شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

قاعدگی نامنظم و آزمایش پرولاکتین

1. tamana2454 نوشته است: سلام یه سوال داشتم من قرص <a>کابرگولین</a> میخورم نحوه مصرفم هم نصف قرص هرجمعه قبل از خواب.حالا این ماه تاخیر در پریود داشتم روز سه شنبه هفته قبل آمپول <a>پروژسترون</a> مصرف کردم ولی هموز پریود نشدم آیا مشکلی هست؟!

سلام

خط درمان شما بر وجود اختلال در ترشح هورمون پرولاکتین صحه می‌ذاره
    و این اختلال خودش عامل زمینه‌ای در تأخیر پریود شماست.
    بعد از تزریق پروژستـرون تقریبا دو هفته باید منتظر بمونید تا خونریزی شروع بشه
    بعد از این تایم، اگه اون اتفاق خوبه نیفتاد!
    بایستی به متخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی بیشتری در مورد شما صورت بگیره.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. من دختری 30 ساله هستم مشکلم اینه که هر 15 روز یک بار پریود میشم و 10 روز طول میکشه و در اوائل دوران پاکی هم تخمدان سمت راستم درد میکنه و ترشحات زیادی دارم جواب سونوگرافی: محور رحم retroverted است. اکو میوتریال هموژن است. ضخامت لایه آندومتر 5.2 میلی متر است که متناسب با mentural cycle بیمار است( خط آندومتر هموژن است). تخمدان ها به اکوی نرمال بدون کیست و توده فضاگیر دیده شد. مایع آزاد در کوله دو ساک خلفی دیده نشد. حجم و سایز تخمدان دو طرف بیش از حد نرمال و حاوی فولیکول های متعدد محیطی و استرومای مرکزی افزایش یافته نمای pcod را در سونوگرافی را نشان میدهد.
    آزمایش هورمون هم دادم دکتر برام قرص آهن نوشت و قرص مدروفم که هر ماه از روز 21 بخورم تا 30 ام ماه ولی بهتر نشدم و رهاش کردم . جدیدا یکی دوبار بعد از تخلی دیدم  خون از م اومد با دستمال امتحان کردم دیدم چیزی نیست گفتم شاید مربوط به مقعد باشه ! نمیدونم .
    لطفا کمکم کنید.

3. rahrou نوشته است: من دختری 30 ساله هستم مشکلم اینه که هر 15 روز یک بار پریود میشم و 10 روز طول میکشه و در اوائل دوران پاکی هم تخمدان سمت راستم درد میکنه و ترشحات زیادی دارم جواب سونوگرافی: محور رحم retroverted است. اکو میوتریال هموژن است. ضخامت لایه آندومتر 5.2 میلی متر است که متناسب با mentural cycle بیمار است( خط آندومتر هموژن است). تخمدان ها به اکوی نرمال بدون کیست و توده فضاگیر دیده شد. مایع آزاد در کوله دو ساک خلفی دیده نشد. حجم و سایز تخمدان دو طرف بیش از حد نرمال و حاوی فولیکول های متعدد محیطی و استرومای مرکزی افزایش یافته نمای pcod را در سونوگرافی را نشان میدهد.
    آزمایش هورمون هم دادم دکتر برام قرص آهن نوشت و قرص مدروفم که هر ماه از روز 21 بخورم تا 30 ام ماه ولی بهتر نشدم و رهاش کردم . جدیدا یکی دوبار بعد از تخلی دیدم  خون از م اومد با دستمال امتحان کردم دیدم چیزی نیست گفتم شاید مربوط به مقعد باشه ! نمیدونم .
    لطفا کمکم کنید.

با سلام بیماری شما تخمدان پلی کیستیک هست واینکه هر 15 روز پریود میشید اصلا خوب نیست ودچار کم خونی میشین وشما قرص اهن رو مصرف کنید به پزشک زنان مراجعه کنید تا سیکل پریودتان منظم شود

4. سلام 3سال کم کاری تیرویید ازنوع خفیف وارثی دارم بیشتر مواقع پرید نامنظم دارم ازمایش و سونو دادم مشکلی نبود فقط تو این مدت پرولاکتینم 44.8_73_36_و اخرین بار که استرسم بالا بودبه (دلیل مشکل خصوصی)95.تحت نظر فوق تخصص غددم و روزهای فرد 1عدد قرص  لووکسین میخورم.که هر 3ماه با توجه به ازمایش tsh مقدار قرص تغییر میکنه.قرص پرولاکتین نمیخورم. در این 3سال 2بار به خاطر نامنظم بودن پروید پیش دکتر زنان رفتم اولین بار 3سال پیش بود با امپول وقرص خوب شدم سونو دادم خوب بود.دومین با ر2سال پیش رفتم قرص پروزسترون داد 6ماه تحت نظر بودم سونو داد خوب بود همه چیز عادی بود .این تاریخ پریودهام از سال91 تااذر 92 میباشد.میخوام بدونم کسی که کم کاری تیرویید داره این بی نظمی عادیه؟خسته شدم اینقد دکتر رفتم قرص خوردم.(تارخ هایی که قید نشدن یادم نبود91/01/24_91/01/28(91/03/02_91/03/07)91/04/09_91/04/15)_مرداد یادم نیست.(91/06/24_91/06/28)91/07/16_91/07/20)91/08/28_91/08/03)واذر نشدم ودی با روش اورزانسی در( 91/10/25_91/1030) پریود شدم .ماهای بهمن و اسفند نشدم.(92/01/17_92/01/23)(92/02/25_92/02/29)92/03/25_92/03/29)وتیر شدم اما تاریخ یادم نیست.(92/05/02_92/05/05)92/06/03_92/06/06)92/07/25_92/07/28 ابان یادم نیست.92/09/13_92/09/16.این نرماله؟یا بازم باید برم دکتر زنان؟مشکل چیه؟27 سالمه ومجرد

5. tamana2454 نوشته است: سلام یه سوال داشتم من قرص <a>کابرگولین</a> میخورم نحوه مصرفم هم نصف قرص هرجمعه قبل از خواب.حالا این ماه تاخیر در پریود داشتم روز سه شنبه هفته قبل آمپول <a>پروژسترون</a> مصرف کردم ولی هموز پریود نشدم آیا مشکلی هست؟!

با سلام

اولا دوست عزیز شما که خانم جوانی هستی و احتمالا در اینده قصد بارداری داری به جای کابرگولین باید از برموکریپتین استفاده کنی چون کابرگولین عوارضی مانند فیبروز دریچه قلبی داره و در خانم های جوان توصیه نمیشه.
    از طرفی شاید دوز داروی مثرفی شما تنظیم نیست که منجر به تاخیر و عدم قائدگی شما شده.حتما با یک فوق تخصص غدد مشورت کنید.متشکرم

6. Ms_naziii نوشته است: سلام 3سال کم کاری تیرویید ازنوع خفیف وارثی دارم بیشتر مواقع پرید نامنظم دارم ازمایش و سونو دادم مشکلی نبود فقط تو این مدت پرولاکتینم 44.8_73_36_و اخرین بار که استرسم بالا بودبه (دلیل مشکل خصوصی)95.تحت نظر فوق تخصص غددم و روزهای فرد 1عدد قرص  لووکسین میخورم.که هر 3ماه با توجه به ازمایش tsh مقدار قرص تغییر میکنه.قرص پرولاکتین نمیخورم. در این 3سال 2بار به خاطر نامنظم بودن پروید پیش دکتر زنان رفتم اولین بار 3سال پیش بود با امپول وقرص خوب شدم سونو دادم خوب بود.دومین با ر2سال پیش رفتم قرص پروزسترون داد 6ماه تحت نظر بودم سونو داد خوب بود همه چیز عادی بود .این تاریخ پریودهام از سال91 تااذر 92 میباشد.میخوام بدونم کسی که کم کاری تیرویید داره این بی نظمی عادیه؟خسته شدم اینقد دکتر رفتم قرص خوردم.(تارخ هایی که قید نشدن یادم نبود91/01/24_91/01/28(91/03/02_91/03/07)91/04/09_91/04/15)_مرداد یادم نیست.(91/06/24_91/06/28)91/07/16_91/07/20)91/08/28_91/08/03)واذر نشدم ودی با روش اورزانسی در( 91/10/25_91/1030) پریود شدم .ماهای بهمن و اسفند نشدم.(92/01/17_92/01/23)(92/02/25_92/02/29)92/03/25_92/03/29)وتیر شدم اما تاریخ یادم نیست.(92/05/02_92/05/05)92/06/03_92/06/06)92/07/25_92/07/28 ابان یادم نیست.92/09/13_92/09/16.این نرماله؟یا بازم باید برم دکتر زنان؟مشکل چیه؟27 سالمه ومجرد

سلام دوست عزیز...
    یکی از مهمترین علت بالا رفتن پرولاکتین شما کم کاری تیروئیدتون هست که خودش درمان داره.نامنظمی پریود شما هم برمیگرده به افزایش پرولاکتین بدنتون.اما این تاریخ هایی ک شما نوشتین نامنظمی غیر طبیعی رو نشون نمیده به خصوص اینکه شما مجرد هستین و سونو هم هیچ چیزی (تنبلی یا کیست) رو نشون نداده.مشکل حادی ندارید ک بخواید نگران باشید.تحت نظر همون پزشک غددتون باشید و داروهاتون و ادامه بدید.پریودتون مشکل خاصی نداره.

7. یک دنیا ممنون از راهنماییتون.فقط ببخشید یک چیزی ذهنمو مشغول کرده.شما در جواب به سونو هم اشاره کردین.خواستم بگم من امسال سونو ندادماا.تو سوال گفتم که یکبار 3سال پیش سونو دادم و یکبار هم 2سال پیش سونو دادم مشکلی نبود اما امسال سونو ندادم.با این حرفم نیاز به سونو جدید هست؟یا تاریخ پریودام کفایت میکنه به طبیعی بودن پریودم؟قول میدم اخرین سوالم در این مورد باشه. بازم ممنون.بی صبرانه منتظر جوابتون هستم.

8. ghodusi نوشته است:
    من دختری 26 ساله هستم که مدت 3ماهه که پریود نشدم به دکتر مراجعه دکتر ازمایش نوشت.جواب اون به صورت زیر است:
           2.7     TSH
    323     prolaction
    2.2     Serum B-HCG
    ممنونمیشم اگه کمکم کنید و بگید مشکلم چیه و باید چیکار کنم.(ضمنا من قبلا نیز قاعدگیم نامنظم بود ولی در حد 1هفته)

سلام عزیزم در اولین قدم باید یک ام ار ای مغز انجام بدید.

9. soobasa

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    آیا کمبود ویتامین دی هم در بی نظمی پریود اثر داره؟

10. saide نوشته است:
    tamana2454 نوشته است: سلام یه سوال داشتم من قرص <a><a>کابرگولین</a></a> میخورم نحوه مصرفم هم نصف قرص هرجمعه قبل از خواب.حالا این ماه تاخیر در پریود داشتم روز سه شنبه هفته قبل آمپول <a><a>پروژسترون</a></a> مصرف کردم ولی هموز پریود نشدم آیا مشکلی هست؟!

با سلام

اولا دوست عزیز شما که خانم جوانی هستی و احتمالا در اینده قصد بارداری داری به جای <a>کابرگولین</a> باید از برموکریپتین استفاده کنی چون <a>کابرگولین</a> عوارضی مانند فیبروز دریچه قلبی داره و در خانم های جوان توصیه نمیشه.
    از طرفی شاید دوز داروی مثرفی شما تنظیم نیست که منجر به تاخیر و عدم قائدگی شما شده.حتما با یک فوق تخصص غدد مشورت کنید.متشکرم

سلام باتشکر از پاسختون من تحت نظر یک فوق تخصص غدد و متابولیسم تو شهرمون هستم وایشون برام کابرگولین رو تجویز کرد و گفت تا 3ماه که نوبت بعدی هست مصرف کن من قاعدگی نامنظمیم دارم ولی باتزریق آمپول همیشه قاعده میشدم الام هنوز که هنوزه اتفاقی نیفتاده رابطه جنسی هم بعد از آخرین پریودیم نداشتم به دکترم هم مراجعه کردم گفت صبرکن انفاق میفته ولی یه ترسی تو وجودمه

11. سلام مجدد نیاز به راهنمایی دارم من هنوز پریود نشدم بعید میدونم باردار باشم پیش دکترم هم رفتم جواب مشخصی بهم نداد. یه سوال تو ذهنمه چرا قاعدگیم قطع شده بنظرتون کابرگولین رو قطع کنم یا به درمانم ادامه بدم مشکل چیه که حتی با تزریق آمپول پروژسترون هم پریودی صورت نگرفت

12. tamana2454 نوشته است: سلام مجدد نیاز به راهنمایی دارم من هنوز پریود نشدم بعید میدونم باردار باشم پیش دکترم هم رفتم جواب مشخصی بهم نداد. یه سوال تو ذهنمه چرا قاعدگیم قطع شده بنظرتون <a>کابرگولین</a> رو قطع کنم یا به درمانم ادامه بدم مشکل چیه که حتی با تزریق آمپول <a>پروژسترون</a> هم پریودی صورت نگرفت

سلام

هنوز زوده که بشه در مورد شما تشخیص آمنوره‌ی ثانویه رو گذاشت
    اما شما بایستی تست پرولاکتین رو تکرار کنید تا مشخص بشه سطح هورمون بعد از مصرف کابرگولیـن به چه میزان رسیده
    قطع خودسرانه‌ی دارو رو من تشویق نمی‌کنم؛ قطع یا تغییر دوز اون منوط به تصمیم پزشک معالج شماست
    بد نیست یه تست تیروئید هم براتون درخواست بشه
    توصیه می‌کنم
    به متخصص غدد یا زنان دیگری مراجعه کنید تا ایشون پرولاکتین و TSH ،T3 و T4 رو با درخواست تست بررسی کنن.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  13. نتایج آزمایش من این شد میخواستم نظر شما رو هم بدونیم:

<if> <w> <w>Normal</w> <w>0</w> <w> <w> <w> <w> <w>false</w> <w>false</w> <w>false</w> <w> <w>EN-US</w> <w>X-NONE</w> <w>AR-SA</w> <w>  <w>  <w>  <w>  <w>  <w>  <w>  <w>  <w>  <w>  <w>  <w> </w> <w>MicrosoftInternetExplorer4</w> <m>  <m>  <m>  <m>  <m>  <m>  <m>  <m>  <m>  <m>  <m>  <m> </m></w><endif>
    Test            Result          Unit               Reference Range             Differential

C.B.C                                                                                             Neutrophils               58.3%

W.B.C          9.15         X10*3/micl         3.5-10                                Lymphocyte            30.5%  

R.B.C            4.50         X10*6/micl          3.8-5.8                               Monocyte              8.2%

Hemoglobin   12.6       g/dl                    12-16                                Eosinophil              2.8%

Hematocrit     40.0         %                       36-48                                  Basophil                 0.2%

M.C.V              88.9         fL                       77-97  

M.C.H              28.0        pg                     26.5-33.5

M.C.H.C           31.5       g/dL                   31.5-36

Platelets         331        X10*3/micL       150-450

R.D.W             12.7                                  10-15

Biochemistry

Test                                   Result                         Unit                                Reference Range

Iron                                    74                             micg/dL                             23-149

TIBC                                    300                              micg/dL                              230-440

Transferrin Saturation        25                                    %                                     15-55

Immunology

Ferritin                                84                                   ng/mL                              10-124

Hormon Analysis

T3                                        0.7                             ng/mL                                 0.7-2

T4                                        5.8                              micg/dL                              5.1-14.1

T.S.H                                  H  7.25                             mlu/mL                              0.27-5

Prolactin                            L  0.3                               ng/mL                                  1.5-28.5

<if> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> <w> </w><endif><if><endif>

14. tamana2425 نوشته است:
    نتایج آزمایش من این شد میخواستم نظر شما رو هم بدونیم:
    Test            Result          Unit               Reference Range             Differential
    C.B.C                                                                                             Neutrophils               58.3%
    W.B.C          9.15         X10*3/micl         3.5-10                                Lymphocyte            30.5%  
    R.B.C            4.50         X10*6/micl          3.8-5.8                               Monocyte              8.2%
    Hemoglobin   12.6       g/dl                    12-16                                Eosinophil              2.8%
    Hematocrit     40.0         %                       36-48                                  Basophil                 0.2%
    M.C.V              88.9         fL                       77-97  
    M.C.H              28.0        pg                     26.5-33.5
    M.C.H.C           31.5       g/dL                   31.5-36
    Platelets         331        X10*3/micL       150-450
    R.D.W             12.7                                  10-15
    Biochemistry
    Test                                   Result                         Unit                                Reference Range
    Iron                                    74                             micg/dL                             23-149
    TIBC                                    300                              micg/dL                              230-440
    Transferrin Saturation        25                                    %                                     15-55
    Immunology
    Ferritin                                84                                   ng/mL                              10-124
    Hormon Analysis
    T3                                        0.7                             ng/mL                                 0.7-2
    T4                                        5.8                              micg/dL                              5.1-14.1
    T.S.H                                  H  7.25                             mlu/mL                              0.27-5
    Prolactin                            L  0.3                               ng/mL                                  1.5-28.5

نقل قول:
    دکترم که گفت کم کاری تیروئید دارم و کابرگولین رو هم قطع کرد و 1/2 قرص لووتیروکسین قبل از صبحانه تجویز کرد.

سلام

دوست من،
    با توجه به تستی که گذاشتید من می‌تونم بگم که

CBCتون نرماله و ذخیره‌ی آهن‌تون مناسبه

اما در آنالیز هورمونی دو نکته وجود داره:

سطح پرولاکتین به دلیل مصرف کابرگولیـن کاهش یافته که با قطع اون انتظار می‌ره سطح هورمون به مقدار نرمالش برگرده؛ این یک
    دو این‌که هورمون TSH بالاتر از مقادیر رفرنس آزمایشگاه مربوطه قرار داره و این ماجرا، هیپوتیروئیدیسم شما رو تأیید می‌کنه
    بنابراین،
    علت زمینه‌ای این اختلال قاعدگی در شما، اختلال در عملکرد غده‌ی تیروئید هستش و لووتیروکسیـن تجویزی هم دقیقا برای همین منظور برای شما درخواست شده.
    توصیه می‌کنم
    دوره‌ی درمان رو تکمیل کنید و بعد از اون مجددا برای درخواست تست به پزشک‌تون مراجعه کنید تا ارزیابی لازم انجام بشه.

پ.ن: اگه تست جدیدی داشتید روش‌های ساده‌تر قرار دادن تست رو در اینجا مطالعه بفرمایید و سعی کنید اون رو در تاپیک مرتبط‌تر قرار بدید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 3
رفتن به صفحه    2   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید