شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تفاوت عشق و هوس

1. با سلام .من  میخوام با شرح حالی که  میدم فرق عشق و هوس رو برای من توجیه کنید و بگید من مال کدوم دسته هستم چون واقعا من نمیتونم بین این دو تا یکی رو انتخاب کنم....

من پسری 22 ساله و حدود 2 سال پیش از یه دختر خوشم اومد و به قول خودمون عشق اولم بود که بهش پیشنهاد دادم و وارد زندگیم شد تا پارسال روابطمون در حد زنگ و اس بود و بعضی وقتا هم توی بیرون قرار میزاشتیم و سرسری یکدیگر رو میدیدیم و میرفتیم اما از پارسال تا الان روابطمون بسیار صمیمیتر شده و میشه گفت مثل زن و شوهر هستیم و در هفته 2 بار به خونشون میرم و نزدیک به 5 ساعت پیشش میمونم و باهم معاشقه طولانی داریم و هر کاری انجام میدیم غیر از دخول , من دوس ندارم پردش پاره بشه , چون فکر این رو کردم که اگه من بلایی سرم بیاد و نتونم باهاش ازدواج کنم نباید بزارم که اونم بدبخت بشه..هر چند حرف از اینا گذشته و ما خیلی همدیگر رو دوس داریم... شاید فک کنید چطوری یه پسری مثل من میتونه 5 ساعت با دوس دخترش تنها باشه و به خونش بره بدون اینکه کسی غیر از خدا بدونه : ساعت 12 شب وقتی همه خوابن به اونجا میرم و ساعت 5 صبح هم از خونشون میام بیرون.  از هر لحاظ که فکرش رو بکنید جنبه احتیاط رو رعایت میکنیم و بیگدار به آب نمیزنیم و همهههههههه کارامون حساب شده و طبق برنامست..

باور کنید روز به روز عششق و علاقم نسبت به او بیشتر میشه و این احساست کاملا 2 طرفه هستش و با هم خیلی صادق و وفادار هستیم و هیچی رو از همدیگر پنهون نمیکنیم....خونواده های هر 2 طرفمون میدونن که ما همدیگر رو دوس داریم و حتی من میونم با بابا و مامان دوس دخترم خیلی خوب هستش و اونا خیلی منو دوست دارن ....اما بابای من خیلی سخت گیر هست و میگه تا دانشگاهت تموم نشه و سربازیت رو نری خبری از زن و... نیست.

باور کنید من تا پارسال همیشه خود ارضایی میکردم و به نزدیکای خودم با نیت بد نیگا میکردم اما بعد از اینکه با دوس دختر اینطوری روابطمون صمیمی شد و با هم نزدیکی کردیم از پارسال تا الان اصلا خود ارضایی نکردم و نیت درونم کاملا پاک شده و کسی رو با نیت بد و شهوانی نیگا نمیکنم.

به خدا ازین حال و وضعم خسته شدم و دوس دارم حداقل غقد کرده باشم اما بابام خیلی بهم سخت میگیره ...نمیدونم تا کی این رابطمون اینطوری ادامه پیدا میکنه.....

هر روز بیشتر از دیروز به همدیگر وابسته تر میشیم و انگار یه تراوت و تازگی بین ما هست که هییییچ وقت از بین نمیره....

میخوام شما اساتید محترم در مورد شرح حالم بهم بگید که کارام رو چجوری برداشت میکنید و چه حکمی داره و رابطه ما بیشتر جنبش مربوط به کدوم ( عشق و هوس ) هست. من خودم عاشق دوس دخترم هستم اما احساس میکنم امروزه ها هوس میخواد جای این عشق رو پر کنه....حالا جوری شدم که نمیتونم تفتوتی بین این 2 تا پیدا کنم...عشق چیه و هوس چیه...

راستی ببخشید که توی پستای  مربوط به احتمال بارداری , وقتی صحبت از دوس دخترم میکردم  به جای اسم دوس دختر , میگفتم نامزدم و شاید خیلی از شما منو بشناسید چون من وسواسیه شدید دارم در مورد احتمال بارداری. با تشکر

2. رابطه ی شما اصلا یه هوس نیست
    و عشق یا دوسن داشتن یا هر چیزی که اسمشو میشه گذاشت هستش
    وقتی هم دو نفر عاشق هم هستن خوب مسلما اگه نرمال باشن  نسبت به هم جذبه ی جنسی هم دارن
    و این حس خیلی قوی هستش و چون با عشق همراههه بسیار لذت بخشه و اصلا خسته کننده نیست

بین عشقو هوس هم تفاوت زمین تا آسمونه!

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. سلام خوش به حالتون چش نخورید انشالا مطمعن باشید وشک نکنیدعشقه هوس نیست همون که چشتونو رو پاک کرده این دوست داشتن نشانه عشقه نه هوس تفاوت هوس با عشق اینکه بعد رابطه جنسی بعد ازارامش تن روح دیکه حدقل چند ساعتی نمیخواد یا تمایل نشون نمیده به دیدن دوست دختر.پس نترسید
    وسعی کنید خدارو هیچ وقت وهیچ زمان فراموش نکنید تا موفق باشید
    به امید خوشبختی همه جوانان این مرزو بوم

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  4. با سلام

{این پست در پاسخ به آقای halmat در پست تفاوت عشق وهوس ارسال شده که اشتباها بجای ارسال پاسخ ارسال جدید انتخاب شد لطفا مسئولین پست را اگر امکانش هست به درون پست مربوطه انتقا دهند.با تشکر}

آقای halmat بنده به عنوان یک روانشناس خدمت شما عرض می کنم متاسفانه اینکارشما اصلا درست نیست باید هرچه زودتر اینرابطه رو قطع کنید اگردر شرایط ازدواج نیستید شما هنوز خامی وسرت به سنگ نخورده بعدا میفهمی که اینجور روابط چه عواقبی دارد.

این دوست داشتن در هردوی شما با هوس شروع شده و تبدیل به یک هوس آتشین وشیطانی شده و عشق نیست.

متاسفانه دید نابالغانه به نحوه ارتباط دختر و پسر غالبا منجر به درگیریهای عاطفی ,شکست های ارتباطی و تبعات منفی آن می شود . گاهی این رابطه ها به احساس گناه بدبینی,رنجش ,خشم ,تنفر ,فرار ازازدواج یا نگرانی های فزاینده دختران و پسران می شود .
    آگاهی از نحوه مدیریت کردن اینگونه رابطه ها منجر به کاهش عوارض آن می شود .
    رابطه دختر و پسری می توانددر 3سطح وجودداشته باشد ,البته مرزهای این سطوح کاملا مشخص نیست و اینها همپوشانی دارند .لیکن با شناخت این 3 سطح مدیریت و کنترل رابطه بهتر می شود .

1- سطح اجتماعی(social) :
    این سطح عقلانی ارتباط دختر و پسر است.دراین سطح ارتباطی ,دختران و پسران در محیط کار,محل تحصیل و محیطهای اجتماعی با هم تعامل دارند ,این ارتباط همانند ارتباط با هم جنس است . دراین سطح ابراز احساسات , عاطفه و هیجانات وجود ندارد و مسائل جنسی وجود ندارد .
    این سطح از ارتباط معقولانه است ,لذا پنهان کاری درآن راه ندارد , قرارهای خصوصی و ابراز تمایلات احساسی منتفی است .تلفن های غیر کاری و طولانی ,sms های عاشقانه دراین جا تعریف نمی شود . از این که خانواده ها در جریان محتوای صحبت ها ی ما قرار بگیرند نگران نیستیم . عشوه گری ,دلبری, و ابراز تمایل ها دراین سطح نمی گنجد .وهمه ی ارتباط دراین سطح کاملا آشکار و بی استرس است . حتی دراین سطح در چارچوب قراردادهای اجتماعی خواستگاری ها اتفاق می افتد و شناخت های قبل از ازدواج شکل می گیرد .

2- سطح عاطفی و هیجانی (Emotional)
    دراین سطح زن و مرد به تبادل احساسات و هیجانات می پردازند , احساس تعلق و محبت به هم دارند و ابراز می کنند , رابطه انحصاری بین زن و مرد بوجود می آید . حرف های محرمانه و خصوصی و عشوه و عشق ورزی ها مربوط به این سطح عاطفی و هیجانی می شود . قرارها ,کوه رفتن ها , پارک رفتن ها ,نامه ها , اس ام اس ها و..... دراین جا صورت می گیرد .بازی جزوه دادن و گرفتن و....، آغاز این مرحله است که باید دقت شود .
    نکته مهم :
    اما باید این قانون طلایی را دختران و پسران بدانند که رابطه احساسی در این سطح عمیق است و صرفا در چارچوب ازدواج و پس از عقد و تعهد زناشویی، عقلانی و درست هست. و قبل از عقد آفت رابطه و شناخت و عامل شکست می باشد.
    یعنی وقتی عقد انجام می گیرد آن وقت انحصار رابطه از طریق قانون و شرع به قطعیت رسیده و از نظر عرف , اجتماع , فرهنگ , شرع و قوانین رابطه به رسمیت یافته است .چون دراین صورت دختر و پسر نگران نیستند که دچار مشکل شوند . نگران نیستند خانواده مانع آنها شود . نگران نیستند که طرفشون آ نها را ترک کند یا با کس دیگری ازدواج کند . در این حریم امن است که انحصاری بودن معنا می دهد .
    اگر بدون عقد در دوران قبل از ازدواج ، به این سطح رابطه یعنی سطح احساسی و هیجانی وارد شدید باید منتظر عواقب آن باشید . بعضی این خطرات , از این قبیل اند .
    1- وابسته شدن و سپس ترک شدن .
    2- ممانعت خانواده از ازدواج در حالی که از نظر هیجانی وابسته اید .
    3- نگرانی از آشکار شدن ارتباط و برخورد خانواده ها .
    4- به هنگام ازدواج، از رابطه های قبلی نگران و هراسان هستید .
    5- عدم تعهد و عدم منع قانونی برای ازدواج با دیگری .
    6- تغییر دیدگاه طرف مقابل و منصرف شدن از ازدواج .
    7- وعده های دروغین و سوء استفاده از احساسات .
    8- تحریف شناخت نسبت یکدیگر
    9- متضرر اصلی در این سطح دختران هستند.
    10- عدم مسئولیت پذیری در رابطه كه به خاطر عدم قرار داد قانونی و شرعی كاملا محسوس است.
    خلاصه :
    تا زمانی که عقد قانونی صورت نگرفته است، ابراز هیجانات و احساسات و عواطف ممنوع است .

3- سطح سوم :سطح جنسی (s.#.e.#.xual)
    این سطح از ارتباط نیزمانند سطح دوم صرفا پس از ازدواج منطقی و صحیح است . و مرز آن از سطح عاطفی عبارت است از : لمس کردن ,اشاره به مسائل زناشویی, جک های رابطه جنسیی , سوال های جنسی ,فیلم و خاطره جنسی , بهانه برای قرار در حریم های خصوصی, محیط های خلوت . همچنین بهانه های مختلف مثل این که : اگر هم دیگر را دوست داریم می توانیم ارتباط را عمیق کنیم .باید هم دیگر را آزمایش کنیم ,یا این که ما متعلق به هم هستیم پس می توانیم هر طور خواستیم عمل کنیم .و...
    تمام 10 تهدید برشمرده در سطح دوم (عاطفی و هیجانی )این جا هم با شدت بیشتر وجوددارد .
    علاوه بر آن خطرات ذیل هم وجود دارد .
    1- سوءاستفاده های جنسی از دختران .
    2- از بین رفتن بکارت و تبعات آن , آبروریزی ,خود کشی,فرار ,افسردگی ، ترس از ازدواج کردن , اضطراب .
    3- تهدیدات وابسته به فرهنگ ,قتل ها ی ناموسی.
    4- بدبینی های پس از ازدواج و محدودیت ها .
    در واقع اگر هنجارهای اجتماعی و شرعی نتواند دختر و پسر را از ارتباط جنسی غیر قانونی قبل از ازدواج باز دارد , این مسئله در پس از ازدواج هم هست که پس از ازدواج هم مانعی پیش روی خود در کسب لذت نبینند.
    درواقع وجود مرزی بازدارنده در روابط سطح 2و3 (ارتباط احساسی و ارتباط جنسی ) تضمین کننده یک ارتباط قوی هست . این باز دارندگی این اطمینان رابه طرفین می دهد که پس از ازدواج نیز فرد مذکور از این بازدارندگی در جهت حفظ کیان خانواده استفاده کرده و روابط احساسی و جنسی خارج از خانواده نداشته باشد .

نتیجه گیری :
    ارتباط دختر و پسر صرفا در محیط اجتماعی و در سطح اجتماعی به شرطی آسیب رسان نیست که وارد سطح دوم (سطح احساسی)و سطح سوم (سطح جنسی) نشود .و اگر مسئله ازدواج در میان بود , باید در همان سطح اجتماعی و به صورت آشکار, صریح و قانونی فرایند خواستگاری و شناخت طی گردد.و پس از ازدواج سطح احساس و جنسی صحیح می باشد .و اگر دختر و پسر قبل از ازدواج وارد سطح احساسی یا سطح جنسی شدند باید عواقب و خطرات آن را بپذیرند و بابت این اشتباه تاوان آن را بپردازند .

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  5. miti2020

اخطارها : 2 باراخطارها : 2 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام از اقای دکتر میخام یه تاپیک بذارن برا افرادی که درگیر اینجور رابطه ها شدن و مورد سواستفاده قرار گرفتن یا بنحوی احساساتشون جریحه دار شده و الان  دچار خشم نفرت بی اعتمادی سردرگمی شدن و به اصطلاح این مقاله تاوانن  بنظرم این افراد باید کمک بشن تا دوباره اشتباه نکنن و مورد حمایت قرار بگیرن حالا طرف یزمانی اشتباه کرده دلیل نمیشه تمام زندگیشو تو عذاب وجدانو ناراحتی بگذرونه و زندگی خوبی نداشته باشه لطفا اینکارو بکنین هیچ نهادی نیس به این افراد کمک کنه طوری برخورد میکنن تو رسانه ها که استغفرا... اصلا همچین چیزی وجود نداره در صورتی که خیلی طبیعی شده تو محیط مدرسه دانشگاه اداره همه جا
    شادی اینجور بشه هم به این افراد کمک کرد هم اینکه بقیه باخوندن این تاپیک راه اشتباه و نرن ممنون

تشکر شده توسط : 2 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید