شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

کیست بیضه

1. سلام من 25 سالمه و مجرد حدودا یکی دو ماه بود بیضه چپ من درد میکرد.. این اواخر درد هر روز بود وشدید جوری که هنگام راه رفتن هم اذیتم میکرد... توی حمام بیضه چپمو که بررسی میکردم متوجه شدم تو قسمت بالا زیر الت یه توده سفت روی بیضه حس میکردم . مثل یه جوش سفت زیر پوست.. که با لمسش درد شدیدی تا بالای شکم و پهلومم میکشید حتی... رفتم متخصص گفت ممکنه واریکوسل باشه سونگرافی نوشت و ازمایش ادرار.. توی سونو نوشت که یه کیست روی بیضه چپ 2-3 میلی متر و دوتا کیست روی بیضه راست4-4میلمتر که من نمیدونستم چون حتی درد هم نداشت موجوده سه تاشم روی قسمت بالایی بیضه اونجا که رگهای اصلی از بالال میان هستن .. ازمایش خون قسمت blood رو زده trace.... اینو بگم که من بدن سازم و سنگین هم کار میکنم........دکتر گفت خون ممکنه برا ورزش باشه .. حالا برام یه قرص پرازوسین . سلکوکسیب. افلوکساسین  نوشته.... احتمال سرطان هست؟؟؟ چون تو فامیل های ما(دور و نزدیک) سرطان سینه. خون. مغز. حنجره.... بوده

2. milinem نوشته است: سلام من 25 سالمه و مجرد حدودا یکی دو ماه بود بیضه چپ من درد میکرد.. این اواخر درد هر روز بود وشدید جوری که هنگام راه رفتن هم اذیتم میکرد... توی حمام بیضه چپمو که بررسی میکردم متوجه شدم تو قسمت بالا زیر الت یه توده سفت روی بیضه حس میکردم . مثل یه جوش سفت زیر پوست.. که با لمسش درد شدیدی تا بالای شکم و پهلومم میکشید حتی... رفتم متخصص گفت ممکنه واریکوسل باشه سونگرافی نوشت و ازمایش ادرار.. توی سونو نوشت که یه کیست روی بیضه چپ 2-3 میلی متر و دوتا کیست روی بیضه راست4-4میلمتر که من نمیدونستم چون حتی درد هم نداشت موجوده سه تاشم روی قسمت بالایی بیضه اونجا که رگهای اصلی از بالال میان هستن .. ازمایش خون قسمت blood رو زده trace.... اینو بگم که من بدن سازم و سنگین هم کار میکنم........دکتر گفت خون ممکنه برا ورزش باشه .. حالا برام یه قرص پرازوسین . سلکوکسیب. افلوکساسین  نوشته.... احتمال سرطان هست؟؟؟ چون تو فامیل های ما(دور و نزدیک) سرطان سینه. خون. مغز. حنجره.... بوده

سلام

دوست من،
    ممکنه واقعا این کیست‌ها خوش‌خیم باشن و مشکلی نباشه و شما نباید از الان زانوی غم بغل بگیرید و مستقیم برید سراغ سرطان بیضه!
    بدیهیه که من از پشت مانیتورم چیزی رو نمی‌تونم ببینم! بنابراین، شما پروسه‌ی تشخیص گذاشتن رو باید تحت نظر ارولوژیست و به صورت حضوری طی کنید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرطان بیضه تاپیک زیر رو بخونید.

سرطان بیضه

milinem عزیز،
    شما در مطالب‌تون نوشتید: "ازمایش خون قسمت blood رو زده trace"!  
    در تست خون همچین آیتمی نداریم!
    بنابراین،
    من فکر می‌کنم در تست ادرار شما بوده که اثری از خون در ادرار گزارش شده و این می‌تونه بیانگر هماچوری باشه که باید بررسی بیشتری در این مورد صورت بگیره.
    در مورد دلایل هماچوری قبلا اینجا نوشتم.  

توصیه می‌کنم بادی‌بیلدینگ رو تا اطلاع ثانوی! کنسل کنید و تحت نظر پزشک‌تون باشید.

3. بله من منظورم ازمايش ادرار بود پوزش ميخوام. البته بايد بگم خون در حد جزيي بوده ك با چشم ديده نشد و دكتر. گفت بخاطر ورزش سنگينه فشار مياد به پا..ايرادي داره؟ براي تشخيص  سرطان ازمايش خاصي هم هست؟ نوع خاصي از از خون؟. كيسترو با عمل نميشه خارج كرد؟ يا انتي بيوتيك خوبش ميكنه

4. milinem نوشته است: بله من منظورم ازمايش ادرار بود پوزش ميخوام. البته بايد بگم خون در حد جزيي بوده ك با چشم ديده نشد و دكتر. گفت بخاطر ورزش سنگينه فشار مياد به پا..ايرادي داره؟

سلام

ما وقتی Trace خون رو در تست ادرار داریم، در مورد عللی که در لینک فوق براتون گذاشتم، ارزیابی بیشتری از بیمار نیازه و تست ادرار بعد از مدتی بایستی تکرار بشه تا از عدم وجود خون در ادرار بیمار مطمئن بشیم.

نقل قول: براي تشخيص  سرطان ازمايش خاصي هم هست؟ نوع خاصي از از خون؟.

ببین دوست من،
    لینکی که برات گذاشتم رو اگه بخونی  اطلاعات خوبی بهت می‌ده. در ادامه‌ی اون، من مطالب بیشتری رو اضافه می‌کنم تا بحثم کامل‌تر بشه و اگه کسی رهگذری اینجا رو خوند کاملا توجیه باشه.
    در مورد تشخیص گذاشتن باید بگم که:
    اولین راه تشخیص، خود فرد هستش که از طریق معاینه‌ی شخصی می‌تونه ارزیابی لازم رو انجام بده. من تصویر زیر رو اینزرت می‌کنم و در ادامه نحوه‌ی معاینه‌ رو می‌نویسم:

- توجه: تصویر کوچک شده است،
    برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

- در حالت ایستاده قرار بگیرید و پای راست‌تون رو روی یه صندلی بذارید.
    - در حالی‌ که بیضه‌ی راست رو گرفتید کیسه‌ی بیضه رو خیلی آروم لمس کنید.
    - بعد، همزمان که با شست و انگشتان بیضه‌ی راست رو گرفتید به آرومی بچرخونیدش و سطح اون رو به منظور وجود یا عدم وجود توده، با دقت بررسی کنید.
    - حالا تغییر پوزیشن بدید و پای چپ رو بذارید روی صندلی و مراحل فوق رو تکرار کنید.

اما دو نکته‌ی مهم:

1. بهترین زمان انجام معاینه‌ی شخصی، بعد از دوش گرفتن هست؛ چون اسکروتوم گرم و منعطفه.
    2. ممکنه در نتیجه‌ی این معاینه توده‌ای لمس بشه؛ در اینصورت حتما باید به پزشک مراجعه کرد و نباید منتظر موند که خودش از بین بره! اون توده ممکنه سرطان نباشه اما اگه خدای نکرده سرطان باشه با مراجعه‌ی به موقع، شانس بیشتری رو برای درمان، برای خودمون می‌خریم.

در مرحله‌ی بعدی که به پزشک مراجعه کنید ایشون با معاینه‌ی بالینی، درخواست تست خون (به منظور اندازه‌گیری سطح مارکر‌های تومور در خون) و درخواست سونوگرافی یا CT اسکن، در این مورد تشخیص خواهد گذاشت.

نقل قول: كيسترو با عمل نميشه خارج كرد؟ يا انتي بيوتيك خوبش ميكنه

اگه واقعا اون کیست‌ها سرطانی باشه درمان با جراحی شروع می‌شه و بیضه‌ای که سرطانی هستش رو خارج می‌کنن.
    این جراحی Orchiectomy نامیده می‌شه. با استفاده از بیوپسی، پزشک متخصص می‌تونه در مورد نوع سلول‌های سرطانی تشخیص بذاره تا در مورد درمان‌های مورد نیاز بعدی اقدام کنه. درمان‌های بعد از جراحی شامل موارد زیر هست:

• نظارت؛ معاینات پزشک و بررسی این‌که سرطان از بین رفته.
    • شیمی‌ درمانی؛ روش قدرتمندی‌ست که برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقیمانده استفاده می‌شه.
    • پرتو درمانی؛ استفاده از اشعه‌ی X به منظور حذف سلول‌های سرطانی باقیمانده.  
    • جراحی RPLND؛ استفاده از این جراحی برای حذف غدد لنفاوی.
    پرواضحه که ممکنه این جراحی بر قدرت باروری فرد تأثیر منفی بذاره؛ بنابراین، قبل از جراحی بایستی با پزشک معالج در مورد ذخیره‌ی اسپرم‌های شخص مبتلا به سرطان، در بانک اسپرم، مشورت کرد.  

یه Cancer Health Check (یه چیزی شبیه همین علامت‌یابی هست که دکتر رهام به زبان فارسی در مورد بعضی بیماری‌ها تهیه کردن) هم در دیتابیس WebMD موجوده که می‌تونید ازش استفاده کنید؛ لینک زیر رو ببینید.

WebMD Cancer Health Check

تشکر شده توسط : 2 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید