شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

سوال در مورد پركاري تيروييد

1. mohander

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جناب آقاي دکتر.من يک سوال کلي دارم و از   اينکه يک کمي طولاني هست خيلي معذرت ميخوام.به بزرگواريتون ببخشيد..من  الآن يک پسر  20 ساه هستم.پنج سال پيش)15 سالگي   به يک بيماري مبتلا شدم ک متاسفانه تنبلي کردم و 2 ماه بعد از بيماري پيش دکتر رفتم(علايم بيماري  به صورت تب -لرز-سستي-خستگي-سرگيجه موقع بلند شدن از زمين و عطسه بود}.بعد دکتر گفت که اسم اين بيماري تب ويروسي هست.بعد من داروها رو مصرف کردم  تقريبا تا حدودي اون تب ولرز قطع شده.بعد از 3-4 ماه من ه بيماري گواتر (پرکار-بيرون زدگي کره چشم هم هست)مبتلا شدم.تا 2 سال متي مازول  و پروپرانولول خوردم.بعد 2 سال بعد رفتم پيش پزشک به علت مصرف زياد متي مازول تيروئيد کم کار شده بود.پزشک دارو رو قطع کرد و گفت که شما خوب شديد.بعد  از يک سال علايم گواتر(پرکار)شروع شد .رفتم پيش پزشک و آزمايش خون دادم.باز هم تيروئيد  پرکار شده بود(قند خون هم بالا رفته بود)حالا قند خون نرمال شد.بعد من يک سال هم متي مازول خوردم رفتم آزمايش تيروئيد نرمال بودالآن هم 5 ماه هست که هنوز هم نرماله(ولي مقادير متفاوت هست)که الآن هم احساس ميکنم تيروئيد پرکار شده چون در مقابل گرما تحمل نميکنم و عصبي ميشم.حالا سوال من اين است که چرا بايد تيروئيد من پرکار شود؟آيا اين  مورد طبيعي هست يا ممکن هست  خطرناک باشد.ايا يد راديواکتيو براي اين پرکاري من مناسب هست.(من علايم بيماري افسرگي رو هم دارم.عصبي-نااميدي-گريه-بي علاقه گي و...)آيا ممکنه تيروئيد به خاطر علايم افسردگي پرکار بشه؟در ضمن وقتي من بيماري  سرماخوردگي ميگيرم همون علايم تب ويروسي رو دارم و بعضي جاهاي بدنم ميلرزند{ميگم شايد  تيروويد به اون خاطر پرکار بشه}و آيا ممکنه اين تب رماتيسمي باشه؟همچنين من يک ماه پيش  اکو رفتم افتادگي دريچه ميترال هم دارم پزشک برام پروپرانولول 10و يک قرص ضد اضطراب نوشته.علايم اصلي من عصبي شدن هست و همچنين يک تب تو سرم احساس ميکنم ک خصوصا هنگام خودن چايي زياد احساس ميکنم و احساس ميکنم که ضعف حافظه پيدا ميکنم-شايد هم از گواتر باشه.لطفا مرو راهنمايي بفرماييد و خواهشا بفرماييد درمان کلي اين بيماري چيست؟.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. با سلام.
    من دختر 31 ساله هستم كه سابقه پركاري تيروييد 10 سال قبل داشتم كه عمل گواتر داشتم.اكنون نتيجه ي آزمايشاتم اينگونه است:T3:2.2 ,T4:10.3 .مشکلی که اکنون دارم اینه که خیلی بدنم داغه اصلا من در زمستان سرما را احساس نمیکنم.فشارم همیشه 12 است.البته گرم و سرد میشم.یک دفعه حرارت از سر و گردنم میزنه.مدت 2 سال است که این طور شده ام.خونریزی های ماهیانه ام هم جلو میفته و خونریزی شدیدی دارم.انرژي ام هم خوبه.آيا ممكنه كه تيروييدم پركاره و پزشك تشخيص نداده؟

3. mohander نوشته است: با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جناب آقاي دکتر.من يک سوال کلي دارم و از   اينکه يک کمي طولاني هست خيلي معذرت ميخوام.به بزرگواريتون ببخشيد..من  الآن يک پسر  20 ساه هستم.پنج سال پيش)15 سالگي   به يک بيماري مبتلا شدم ک متاسفانه تنبلي کردم و 2 ماه بعد از بيماري پيش دکتر رفتم(علايم بيماري  به صورت تب -لرز-سستي-خستگي-سرگيجه موقع بلند شدن از زمين و عطسه بود}.بعد دکتر گفت که اسم اين بيماري تب ويروسي هست.بعد من داروها رو مصرف کردم  تقريبا تا حدودي اون تب ولرز قطع شده.بعد از 3-4 ماه من ه بيماري گواتر (پرکار-بيرون زدگي کره چشم هم هست)مبتلا شدم.تا 2 سال متي مازول  و پروپرانولول خوردم.بعد 2 سال بعد رفتم پيش پزشک به علت مصرف زياد متي مازول تيروئيد کم کار شده بود.پزشک دارو رو قطع کرد و گفت که شما خوب شديد.بعد  از يک سال علايم گواتر(پرکار)شروع شد .رفتم پيش پزشک و آزمايش خون دادم.باز هم تيروئيد  پرکار شده بود(قند خون هم بالا رفته بود)حالا قند خون نرمال شد.بعد من يک سال هم متي مازول خوردم رفتم آزمايش تيروئيد نرمال بودالآن هم 5 ماه هست که هنوز هم نرماله(ولي مقادير متفاوت هست)که الآن هم احساس ميکنم تيروئيد پرکار شده چون در مقابل گرما تحمل نميکنم و عصبي ميشم.حالا سوال من اين است که چرا بايد تيروئيد من پرکار شود؟آيا اين  مورد طبيعي هست يا ممکن هست  خطرناک باشد.ايا يد راديواکتيو براي اين پرکاري من مناسب هست.(من علايم بيماري افسرگي رو هم دارم.عصبي-نااميدي-گريه-بي علاقه گي و...)آيا ممکنه تيروئيد به خاطر علايم افسردگي پرکار بشه؟در ضمن وقتي من بيماري  سرماخوردگي ميگيرم همون علايم تب ويروسي رو دارم و بعضي جاهاي بدنم ميلرزند{ميگم شايد  تيروويد به اون خاطر پرکار بشه}و آيا ممکنه اين تب رماتيسمي باشه؟همچنين من يک ماه پيش  اکو رفتم افتادگي دريچه ميترال هم دارم پزشک برام پروپرانولول 10و يک قرص ضد اضطراب نوشته.علايم اصلي من عصبي شدن هست و همچنين يک تب تو سرم احساس ميکنم ک خصوصا هنگام خودن چايي زياد احساس ميکنم و احساس ميکنم که ضعف حافظه پيدا ميکنم-شايد هم از گواتر باشه.لطفا مرو راهنمايي بفرماييد و خواهشا بفرماييد درمان کلي اين بيماري چيست؟.

سلام،
    علایمی که دارید ثانویه به اختلالات تیروئید شما است یعنی اختلال تیروئید است که علایم را ایجاد می کند. درمانهای موجود به سه دسته دارویی، ید رادیواکتیو و جراحی تقسیم می شوند که هر کدام در شرایط مشخصی تجویز خواهند شد. نکته مهم این است که ابتدا علت این افزایش کارکرد مشخص شود تا در صورت امکان با رفع آن افزایش هرومون تیروئید و ثانویه به آن علایم شما بهبود یابد.

4. bahareh14 نوشته است: با سلام.
    من دختر 31 ساله هستم كه سابقه پركاري تيروييد 10 سال قبل داشتم كه عمل گواتر داشتم.اكنون نتيجه ي آزمايشاتم اينگونه است:T3:2.2 ,T4:10.3 .مشکلی که اکنون دارم اینه که خیلی بدنم داغه اصلا من در زمستان سرما را احساس نمیکنم.فشارم همیشه 12 است.البته گرم و سرد میشم.یک دفعه حرارت از سر و گردنم میزنه.مدت 2 سال است که این طور شده ام.خونریزی های ماهیانه ام هم جلو میفته و خونریزی شدیدی دارم.انرژي ام هم خوبه.آيا ممكنه كه تيروييدم پركاره و پزشك تشخيص نداده؟

سلام،
    علایمی که دارید نشاندهنده عدم تعادل هورمونی است، آخرین آزمایشات مربوط به چه زمانی است؟

5. ROHAM نوشته است:
    bahareh14 نوشته است: با سلام.

سلام،
    علایمی که دارید نشاندهنده عدم تعادل هورمونی است، آخرین آزمایشات مربوط به چه زمانی است؟

اين آزمايش مربوط به 3 ماه قبل است.

6. mohander

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با تشکر دکتر.ببخشید به نظر شما علت این افزایش کارکرد{پرکاری تیروئید}چی میتونه باشه؟آیا استفاده از ید رادیواکتیو که بیشتر اوقات تیروئید رو کم کار میکنه مناسب هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید.

7. bahareh14 نوشته است:
    ROHAM نوشته است:
    bahareh14 نوشته است: با سلام.

سلام،

اين آزمايش مربوط به 3 ماه قبل است.

سلام،
    میزان TSH در آزمایش فوق چقدر بوده است؟

8. mohander نوشته است: با تشکر دکتر.ببخشید به نظر شما علت این افزایش کارکرد{پرکاری تیروئید}چی میتونه باشه؟آیا استفاده از ید رادیواکتیو که بیشتر اوقات تیروئید رو کم کار میکنه مناسب هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید.

سلام،
    علل مختلفی ممکن است باعث پرکاری شده باشند که اگر آخرین آزمایشات خود را ذکر کنید می توان بهتر اظهار نظر نمود (TSH , FT4 , T3).

9. مقدار TSH رقمي نزديك به صفر است.

10. bahareh14 نوشته است: مقدار TSH رقمي نزديك به صفر است.

سلام

علائم هیپر تیروئیدیسم یا پر کاری تیروئید:
    عصبانیت
    کاهش وزن همراه با افزایش اشتها
    افزایش تعرق
    عدم تحمل گرما
    طپش قلب
    حرکات مکرر روده
    ضعف عضلانی و لرزش
    تاکی کاردی ( افزایش ضربان قلب)
    کاهش فشار دیاستولیک
    افزایش فشار سیستولیک
    پوست گرم و صاف و مرطوب
    -------------------------------------------------------------------------
    هم امضا میکنم هم انگشت میزنم Laughing

11. bahareh14 نوشته است: مقدار TSH رقمي نزديك به صفر است.

سلام،
    به نظر من شما باید درمانها را دقیق ادامه دهید، چون عدم مصرف داروها باعث اختلال در کارکرد تیروئید و بروز این علایم خواهد شد. پس مصرف دقیق داروها و مراجعه منظم در فواصل مشخص به پزشک برای ارزیابی درمان به شما برای رفع علایم کمک خواهد نمود.

12. irfx

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام اقای دکتر
    من اخیرا یه ازمایش خون دادم برای بررسی هورمونی .نتایج این بوده:
    t3:114
    t4:8.2
    t3ru:33
    fti:2.7
    tsh:1.2
    fsh:1.2
    l.h:2.4
    prolactin:199
    testestron:555
    ferritiin:209
    خواستم ببینم به نظر شما من از لحاظ غدد مشکلی دارم.
    همچنین هموگلوبین هم در سطح پایینی هست:
    هموگلوبین 14.6
    هماتوکریت45.2
    mcv:84.6
    mch:27.3
    mchc:32.3
    از این نظر چطور؟
    سن 25 سال
    ممنون

13. irfx نوشته است: سلام اقای دکتر
    من اخیرا یه ازمایش خون دادم برای بررسی هورمونی .نتایج این بوده:
    t3:114
    t4:8.2
    t3ru:33
    fti:2.7
    tsh:1.2
    fsh:1.2
    l.h:2.4
    prolactin:199
    testestron:555
    ferritiin:209
    خواستم ببینم به نظر شما من از لحاظ غدد مشکلی دارم.
    همچنین هموگلوبین هم در سطح پایینی هست:
    هموگلوبین 14.6
    هماتوکریت45.2
    mcv:84.6
    mch:27.3
    mchc:32.3
    از این نظر چطور؟
    سن 25 سال
    ممنون

سلام،
    این آزمایشات برای چه منظوری انجام شده است؟ چه حالات یا علایمی داشتید؟

14. irfx

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام اقای دکتر
    من اخیرا یه ازمایش خون دادم برای بررسی هورمونی .علایم بالینی هم به خاطر استرس واضطراب و احساس داغی گاهی اوقات تپش قلب وافسردگی و تعریق زیاد برای بررسی تیروئید. نتایج این بوده:
    clia t3:114ng/dl adult76-220
    clia micg/dl t4:8.2 4.5-14
    t3ru:33% 25-35 ria
    clia 1.2-4.5 ratio fti:2.7
    clia adult0.3-4.7 tsh:1.2 mlu/l
    clia mlu/ml fsh:1.2 1.3-11.8
    clia 2.8-6.8 mlu/m l l.h:2.4
    clia 87-392 prolactin:199 mlul

ria 200-690 testestron:555 ng/dl
    ferritiin:209 ng/m 18-341 clia

همچنین از لحاظ هماتولوژی :
    hemogelobin 14.6 g/dl 14-17.5
    mcv 84.6 fl 76-96
    mch 27.3 27-32
    mchc 32.3 33-38
    platelet count 181 1000/ml 150-450
    hematocerit 45.2 % 40-51
    rbc 5.34 mil/ul 4.5-6.2
    wbc 5200 /ml 4000-11000

شرمنده خواستم قبل از رفتن به پزشک اطلاعاتی داشته یاشم.
    خواستم ببینم به نظر شما من از لحاظ غدد مشکلی دارم.سن 25 سال
    ممنون

15. irfx نوشته است: سلام اقای دکتر
    من اخیرا یه ازمایش خون دادم برای بررسی هورمونی .علایم بالینی هم به خاطر استرس واضطراب و احساس داغی گاهی اوقات تپش قلب وافسردگی و تعریق زیاد برای بررسی تیروئید. نتایج این بوده:
    clia t3:114ng/dl adult76-220
    clia micg/dl t4:8.2 4.5-14
    t3ru:33% 25-35 ria
    clia 1.2-4.5 ratio fti:2.7
    clia adult0.3-4.7 tsh:1.2 mlu/l
    clia mlu/ml fsh:1.2 1.3-11.8
    clia 2.8-6.8 mlu/m l l.h:2.4
    clia 87-392 prolactin:199 mlul

ria 200-690 testestron:555 ng/dl
    ferritiin:209 ng/m 18-341 clia

همچنین از لحاظ هماتولوژی :
    hemogelobin 14.6 g/dl 14-17.5
    mcv 84.6 fl 76-96
    mch 27.3 27-32
    mchc 32.3 33-38
    platelet count 181 1000/ml 150-450
    hematocerit 45.2 % 40-51
    rbc 5.34 mil/ul 4.5-6.2
    wbc 5200 /ml 4000-11000

شرمنده خواستم قبل از رفتن به پزشک اطلاعاتی داشته یاشم.
    خواستم ببینم به نظر شما من از لحاظ غدد مشکلی دارم.سن 25 سال
    ممنون

سلام،
    آزمایشات طبیعی است، شاید علایم بیشتر جنبه روانی داشته باشند.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید