذشت و نمیتونستم سوالم رو اینجا مطرح کنم دیروز باز 4 تا اچ دی،2 تا 22 ساعت بعد رابطه و 2 تا 12 ساعت بعد مصرف کردم.چون دوره قبل روز 14ام باز این روش رو استفاده کرده بودم الان اوضاع هورمونیم به ریخته؟

سلام
    دوست خوبم تا اونجایی که من متوجه شدم روز 9 سیکل شما حدودا میشه 3 روز بعد از اتمام پریودیتون....در کل تا چند روز بعد از اتمام پریودی احتمال حاملگی صفر هست اما بالاخره باید جوانب احتیاط را در نظر گرفت.
    احتمال حاملگی با پیشاب در هر روزی از سیکل که باشی کم هست ضمن اینکه شما از روش اورژانسی هم صحیح استفاده کردید...هرچند اصلا لزومی به خوردن قرص نبوده اما درهرصورت احتمال حاملگی را منفی کردید.
    در هر بار استفاده از روش اورژانسی هورمونها موقتا به هم میریزند اما خودبخود منظم میشند....جای نگرانی اصلا نیست.[/quot]

سلام دوست خوبم
    من یه سوال دیگه هم دارم.
    تو شرایطی که گفتم بیشترین طول سیکلم 30 روز و کمترین 28 روز و روز 9ام از سیکل تماس سطحی باشه اگه مثلا  مقدار خیلی کم منی برخورد داشته باشه و اینکه من 22 ساعت بعد روش اورژانس رو درست انجام دادم امکان بارداری هست؟اونجوری که صفحه اول دیدم روز تخمک گذاری برای من میشه بین 10-19،من تا حالا زودتر از 28 روز شروع نشده قاعدگیم.حالا که قرص مصرف کردم و دوره قبلم استفاده کرده بودم (اورژانسی روز 14ام سیکل)جلوگیری میکنه؟ نوشته بود که تا 12 ساعت بعده رابطه تاثیر بیشتره،اینجور که من استفاده کردم امکان بارداری هست؟خیلی نگرانم
    مرسی بابته جواباتون

سلام دوست گلم
    شما در پست قبلیت فرموده بودی سیکلت معمولا 28 روزه و طول دوره هر بار 6 روزه هست، هر سیکل از روز اول خونریزی حساب میشه و من با احتساب 6 روز خونریزی شما حدس زدم که روز نهم سیکل میشه 3 روز بعد از اتمام پریودیت و همانطور که قبلا عرض کردم تا چند روز بعد از پریودی احتمال حاملگی صفر هست چون تخمکی وجود نداره تا با اسپرم لقاح کنه...اما در هر صورت واسه پیشگیری باید احتیاط کرد.
    حتی اگر یک قطره از منی بتونه داخل واژن نفوذ کنه احتمال حاملگی وجود داره فرقی هم نمیکنه چه روزی از سیکل باشه و البته در روزهای پرخطر تخمک گذاری این احتمال خیلی بیشتر هست.
    تا 72 ساعت بعد از رابطه فرصت واسه استفاده از روش اورژانسی هست و این مسلم هست که بعد از نزدیکی حفاظت نشده هر چه زودتر این روش استفاده بشه تاثیرش قطعی تر هست اما باز تا 72 ساعت فرصت هست...استفاده صحیح از این روش %99 از بارداری جلوگیری میکنه.
    در هر سیکل مجاز هستید فقط یک بار این روش را استفاده کنید....شما نیز این قانون را رعایت کردید و دفعه قبل که این روش را بکار بردید سیکل قبلیت بوده.
    به چند دلیل احتمال حاملگی اصلا برات نیست....یکی اینکه رابطه سطحی بوده و بعد اینکه چند روز بعد از اتمام پریودی بوده و بعد هم اینکه از روش اورژانسی صحیح استفاده کردی...پس واسه چی نگرانی.
    من کامل واست توضیح دادم تا هر نوع استرس و نگرانی را ازت دور کنم....پس خیالت راحت  هیچ احتمال حاملگی برات نیست.

سلام دوست گلم
    من دیروز یه رابطه مشکوک داشتم(روز 22ام یا 23 ام از سیکل اصلیم )و 14 روز بعده مصرف روش اورژانس (بعده روزش اورژانس 6 امین روز بعده مصرف قرش 2 روز خونریزی کمتر از قاعدگی و 3 روز لک بینی داشتم).در حده تماس سطحی.نگرانم که نکنه مایع قبل منی برخورد داشته باشه.یعنی از این مطمینم نیستم.تا جایی که یادمه برخوردی نداشته ولی دلهره اینکه برخوردی داشته باشه فکرم رو مشغول کرده.به نظرتون چی کار کنم؟ تو این سیکل دفعه دوم میشه که از این روش استفاده میکنم.برا همین هنوز چیزی مصرف نکردم.به نظره شما احتمال بارداری هست؟ چی کار باید بکنم.لطفا راهنماییم کنین.
    و اینکه حالا که بعده مصرف قرص خونریزی داشتم باز قاعدگی باید حداکثر تا 10 روز بعد موعد مقرر صورت بگیره؟  موعد اصلی قاعدگی 19 بهمن هست.دفعه قبل 21 دی بود.

منظورم بىشاب بود از ماىع قبل منى,تماس سطحى بوده.ىعنى امکان باردارى نىست؟جاى نگرانى نىست؟ کارى لازم نىست انجام بدم؟

شما بعد از مصرف قرص خون‌ریزی که گفتید مربوط به پریودتون بوده و اون دوره تموم شده، دوره‌ی فعلی از اون موقع به حساب می‌آد و اگه قرص مصرف کنید احتمالاً تا یک هفته بعد پریود می‌شید.
    رابطه‌ای که توضیح دادید با فاصله‌ی کمی از اتمام خون‌ریزی بوده و سطحی. پس جای نگرانی نیست.

سلام
    چون ىکى از دوستان گفتن اىن دوره بعد خونرىزى دوره جدىد حساب مىشه,منم دوباره قرص اچ دى استفاده کردم.48 ساعت بعد از رابطه.حالا عىنه دفعه قبل 5-6 روز دىگه خونرىزى دارم؟ با اون خونرىزى دىگه خىالم راحت که احتمالى وجود نداره؟

6. [quote="MS_mahsaaamahsa"]
    iman_prs نوشته است:
    badomak نوشته است:
    maria64 نوشته است:
    maria64 نوشته است:

سلام

سلام دوست خوبم
    من یه سوال دیگه هم دارم.
    مرسی بابته جواباتون

سلام دوست گلم

سلام دوست گلم

سلام
    چون ىکى از دوستان گفتن اىن دوره بعد خونرىزى دوره جدىد حساب مىشه,منم دوباره قرص اچ دى استفاده کردم.48 ساعت بعد از رابطه.حالا عىنه دفعه قبل 5-6 روز دىگه خونرىزى دارم؟ با اون خونرىزى دىگه خىالم راحت که احتمالى وجود نداره؟

سلام
    دوست خوبم چرا اینقدر بی جهت نگرانی و استرس داری؟.....با پیشاب تازه اونم رابطه سطحی احتمال بارداری صفره...بعد از خونریزیت هم که بوده قرص هم که مصرف کردی....پس این اضطراب واسه چیه! دوست داری خودتو  اذیت کنی!
    همین حالا هم خیالت راحت که هیچ احتمال حاملگی واست نیست...برو با خیال راحت به زندگیت برس و ذهنتو با این افکار پوچ پر نکن.....نهایتا تا یکی دو هفته دیگه خونریزی اتفاق میفته یا لکه قهوه ای می بینی که ظاهرشدن یکی از این دو مورد یعنی ختم همه استرسها و نگرانیهات از حاملگی.

7. سلام خسته نباشید
    من 2 ماه پیش رابطه داشتم قرص لونژیل مصرف کردم بعد از رابطه
    اولین پریودم 15 اذر بود فقط 2 روز طول کشید
    ماه بعد 13 دی بود که کامل بود
    اما این ماه هنوز پریود نشدم
    چند روز پیش پهلوی سمت راستم به شدت درد گرفت ازم خیلی ترشح رفت
    بعد دکتر برام سونوگرافی نوشت از پهلو و شکمم سونوگرافی گرفت جوابش نرمال بود دکتر گفت اگه بیشتر ادامه پیدا کنه آپاندیسته
    حالا سوال من اینه با وجود پریود شدن در 2ماه قبل و اینکه من تا الان پریود نشدم احتمال بارداری هست؟با اینکه پریود منظمی دارم
    یا که احتمال بارداری خارج از رحم هست؟اون سونو گرافی من از شکم و پهلو اگه باردار بودم نشان میداد ؟

8. zoom_g نوشته است: سلام خسته نباشید
    من 2 ماه پیش رابطه داشتم قرص لونژیل مصرف کردم بعد از رابطه
    اولین پریودم 15 اذر بود فقط 2 روز طول کشید
    ماه بعد 13 دی بود که کامل بود
    اما این ماه هنوز پریود نشدم
    چند روز پیش پهلوی سمت راستم به شدت درد گرفت ازم خیلی ترشح رفت
    بعد دکتر برام سونوگرافی نوشت از پهلو و شکمم سونوگرافی گرفت جوابش نرمال بود دکتر گفت اگه بیشتر ادامه پیدا کنه آپاندیسته
    حالا سوال من اینه با وجود پریود شدن در 2ماه قبل و اینکه من تا الان پریود نشدم احتمال بارداری هست؟با اینکه پریود منظمی دارم
    یا که احتمال بارداری خارج از رحم هست؟اون سونو گرافی من از شکم و پهلو اگه باردار بودم نشان میداد ؟

سلام دوستم
    اگر بعد از اون رابطه دو ماه پیش رابطه دیگری نبوده احتمال هیچ حاملگی نیست....بعد از دو بار خونریزی احتمال هر نوع حاملگی کاملا منتفی میشه چه داخل و چه خارج رحم.
    وقتی سونو واسه موضوع خاصی باشه دکتر هم فقط روی همون موضوع موردنظر تمرکز میکنه و قرارنیست موارد دیگه را هم بررسی کنه....اگه احتمال بارداری خارج از رحم بود در این دو ماه علایمش براتون ظاهر میشد اما اگر بازم مطمئن نیستید میتونید این موضوعو با پزشک زنان در میان بذارید تا سونوی مربوط به این مورد را براتون تجویز کنند.
    اما بازم عرض میکنم این تاخیری در پریود و درد شکم ربطی به اون رابطه نداره و دو بار خونریزی بعد از اون دلیل موجهی میتونه براش باشه.

9. با سلام

همسر من 5 ماه از قرص ال دی به صورت منظم استفاده میکرد...یک ماه مصرف نکرد و دوباره از ماه قبل مصرف رو شروع کرد ... دوروز قبل بسته قرص تموم شد...امروز با هم رابطه منقطع داشتیم و موقع انزال بیرون از واژن انزال کردم...میخواسم بدونم  با وجود پیش اب احتمال بارداری چقدر هست ؟ ...در صورت احتمال بارداری با توجه به مصرف قرص چه کاری میتونیم برای عدم حاملگی انجام بدیم ...ممنون از شما

10. Mr_alirezaaaa نوشته است: با سلام

همسر من 5 ماه از قرص ال دی به صورت منظم استفاده میکرد...یک ماه مصرف نکرد و دوباره از ماه قبل مصرف رو شروع کرد ... دوروز قبل بسته قرص تموم شد...امروز با هم رابطه منقطع داشتیم و موقع انزال بیرون از واژن انزال کردم...میخواسم بدونم  با وجود پیش اب احتمال بارداری چقدر هست ؟ ...در صورت احتمال بارداری با توجه به مصرف قرص چه کاری میتونیم برای عدم حاملگی انجام بدیم ...ممنون از شما

خوب اگه قرص مصرف میکرده دیگه نگرانی شما برای چیه؟!

11. باسلام وخسته نباشید.قرص های اوژانسی بانام لوونورژسترل اختلال درپریود را ایجاد میکند؟بعد ازمصرف این قرص چند روزبعد بایدپریود شد؟درصورتیکه این دو قرص راهمزمان باهم مصرف شده است باتشکر

12. با سلام و خسته نباشید.
    اگه منی روی لباس زیر(شورت)خانوم بریزه,ایا اگه شسته بشه با پوشیدنش احتمال بارداری وجود داره؟؟؟
    در چه حالت ممکنه منی که روی لباس زیر ریخته شده باعث بارداری بشه؟؟؟اصن چنین چیزی امکان داره که بعد چندروز از لباس زیری که قبلا منی روی آن ریخته شده و شسته شده استفاده کنم و باردار بشم؟؟؟
    ممنون میشم اگه زودتر جواب بدید.

13. سلام،
    من 20 سال سن دارم :
    1 - قاعدگی نامنظم دارم. 2 - طول دوره 30 روز است. 3 - دوره خونریزی 8 روز است. 4 - آخرین بار 23-09-93 خونریزی من شروع شد. 5 - در تاریخ 14-11-93یک رابطه جنسی داشتم. 6 - شرح حال: رابطه جنسی محافظت شده بود .
    آیا احتمال بارداری در من وجود دارد؟
    سلام من همین امروز عضو سایت شدم حالم اصلا خوب نیست  به همه مقدسات قسمتون میدم کمکم کنید و منو از نگرانی در بیارید ...من با نامزدم دوبار رابطه داشتم البته هیچ دخولی صورت نگرفت فقط مالش با دست بود اما مایع منی همسرم روی نافم ریخته شد لازم به ذکر است من بکارتم سالم است اما نگرانم حامله شده باشم چون پریودم نامنظم شده لطفا یکی جوابمو بده

14. سلام.من 21 دی رابطه داشتم دوستم چون پرده ارتجاعی داره وکاندوم پاره شد  و مقداری منی داخل ریخت.24ساعت بعد از رابطه قرص های ال دی چهار تایی دو بار استفاده کرد. یه هفته بعد رابطه دوستم راهی بیمارستان میشه و خون ریزی شدید رحم پیدا میکنه که آمپول پروژسترون میزنن بهش. علت خون ریزی شدید چی بوده یعنی بعدا براش گواهی سلامت صادر نمیشه؟؟؟ Sad(
    الان سه هفته و 4 روز میگذره ولی هنوز پریود نشده با توجه به خون ریزی رحم آیا امکان حاملگی وجود داره؟؟ چند روز دیگر پریود باید بشه؟ممنون

15. Mr_alirezaaaa نوشته است: با سلام

سلام دوستم
    احتمال حاملگی برای همسرتون اصلا نیست....با پیشاب احتمال بارداری خیلی ضعیفه ضمن اینکه ایشون از قرصهای پیشگیری هم استفاده میکردند.
    اگر ایشون طبق تجویز پزشک و بصورت دوره ای این قرصها را جهت پیشگیری از بارداری استفاده میکنند جای هیچ نگرانی نیست  یعنی این دو روز هم از روزهای امن واسه شما محسوب میشه.
    هیچ کاری لازم نیست انجام بدید...چون احتمال حاملگی به هیچوجه نیست...فقط استرس را از خودتون و ایشون دور کنید.... خیالتون راحت همه چی آرومه....

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 90 از 92
رفتن به صفحه :    ... 90   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید