شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

اندازه بیضه

1. Harry8 نوشته است: مرسی از پاسختون،
    در مورد نشستن به مدت طولانی بر روی صندلی چیزی به فکرتون نمیرسه؟
    من تا اونجایی که خوندم، وارکوسل با توجه به بالا بردن دما در بیضه‌ها، عملکر تولید اسپرم و.. تضعیف می‌کنند،
    حالا این نشستن برای مدت طولانی هم با توجه به اینکه دمای بدن رو در قسمت تحتانی (و بیضه‌ها) به شدت بالا می‌بره، این می‌تونه همون نتیجه‌ی واریکوسل رو روی بیضه‌ها داشته باشه؟

باسلام
    مطالبی چند را درمورد واریکوسل برایتان ذکر می کنم.
    تشخيص واريکوسل

واريکوسل مي تواند در يک بيضه يا در هر دو ايجاد شود ولي در حدود 85 درصد موارد اين اختلال در سمت چپ ايجاد مي شود زيرا جريان خون در ايجاد سمت با مقاومت بيشتري روبرو مي باشد. ممکن است واريکوسلهاي بزرگ با چشم غير مسلح نيز قابل رؤيت باشند. واريکوسلهاي متوسط نيز از طريق معاينه و لمس ناحيه تناسلي قابل تشخيص مي باشند. فردي که مشکوک به واريکوسل مي باشد بايد در حالت ايستاده معاينه شود. زيرا در اين حالت احتمال لمس و رؤيت وريدها بيشتر خواهد بود.واريکوسل بصورت کيسه پر از کرم(‍ پيچ پيچ ) لمس مي شود و وقتي که بيمار بخوابد ناپديد مي شود يا به طور محسوسي کوچک مي شود.واريکوسلهاي کوچک نيز از طريق روشهاي خاصي نظير سونوگرافي داپلر يا ترموگرافي و ونوگرافي قابل مشاهده هستند
    غالبا بيضه سمت واريکوسل از طرف ديگر کوچکتر است.با استفاده از اولتراسوند ميتوان اندازه وريد ها و جريان خون غيرطبيعي را مشاهده کرد.واريكوسل جانبي سمت چپ در 85% از مردان با اين مسئله (برگشت غير طبيعي خون ) و واريكوسل سمت راست در 15% از مردان مشاهده شده و گرفتار شدن هر دو قسمت (چپ و راست ) اين مسئله در 20% از مردان مشاهده شده است.

عوارض واريکوسل چيست؟
    عوارض واريکوسل شامل ايجاد درد، آتروفي (کوچک شدن سايز و نرم شدن قوام بيضه) و ناباروري مي باشد. درد ناشي از واريکوسل دردي با کيفت احساس سنگيني، که با فعاليت و ايستادن تشديد يافته و با استراحت بهبود مي يابد .واريکوسل باعث بروز مشکل در هيچ کدام از مراحل جنسي( ميل جنسي- نعوظ- انزال زودرس...) نميشه.قبل از عمل جراحي گزارشي از ايجاد تحليل بيضه و کوچک شدن بيضه ها نداريم... اما بعد از عمل ممکنه که ايجاد بشه. نه قبل از عمل و نه بعد از آن, واريکوسل باعث کوچک شدن آلت تناسلي نميشود.
    تصميم گيري در باره نحوه برخورد با واريکوسل

اگر مريضي بعلت شک به نازايي مورد معاينه قرار گيرد اولين آزمايش، انجام آزمايش مايع مني مي باشد. الگوي نازايي که بوسيله واريکوسل ايجاد مي شود معمولاً سبب رشد و تکامل ناکافي اسپرمها و افزايش نسبت اسپرمهاي مرده مي شوداگر بيمار بدون علامت است يا علايم خفيف است و مسأله نازايي وجود ندارد. تنها راه درمان پوشيدن محافظهاي بيضه جهت حمايت از بيضه ها مي باشد.ترميم واريکوسل زماني ضروري مي شود که زوجين با ناباروري مواجه شوند يعني در حالتي که زن طبيعي است ولي مرد يک بار يا بيشتر آناليز مني غيرطبيعي دارد و در معاينه باليني وجود واريکوسل مسجل مي باشد.اگر واريکوسل درد يا احساس ناراحتي در بيضه ايجاد بکند نياز ترميم لازم است

آيا بيمار مبتلا به واريکوسل بدون عارضه احتياج به پيگيري دارد؟
    بلي؛ همانگونه که گفته شد اگر واريکوسل عارضه اي ايجاد نکند احتياج به درمان نيست. ولي لازم است بيمار بصورت ماهانه، خود را معاينه کند. و درصورت کوچک شدن سايز بيضه، و يا تغيير در قوام آن، لازم است توسط پزشک معاينه شود.
    همچنين اگر بيمار مبتلا به واريکوسل ازدواج نکرده و يا خواستار داشتن فرزند ديگري در آينده مي باشد، بايستي هر 6 ماه با آزمايش اسپرم، ازنظر باروري بررسي گردد و درصورت شروع تقييرات و ضعيف شدن نطفه احتياج به درمان دارد.

آيا درمان دارويي براي واريکوسل وجود دارد؟
    جواب: خير. درمان واريکوسل فقط اقدامات مداخله گرانه (غيردرمان خوراکي يا دريافت دارو ازطريق تزريق) مي باشد

در مورد زیاد نشستن هم فکر نکنم  باعث بوجود آمدن مشکلی برای بیضه ها شود و همچنین باعث بوجودن آمدن واریکسل نیز نمی گردد.
    زیرا در بسیاری از مشاغل به مدت 8 تا 10 ساعت و شاید هم  بیشتر در حال نشستن هستند و سالم نیز هستند.

خداوند طوری بدن انسان را خلق نموده است که همیشه دمای قسمتهای مختلف را درحد نیاز آن قسمت و با توجه به محیط آن تنظیم میکند.
    فقط در هنگام بروز بیماری در یکی از قسمتهای بدن است که دمای آن قسمت از بدن از حد استاندارد خارج می شود.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. با سلام
    من امروز در اثر ذربه ای که به بیضه هام وارد شد بعد از دو سه ساعت متوجه دردی از ناحیه ی بیضه ام شدم و وقتی که بیشتر دقت کردم متوجه وجود ذره ی سومی در قسمت بالای بیضه ام شدم که مثل دوتا بیضه  ی دیگه آویزان نبود بلکه یه حالت اتصال داشت. اما درد داره و ذره بودنش احساس میشه.
    من قبلا اطلاع داشتم که در صورت وجود ذره ی سومی مثل بقیه ی ذرات در بیضه باید حتما به پزشک مراجعه کنم به همین دلیل همیشه چک میکردم اما مشکلی نبود. ولی امروز بعد از  یه ذربه اینو احساس کردم و الان خیلی ترسیدم.     
    لطفاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا جوابمو سریعتر بدید!    لطفا خطر های احتمالی رو بهم بگید من به دلیل مشکل هایی نمیتونم برای این مشکل به دکتر برم! شما که دکتر هستید خواهششششششششش میکنم که جواب بدید!!     لطفا!

3. tpbf نوشته است: با سلام
    من امروز در اثر ذربه ای که به بیضه هام وارد شد بعد از دو سه ساعت متوجه دردی از ناحیه ی بیضه ام شدم و وقتی که بیشتر دقت کردم متوجه وجود ذره ی سومی در قسمت بالای بیضه ام شدم که مثل دوتا بیضه  ی دیگه آویزان نبود بلکه یه حالت اتصال داشت. اما درد داره و ذره بودنش احساس میشه.
    من قبلا اطلاع داشتم که در صورت وجود ذره ی سومی مثل بقیه ی ذرات در بیضه باید حتما به پزشک مراجعه کنم به همین دلیل همیشه چک میکردم اما مشکلی نبود. ولی امروز بعد از  یه ذربه اینو احساس کردم و الان خیلی ترسیدم.     
    لطفاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا جوابمو سریعتر بدید!    لطفا خطر های احتمالی رو بهم بگید من به دلیل مشکل هایی نمیتونم برای این مشکل به دکتر برم! شما که دکتر هستید خواهششششششششش میکنم که جواب بدید!!     لطفا!

باسلام
    واضح نگفته ای که چه ضربه ای به شما وارد شده است  چون نوع ضربه و شدت آن  اندازه و مقدارصدمه وارد به بیضه را تعیین می کند.
    به نظر من در صورت تداوم درد در بیضه ها حتما در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

4. ممنون که جواب دادید. ضربه ای در اثر یه لگد که تقریبا به قسمت مثانه و آلت تناسلیم واردشد یعنی از زیر یا مستقیم به بیضه ها نبود! و خیلی شدید هم نبود! یعنی ضرباتی خیلی شدید تر بهم وارد شده که اینطور دردش متداوم نبوده!    اون روزی که پیغام قبلی رو گذاشتم همنطور که شرح دادم بود و پیش یه دکتر عمومی رفتم و گفت در اثر ضربه است دو سه روز توی آب گرم بذار اگر خوب نشد برو سونوگرافی.    توی اب گرم گذاشتم خوب بود و دو روز بعد دردش بهتر شد. و اون چیز شبیه به بیضه هم ناپدید شده بود. ولی روز بعدش و تا امروز کم و بیش درد داره اما اینبار انگار چند از رگ ها یا رشته ها (یا هرچی!) که سمت نیمه ی چپ بیضه ام هستند درد میکنن. گاهی شدید گاهی ضعیف!
    طوری که مثلا وقتی به پهلو میخوابم و پای چپم رو روی پای راست میذارم درد میگیره! و گاهی وقتها هم که به یه حالت خاصی تکون میخورم بدجوری تیر میکشه.
    اما بیضه هام نیست!
    تا حالا هم واسه این دکتر نرفتم که به نظرم اونقدر مهم نبوده اما بزودی میرم. فقط خواهشی که دارم اینه که نظرتونو در مورد این علائم بگید. و فقط نگید برو دکتر!
    لطفا احتمال هایی رو که میدید بگید.    بسیاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااار ممنونتونم!

5. tpbf نوشته است: ممنون که جواب دادید. ضربه ای در اثر یه لگد که تقریبا به قسمت مثانه و آلت تناسلیم واردشد یعنی از زیر یا مستقیم به بیضه ها نبود! و خیلی شدید هم نبود! یعنی ضرباتی خیلی شدید تر بهم وارد شده که اینطور دردش متداوم نبوده!    اون روزی که پیغام قبلی رو گذاشتم همنطور که شرح دادم بود و پیش یه دکتر عمومی رفتم و گفت در اثر ضربه است دو سه روز توی آب گرم بذار اگر خوب نشد برو سونوگرافی.    توی اب گرم گذاشتم خوب بود و دو روز بعد دردش بهتر شد. و اون چیز شبیه به بیضه هم ناپدید شده بود. ولی روز بعدش و تا امروز کم و بیش درد داره اما اینبار انگار چند از رگ ها یا رشته ها (یا هرچی!) که سمت نیمه ی چپ بیضه ام هستند درد میکنن. گاهی شدید گاهی ضعیف!
    طوری که مثلا وقتی به پهلو میخوابم و پای چپم رو روی پای راست میذارم درد میگیره! و گاهی وقتها هم که به یه حالت خاصی تکون میخورم بدجوری تیر میکشه.
    اما بیضه هام نیست!
    تا حالا هم واسه این دکتر نرفتم که به نظرم اونقدر مهم نبوده اما بزودی میرم. فقط خواهشی که دارم اینه که نظرتونو در مورد این علائم بگید. و فقط نگید برو دکتر!
    لطفا احتمال هایی رو که میدید بگید.    بسیاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااار ممنونتونم!

سلام

تجویز پزشک‌تون مبنی بر این که "بیضه‌ها رو در آب گرم قرار بدید!" منو متعجب می‌کنه. ای کاش اون دوست‌مون که براتون نوشتن به متخصص مراجعه کنید فیلد تخصصی رو هم ذکر می‌کردن که متخصص ارولوژی شما رو ویزیت کنه.
    دوست من،
    افزایش دما در ناحیه‌ی بیضه (حالا با آب گرم، با گذاشتن نوت بوک نزدیک شکم و ...) باعث ایجاد مشکل در فاکتورهای باروری اسپرم (به خصوص مورفولوژی) میشه.
    این رشته‌ها و دردی که شما عنوان کردید منو قانع می‌کنه که به وجود واریکوسل مشکوک بشم
    بنابراین شما خیلی به خودت لطف می‌کنی که به ارولوژیست (متخصص کلیه و مجاری ادراری) مراجعه کنی تا در مورد واریکوسل تشخیص بذاره و برات اسپرموگرافی درخواست کنه تا کمیت و کیفیت اسپرم‌های شما بعد از اون ماجرای آب گرم! مشخص بشه.

6. با سلام به دوستان عزیز

با توجه به مطلبی که گفتید پس سونا و استخرهای آب گرم به هیچ عنوان برای بیضه ها مورد تایید نیست .درسته؟

7. amir914 نوشته است: با سلام به دوستان عزیز

با توجه به مطلبی که گفتید پس سونا و استخرهای آب گرم به هیچ عنوان برای بیضه ها مورد تایید نیست .درسته؟

سلام

فراهم کردن محیط گرم در اطراف بیضه (حالا چه با آب گرم باشه چه عامل دیگری) ابدا توصیه نمیشه، به خصوص اینکه این تایم طولانی هم باشه.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  8. با سلام و تشکر از پاسختون ، میخواستم بدونم آیا آب سرد هم اثر نامطلوبی روی بیضه ها داره یا نه؟ممنون

9. amir914 نوشته است: با سلام و تشکر از پاسختون ، میخواستم بدونم آیا آب سرد هم اثر نامطلوبی روی بیضه ها داره یا نه؟ممنون

سلام

رفرنسی مبنی بر اثر نامطلوب سرما بر فاکتورهای اسپرم وجود نداره؛ حتی در تحقیقات آزمایشگاهی و کارآزمایی بالینی، عمل فریز کردن اسپرم‌ها نیز صورت می‌گیره.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 2
رفتن به صفحه    2

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید