شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درمان آفت دهان

1. سلام، من آفت دهان دارم قبلا سالی یک بار ظاهر میشد بعد از یه روز خوب میشد اما الان 2،3 هفته ای که همش میره پایین میاد بالا، از یه پماد آلمانی که قبلا دکتر برام نوشته بود استفاده کردم اما فاید ه ای نداره تورو خدا یکی بگه چیکار کنم؟ بدجور اذیتم میکنه

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. آفت خودبخود خوب می‌شود و معمولاً نیازی به درمان ندارد. برای آفت اگر درمانی صورت بگیرد معمولاً به دو منظور زیر خواهد بود:
    ۱ – کاستن از درد و التهاب و استرس
    ۲ – جلوگیری از اضافه شدن عفونت ثانویه به آن
    دیده شده که ویتامین ب۱۲ در درمان آفت عود کننده موثر است (2). اغلب دهانشویه هایی مانند بنزیدامین، دیفن هیدرامین، میرتوپلکس و کلرهگزیدین به کار می روند. تغییر خمیردندان و قطع مصرف سیگار نیز می‌تواند مفید باشد.
    رایج‌ترین درمان‌هایی که در این خصوص توصیه می‌شود شامل موارد زیر هستند:
    ۱- رعایت بهداشت دهان
    ۲- استفاده از مواد محافظ موضعی(Orabase) حاوی استروئیدهای موضعی همچون تریامسینولون یا Flucinolone یا Clobetasol.
    3- استفاده از آنتی‌بیوتیک موضعی همچون کلرهگزیدین، بنزیدآمین یا پرسیکا
    ۴- استفاده از آنتی‌بیوتیک موضعی مانند کپسول‌های ۲۵۰ میلی گرمی تتراسایکلین در cc5 سرم فیزیولوژی حل شده و به صورت دهان‌شویه به کار می‌رود.
    ۵- رفع کمبودهای ویتامینی و املاح سرمی همچون ویتامین B12، آهن و اسید فولیک و پرهیز از غذاهای آلرژی زا.
    ۶- استفاده از داروهای بی حس کننده موضعی همچون لیدوکائین و یا دیفن هیدرامین
    ۷- بهترین درمان برای آفت دهان استفاده از داروهای گیاهی مانند مریم‌گلی و عصاره گل میخک می باشد زیر تاثیر آن بسیار سریع در حد 2 الی 5 دقیقه است.
    ۸- شست‌وشوی دهان با محلول آبلیمو-نــمک به صورت هر روز دو یا سه مرتبه،می تواند مدت آفت ها را کاهش دهد

3. علاوه بر این یادتون باشه که افت میتونه نشانه ای از بیماری های روماتولوزی مثله بهجت یا بیماری های التهابی روده باشه

به نظر من الان که افت میرنید حتما به یه دکتر داخلی هم مراجعه کنید؟؟؟
    راستی در ناحیه تناسلی هم افت میزنید؟؟؟

4. karenoo نوشته است: سلام، من آفت دهان دارم قبلا سالی یک بار ظاهر میشد بعد از یه روز خوب میشد اما الان 2،3 هفته ای که همش میره پایین میاد بالا، از یه پماد آلمانی که قبلا دکتر برام نوشته بود استفاده کردم اما فاید ه ای نداره تورو خدا یکی بگه چیکار کنم؟ بدجور اذیتم میکنه

سلام  دوست عزیز
    يک عدد قطره نيستاتين با۱۰ عدد کپسول تتراسايکلين و يک عدد آمپول بتامتازون تهیه میکنی  پودر هر ده تا کپسول تتراسايکلين  را در شيشه‌ي قطره مي‌ريزی و سپس محتويات آمپول بتامتازون را هم بهش اضافه میکنی  تا خط نشان روي شيشۀ قطره آب جوشيده سرد شده اضافه و سپس داروها رو با تکان دادن شيشه به خوبي مخلوط کن  
    هر ۸ ساعت ۱۵ قطره و به مدت ۵ دقيقه تو دهانتون غرغره میکنی. تقريباً ۳ تا ۴ ساعت بعد از مصرف دوز اول دارو دهان کاملاً  بهبود و آفت‌ها هم ۲۴ساعت بعد از کاملاً ناپديد میشن
    قرص ویتامین ب کمپلکس و دهانشویه کلر هگزیدین و حل کردن ۴ کپسول تتراسایکلین در یک فنجان آب و غرغره کردن هم میتونی استفاده کنی

5. دهانشویه ایرشا. رنگ زردش خیلی موثره..به شرطی که تا شروع شد استفاده کنید. یعنی همون زمانی که حس کردید دارید آفت میشید

6. karenoo نوشته است: سلام، من آفت دهان دارم قبلا سالی یک بار ظاهر میشد بعد از یه روز خوب میشد اما الان 2،3 هفته ای که همش میره پایین میاد بالا، از یه پماد آلمانی که قبلا دکتر برام نوشته بود استفاده کردم اما فاید ه ای نداره تورو خدا یکی بگه چیکار کنم؟ بدجور اذیتم میکنه

سلام

من بهتون نمیگم قرص یا دارویی مصرف کنید چون دکتر نیستم

ولی چند مورد هست که راحت میتونید رعایت کنید برای بهبود آفت دهانتون

1-از غذایی هایی که دهانتون رو تحریک میکنه مانند ادویه جات.آجیل و.... پرهیز کنید
    2-زمان غذا خوردن با کسی صحبت نکنید
    3-مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی ( این واقعا موثر بوده واسه خودم)
    4-مرتب دهانتون رو با آب نمک قرقره کنید ( در روز 3 بار)
    5-خوردن سبزی ریحون به صورت خام تو دهانتون بجوید به مدت 5 دقیقه

این راه هایی که گفتم ضرری هم نداره

7. سلام
    این قضیه التهاب روده و افت چیه؟
    میشه بیشتر توضیح بدید؟

بیشتر در مورد التهاب روده.خطرناکه؟

ممنون

8. sima_65 نوشته است: سلام
    این قضیه التهاب روده و افت چیه؟
    میشه بیشتر توضیح بدید؟

بیشتر در مورد التهاب روده.خطرناکه؟

ممنون

سلام عزیزم
    این اسم در واقع به یک بیماری اشاره نمی‌کند، بلکه به مجموعه‌ای از بیماری‌ها مربوط است که باعث التهاب و اغلب زخم در روده‌ها می‌شوند. بیماری‌های التهابی روده. این زخم‌ها به صورت خراش یا پارگی در طول دیواره روده‌ها هستند که ایجاد درد و خونریزی در این دیواره‌ها می‌کنند.
    سیستم گوارش بدن تو از یک لوله توخالی بلند به طول حدود 10 متر تشکیل شده است. بعد از این‌که غذا را قورت دادی، این غذا از طریق مِری وارد معده می‌شود. کار معده این است که تکه‌های جامد غذا را تجزیه کرده و به یک مخلوط مایع تبدیل کند. سپس ماهیچه‌های معده این مخلوط غذایی را به روده کوچک می‌فرستند، روده کوچک جایی است که عمل گوارش و هضم غذا تکمیل شده و مواد مغذی مورد نیاز، جذب بدن می‌شوند. بعد از مرحله جذب، آن‌چه که از مخلوط مایع برجای می‌ماند به سمت روده بزرگ حرکت می‌کند. در آنجا مایع باقیمانده هم جذب بدن شده و یک زباله جامد از مواد به درد نخور و اضافی غذاها تشکیل می‌شود. سپس روده بزرگ این زباله (یا همان مدفوع) را به سمت مقعد هُل می‌دهد، در این موقع است که تو احساس می‌کنی مدفوع داری و باید به دستشویی بروی.

دو نوع بیماری التهابی روده وجود دارد:
    1. بیماری التهابی روده که تمام روده‌ی بزرگ را درگیر می‌کند (کرون)
    2. بیماری التهابی زخمی (کولیت اولسراتیو)  

بیماری کرون معمولاً در نقطه‌ای که روده کوچک و روده بزرگ به هم می‌رسند، ایجاد می‌شود و باعث می‌شود که تمام دیواره‌های روده‌ها متورم، دردناک و ملتهب شود. کرون می‌تواند بر هر بخشی از دستگاه گوارش مثل دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و مقعد تأثیر بگذارد.
    برخلاف بیماری کرون، کولیت اولسرو فقط لایه داخلی روده بزرگ و مقعد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بعضی وقت‌ها هم فقط مقعد عفونی می‌شود.در بيماري كوليت زخمي جدار روده‌ی بزرگ ملتهب و زخمی می‌شود. در این بیماری التهاب همیشه قسمت راست روده و قسمت تحتانی روده بزرگ را درگیر می‌کند ولی گاهی می‌تواند تمام روده بزرگ را نیز درگیر کند.
    علایم آن شامل التهاب و زخمی شدن مخاط روده بزرگ باعث می‌شود که روده بزرگ به دفعات بیشتری تخلیه گردد و همراه با دفع چرک، بلغم و خون و دل درد باشد. خونریزی متناوب از مقعد، اسهال خونی یا غيرخوني، دل پیچه، دفع چرک و بلغم از مقعد، کم خونی، تب، بی‌حالی، خستگی و بی اشتهایی، کم آبی، دوره‌هایی از یبوست.
    اما هر دوی این بیماری‌ها ممکن است برای سالیان طولانی در بدن انسان باقی بمانند و علائم آن‌ها مدام بروز کند.

و اما در مورد آفت : بیماری خطرناکی نیست
    علت دقيق آفت ناشناخته است. ممكن است عوامل مختلفي در ايجاد زخمهاي آفتي موثر باشند اما هيچكدام از آنها بطور قطع به اثبات نرسيدهاند. عواملي كه ممكن است در ايجاد زخمهاي آفتي موثر باشند عبارتند از:
    وراثت و ژنتيك، عامل مهمي در انتقال بيماري آفت است. حدود 04 درصد از افرادي كه آفت دارند، به سابقه فاميلي وجود زخمهاي دهاني اعتراف ميكنند.
    نواقص سيستم ايمني بدن ممكن است افراد را براي ابتلاي به آفت مستعد كند.
    صدمات فيزيكي به مخاط دهان ممكن است باعث ايجاد آفت شوند. اين صدمات ميتواند شامل اين موارد باشد: مسواك زدن محكم و تحريك مخاط دهان، جويدن خوراكيهاي سخت كه باعث زخم شدن مخاط دهان شوند مثلا نان خشك و تهديگ،وجود ترميمهاي دنداني با لبه تيز كه باعث تحريك مخاط دهان و زبان شوند. درمانهاي دندانپزشكي و...
    اضطراب،هيجان و خستگي ميتواند زمينه را براي ايجاد آفت مستعد كند.
    وجود حساسيت به بعضي خوراكيها ممكن است موجب بروز آفت شود. خوراكيهاي كارخانهاي كه مواد نگهدارنده دارند، از اين جملهاند. ساير خوراكيهايي كه ممكن است موجب بروز آفت شود: قهوه، شكلات، پنير، خشكبار، مركبات و سيبزميني.
    تغييرات هورموني ممكن است موجب بروز آفت شوند. مثلا بسياري از خانمها از عود زخمهاي آف.ت.ي.شان در هنگام عادتهاي ماهيانه شكايت دارند.
    كمبود بعضي ويتامينها مثل b12 ، فولات و يا كمبود آهن ميتواند زمينه را براي بروز آفت مستعد كند. براي افراد مبتلا به آفت استفاده از رژيمهايي سرشار از ويتامين b و آهن توصيه ميشود. ويتامين b در نانهاي سبوسدار،شير،جگر،ماست،پنير و... وجود دارد. انواع گوشت، جگر و سبزيجات با برگ سبز نيز منابع غني آهن هستند.
    گاهي اوقات بعضي از ويروسها و باكتريها و نيز استفاده از گونه هايي از داروها ممكن است موجب ايجاد آفت شود.
    فرم مینور ( کوچک ) که حدود ۸۰ درصد موارد را شامل می شود . این فرم عمدتاً در گروه سنی ۱۰ تا ۴۰ سال دیده شده و ناراحتی مختصری ایجاد می نماید .
    زخمهایی بین ۲ تا ۴ میلیمتر در لبها ، گونه ها ، کف دهان و زیر زبان ایجاد می شود . این زخمها در لثه ها ، کام و روی زبان شایع نیستند .
    تعداد زخمها در یک زمان معمولاً کم بوده و بین ۱ تا ۶ عدد متغیر است . ضایعات طی ۷ تا ۱۰ روز بهبود یافته ولی با فواصل نامنظمی ممکن است عود کند .
    زخمهای معمولاً گرد و یا بیضی بوده ولی ممکن است خطی باشند . رنگ زخم ابتدا زرد رنگ بوده ولی بتدریج خاکستری می شود . حاشیه زخم ملتهب و قرمز رنگ است و بهبودی بدون جوشگاه صورت می پذیرد .
    فرم ماژور ( بزرگ ) حدود ۱۰ درصد موارد را شامل می شود . این زخمها بزرگتر بوده ، عود بیشتری داشته ، مدت بیشتری باقی می ماند و از نوع مینور دردناکتر می باشد . اندازه آنها ممکن است از یک سانتی متر هم بزرگتر شده و در هر جای دهان حتی روی زبان و کام نیز دیده شوند . تعداد آنها کم ( معمولاً ۱ تا ۶ عدد ) و طی ۱۰ تا ۴۰ روز بهبود می یابند . بهبودی آنها می تواند با بجا گذاشتن جوشگاه باشد .
    ۳ - فرم شبه تبخال : این فرم در سنین کمی بالاتر از فرمهای قبلی دیده شده در خانمها شایعتر است . این فرم بشدت دردناک بوده و آنقدر فواصل عود کم است که زخم تقریباً بطور مداوم وجود دارد .
    این فرم با ایجاد تاولهای ریز شروع می شود که سریعاً تبدیل به زخمهای کوچک ( ۲ میلیمتری ) می شوند . این ضایعات در هر جای دهان ممکن است باشند . این زخمها بزرگتر شده و به یکدیگر می پیوندند تا یک زخم ‌بزرگ که طی ۱۰ روز یا بیشتر بهبود می یابد تشکیل شود . بدلیل شباهت ظاهری این فرم آفت به تبخال ، فرم شبه تبخال نام گرفته است

9. سلام، هرکاری کردم پایین میره و دوباره برمیگرده، تا اینکه رفتم پیش یه متخصص بهم گفت که این آفت نیست، موکوسل! بخاطر همینم نمیره پایین و باید جراحی بشه......بخاطر راهنمایتون ممنون

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید