شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

زردی نوزاد

1. باسلام نوزاد من دختره و 50 روزش است و 5 روزگی بعلت زردی 16.5 بیمارستان بستری شد و دیروز که بهداشت بردیم گفت زردی دارد ببرید آزمایش خلاصه بردیم و با دستگاه نمرشو 9 نشون داد وگفتن کمی بالاست حال آیا میتونم بهش قطره خوراکی شیرخشت که در داروخونه ها دارن بهش بدم یا نه؟ که همون یکم هم رفع بشه

2. با سلام زردی علت های مختلفی دارد وحتما دخترتون رو ببرین پیش متخصص اطفال .قطره شیرخشک خوبه ولی کمی طول میکشه تا اثر کنه .زردی اگر بالای 20یا 25برسه خون بچه رو عوض میکنن وزردی بالای 25 روی مغز بچه رسوب میکنه واثرات غیر قابل جبرانی رو ایجاد میکنه وباعث کرنیکتروس میشه یکی از اونها عقب ماندگی ذهنی هست  دخترتون رو نزد متخصص ببرین تا علت زردی مشخص بشه ودرمان مناسبی هم داشته باشه

3. Pediatrician

متخصص کودکان و نوزادان

متخصص کودکان و نوزادان
    kamyab110 نوشته است: باسلام نوزاد من دختره و 50 روزش است و 5 روزگی بعلت زردی 16.5 بیمارستان بستری شد و دیروز که بهداشت بردیم گفت زردی دارد ببرید آزمایش خلاصه بردیم و با دستگاه نمرشو 9 نشون داد وگفتن کمی بالاست حال آیا میتونم بهش قطره خوراکی شیرخشت که در داروخونه ها دارن بهش بدم یا نه؟ که همون یکم هم رفع بشه
    سلام،
    زردی دختر شما با عدد 9 در سن 50 روزگی، هیچ خطری برای مغزش از نظر کرن ایکتروس ایجاد نمی کند و جای نگرانی نیست.
    قطره شیرخشت که مورد سوال شماست، باعث می شود که با افزایش دفعات مدفوع، چرخه آنتروهپاتیک که به زبان ساده تر مسیر پاک سازی بیلی روبین از راه کبد است تسریع شود و ضرری ندارد. البته نوع بیلی ناستر که قطره شیرخشت مخصوص نوزادان است استفاده شود و طبق دستور روی شیشه عمل شود و به هیچ عنوان بیشتر از مقدار مجاز داده نشود. در کنار اینها ، افزایش دفعات شیردهی بیشتر از هر عاملی به شیرخوار کمک می کند. البته باز هم باید تاکید کنم که این عدد زردی یا  همان بیلی روبین برای فرزند شما هیچ مشکلی ندارد ولی میزان بیلی روبین به تنهایی برای ایجاد علایم و بیماری کافی نیست و به عنوان مثال عددی که برای یک نوزاد سرموقع در سن یک هفتگی بی خطر است، ممکن است با همان عدد برای نوزاد نارس و دو روزه بسیار خطرناک باشد و حتی نیاز به تعویض خون و فتو تراپی اورژانس داشته باشد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. با سلام
    نوع تغذیه شما بر روی شیری که به بچه میدین خیلی تاثیر داره
    تا جایی که میتونید زود به زود شیرش بدین
    من خودم بچه ندارم ولی جاهایی که رفتم و بچه کوچیک داشتن گفتن
    که شیر مادر خیلی میتونه تاثیر داشته باشه علاوه بر این تعریف عرق کاسنی رو هم خیلی شنیدم
    دوستم در دوران حاملگیش خیلی عرق کاسنی مصرف میکرد و الان هم شکر خدا دخترش 2ماهشه خبری از زردی نیست
    شاید الان هم اگه عرق کاسنی بخورید بی تاثیر نباشه
    انشالا که هرچه زودتر زردیشون خوب بشه و از نگرانی دربیایید

5. kamyab110 نوشته است: باسلام نوزاد من دختره و 50 روزش است و 5 روزگی بعلت زردی 16.5 بیمارستان بستری شد و دیروز که بهداشت بردیم گفت زردی دارد ببرید آزمایش خلاصه بردیم و با دستگاه نمرشو 9 نشون داد وگفتن کمی بالاست حال آیا میتونم بهش قطره خوراکی شیرخشت که در داروخونه ها دارن بهش بدم یا نه؟ که همون یکم هم رفع بشه

سلام
    خیر........نوزاد تا 2 هفته زردی فیزیلوزیک داره.....
    بعد از اون بیلی روبین باید کم بشه و به حد 2 برسه......

کودک شما باید از نظر بیماری های کبدی باید بررسی شود.حتما انزیم های کبدی چک بشه.حتما کم کاری تیرویید رد بشه.حتما بیماری های مادر زادی مانند بیماری های ذخیره ای هم رد بشه.

درمان با شیر خشت در این سن هیچ کمکی نمیکنه.

و حتما هر چه زود تر به یک متخصص اطفال مراجعه کنید.همراه ازمایشات و خلاصه پرونده موقع بستری.

6. Pediatrician

متخصص کودکان و نوزادان

متخصص کودکان و نوزادان
    saide نوشته است:
    kamyab110 نوشته است: باسلام نوزاد من دختره و 50 روزش است و 5 روزگی بعلت زردی 16.5 بیمارستان بستری شد و دیروز که بهداشت بردیم گفت زردی دارد ببرید آزمایش خلاصه بردیم و با دستگاه نمرشو 9 نشون داد وگفتن کمی بالاست حال آیا میتونم بهش قطره خوراکی شیرخشت که در داروخونه ها دارن بهش بدم یا نه؟ که همون یکم هم رفع بشه

سلام
    خیر........نوزاد تا 2 هفته زردی فیزیلوزیک داره.....
    بعد از اون بیلی روبین باید کم بشه و به حد 2 برسه......

کودک شما باید از نظر بیماری های کبدی باید بررسی شود.حتما انزیم های کبدی چک بشه.حتما کم کاری تیرویید رد بشه.حتما بیماری های مادر زادی مانند بیماری های ذخیره ای هم رد بشه.

درمان با شیر خشت در این سن هیچ کمکی نمیکنه.

و حتما هر چه زود تر به یک متخصص اطفال مراجعه کنید.همراه ازمایشات و خلاصه پرونده موقع بستری.
    با سلام و تشکر از نظر شما،
    این مواردی که شما فرمودید با این عدد بیلی روبین قابل توجیه نیست. بیماریهای کبدی و کم کاری تیروئید معمولا با عددهای بیلی روبین توتال بالاتر همراه است و در ضمن در این بیماریها بیلی روبین دایرکت بالاتر است. سوال طرح شده در 5 روزگی با زردی 16.5 بستری شده و با درمانهای معمول بیمارستانی که شامل فتوتراپی است بیلی روبین کاهش پیدا کرده و مرخص شده است؛ این نشان می دهد که این زردی یا به علت زردی ناشی از شیر مادر که خود به دو نوع Breast feed jaundice و Breast Milk jaundice تقسیم می شود بوده است. در ضمن در بررسیهای روتین و اجباری زردی (Icter Workup) که در تمام بیمارستانها انجام می شود، چک آنزیمهای تیروئیدی و اجزای مستقیم و غیر مستقیم بیلی روبین و حتی بیماریهای دیگری مانند G6PD همیشه انجام می شود و چون نوزاد مورد سوال این مراحل را رد کرده بدون شک از این مشکلات موردی نداشته است. بیماریهای ذخیره ای که شما اشاره کرده اید همیشه علایم همراه دیگری مانند افت قند خون، بی حالی و ... دارند که با شرح حال ذکر شده مطابقت ندارد.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید