شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درد تخمدان یکی دو روز یک هفته قبل پریود

1. miss_ebr

معلق شده

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام

1.تا اونجایی که من اطلاع دارم درصورت وجود کیست در تخمدان پریود نامنظم میشه،اما من تمام پریودهام منظمه ولی تخمدان هام درد میکنه.
    میتونه دلیل دیگه ای داشته باشه؟

2.مگه تخمدان ها نباید در زمان تخمک گذاری فقط یکی دوروز درد بگیرن و بعد خوب شن؟برای من علاوه بر اون یکی دو روز یک هفته ام قبل از پریود درد میکنه،طبیعیه؟

3.تحریک شدن ولی ارضا نشدن میتونه دلیلش باشه،چون من جایی خوندم یکی از دلایلشه،ولی نمیدونم درسته یا نه؟

با تشکر

2. بادرود
    دوست عزیز در مورد سوال شما و جوابش چند تا سوال پیش میاد.
    1شما همیشه درد تخمدانتون یه هفته قبل از پریوده؟یا نه به تازگی به وجود اومده؟
    2تخمدانتون فقط زمان تخمک گذاری درد داره یا اینکه در طی سیکل قاعدگی چندین بار درد رو دارین؟؟؟
    اگه شما همیشه از اولین باری که پریود میشدین درد تخمدانو داشتین که هیچ. ولی اگه مدتیه که این دردو دارین این غیر طبیعیه من خودم همیشه یک هفته تا ده روز قبل پریود دردم شروع میشه و موقعی که پریود میشم تازه درد اصلیه میاد سراغمو کلا دیگه روبه قبله میخوابم
    ولی این درد الان 7 سالی هست که بامنه ولی چون از اول بوده مشکلی نداشته واسم. ولی اگه شما چند وقتیه که اینطوری شدین احتمالا کیسته.برین پیش متخصص با یه سونوگرافی ساده تشخیص داده میشه وبا مصرف قرص ال دی خوب میشین معمولا هم بیشتر از یه ماه درمانش طول نمیکشه البته به اندازه ی کیستم بستگی داره هاااااااااا  !!!ولی اگه زودتر برین زودترم خوب میشین اصلا نگران نباشین.
    و در مورد اینکه عدم تحریک باعث درد تخمدان شه نمیشه دقیق گفت تو بعضیا این مسئله وجود داره وتو بعضیام خیر.
    موفق باشید

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. miss_ebr

معلق شده

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    30nderella نوشته است: بادرود
    دوست عزیز در مورد سوال شما و جوابش چند تا سوال پیش میاد.
    1شما همیشه درد تخمدانتون یه هفته قبل از پریوده؟یا نه به تازگی به وجود اومده؟
    2تخمدانتون فقط زمان تخمک گذاری درد داره یا اینکه در طی سیکل قاعدگی چندین بار درد رو دارین؟؟؟
    اگه شما همیشه از اولین باری که پریود میشدین درد تخمدانو داشتین که هیچ. ولی اگه مدتیه که این دردو دارین این غیر طبیعیه من خودم همیشه یک هفته تا ده روز قبل پریود دردم شروع میشه و موقعی که پریود میشم تازه درد اصلیه میاد سراغمو کلا دیگه روبه قبله میخوابم
    ولی این درد الان 7 سالی هست که بامنه ولی چون از اول بوده مشکلی نداشته واسم. ولی اگه شما چند وقتیه که اینطوری شدین احتمالا کیسته.برین پیش متخصص با یه سونوگرافی ساده تشخیص داده میشه وبا مصرف قرص ال دی خوب میشین معمولا هم بیشتر از یه ماه درمانش طول نمیکشه البته به اندازه ی کیستم بستگی داره هاااااااااا  !!!ولی اگه زودتر برین زودترم خوب میشین اصلا نگران نباشین.
    و در مورد اینکه عدم تحریک باعث درد تخمدان شه نمیشه دقیق گفت تو بعضیا این مسئله وجود داره وتو بعضیام خیر.
    موفق باشید

سلام
    1.ممنون از جوابتون،همیشه چند روز قبلش درد میکنه اما ایندفعه خیلی بیشتر شد برای همینم ترسیدم
    و چون قبل این یه هفته تحریک شده بودم اما ارضا نشدم شک کردم که برای اون مورده یا نه.و آیا مشکلی برام به وجود میاره این تحریک شدن؟
    راجع به کیستم مگه نباید در صورت وجود حتما پریودم نامنظم باشه؟؟؟در صورتی که نیست.

4. miss_ebr نوشته است: سلام

1.تا اونجایی که من اطلاع دارم درصورت وجود کیست در تخمدان پریود نامنظم میشه،اما من تمام پریودهام منظمه ولی تخمدان هام درد میکنه.
    میتونه دلیل دیگه ای داشته باشه؟

2.مگه تخمدان ها نباید در زمان تخمک گذاری فقط یکی دوروز درد بگیرن و بعد خوب شن؟برای من علاوه بر اون یکی دو روز یک هفته ام قبل از پریود درد میکنه،طبیعیه؟

3.تحریک شدن ولی ارضا نشدن میتونه دلیلش باشه،چون من جایی خوندم یکی از دلایلشه،ولی نمیدونم درسته یا نه؟

با تشکر

با سلام

فکر می کنم اول باید مطمئن بشید دردی که احساسش می کنید حتما از تخمدانهاست تا بتونید اینجور با یقین بگید که تخمدانهام درد می کنه. درد در اون ناحیه لزوما به معنای این نیست که تخمدان درد می کنه، می تونه منشا دیگه ای داشته باشه و اونجا خودشو نشون داده باشه
    برای تشخیصش بهتره به پزشک زنان مراجعه کنید تا براتون طبق نتایجی که از معاینات بالینی می گیره یه سونوگرافی بنویسه و شما با انجام اون متوجه ی همه چی بشید، که آیا واقعا تخمدانها مشکلی دارند یا خیر،
    فکر می کنم حتما نباید پریود نامنظم دلیل اصلی وجود کیست باشه، اما خب یکی از علائم معمولش هست.

در زمان تخمک گذاری معمولا این درد تخمدانها یا به اصطلاح رایج، درد زیر شکم، وجود داره. یکی دو روزه بودنش یه قانون نیست، ممکنه زود تموم بشه و ممکنه چند روزی ادامه داشته باشه که البته ممکن هست که طولانی شدن دردش هم مربوط به کیست یا ناراحتی های دیگه باشه. ممکن هست!
    در هفته ی قبل از پریود و البته شاید یکی دو روز اول درد تخمدانها فکر می کنم طبیعی باشه و مشکل خاصی نباشه. برای این حرفم دلیل دیگه ای جز اینکه خودمم به عنوان یه هم جنس شما گاهی این مشکل رو دارم، ندارم. امیدوارم اگه دوستان حرف دیگه ای در این رابطه دارن من رو هم آگاه کنند

تحریک شدن ولی ارضا نشدن می تونه مهمترین دلیلی باشه که یه خانم چند روزی رو با درد در ناحیه ی تخمدانهاش سپری کنه. فشاری که می یاد ولی هیچ تخلیه ای به دنبالش نیست درد بدی رو توی تخمدانها ایجاد می کنه.

نقل قول:
    سلام
    1.ممنون از جوابتون،همیشه چند روز قبلش درد میکنه اما ایندفعه خیلی بیشتر شد برای همینم ترسیدم
    و چون قبل این یه هفته تحریک شده بودم اما ارضا نشدم شک کردم که برای اون مورده یا نه.و آیا مشکلی برام به وجود میاره این تحریک شدن؟
    راجع به کیستم مگه نباید در صورت وجود حتما پریودم نامنظم باشه؟؟؟در صورتی که نیست.

تحریک شدن و ارضا نشدن مشکلی رو به وجود نمی یاره جز اینکه این درد همراه آدم می مونه و اینکه می تونه به شدت رو سیستم عصبی تاثیر بزاره و عصبی بودن رو برای چند روز متوالی چاشنی رفتارهای آدم بکنه
    مجدد خدمت شما عرض می کنم که بهتره برای شکی که در مورد کیست یا ناراحتی های دیگه ی تخمدان و رحم دارین برای معاینه و سونوگرافی اقدام کنید.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  5. سلام
    بله درد ناگهانی تخمدانها از وجود یه مشکل خبر میده
    شما میگید که قبل از پریود تحریک شدین و ارضا نشدین و دلیل دردتونو تا حدودی به اون ربط میدین .بله شاید دلیل درد ناگهانیتون عدم ارضا باشه.ولی به نظر من اگه میتونید برید دکتر اگه نه مثلا درس دارین و کلا مث من از دکتر رفتن بیزارین بذارین پریود ماه بعدتون بیاد اگه دوباره این دردو داشتین دیگه حتما باید برین دکترو جای تنبلی کردن نیست
    در کل خودتونو نگران نکنید چون حتی اگه کیست باشه با توجه به این که شما به تازگی متوجه دردش شدین خیلی زود رفع میشه
    موفق باشید

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  6. سلام٬
    من ۲۴ سالمه و دو سالی هست که ازدواج کردم.
    چند روزیه که گاهی زیر شکمم درد می‌گیره٬ کوتاهه و نه انقدر زیاد که خیلی اذیتم کنه. اما در کل مشکلات دیگه‌ای هم اخیراً پیدا کردم٬ از جمله یبوست (یک ماهی هست)٬ درد سینه‌ها (که یک روز در میون میاد)٬ صبح‌ها هم معمولاً حالت تهوع دارم. هفته قبل آنتی‌بیوتیک می‌خوردم برای دندونم. تمایلات جنسیم هم کم شده به نظرم٬ لااقل یکی دو ماهی هست. علاوه بر این‌ها چند ماهیه که طول عادت ماهیانه‌ام طولانی شده. قدیم‌ها ۳۰-۳۳ روز بود و الآن شده ۳۶-۳۹ روزه.
    در ضمن ترشحاتم هم مشکلی نداره٬ بی‌رنگ و بی‌بو (بدون بوی زننده و زیاد).
    دو-سه ماه پیش هم یک‌هفته به دستور پزشک کلیندامایسین و آنتی‌بیوتیک مصرف کردم.
    مشکلم چی می‌تونه باشه؟
    ممنون از کمکتون!

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  7. donyyaa

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام.
    من هم 2/3 ماهه که در تخمدانهام خصوصا سمت راستی درد دارم. و جالب اینجاست که دقیقا بعد از قطع کردن قرص ال دی اینجوری شدم!!! دکتر بهم داکسی سایکلین داد اما خوب نشدم. کسی می دونه دلیلش چیه؟
    ممنون از راهنماییتون

8. چه عواملی باعث بروز كیست تخمدان می شود؟
    علل متفاوتی می تواند باعث بروز این كیست ها شود كه اكثراً علت آن عدم تخمك گذاری است،چون فولیكولی كه قرار  است «تخمك» را ایجاد كند و معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا كرده و تخمك را آزاد می كند،این اتفاق در این فرد رخ نمی دهد و با تجمع آب در داخل خود،تبدیل به كیست می شود. گاهی چند تخمك چند كیست تولید می كنند و این عمل تكرار شده ، تعداد زیادی كیست كوچك در تخمدانها ایجاد می شود كه آنها را به نام تخمدانهای « پلی كیستیك » می شناسیم.

كیست تخمدان چند نوع است؟ آیا همه كیست ها خطرناكند؟
    كیست ها انواع مختلف دارند ولی كیست های تخمدان شایع كه بیشتر دیده می شود،اكثراً كیست های ساده و همان كیست هایی است كه شرح داده شد.ولی در مواردی این كیست ها می تواند بدخیم و خطرناك باشد كه برای تشریح آنها به بحث های پیچیده پزشكی نیاز می باشد.گاهی هم از محل فولیكول تخمدانی در مرحله دوم سیكل ماهانه كه دوره «لوتیئنی» نامیده می شود كیست های لوتیئنی ساخته می شود كه آنها نیز به نام كیست «فونكسیونل» شناخته شده و خطرناك نیستند. این كیست ها یا خود به خودكیست تخمدان معمولاً چه علایمی ایجاد می كند؟
    علایم حاد كیست تخمدان شامل: احساس درد ناگهانی شكم، تهوع و استفراغ، تغییرات نبض، احساس ضعف كه ممكن است به علت خونریزی داخلی باشد. بعضی وقتها با خونریزی مختصر پریتون علایم شدت پیدا نمی كند و با استراحت در بیمارستان علایم بهبود پیدا كرده و احتیاج به عمل ندارد.
    و یا بوسیله درمانهای ساده رفع می شوند.
    آیا این كیست ها قابل پیشگیری هستند؟
    پیشگیری بدون استفاده از دارو برای كیست تخمدان وجود ندارد فقط تجربه نشان داده كه افرادی كه از قرصهای ضد  بارداری استفاده می كنند ، كمتر دچار كیست تخمدان می شوند و در حاملگی و شیردهی نیز به علت مهار فعالیت  تخمدان كیست های تخمدان كمتر مشاهده می شود و اگر هم وجود داشته باشد در دوره بارداری و شیردهی خود به  خود پس رفت پیدا می كند. معمولاً خانم هایی كه دیر ازدواج می كنند و دیر حامله می شوند ، بیشتر در معرض این كیست ها قرار می گیرند ، ولی كاملاً نمی توانیم بگوییم كه برای جلوگیری از كیست تخمدان قرص ضد بارداری بخورند چون همه خانمها كیست تخمدان پیدا نمی كنند بنابراین توصیه می كنم با مراجعه مرتب سالانه به پزشك متخصص زنان مشاوره و معاینه شوند و هرگاه دردهای مبهم لگنی، لكه بینی و یا بی نظمی در عادت ماهانه پیدا كردند. باید با متخصص زنان مشورت كنند و به موقع سونوگرافی انجام دهند تا در صورت كیست ، نوع آن مشخص شود و درمان به روش صحیح  صورت گیرد. چون اكثر این كیست ها در صورت تشخیص بموقع با درمان دارویی رفع خواهند شد( استفاده از هورمون ها) و به ندرت كار به جراحی می كشد.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  9. yousef2013 نوشته است: چه عواملی باعث بروز كیست تخمدان می شود؟
    علل متفاوتی می تواند باعث بروز این كیست ها شود كه اكثراً علت آن عدم تخمك گذاری است،چون فولیكولی كه قرار  است «تخمك» را ایجاد كند و معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا كرده و تخمك را آزاد می كند،این اتفاق در این فرد رخ نمی دهد و با تجمع آب در داخل خود،تبدیل به كیست می شود. گاهی چند تخمك چند كیست تولید می كنند و این عمل تكرار شده ، تعداد زیادی كیست كوچك در تخمدانها ایجاد می شود كه آنها را به نام تخمدانهای « پلی كیستیك » می شناسیم.

كیست تخمدان چند نوع است؟ آیا همه كیست ها خطرناكند؟
    كیست ها انواع مختلف دارند ولی كیست های تخمدان شایع كه بیشتر دیده می شود،اكثراً كیست های ساده و همان كیست هایی است كه شرح داده شد.ولی در مواردی این كیست ها می تواند بدخیم و خطرناك باشد كه برای تشریح آنها به بحث های پیچیده پزشكی نیاز می باشد.گاهی هم از محل فولیكول تخمدانی در مرحله دوم سیكل ماهانه كه دوره «لوتیئنی» نامیده می شود كیست های لوتیئنی ساخته می شود كه آنها نیز به نام كیست «فونكسیونل» شناخته شده و خطرناك نیستند. این كیست ها یا خود به خودكیست تخمدان معمولاً چه علایمی ایجاد می كند؟
    علایم حاد كیست تخمدان شامل: احساس درد ناگهانی شكم، تهوع و استفراغ، تغییرات نبض، احساس ضعف كه ممكن است به علت خونریزی داخلی باشد. بعضی وقتها با خونریزی مختصر پریتون علایم شدت پیدا نمی كند و با استراحت در بیمارستان علایم بهبود پیدا كرده و احتیاج به عمل ندارد.
    و یا بوسیله درمانهای ساده رفع می شوند.
    آیا این كیست ها قابل پیشگیری هستند؟
    پیشگیری بدون استفاده از دارو برای كیست تخمدان وجود ندارد فقط تجربه نشان داده كه افرادی كه از قرصهای ضد  بارداری استفاده می كنند ، كمتر دچار كیست تخمدان می شوند و در حاملگی و شیردهی نیز به علت مهار فعالیت  تخمدان كیست های تخمدان كمتر مشاهده می شود و اگر هم وجود داشته باشد در دوره بارداری و شیردهی خود به  خود پس رفت پیدا می كند. معمولاً خانم هایی كه دیر ازدواج می كنند و دیر حامله می شوند ، بیشتر در معرض این كیست ها قرار می گیرند ، ولی كاملاً نمی توانیم بگوییم كه برای جلوگیری از كیست تخمدان قرص ضد بارداری بخورند چون همه خانمها كیست تخمدان پیدا نمی كنند بنابراین توصیه می كنم با مراجعه مرتب سالانه به پزشك متخصص زنان مشاوره و معاینه شوند و هرگاه دردهای مبهم لگنی، لكه بینی و یا بی نظمی در عادت ماهانه پیدا كردند. باید با متخصص زنان مشورت كنند و به موقع سونوگرافی انجام دهند تا در صورت كیست ، نوع آن مشخص شود و درمان به روش صحیح  صورت گیرد. چون اكثر این كیست ها در صورت تشخیص بموقع با درمان دارویی رفع خواهند شد( استفاده از هورمون ها) و به ندرت كار به جراحی می كشد.

سلام٬
    منظورتون اینه که من کیست تخمدان دارم؟؟؟

safo نوشته است: سلام٬من ۲۴ سالمه و دو سالی هست که ازدواج کردم.چند روزیه که گاهی زیر شکمم درد می‌گیره٬ کوتاهه و نه انقدر زیاد که خیلی اذیتم کنه. اما در کل مشکلات دیگه‌ای هم اخیراً پیدا کردم٬ از جمله یبوست(یک ماهی هست)٬ درد سینه‌ها (که یک روز در میون میاد)٬ صبح‌ها هم معمولاً حالت تهوع دارم. هفته قبل آنتی‌بیوتیک می‌خوردم برای دندونم. تمایلات جنسیم هم کم شده به نظرم٬ لااقل یکی دو ماهی هست. علاوه بر این‌ها چند ماهیه که طول عادت ماهیانه‌ام طولانی شده. قدیم‌ها ۳۰-۳۳ روز بود و الآن شده ۳۶-۳۹ روزه.در ضمن ترشحاتم هم مشکلی نداره٬ بی‌رنگ و بی‌بو (بدون بوی زننده و زیاد).دو-سه ماه پیش هم یک‌هفته به دستور پزشک کلیندامایسین و آنتی‌بیوتیک مصرف کردم.مشکلم چی می‌تونه باشه؟ممنون از کمکتون!

10. با سلام.

بنده 27 سال دارم و متاهل هستم.به دلیل کیست هموراژیک تخمدان مدت هشت ماه قرص یاسمین خوردم که البته ابعاد کیستم 65 در 63 بود و در همان ماه اول مصرف قرص از بین رفت.متاسفانه بعد از 8 ماه مصرف قرص متوجه شدم که از سینه هایم شیر میاید.پزشک ازمایش پرولاکتین نوشتند که معلوم شد پرولاکتینم بالاست.حد نرمالش 590 بود که برای من 800 بود.پزشکم تعجب کرد که چرا من با مصرف قرص ضد بارداری پرولاکتینم بالا رفته.بدون دستور پزشک خودم قرص یاسمین را قطع کردم که دیگر از سینه هایم شیر هم نیامد و قطع شد.حال از بد روزگار این کیست من دوباره برگشته و من دائما لکه بینی دارم یا پریودم.با توجه به توضیحات بالا ایا من میتوانم دوباره قرص ضد بارداری بخورم یا اینکه با توجه به افزایش پرولاکتین حین مصرف قرص برایم خطرناک است؟؟؟؟ یک دنیا ممنون.

11. سلام٬
    به نظر من بهترین کار اینه که به دکتر مراجعه کنید٬ این‌طوری خیالتون از هر جهت راحت‌تره. در مورد قرص یاسمین خواستم بگم که علی رغم عوارض کمی که براش می‌شمرن من خیلی باهاش مشکل داشتم و وقت مصرف حالات بدی پیدا می‌کردم. برای همین ممکنه با مراجعه به پزشک٬ قرص دیگه‌ای بهتون معرفی بشه که نتیجه بهتری بگیرین.

موفق باشین

satellite نوشته است: با سلام.

بنده 27 سال دارم و متاهل هستم.به دلیل کیست هموراژیک تخمدان مدت هشت ماه قرص یاسمین خوردم که البته ابعاد کیستم 65 در 63 بود و در همان ماه اول مصرف قرص از بین رفت.متاسفانه بعد از 8 ماه مصرف قرص متوجه شدم که از سینه هایم شیر میاید.پزشک ازمایش پرولاکتین نوشتند که معلوم شد پرولاکتینم بالاست.حد نرمالش 590 بود که برای من 800 بود.پزشکم تعجب کرد که چرا من با مصرف قرص ضد بارداری پرولاکتینم بالا رفته.بدون دستور پزشک خودم قرص یاسمین را قطع کردم که دیگر از سینه هایم شیر هم نیامد و قطع شد.حال از بد روزگار این کیست من دوباره برگشته و من دائما لکه بینی دارم یا پریودم.با توجه به توضیحات بالا ایا من میتوانم دوباره قرص ضد بارداری بخورم یا اینکه با توجه به افزایش پرولاکتین حین مصرف قرص برایم خطرناک است؟؟؟؟ یک دنیا ممنون.

12. سلام دوستان.من هنگام دوییدن تخمدان هام درد میگیره.میخواستم ببینم این عادیه؟ اگه نه از چی میتونه باشه؟راستی ۲۰سالمه متاهلم و کیست هم ندارم.ممنون.

13. سلام....من در تاریخ 30 فروردین پریود شدم.و در تاریخ 17 اردیبهشت ی رابطه سطحی با نامزدم داشتم ترس من از پیش آب است چون اصلا انزالی صورت نگرفت...من 24ساعت بعد از قرص اووسیز 12ساعت بعد هم خوردم

ولی درد توی تخمدان هام احساس میکنم همش حس میکنم میخوا پریود شو ولی خبری نیست این درد میره و میاد؟آیا این از عوارض قرص؟خیلیییییییی نگرانمممم این درد کلافمممممممممم کرده

14. سلام.احتمال بارداری در شما که وجود نداره.دلیل درد تخمدانها هم میتونه از عوارض قرصها باشه چون این قرصها هورمونی هستن.فکر نمیکنم چیز مهمی باشه ولی بازم اگه دردش غیرقابل تحمله برو دکتر.احتمالا پریود که بشی دردت تموم میشه.شاید دلیلش تحریک شدن و عدم ارضا باشه.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  15. سلام
    45 سال سن دارم. 19 فروردین دوره پریودم بود که پریود نشدم. روز دوم اردیبهشت یک نزدیکی محافظت شده داشتم (ولی کاملا مطمئن نیستم). بعد از نزدیکی هم دچار خونریزی خیلی کوتاه شدم. یک هفته بعد از آن دچار خونریزی خیلی سبک و کوتاه مدت شدم (کمتر از دو روز). دو هفته بعد دوباره دچار خونریزی شدم که این بار هم خیلی سبک  هست و اصلا شبیه به خونریزی دوران پریود نیست. حدودا سه هفته است که قرص ویتاگنوس می خورم. لطفا راهنمائیم کنید که دلیل خونریزی چه میتونه باشه؟ با توجه به این که یک دوره پریود نشده بود.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید