شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

جوش صورت و مصرف راکوتان

1. با عرض سلام :
    جناب دکتر  من 26 سالم ، از سن 17 سالگی صورتم جوش زده هر راه درمانی که فکرشو بکنید من انجام دادم ولی کوچکترین تاثیری نداشته تا اینکه دکتر داروی راکوتان بهم داد به مدت 1 سال روزی یک عدد از این دارو استفاده کردم  و می تونم بگم که معجزه کرد و لی بعد از قطع دارو یک هفته نگذشت که دوباره صورتم جوش زد . الان 3 ساله که داروی راکوتانو قطع کردم حال چند تا سئوال دارم ؟
    1) با توجه به اینکه راکوتان روی هورمونهای بدن تاثیر می گذارد آیا این امکان هست که مشکل هورمونی داشته باشم ؟
    2) آیا نیازی هست به دکتر غدد مراجعه کنم ؟
    3 )می خوام دوباره راکوتان مصرف کنم ، آیا این کارو بکنم ؟
    با تشکر از زحمات شما
    حمید رضا

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. hrsh نوشته است: با عرض سلام :
    جناب دکتر  من 26 سالم ، از سن 17 سالگی صورتم جوش زده هر راه درمانی که فکرشو بکنید من انجام دادم ولی کوچکترین تاثیری نداشته تا اینکه دکتر داروی راکوتان بهم داد به مدت 1 سال روزی یک عدد از این دارو استفاده کردم  و می تونم بگم که معجزه کرد و لی بعد از قطع دارو یک هفته نگذشت که دوباره صورتم جوش زد . الان 3 ساله که داروی راکوتانو قطع کردم حال چند تا سئوال دارم ؟
    1) با توجه به اینکه راکوتان روی هورمونهای بدن تاثیر می گذارد آیا این امکان هست که مشکل هورمونی داشته باشم ؟
    2) آیا نیازی هست به دکتر غدد مراجعه کنم ؟
    3 )می خوام دوباره راکوتان مصرف کنم ، آیا این کارو بکنم ؟
    با تشکر از زحمات شما
    حمید رضا

سلام ،
    قبل از پاسخ به سوالات شما ، به نظرم توضیحاتی در مورد این دارو کمک کننده است:

ایزوترتینوئین Isotertinoin دارویی است که برای آکنه «شدید» مورد استفاده قرار می گیرد . این دارو یک رتینوئید می باشد یعنی از ویتامین A به دست می آید و به طور طبیعی و به مقدار کم در بدن وجود دارد . ایزوترتینوئین خوراکی به نامهای تجاری مختلفی به بازار عرضه شده است که معروفترین آنها آکوتان (Accutane) و روآکوتان (Ruaccutane) از کارخانه داروسازی Roche می باشند . نوع موضعی این دارو نیز با نام تجاری ایزوترکس (Isotrex)یا ایزوترکسین (Isotrexin) موجود می باشد.

تاریخچه:
    قبل از تولید ایزوترتینوئین ، درمان اصلی آکنه شدید استفاده از آنتی بیوتیکهای خوراکی به خصوص تتراسیکلین و اریترومایسین بود . این داروها فقط بر یکی از عوامل ایجاد آکنه یعنی باکتری Propionibacterium acnes موثر بود و به تدریج تاثیر این آنتی بیوتیکها به علت مقاومت به دارو کمتر شد .
    بعد از آن از دوزهای خیلی بالای ویتامین A برای درمان استفاده گردید . با این دوزهای بالا مقدار تولید سبوم (ماده چربی که از غددی به همین نام در کنار مو ترشح می شود)  کاهش یافته و موها حالت خشک پیدا کردند . با این حال استفاده از دوزهای بالا عوارض جانبی زیادی در بر داشت و استفاده گسترده از این روش امکان پذیر نبود .
    تولید ایزوترتینوئین که مشتق رتینوئیک اسید می باشد در سال 1982 پیشرفت بزرگی در زمینه درمان آکنه محسوب می شود . این ترکیب مصنوعی موثرتر از ویتامین A بود و عوارض جانبی کمتری هم داشت .
    امروز درمان با ایزوترتینوئین در صورتی آغاز می شود که سایر روشها با شکست روبرو شده باشد . درمان آکنه با داروهای موضعی و به دنبال آن استفاده از آنتی بیوتیک دنبال می شود و در نهایت از ایزوترتینوئین میتوان بهره جست . این روند به دلیل عوارض جانبی کمتر و نیز هزینه پایین تر انتخاب می شود .

اثر دارو بر بدن Pharmacodynamics :
    ایزوترتینوئین به طور قابل ملاحظه ای تولید سبوم را کاهش داده و غدد مترشحه سبوم را کوچک می کند . روند کراتین سازی را ثابت کرده و از تشکیل «کومدو» (برجستگیهای معمولا سیاه رنگ ) روی پوست جلوگیری می کند . ساز و کار دقیق عملکرد این دارو مشخص نیست با این حال تغییر در کدینگ DNA را مسوول این کار می دانند .

اثر بدن بر دارو Pharmacokinetics :
    ایزوترتینوئین وقتی به طور خوراکی مصرف می شود به دلیل چربی دوستی زیاد آن ، پس از یک غذای چرب به بهترین وجه جذب می شود . در یک مطالعه نشان داده شده که حداکثر مقدار دارو پس از یک غذای چرب دوبرابر بیشتر از زمانی است که دارو با شکم خالی مصرف شود . ایزوترتینوئین تقریبا به طور کامل با پروتئینهای پلاسما باند شده و پس از متابولیسم به سه متابولیت مختلف شکسته می شود . این متابولیتها هم از طریق ادرار و هم مدفوع دفع می شوند . نیمه عمر دارو 21 ساعت می باشد .

موارد مصرف :
    این دارو در درمان آکنه شدید کیستیک مورد استفاده قرار می گیرد و هبچگاه در آکنه های خفیف و متوسط به دلیل عوارض جانبی به عنوان داروی خط اول مصرف نمی شود .
    در کشورهای مختلف محدودیتهای گوناگونی برای نوع تجویز و مصرف این دارو وجود دارد و این دارو فقط می بایست توسط متخصص پوست و مو و زیر نظر ایشان مصرف گردد.
    مقدار داروی مصرفی به وزن بیمار و شدت آکنه بستگی دارد . به طور معمول بین 5/0 تا 2 میلیگرم/کیلوگرم/روز و به مدت 4 تا 6 ماه مصرف می شود . یک دوره دوماهه ممکن است در موارد عود استفاده شود .

عوارض جانبی :
    بیشتر عوارض همانند مسمومیت با ویتامین A می باشد . عوارض جانبی همراه با ایزوترتینوئین عبارتند از :
    • شایع (بیش از یک درصد بیماران) : شعله وری ملایم آکنه ، خشکی پوست ، لبها و غشای موکوسی ، التهاب گوشه دهان ، خارش ، شکنندگی پوست ، ورقه ورقه شدن پوست ، فلاشینگ ، حساسیت به نور ، خشکی و التهاب چشم ، کونژکتیویت، عدم تحمل لنزهای چشمی ، افزایش چربی خون ، افزایش آنزیمهای کبدی ، سردرد ، نازکی پوست ، درد عضلات ویا مفاصل .
    • ناشایع (1/0 تا 1 درصد از بیماران) : شعله وری شدید آکنه ، افزایش گلوکز خون ، افزایش ESR ، خستگی و یا تغییرات خلقی.
    • نادر (کمتر از 1/0 درصد از بیماران) : کاهش بینایی در شب ، آب مروارید ، نوریت اپتیک ، اختلالات قاعدگی ، بیماری روده تحریک پذیر ، پانکراتیت ، هپاتیت ، هیپراستوز (افزایش بافت استخوانی) ، افزایش ایدیوپاتیک فشار داخل جمجمه .
    عوارض زیر حتی پس از قطع دارو نیز ادامه می یابند :
    ریزش مو ، درد مفاصل ، کاهش دید در شب ، تخریب غضروفها ، افسردگی (در برخی موارد ) .
    کسانی که ایزوترتینوئین مصرف نموده اند در حین مصرف و یک ماه پس از قطع مصرف نمی توانند خون اهدا کنند .

اثر سوء بر جنین :
    ایزوترتینوئین در صورت استفاده حین بارداری اثرات سوء ثابت شده ای بر جنین دارد و نوزاد با نقایص مادرزادی به دنیا خواهد آمد و به همین دلیل این دارو در درجه X برای حاملگی قرار داده شده است (
    مصرف آن حین حاملگی «ممنوع» می باشد) .
    بیماران مونثی که قصد استفاده از این دارو را دارند می بایست دو هفته قبل از شروع دارو جهت احتمال حاملگی بررسی شوند و نیز از یک ماه قبل ، حین و یک ماه پس از پایان مصرف دارو از یک روش «مطمئن» جلوگیری از بارداری استفاده نمایند .
    طی سالهای 1982 تا 2003 در آمریکا حدود 2000 زن هنگام مصرف این دارو باردار شده اند که در اکثر آنها سقط انجام شده است . 160 نوزاد متولد شدند که تمامی آنها دارای نقایص مادرزادی بوده اند. به همین دلیل محدودیتهای شدیدی بر نحوه تجویز و مصرف این دارو اعمال شده است .

افسردگی :
    مطالعات بسیاری احتمال ارتباط بین مصرف ایزوترتینوئین و افسردگی بالینی را مطرح کرده اند . با این حال شواهد قطعی مبنی بر این موضوع تا به حال ارائه نشده است .

تداخلات دارویی :
    مصرف همزمان ایزوترتینوئین و آنتی بیتویکهای تتراسایکلینی و نیز مکملهای ویتامین A توصیه نمی شود . مصرف همزمان این دارو با متوتروکسات احتمال آسیب کبدی را بالا برده و سطح متوتروکسات را بالا می برد .

اما پاسخ به سوالات شما :
    پاسخ به سوال 1 و 2 با توجه با توضیحات بالا و نحوه عملکرد دارو مشخص شد.
    پاسخ سوال 3 : با توجه به عوارض جانبی و مشکلات احتمالی «قطعا و حتما» می بایست این دارو توسط پزشک متخصص پوست و مو تجویز شده و زیر نظر وی درمان صورت گیرد .

تشکر شده توسط : 7 کاربر
  3. ایا راهی برای پر کردن جای جوش های که با دست خارج شده اند هست

4. mmk53291366mmk نوشته است: ایا راهی برای پر کردن جای جوش های که با دست خارج شده اند هست

سلام،
    به این حالات ، اسکار گفته می شود که روشهایی مختلفی برای کاهش آن وجود دارد. قبلا در مورد آن صحبت شده، جستجو کنید.

5. با عرض سلام .من حدود 4سال است که دارم جوش میزنم.از وقتی کنکور دادم شروع شد و تا امروز که 4سال میگذره ادامه دارد.هر درمانی بگید انجام دادم اما دوباره یک دفعه صورتم پر جوش میشه.دیگه واقعا خستم کرده. خودم در مورد قرص راکوتان تحقیق کردم و از دکترم خواستم از این دارو استفاده کنم. اما ایشیان شدیدا منو از این کار منع میکنه و میگن که جوشهای تو در ان حد نیست و راکوتان نازایی می یاره و تحمل کن. اما خودم دوست دارم بخورم تا راحت شم0 من چی کار کنم دارم افسردگی میگیرم. من 23 سالمه و مجردم. من چی کار کنم راکوتان بخورم یا نه؟ Crying or Very sad

6. asal_sorosh نوشته است: با عرض سلام .من حدود 4سال است که دارم جوش میزنم.از وقتی کنکور دادم شروع شد و تا امروز که 4سال میگذره ادامه دارد.هر درمانی بگید انجام دادم اما دوباره یک دفعه صورتم پر جوش میشه.دیگه واقعا خستم کرده. خودم در مورد قرص راکوتان تحقیق کردم و از دکترم خواستم از این دارو استفاده کنم. اما ایشیان شدیدا منو از این کار منع میکنه و میگن که جوشهای تو در ان حد نیست و راکوتان نازایی می یاره و تحمل کن. اما خودم دوست دارم بخورم تا راحت شم0 من چی کار کنم دارم افسردگی میگیرم. من 23 سالمه و مجردم. من چی کار کنم راکوتان بخورم یا نه؟ Crying or Very sad

سلام

اين دارو باعث نازايي نميگردد و لي چند ماه قبل از حاملگي و در زمان بارداري نبايد مصرف كرد
    عوارض عمده اين دارو نيز خشكي پوست و ترك خوردن لب ها ميباشد .
    مصرف و يا عدم مصرف اين دارو را پزشك تصميم ميگيرد  
    شما ميتوانيد با يك پزشك متخصص پوست مجرب و با تجربه مشورت كنيد .

7. با عرض سلام و خسته نباشید.
    ایا راکوتان برای از بین بردن جای جوشها موثر است زیرا من در حال حاضر جوش ندارم و تنها جوشهای قبلی است که بر صورتم مانده ایا مصرف راکوتان در این شرایط مفید است با تشکر

8. asal_sorosh نوشته است: با عرض سلام و خسته نباشید.
    ایا راکوتان برای از بین بردن جای جوشها موثر است زیرا من در حال حاضر جوش ندارم و تنها جوشهای قبلی است که بر صورتم مانده ایا مصرف راکوتان در این شرایط مفید است با تشکر

سلام،
    خیر این دارو برای اینکار استفاده نمی شود، راکوتان برای درمان آکنه های شدید که به سایر داروها پاسخ نداده اند به کار می رود. برای از بین بردن جای جوش بعد از معاینه و بررسی میزان و شدت آن می توان از روشهایی مثل لیزر درمانی سود جست.

9. با عرض سلام و خسته نباشید. من حدود 10 روز است که خوردن راکوتان را شروع کرده ام و خشکی چشم بینی و لب را احساس میکنم. لطفا به من بگید برای رفع این موارد از چه کرم ها یا پمادهایی استفاده کنم.استفاده از کرمهای ویتامینه ایا مفیده؟ با تشکر Smile

10. asal_sorosh نوشته است: با عرض سلام و خسته نباشید. من حدود 10 روز است که خوردن راکوتان را شروع کرده ام و خشکی چشم بینی و لب را احساس میکنم. لطفا به من بگید برای رفع این موارد از چه کرم ها یا پمادهایی استفاده کنم.استفاده از کرمهای ویتامینه ایا مفیده؟ با تشکر Smile

سلام
    شما ميتوانيد از كرم هاي مرطوب كننده استفاده كنيد
    ضمناً ميتوانيد از كرم ويتامين a+d   استفاده كنيد  فقط در اطراف چشم ها نميتوانيد اينگونه كرم ها را استفاده كنيد براي رفع مشكل پوست اطراف چشم از كرم هاي مخصوص اين ناحيه استفاده شود

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  11. neda_rrr

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام
    من 6 ماه راكوتان مصرف كردم و جوشهام بهبود پيدا كرد.
    اما الان 5ماهه كه قطع كردم راكوتان را و دوباره صورتم جوش ميزند. البته شديد نيست اما با توجه به درمان قطعي راكوتان واقعا برام عجيبه و ناراحت كننده!چون واقعا هزينه كردم.
    به دكترم كه مراجعه كردم گفت راكوتان در بعضي موارد درمان كاملا قطعي ندارد و دوباره برايم آنتي بيوتيك داكسي و كليندومايسين نوشت.
    داروهايي كه قبل راكوتان همه را استفاده كرده و نتيجه اي نگرفته بودم.
    به همين دليل به دكتر ديگري مراجعه و ايشان گفتند راكوتان نسبت به وزنت كم خورده اي! من 180 تا خورده ام و وايشان گفتند بايد 300 تا بخوري و همه آنهايي كه خورده اي هيچ دوباره شروع به خوردن كن!!
    حال با توجه به عوارضي كه داره مردد هستم كه چه كنم؟ دوباره شروع به خوردن كنم يا نه؟؟
    اگه منو راهنمايي كنيد واقعا ممنون ميشم.
    راستي دكوتان، راكوتان ايراني هم مثل خارجي آن عمل ميكند؟ يا با اين هزينه اي كه ميكنيم همون بهتره خارجيشو بگيريم؟و ايراني ممكنه اثر خارجي رو نداشته باشه؟
    و سوال آخر بهترين دكتر پوست در مشهد كيه؟
    من خودم پيش فاميلي وفاضل رفتم اما از هيچ كدام چندان راضي نبودم.
    ممنون ميشم مرا راهنمايي كنيد.

12. neda_rrr نوشته است: با سلام
    من 6 ماه راكوتان مصرف كردم و جوشهام بهبود پيدا كرد.
    اما الان 5ماهه كه قطع كردم راكوتان را و دوباره صورتم جوش ميزند. البته شديد نيست اما با توجه به درمان قطعي راكوتان واقعا برام عجيبه و ناراحت كننده!چون واقعا هزينه كردم.
    به دكترم كه مراجعه كردم گفت راكوتان در بعضي موارد درمان كاملا قطعي ندارد و دوباره برايم آنتي بيوتيك داكسي و كليندومايسين نوشت.
    داروهايي كه قبل راكوتان همه را استفاده كرده و نتيجه اي نگرفته بودم.
    به همين دليل به دكتر ديگري مراجعه و ايشان گفتند راكوتان نسبت به وزنت كم خورده اي! من 180 تا خورده ام و وايشان گفتند بايد 300 تا بخوري و همه آنهايي كه خورده اي هيچ دوباره شروع به خوردن كن!!
    حال با توجه به عوارضي كه داره مردد هستم كه چه كنم؟ دوباره شروع به خوردن كنم يا نه؟؟
    اگه منو راهنمايي كنيد واقعا ممنون ميشم.
    راستي دكوتان، راكوتان ايراني هم مثل خارجي آن عمل ميكند؟ يا با اين هزينه اي كه ميكنيم همون بهتره خارجيشو بگيريم؟و ايراني ممكنه اثر خارجي رو نداشته باشه؟
    و سوال آخر بهترين دكتر پوست در مشهد كيه؟
    من خودم پيش فاميلي وفاضل رفتم اما از هيچ كدام چندان راضي نبودم.
    ممنون ميشم مرا راهنمايي كنيد.

سلام،
    همانطور که قبلا گفته شده این دارو در موارد شدید و مقاوم به کار می رود و عوارض خاص خود را دارد (گذشته از هزینه). اگر ضایعات آکنه ای شما با آنتی بیوتیکها برطرف میشود بهتر است از آنها استفاده کنید ولی اگر شدید است این دارو واقعا موثر خواهد بود. توجه داشته باشید که برای همیشه ضایعات از بین نخواهند رفت و چون علل هورمونی در این بیماری نقش دارند احتمال عود وجود خواهد داشت.
    داروهای خارجی معمولا تاثیر بهتری دارند با اینکه داروها داخلی هم کیفیت نسبتا خوبی دارند. در مورد پزشک متخصص پوست در مشهد هم اطلاعی ندارم ولی درمانها همینهایی است که برای شما انجام شده است.

13. با سلام و خسته نباشید
    من نزدیک به یک ماه و نیم است که روزانه 2 عدد قرص راکوتان مصرف میکنم (2روز است که روزانه 1 عدد مصرف میکنم : طبق گفته پزشک) . در ابتدا صورتم شروع به بیرون ریختن جوشها کرد اما پس از سه هفته رو به بهبود رفت اما مجدد پس از دوهفته شروع به جوش زدن کرد در حالتی که همانند اول شد .
    ایا علت خاصی دارد و به خوردن قرصها ادامه دهم یا خیر؟ همچنین چشمهایم چند روزی است که تار میبیند . و در ضمن من 12 سال پیش (در سن 8 سالگی)به علت تنگی حالب (مجاری کلیه ) جراحی کرده ام . آیا این موارد عاملی برای نخوردن قرص می باشد یا خیر ؟ و در صورت ادامه مصرف قرص از چه زمانی باید از کرمهای لایه بردار جهت از بین بردن جوشهای قدیمی باید استفاده کنم ؟
    با تشکر از راهنمایی های جنابعالی

14. arezooooo نوشته است: با سلام و خسته نباشید
    من نزدیک به یک ماه و نیم است که روزانه 2 عدد قرص راکوتان مصرف میکنم (2روز است که روزانه 1 عدد مصرف میکنم : طبق گفته پزشک) . در ابتدا صورتم شروع به بیرون ریختن جوشها کرد اما پس از سه هفته رو به بهبود رفت اما مجدد پس از دوهفته شروع به جوش زدن کرد در حالتی که همانند اول شد .
    ایا علت خاصی دارد و به خوردن قرصها ادامه دهم یا خیر؟ همچنین چشمهایم چند روزی است که تار میبیند . و در ضمن من 12 سال پیش (در سن 8 سالگی)به علت تنگی حالب (مجاری کلیه ) جراحی کرده ام . آیا این موارد عاملی برای نخوردن قرص می باشد یا خیر ؟ و در صورت ادامه مصرف قرص از چه زمانی باید از کرمهای لایه بردار جهت از بین بردن جوشهای قدیمی باید استفاده کنم ؟
    با تشکر از راهنمایی های جنابعالی

سلام،
    در مورد شعله وری ابتدایی که خاصیت این دارو است و مشکلی ایجاد نمی کند ولی به نظر من به دلیل عوارض (مثل تاری دید) بهتر است برای ادامه درمان با پزشک خود مشورت نمایید.

15. سلام<xml><o></o>
    من از سن حدودا 17 سالگی درمان جوشهای صورتم رو آغاز کردم که البته باید بگم این جوشها متوسط بودند و خیلی شدید نبودند در دوره های مختلف درمان با مصرف داروهای مختلف جوشها بهبود کامل پیدا می کردند ولی بعد از قطع دارو مجددا عود می کردند.حدود 5-6 سال پیش پزشک معالجم برای من روزی 1 عددکپسول رآکوتان تجویز کردند که فکر کنم حدود 8-9 ماه خوردم و جوشهای صورتم به طور کامل خوب شدند...و بعد از اون گاهی صورتم خیلی خفیف جوش می زد و به سرعت هم خوب میشد...البته دانه های سرسیاه کمی هم روی صورتم به وجود اومد باز...<o></o>
    از پارسال به مرور جوشهای صورتم زیاد شد و اطراف گونه ها تا روی چونه ام همیشه تعدادی جوش کوچک میزنه...البته شدتش متوسط هست!!<o></o>
    آزمایش خون هم دادم و از نظر هورمون مشکلی ندارم....و تا زمانیکه از کرم های ضد جوش و یا داکسی سایکلین استفاده کنم خوب هستن و اگر اونها رو قطع کنم باز شروع میشن...
    <o></o>
    می خواستم بدونم آیا اشکالی نداره اگر دوباره یک دوره 6 ماهه یا بیشتر رآکوتان مصرف کنم؟<o></o>
    و ممکنه با اینکار جوش های سرسیاه و جوشهای دیگه صورتم به طور کامل برای همیشه خوب بشند
    و اینکه 4 ماه پیش دکتر 30 عدد کپسول ففول برای من تجویز کرد که بعد از خوردن اون جوش های من به طور ناگهانی بیشتر شد..آیا مصرف آهن در جوش ها تاثیر منفی داره؟!
    <o></o>
    متشکرم<xml><v> </v>    <o></o>

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 2
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید