شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

واریکوسل و مشکلات آقایان

1. خدمت همگی دوستام عزیزم

در ابتدا، خدمتتون بگم که هم جستجوی سایت رو گشتم و هم نت رو.. اما جوابی که می خواستم رو نتونتسم پیدا کنم
    خواهش می کنم اگه می تونید راهنمایی ام کنید.
    اگه لطف کنید و جملات خودتون رو برام بنویسید ازتون ممنون می شم، منظورم اینه که منو پست ندین به یه سایت خاص! یا یه مقاله برام نذارید. من همه رو خوندم اما چیزی که می خواستم رو نتونستم پیدا کنم
    ممنون

آقای 24 ساله ای که چند ماهی هست عقد کرده است و الان سربازه، برای درد بیضه هاش به پزشک مراجعه کرده. بهش گفتن واریکوسل داری. برو هر وقت ازدواج کردی و خواستی اقدام به بچه دار شدن کنی بیا عمل کن

- علل مبتلا شدن به واریکوسل چیه؟ خودش همینجوری یهو به وجود می یاد؟ بدون هیچ اتفاق خاصی؟ بدون هیچ دلیلی؟ درسته که یک ششم آقایان بهش مبتلا می شن..اما چرا؟ چرا مبتلا می شن؟ مثلا ما خانم ها اگه فلان چیز رو رعایت نکنیم عفونت می گیریم. آقایون چرا واریکوسل می گیرن آخه؟
    - مگه درمان واریکوسل فقط با عمل نیست؟ چرا بهش گفتن برو وقتی خواستی بچه دار شی برای عمل اقدام کن؟ چه فرقی داره؟ مگه واریکوسل عامل اصلی کم شدن تعداد و کیفیت اسپرم ها نیست؟ خب اگه اینجوری پیش بره که این آقا دیگه اسپرم هاش قدرت باروری نخواهند داشت! چرا الان عملش نمی کنن؟
    - بهترین طریقه عمل واریکوسل چیه؟ لاپاروسکوپی؟
    - این درسته که بعد از عمل واریکوسل اصلا اصلا اصلا نباید کارهای سنگین انجام داد و چیزهای سنگین بلند کرد؟ یعنی در کل آقایون بعد از عمل واریکوسل باید یه گوشه بشینن و دست به هیچی نزنن؟ اگه بعد از عمل، بیضه ها آب بیاره راه درمانی داره که قابل برگشت نباشه؟
    - آقایی که واریکوسل داره، چه عمل بکنه و چه عمل نکنه، در روابط جنسی اش به مشکل بر می خوره؟ قدرت نعوظ رو از دست نمی ده؟ می تونه یه رابطه ی جنسی مثل قبل داشته باشه؟ اگه توی رابطه به بیضه هاش فشار بیاد، چی؟
    - واقعا هر آقایی که عمل واریکوسل انجام می ده، نابارور می شه؟ یا این یه باور عامیانه است؟

یه سوال دیگه ام دارم...
    آقایی که تا به حال توی عمرش، به اورولوژیست مراجعه نکرده، وقتی بخواد برای اولین بار بره و یه چکاپ کامل انجام بده باید از پزشک بخواد که چه معاینات و آزمایشاتی رو براش در نظر بگیره؟ آیا فقط پروستات و واریکوسل با معاینه انجام می شن و بقیه ی چیزها با ازمایشات؟ مثل آزمایش اسپرم یا هر چیز دیگه...

خیلی طولانی شد. می دونم.
    منتظر راهنمایی هاتون هستم.
    ممنون

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام دوست خوبم

ابتلا به واريكوسل علت خاصي نداره يا بهتر بگم هنوز علتش كشف نشده ولي عواملي مثل:ضربه به بيضه ها در دوران كودكي يا نوجواني،پوشيدن دايم شلوار و لباسهاي زير تنگ،نشستنهاي طولاني مدت روي صندلي يا انجام هر كاري كه باعث چسبيدن بيضه ها به بدن ميشه ميتونه ابتلا به واريكوسل رو بالا ببره.

نگفتين واريكوسل گريد چنده؟
    واريكوسل هم گريد هاي مختلفي داره،اينكه گفتن برا بچه دار شدن عمل رو انجام بده به احتمال زياد مشكلي نداره و گريدش پايينه چون بعد از عمل كيفيت و تعداد اسپرم به حالت نرمال برميگرده.

گريد بندي واريكوسل هم به شكل زيره:

Grade 0- با معاینه نمیشه انو پيداكرد.. و تنها با سونو گرافی و یا با ونو گرافی کشف میشه
    Grade 1- به سختی در معاینه کشف میشه. اگر بیمار مانور والسالوا رو انجام بده... یعنی بینی و دهان خودشو بگیره.. بهتره میشه معاینه و کشف کرد
    Grade 2- به راحتی با مانور والسالوا کشف میشود
    Grade 3- حتی بدون معاینه هم مشخصه

در ضمن معلومه كه در مورد باروري ايشون خيلي نگرانيد،اينو بهتون بگم كه حتي مردايي هم هستن با داشتن واريكوسل بچه دار شدن در كل درصدي از مرداي مبتلا به واريكوسل از نظر باروري مشكلي ندارن.مثل يكي از دوستان خودم دو تا هم بچه داشت به صورت اتفاقي متوجه شد كه واريكوسل داره.

واريكوسل درمان دارويي نداره و فقط درمانش هم جراحيه،بهترين روش انجام عملش هم به صورت لاپاروسكوپي هستش كه با يه برش كوچيك پايين تر از كليه انجام ميشه.

در مورد جلوگيري از برگشت بيماري بعد از عمل شخص ناچاره همون كارايي رو كه گفتيد انجام نده بدليل اينكه واريكوسل احتمال عودش زياده بستگي به طرف داره كه چطور بعد از عمل از خودش مراقبت كنه چون علامت عود واريكوسل بزرگ شدن بيضه هاست متاسفانه اغلب مردم از اين علامت بي اطلاعن زماني به پزشك مراجعه ميكنن كه اوضاع خيلي خراب شده و نياز به جراحي مجدد پيدا ميكنه پس با توجه به حساس بودن بيماري بعد از عمل بيمار بايد هر روز خودشو معاينه كنه و به محض پيدا شدن هر گونه توده غير عادي سريعا" به پزشك مراجعه كنه.در صورت عود هم با يه عمل سرپايي حله.

عمل واريكوسل هيچ تاثيري روي روابط جنسي و قدرت نعوظ نداره.فقط بايد زمان نزديكي از فشار اومدن به بيضه ها جلوگيري بشه.

در مورد مراجعه براي اولين بار به اورولوژيست يه سري ازمايشات رو كه خودتون گفتين به اضافه سونوگرافي از كليه ها و مثانه و پروستات.
    در ضمن اگه ايشون به پزشك مراجعه كنن خود پزشك اطلاعات كاملتري در اختيار ايشون ميزارن و بهشون ميگن چه آزمايشاتي رو انجام بدن.

اميدوارم تا حدودي تونسته باشم به سوالاتتون پاسخ بدم.

موفق باشيد

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. سلام
    واریکوسل در خیلی از اقایون دیده میشه و خیلی ها هم ازش بیخبر میمونن تا اخر عمر .دلیل خاصی نداره یا ارثی میتونه باشه یا مادرزادی یا تحت شرایطی مثل فشار زیاد ، ورزشهای خیلی سنگین ،یبوست داشتن طولانی مدت و.....
    اما همه واریکوسل ها نیاز به جراحی نداره
    تا زمانی که فرد احساس درد در بیضه نداشته باشه یا اسپرمهاش از حالت نرمالش خارج نشده باشه توصیه به جراحی نمیشه
    اگه گفتن الان نیاز نیست دلیلش این بوده که درصد برگشت و عود واریکوسل بعد از عمل جراخی زیاده پس بهترین موقع زمانیه که تصمیم به ازدواج و یا بهتر از اون زمانیه که قصد بچه دار شدن داشته باشن
    واریکوسل به هیچ وجه ارتباطی با میل جنسی نداره
    بهترین روش و مطمئن ترین روش ،روش میکروسرجری هست

برای اقایون بهتره هر چند وقت یکبار ازمایش اسپرم ، سونو از پروستات و برای کسانی که واریکوسل دارن سونوی کالر داپلر از بیضه ها انجام بشه .
    بعد عمل بسته به نوع جراحی طول دزمان هم فرق میکنه ولی معمولا تا 2ماه چیز سنگین نباید بلند کنه ،خیلی سرپا واینسته ،تا دوهفته پروژه تعطیل و استراحت کافی داشته باشه
    بعد 70 روز از عمل اسپرم جدید ساخته میشه و اونموقع میتونه از اسپرم جدید بده و وضعیت اسپرم ها مشخص میشه که چقدر بهتر شده .

4. من خیلی از دوستانم بودن که با عمل مشکلشون حل شده و بچه دار شدن ،اگه قرار بود با عمل نابارور بشن چه دلیلی داشت که زیر تیغ برن و هزینه بیخود متحمل بشن؟؟!!

5. سپاسگذارم از عزیزانی که پاسخ من رو دادند
    می خواستم سوال کنم آیا واقعا قبل از ازدواج، برای یه آقای مجرد، انجام آزمایش اسپرم ضرورت داره؟
    دوست من، بعد از اولین مراجعه اش به اورولوژیست، و انجام سونوگرافی و معاینات، متوجه شد که واریکوسل خفیف در بیضه ی چپ داره. خودش درخواست کرده که براش آزمایش اسپرم هم بنویسن ولی حالا برای انجامش مردد شده، که آیا واقعا لازمه؟ چون ایشون فعلا قصد ازدواج ندارن. دکترش در مورد واریکوسل مشاهده شده در بیضه ی چپ بهش گفته که اصلا جای نگرانی نداره و اگه کار سنگین نداشته باشه هیچ وقت براش مساله ساز نخواهد شد. آیا واقعا همینطور هست؟
    ممنون می شم نظرات شما عزیزان رو هم بدونم.

6. haale نوشته است: سپاسگذارم از عزیزانی که پاسخ من رو دادند
    می خواستم سوال کنم آیا واقعا قبل از ازدواج، برای یه آقای مجرد، انجام آزمایش اسپرم ضرورت داره؟
    دوست من، بعد از اولین مراجعه اش به اورولوژیست، و انجام سونوگرافی و معاینات، متوجه شد که واریکوسل خفیف در بیضه ی چپ داره. خودش درخواست کرده که براش آزمایش اسپرم هم بنویسن ولی حالا برای انجامش مردد شده، که آیا واقعا لازمه؟ چون ایشون فعلا قصد ازدواج ندارن. دکترش در مورد واریکوسل مشاهده شده در بیضه ی چپ بهش گفته که اصلا جای نگرانی نداره و اگه کار سنگین نداشته باشه هیچ وقت براش مساله ساز نخواهد شد. آیا واقعا همینطور هست؟
    ممنون می شم نظرات شما عزیزان رو هم بدونم.

آزمایش اسپرم برای اینکه برای بچه دار شدن مشکلی نداشته باشن و اینکه میزان اسپرمشون نرمال باشه انجام میشه که بنظر من ضرری نداره
    در مورد واریکوسل خفیفشون هم باید بگم باید بطبع با دارو رفع شه و به هیچ عنوان کار سنگین نباید داشته باشن که بیضه شون فشار بیاره چرا که باعث عود شدن واریکوسلشون میشه
    در کل باید تحت نظر پزشک باشن تا مشکل بطور کامل حل شه

7. با سلام خدمت همه ی دوستان
    لطفا اگه اطلاعاتی دارید در مورد سوال من پاسخ بدین......
    شکل طبیعیه بیضه چه شکلیه؟
    ایا بیضه ها حتما باید به طرف پایین اویزون باشن؟
    اگه یکیش یا هر دوتاش به طرف شکم جمع شده باشه ..و کمی هم کوچیکتر باشه یعنی اینکه بیضه مشکلی داره؟؟؟
    بی صبرانه منتظر راهنماییهاتون هستم.
    با تشکر

8. Aysel_2 نوشته است: با سلام خدمت همه ی دوستان
    لطفا اگه اطلاعاتی دارید در مورد سوال من پاسخ بدین......
    شکل طبیعیه بیضه چه شکلیه؟
    ایا بیضه ها حتما باید به طرف پایین اویزون باشن؟
    اگه یکیش یا هر دوتاش به طرف شکم جمع شده باشه ..و کمی هم کوچیکتر باشه یعنی اینکه بیضه مشکلی داره؟؟؟
    بی صبرانه منتظر راهنماییهاتون هستم.
    با تشکر

جمع شدن بیضه ها بطرف شکم احتمال واریکوسل هستش و باید حتما به پزشک مراجعه شه چون احتمالا نیاز به عمل خواهد داشت
    کوچکی و بزرگی تا حدی طبیعی هیتش ولی باز هم باید توسط متخصص معاینه شه
    ولی هر فردی که این دو مشکل رو داشت باید به متخصص مراجعه کنه تا تحت درمان قرار بگیره

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  9. سلام میشه لطفا این آزمایش را برایم تفسیر کنید:
    volume:1.5 ml
    Appearance:milky opal
    color:gray yellow
    viscosity:normal
    liquefaction:15min
    ph:8.5
    -:germ cell
    leukocyte:0-1
    -:round cell
    -:rbc
    -:agglutination
    sperm count:16
    -:full
    sluggish:12%
    low:37%
    immotile:51%
    total normal:48%
    total abnormal:44%
    irregular form:8%
    HEAD
    -:pin head
    marco:14
    micro:3
    -:double
    ang:11
    long:11
    -:round
    NECK
    -:long
    thick:2
    -:cytopl
    TAIL
    -:long
    -:loop
    -:short
    -:duplicate
    coiled:3
    ممنون میشم زودجوابم رو بدین

10. سلام
    دیروز باهمسرم رفتیم پیش پزشک اورولوژی. معاینش کرد گفت واریکوسل خفیف دو طرف داره؟ و براش آز و سونو نوشته؟ واریکوسل میدونم چیه و درمانش عمله؟ این که برا شوهرم خفیف خطرناکه؟ از چی میاد اصلا؟
    و اینکه هر پستی رو خوندم نوشته بودن که بیضه هاشون درد می کنه ولی برا همسر من اینطوری نیست هیچ دردی ندارن؟
    ممنون میشم راهنماییم کنید

11. tahorajoon نوشته است: سلام
    دیروز باهمسرم رفتیم پیش پزشک اورولوژی. معاینش کرد گفت واریکوسل خفیف دو طرف داره؟ و براش آز و سونو نوشته؟ واریکوسل میدونم چیه و درمانش عمله؟ این که برا شوهرم خفیف خطرناکه؟ از چی میاد اصلا؟
    و اینکه هر پستی رو خوندم نوشته بودن که بیضه هاشون درد می کنه ولی برا همسر من اینطوری نیست هیچ دردی ندارن؟
    ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام
    1- تا حالا هیچ دلیلی برای واریکوسل از نظر پزشکی گزارش نشده.
    2- چون درجه واریکوسل همسر شما خفیف هست فکر نمیکنم روی باروری و همچنین اسپرم تاثیر منفی بزاره. اما در هر صورت برای اطمینان آزمایش اسپرم و سونو رو انجام بدین.
    3- دلیل اینکه بیضه همسرتون درد نمیکنه اینه که واریکوسلش خفیفه. اگه گرید واریکوسل بالا بود درد میگرفت و یا حتی رگهای بالای بیضه تیر میکشید.
    4- اگر واریکوسل روی باروری و اسپرم تاثیر منفی بزاره عملش لازم هست.
    5- شما فعلا آزمایش و سونو رو انجام بدین و با پزشک معالجتون بیشتر مشورت کنید
    موفق باشید

12. باسلام  

سونوی که همسرم دان از بیضه هاشونبه شرح ذیله؟
    بیضه راست با ابعاد (45x22)
    بیضه سمت چپ با ابعاد(44x21)
    اکوی پارانشیم هردو بیضه در حد طبیعی است
    توده فضا گیر لوکانیزه در پارانشی هردو بیضه دیده نشد
    قطر وریدهای پمپنیفورم در طرف چپ در حالت عادی 2.6mmبعد از انجام مانور والسالوا قطر ورید 2.9mmشد
    هیدروسل هرنی در دو طرف دیده نشد.
    تشخیص:واریکوسل گرید دو چپ

لطفا بگین مشکل داره یا سالمه؟ درمانش با داروی یا باید عملشه؟
    ممنون

13. tahorajoon نوشته است: باسلام  

سونوی که همسرم دان از بیضه هاشونبه شرح ذیله؟
    بیضه راست با ابعاد (45x22)
    بیضه سمت چپ با ابعاد(44x21)
    اکوی پارانشیم هردو بیضه در حد طبیعی است
    توده فضا گیر لوکانیزه در پارانشی هردو بیضه دیده نشد
    قطر وریدهای پمپنیفورم در طرف چپ در حالت عادی 2.6mmبعد از انجام مانور والسالوا قطر ورید 2.9mmشد
    هیدروسل هرنی در دو طرف دیده نشد.
    تشخیص:واریکوسل گرید دو چپ

لطفا بگین مشکل داره یا سالمه؟ درمانش با داروی یا باید عملشه؟
    ممنون

سلام

قطر وریدهای گزارش شده (بیش از 2.5 میلی‌متر) در سونو بر وجود واریکوسل گرید 2 صحه میذاره.
    با توجه به اسپرموگرامی که از همسرتون داریم ارولوژیست شما برای جراحی اصلاحی تصمیم خواهند گرفت.

14. باسلام
    ممنون از پاسختون یعنی انقدر مشکلش حاده که باید عملشه؟ با دارو خوب نمیشه؟

15. tahorajoon نوشته است: باسلام
    ممنون از پاسختون یعنی انقدر مشکلش حاده که باید عملشه؟ با دارو خوب نمیشه؟

سلام

درصد واریکوسل‌های گرید 2 که جراحی میشن زیاد نیست اما اسپرموگرام همسرتون همونطور که عرض کردم نرمال نیست و دم دست‌ترین علت اون همین واریکوسل گرید 2 در نظر گرفته میشه.
    درمان‌های دارویی مانند ال‌کارنیتین، زادیتن و ... به منظور گشادی عروق اندیکاسیون دارن و من هم براتون نوشتم که تصمیم‌گیری در مورد جراحی با نظر ارولوژیست شماست؛ هر چند که تحقیقات، نامشخص بودن اثر جراحی بر باروری رو تأیید می‌کنه یعنی بعد از عمل ممکنه بهبود در اسپرموگرام بیمار صورت بگیره ممکنه هم اتفاق خاصی در اسپرموگرام رخ نده؛ در رزومه‌ی سایت خودمون هر دو مورد رو داشتیم.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید