شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

بی اشتهایی کودک یک ساله

1. با سلام.
    پسر من یک ساله و بسیار بد غذاست. البته این موضوع به تازگی و بدون هیچ مسیله روانی مشخصی بوجود آمده. در ماههای اول تولد بسیار پر اشتها بود به طوری که در دو ماهگی دو برابر وزن تولد خود وزن داشت. اما در ماههای اخیر ماهی 100 تا 200 گرم وزن اضافه کرده. غذای جامد فقط دو سه قاشق در روز می خورد و شیر هم حدود 400 سی سی. به نظر می رسد این مسیله از یک  ماه پیش که شروع به راه رفتن کرده اوج گرفته. به نطر می رسد نمی خواهد وقت خود را با غذا خوردن تلفکند و می خواهد به بازیگوشی بپردازد. لطفا راهنمایی فرمایید. با تشکر.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. دوست عزیز بچه ها معمولا بعد از راه افتادن اضافه وزنشون کمتر میشود
    اما در مورد اینکه همش مشغول بازی هست اگر قرار باشد به زور یا بی توجه غذا بخورد اصلا جذب نخواد شد بهتر است براش از الان این قانون را پیاده کنید که تا گرسنه نشده غذا ندهید و وقتی سیر شد دیگه مجبورش نکنید بیشتر بخوره و در طول غذا خوردن حتی یک قاشق هم باشه دور از اسباب بازی و تلوزیون باشد بعد از چند هفته اگر این کارو درست انجام بدهید نتایج آن را خواهید دید

باز هم سوالی بود حتما مطرح کنید و نتیجه کارتونو به ما هم بگویید

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. blue4443 نوشته است: با سلام.
    پسر من یک ساله و بسیار بد غذاست. البته این موضوع به تازگی و بدون هیچ مسیله روانی مشخصی بوجود آمده. در ماههای اول تولد بسیار پر اشتها بود به طوری که در دو ماهگی دو برابر وزن تولد خود وزن داشت. اما در ماههای اخیر ماهی 100 تا 200 گرم وزن اضافه کرده. غذای جامد فقط دو سه قاشق در روز می خورد و شیر هم حدود 400 سی سی. به نظر می رسد این مسیله از یک  ماه پیش که شروع به راه رفتن کرده اوج گرفته. به نطر می رسد نمی خواهد وقت خود را با غذا خوردن تلفکند و می خواهد به بازیگوشی بپردازد. لطفا راهنمایی فرمایید. با تشکر.

با سلام
    دوست عزیز،اظهارات متین الهام خانم رو مد نظر قرار بدید قطعاً کمک شایانی بهتون میکنه اما یک نکته رو بد ندیدم یادآوری کنم و اون اینه که در مقاطعی از دوران نوزادی ،نوجوانی و.... انسانها وضعیت غذاییشون همین گونه است گاه کم و گاه زیاد میشه!جای نگرانی نیست !یادتون باشه هر شکم گرسنه ای راساً بدنبال غذا خواهد بود و نیازی به زور و اجبار هم نیست اینو من برای فرزند خودم تجربه کردم!بنا به تجربه روزی میرسه که برعکس بهشون میگید اینقدر نخور چاق میشی!!!!!
    موفق باشید.

4. با سلام
    پسرمن 26ماهه ست خیلی لاغره اصلا غذا نمیخوره به هر شکلی که نمیتونیم راضیش کنیم غذا بخوره نهایت در روز شاید نصف بشقاب سوپ ویا چندتا سیب زمینی (سرخ شده) میخوره غذای آبپز (سیب زمینی آبپز - تخم مرغ آبپز ...) اصلا نمیخوره . ولی پسرم هنوزم شیر پاستوریزه کم چرب اونم تو شیشه شیر میخوره البته فقط زمانی که میخواد بخوابه و شبا (شب از موقع خوابیدن تا صبح زمان بیدار شدن سه چهار شیشه شیر 5 شمارهای میخوره ) . پسرم خیلی بازیگوشه و به غیر آب و شربت آلبالو و ویتامین c چیز دیگه ای نمیخوره . خیلی نگران این وضعیت جسمانیش هستم دکتر هم که میبریم میگه چیزی نیست بدنش سالمه . لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید.
    لازم به توضیح است که من خودم شاغل هستم و از ساعت 8 صبح تا 6عصر سرکار هستم و مادرم بچه منو نگه میداره .

5. somaieh_m نوشته است: با سلام
    پسرمن 26ماهه ست خیلی لاغره اصلا غذا نمیخوره به هر شکلی که نمیتونیم راضیش کنیم غذا بخوره نهایت در روز شاید نصف بشقاب سوپ ویا چندتا سیب زمینی (سرخ شده) میخوره غذای آبپز (سیب زمینی آبپز - تخم مرغ آبپز ...) اصلا نمیخوره . ولی پسرم هنوزم شیر پاستوریزه کم چرب اونم تو شیشه شیر میخوره البته فقط زمانی که میخواد بخوابه و شبا (شب از موقع خوابیدن تا صبح زمان بیدار شدن سه چهار شیشه شیر 5 شمارهای میخوره ) . پسرم خیلی بازیگوشه و به غیر آب و شربت آلبالو و ویتامین c چیز دیگه ای نمیخوره . خیلی نگران این وضعیت جسمانیش هستم دکتر هم که میبریم میگه چیزی نیست بدنش سالمه . لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید.
    لازم به توضیح است که من خودم شاغل هستم و از ساعت 8 صبح تا 6عصر سرکار هستم و مادرم بچه منو نگه میداره .

با درود
    من هنوز بچه ندارم اما به رفتار اطرافيانم با بچه ها خيلي دقت ميكنم و كتابهاي زيادي در رابطه با روانشناسي اطفال خوندم. به اعتقاد من يكي از بهترين روشها براي غذا خوردن بچه ها اينه كه سرشون رو گرم كنيد و كاري كنيد به غذا خوردن به چشم بازي نگاه كنند. اگر بگيد خوب حالا بازي يا تلويزيون ديدن رو كنسل كن بيا غذا بخور معلومه كه مقاومت ميكنه.

6. سلام
    سوگل جان ممنون که جواب دادی ولی مشکل اینجاست که :
    ما اسباب بازیها و عروسک و ... میچینیم دور و برمون و یه قاشق عروسکت یه قاشق ماشینت این قاشق با هواپیما مییاد  دو دهنت تو و وووووو......... از اینکارا یا  ببین تو کاتون فلان بچه با مامانش یا داداشش یا .. چه قدر خوب غذا میخورن اونا از غذاشون واسه تو هم فرستادن  و ....
    از اینکارا زیاد انجام میدیم ولی فایده نداره اتفاقا مامانم (چون بچه م پیش مامانم میمونه) خیلی با حوصله تر از  من باهاش رفتار میکنه ولی شاید تا دو سه قاشق اثر کنه بعد دیگه غذا نمیخوره.
    میگم شاید اگه به میل خودش با دستاش یا با قاشق خودش غذا بخوره, غذارو میریزیم تو ظرفای مخصوص خودش که عکسهای عروسکی هم داره میذارم جلوش ولی به جای خوردن غذا با دستاش غذارو مچاله و له میکنه . نمیدونم باهاش چیکار کنم .

7. somaieh_m نوشته است: سلام
    سوگل جان ممنون که جواب دادی ولی مشکل اینجاست که :
    ما اسباب بازیها و عروسک و ... میچینیم دور و برمون و یه قاشق عروسکت یه قاشق ماشینت این قاشق با هواپیما مییاد  دو دهنت تو و وووووو......... از اینکارا یا  ببین تو کاتون فلان بچه با مامانش یا داداشش یا .. چه قدر خوب غذا میخورن اونا از غذاشون واسه تو هم فرستادن  و ....
    از اینکارا زیاد انجام میدیم ولی فایده نداره اتفاقا مامانم (چون بچه م پیش مامانم میمونه) خیلی با حوصله تر از  من باهاش رفتار میکنه ولی شاید تا دو سه قاشق اثر کنه بعد دیگه غذا نمیخوره.
    میگم شاید اگه به میل خودش با دستاش یا با قاشق خودش غذا بخوره, غذارو میریزیم تو ظرفای مخصوص خودش که عکسهای عروسکی هم داره میذارم جلوش ولی به جای خوردن غذا با دستاش غذارو مچاله و له میکنه . نمیدونم باهاش چیکار کنم .

دوست عزیز کودک شما در سنی است که غذای سفره رو باید بخوره ونیازی نیست غذای جدا برایش تهیه بشه.هر ماده غذایی که دوست نداره برای مدتی باید قطع کنید ومقاومت نکنید بعد از کذشت حدود 2هفته مجدد شروع کنید .بعضی از کودکان بسیار باهوشند وبرای جلب توجه اطرافیان از خوردن امتناع میکنند به خصوص اگر بدانند مادر نگران میشود یک هفته کمی بیخیال تر رفتار کنید اگر غذارو مچاله کرد انگار اتفاقی نیوفتاده غذا راجمع کنید وبلند بگید(خب عزیزم فکر کنم سیر شدی غذای دیگه ای هم که نداریم).اگر خودش مجدد تقاضا کرد بدهید خیی توجه کنید که بلافاصله با نخوردن غذا شیررا جایگزین نکنید در این سن تعداد دفعات شیر باید درروز خیلی محدو دشود  همزمان که در حال له کردن غذاست شما هم بدون هیچ کس العمل یا صحبت در مورد غذا به او غذا بدهید واگر نخورد چند لحظه ای او را ترک کنید وتوجه نشا ن ندهید بعد مجدد برگردید
    منحنی وزنش را روی کارت رشد رسم کنید تا متوجه شوید واقعا کمبود وزن درد یا خیرواز همه مهمتر تعداد دفعات شیررا کم کنیداگر تقاضا کرد بهانه بیاورید که مثلا بابا رفته شیر بخره تمام کردیم وامثال آن....

8. سلام
    پسرم من یازده ماهشه تا دو ماه پیش غذا میخورد ولی الان دوماهه که لب به چیزی نمیزنه
    هر کاری میکنم اصلا دهانش باز نمیکنه
    روز به روز هم ضعیف تر میشه
    فقط و فقط شیر خودم میخوره
    چیکار کنم
    دارم دیوانه میشم

9. birdana نوشته است: سلام
    پسرم من یازده ماهشه تا دو ماه پیش غذا میخورد ولی الان دوماهه که لب به چیزی نمیزنه
    چیکار کنم
    دارم دیوانه میشم

سلام دوست عزیز
    نگران نباشید بنابر تجربه این دوران، مقطعیست!و خواهد گذشت فقط شیر رو ازش قطع نکنید این مهمه! مخصوصاً شیر خودتونو ! شیر مادر غنی ترین مواد غذایی برای نوزاده! از طرفی اگر بدنشون نیاز داشته باشه قطعاً اعلام نیازش از جانب بچه میشه این مطلب رو من برای فرزندان خودم تجربه کردم
    البته اگر این موضوع خیلی حاد هست  توصیه میکنم به متخصصین تغذیه مراجعه کنید اما بعید بنظر میرسه مشکلی ایجاد شده باشه
    در ضمن اصولاً بچه ها اگر غذایی به مذاقشون سازگار نیاد تا مدتی از خوردن مواد غذایی غیر از اون چیزیکه خودشون دوست دارن خودداری میکنن! بعداً بنابر گرسنگی! به اجبار هم که شده کم کم به خوردن عادت میکنن
    شاید غذایی بهشون دادید که اینگونه عکس العملی بدنبال داشته!!یا به اجبار اینکاررو کردیدو این رفلکسشه!
    موفق باشید

10. A_P_M

اخطارها : 2 باراخطارها : 2 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    [quote="birdana"]سلام
    چیکار کنم
    دارم دیوانه میشم[IMG:18:18]http://www.roham.ws/web/richedit/smileys/YahooIM/37.gif[/img][/quote]
    سلام دختر منم وابسته به شیر بود ازوقتی ازشیر گرفتمش بهتر شده اما بچه ی شما کوچیکه دکتر اطفال ببرش داروی تقویتی واشتها بهش میده

11. birdana نوشته است: سلام
    چیکار کنم
    دارم دیوانه میشم

دوست عزیز
    اولین توصیه بنده اینه که پزشک مراجعه کنید و در مورد این مساله با ایشون مشورت کنید.اما مساله بعدی که توصیه میکنم حتما انجام بدید اینه که به یه دندان پزشک هم مراجعه کنید و اجازه بدید وضعیت دندانهای بچه رو بررسی کنن.حتما این کار ر انجام بدید.در مواردی در بچه های کوچیک که دندونی بد در میاد یا ابسه پیش میاد و یا چیزی در لثه فرو بره و باعث درد ناکی بشه،کم کم بچه از غذا خوردن فاصله میگیره و تنها به مایعات تمایل نشون میده.اگر این مورد رد شد شما با پزشک صحبت کنید تا براش آزمایشهای مود نیاز رو درخواست کنن
    کنارش از مکملهایی هم میتونید استفاده کنید که این با توجه به نظر کارشناس تغذیه است و اصلا سرخود کاری انجام ندید.مورد آخر اینکه غذاهایی که درست میکنید برای بچه رو حتما تزیین کنید و با اشکال باشه تا با توجه به علاقه اش شروع به انتخاب و تست کردن غذاها کنه.میتونید تو اینترنت سرچ کنید غذاهای مهد کودک ژاپن تا نمونه هایی از این تصاویر رو ببنید

در نهایت شیردهی رو هم همچنان ادامه بدید تا زمانی که مشکل رفع بشه چون در سال اول زندگی اولویت با شیر مادر و بعد غذای کمکی ،اما از سال دوم اولویت در ابتدا با غذاست و بعد شیر مادر

موفق باشید

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید