شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

بالا بودن alt و نرمال بودن ast

1. سلام و وقت بخیر، من در فروم جوابی برای سوالم پیدا نکردم و بهمین دلیل مطرح میکنم.

حدود یک ماه پیش نتیجه آزمایش خونم sgpt=58 و کلسترول=200 تنها موارد غیر نرمال بود که بهمین دلیل پزشکم آزمایش های زیر و سونوگرافی کبد تجویز کرد:
    hcv al,   hbs ag,   hbc abهم سونوگرافی و هم نتایج این آزمایش نرمال بود. بهمین دلیل و با مشکوک بودن به نتیجه آزمایش اول، آزمایش sgpt و sgot برای یک ماه بعد (اخیرا) نوشت.
    نتایج جدید تفاوت چندانی نکرده:
    sgpt=50,   sgot=29من در سایت های خارجی جستجو کردم و بیشترین احتمال برای چنین مواردی که alt بیشتر از ast است رو گفته بودند هپاتیت یا بیماری های ویروسی کبد، مسمومیت دارویی (Acute virus infection...). لطفا در این مورد بنده رو راهنمایی کنید. سن 44 و مردبا تشکر

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. من توصيه ميكنم بري پيش دكتر، ولي در كل فعلا ورزش پياده روي رو رها نكن و همچنين غذاهاي فست فود هم نخور...

3. Svahids نوشته است: سلام و وقت بخیر، من در فروم جوابی برای سوالم پیدا نکردم و بهمین دلیل مطرح میکنم.

حدود یک ماه پیش نتیجه آزمایش خونم sgpt=58 و کلسترول=200 تنها موارد غیر نرمال بود که بهمین دلیل پزشکم آزمایش های زیر و سونوگرافی کبد تجویز کرد:
    hcv al,   hbs ag,   hbc abهم سونوگرافی و هم نتایج این آزمایش نرمال بود. بهمین دلیل و با مشکوک بودن به نتیجه آزمایش اول، آزمایش sgpt و sgot برای یک ماه بعد (اخیرا) نوشت.
    نتایج جدید تفاوت چندانی نکرده:
    sgpt=50,   sgot=29من در سایت های خارجی جستجو کردم و بیشترین احتمال برای چنین مواردی که alt بیشتر از ast است رو گفته بودند هپاتیت یا بیماری های ویروسی کبد، مسمومیت دارویی (Acute virus infection...). لطفا در این مورد بنده رو راهنمایی کنید. سن 44 و مردبا تشکر

مروری بر انزیمهای کبدیSGOT,SGPT>

افزايش نسبي SGOT,SGPTسرم مي تواند نوع ضايعه رانشان دهد در سلولهاي كبدي ميزان SGOT بيشتر از SGPT است SGOT در مي توكندري و سيتوپلاسم وجود دارد درصورتيكه SGPT   فقط در سيتوپلاسم سلول جاي دارد در هپاتيت مزمن افزايش SGPT ممكن است تنها يافته ازمايشگاهي باشد درChronicpersistant hepatitis افزايش SGOT,SGPT جزئي است سطح بيليروبين سرم ممكن است طبيعي بوده يا افزايش كمتري داشته باشداين حالت بيشتر بعد از هپاتيت حاد B يا NonA  NonB  بوجود ميايد در بيماريهاي مزمن كبدي با يرقان و بدون يرقان اگر SGPT بيشتر ازSGOT   باشد هپاتيت الكلي وجود دارد و اگر نسبت افزايش SGOT    بيشتر از SGPT باشد احتمالا سيروز يا هپاتيت فعال مزمن وجود دارد .

الفا فتو پروتئين يك پروتئينجنيني است كه بعد از تولد از بين ميرود و در افراد مبتلا به سرطان كبد به ميزان زياد ديده ميشود در اين حالت ممكن است سطح SGOT بالا و SGPT سرم طبيعي باشد .در سيروز كبدي كهمرحله نهايي بعضي بيماريهاي كبدي است و بيشتر در اثر مصرف الكلبوجود ميايد يافته مهم ازمايشگاهي كاهش البومين سرم است به علتكاهش تعداد سلولهاي فعال كبد.
    ساير تستهاي بيوشيميايي طبيعي است و در الكتروفورز سرم هيپرگاماگلوبولينمي ديده ميشود .در hepatocellular failure پتاسيم سرم كاهش ميابد و علتان افزايش الدوسترون است .
    زيرا كبد يك عضو غير فعال كننده هورمونهاي استروئيدي است .
    منبع: مرکز میکروبیولوژی مسجد سلیمان

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید