شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

ترش کردن معده بعد از فعالیت بدنی

1. سلام آیا احساس ترش کردن معده بعد از بالا و پایین رفتن از پله (مخصوصا وقتی بار سنگین هم دستم باشه)میتونه بخاطر مشکلات گوارشی باشه؟ البته قبل از ترش کردن حالت تهوع و نفس تنگی و سیاهی رفتن چشم هم دارم . ممنون از راهنماییتون.

2. ریفلاکس یا ترش کردن معده، در حقیقت، برگشت محتویات معده به مری است که معمولا نیم تا ۲ساعت پس از خوردن غذا اتفاق می‌افتد. عاملی که سبب سوزش مری می‌شود، اسید معده و هورمون پپسین است: «این هورمون به مخاط مری آسیب میرساند و در صورت تداوم به ضعف شدیدی در این منطقه منجر می گردد که در درازمدت ممکن است به بدخیمی منجر شود.
    علامت بارز این ناراحتی، سوزش سردل یا احساس درد همراه با سوزش زیر جناغ سینه است اما گاهی ریفلاکس با بیماری‌های دیگری مثل ناراحتی قلبی و تنفسی اشتباه گرفته می‌شو. برخی از بیماران با احساس درد قلبی مراجعه می‌کنند و نمی‌دانند مشکل اصلی‌شان  از معده وریفلاکس است.

این ناراحتی در موارد خیلی شدید علایم اختلال تنفسی به وجود می‌آورد. برخی از افراد که مدت‌ها به عنوان بیماران مبتلا به آسم و برونشیت تحت درمان بوده‌اند، در حقیقت ریفلاکس معده داشته‌اند. اینها به احتمال زیاد پس از غذا می‌خوابیده‌اند و محتویات معده‌شان وارد مری می‌شده است و سپس از راه حلق به ریه می‌‌رسیده و مشکلات تنفسی را ایجاد می‌کرده است اما به جای مراجعه به متخصص گوارش، نزد متخصص ریه می‌رفته‌اند.

منبع:http://www.pezeshk.us/?p=28371

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. ممنون از اینکه به سوالم جواب دادید ولی ، سوال من اینه که معمولا ترش کردن معده بعد از خوردن غذا پیش میاد ولی در مورد من بعد از فعالیت بدنی ایجاد شده

4. maryam1970 نوشته است: ممنون از اینکه به سوالم جواب دادید ولی ، سوال من اینه که معمولا ترش کردن معده بعد از خوردن غذا پیش میاد ولی در مورد من بعد از فعالیت بدنی ایجاد شده

با سلام

نکته مهم در ارتباط با تشخیص این بیماری آن است که در بعضی افراد ممکن است این بیماری با دردهای قلبی اشتباه شود، بنابراین تشخیص بیماری ریفلاکس از بیماریهای حاد قلبی بسیار مهم می باشد و از طرفی شایع ترین علت دردهای سینه غیر قلبی، بیماری ریفلاکس می باشد پس بهترین راه مراجعه به متخصص داخلی و گوارش است

5. maryam1970 نوشته است: ممنون از اینکه به سوالم جواب دادید ولی ، سوال من اینه که معمولا ترش کردن معده بعد از خوردن غذا پیش میاد ولی در مورد من بعد از فعالیت بدنی ایجاد شده

سلام دوست عزیز
    خب دوستان نظرات متین و درستی دادند و علمی،اما من تنها میخوام تجربه خودمو بهتون بگم شاید درمورد شما هم اثر بخش باشه بنده در حدود 15 سال پیش همانند شما دارای ترش معده بودم حتی در زمانیکه غذا نمیخوردم!اما همون زمان بطور اتفاقی با یکی از بستگان صحبتی در این مورد داشتم و ایشان تاکید کردند اگر صبحها چای شیرین بهمراه نان و پنیر به عنوان صبحهانه مصرف میکنم دیگر اینکاررا نکرده و در عوض چای تلخ استفاده کنم!خب اول کار خیلی سخت بود صبحانه بدون شکر!اما کم کم عادت شد و بنده تا الان در حدود 15 سال صبحها با نان و پنیر چای تلخ مصرف میکنم و بسیار عادت خوبی هم شده زیرا حتی در غیر صبحانه هم دیگر از قند استفاده ننموده و بجای آن از یک یا دو دانه خرما استفاده میکنم در نتیجه از آن به بعد دیگر به هیچ وجه دچار ترش معده نشدم!اگر خواستید شما هم امتحان کنید انشالله مثمر ثمر خواهد بود.
    موفق باشید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید