شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    4   

چند سوال در مورد ازمایشات خون

1. 17ali نوشته است: میشه لطفن بگین که دیدن سلولهای ترانزیشن و اسکوموس تو ازمایش سیتولوزی   به چه خاطره ایا  علت دیگری غیر سرطان میتونه با عث  دیدن این سلولها هم به مقدار زیاد تو ادرار بشه .....

سلام دوباره

دوست من، احتمالا مامانتون دقت نکردن و نمونه ی تهیه شده با ترشحات واژن تماس داشته و آلوده شده.
    ایشون باید نمونه رو از جریان میانی ادرار (Mid Stream) جمع آوری کنن.

در مورد علت وجود سلول های اپیتلیال اگه اشتباه فوق صورت نگرفته باشه وجود مقادیر زیاد این سلول ها نشونه ی التهاب در مجاری ادراری هست. مطلب زیر رو ببینید.

Squamous epithelial cells

Squamous cells are frequently seen as contaminants in voided urine samples and can also contaminate samples collected by catheterization. Urine collected by cystocentesis should not contain any squamous epithelial cells

Note that although these cells are considered contaminants, large numbers may represent abnormal genitourinary conditions, specifically squamous metaplasia of the prostate in the dog. This occurs secondary to excess estrogen, usually secreted by testicular tumors (particularly Sertoli cell tumors, but this has also been reported with interstitial cell tumors

Epithelial Cells in Urine

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. با سلام
    نتایج آزمایش من :

wbc: 8000
    rbc:5.62
    hemoglobin:15.7
    hematocrit:47.2
    mcv:84
    mch:27.9
    mchc:33.3
    platelet:252000

مشکلی در ارتباط با تالاسمی یا مشکل دیگه ای دارم؟
    ممنون

3. iraj_f نوشته است: با سلام
    نتایج آزمایش من :

wbc: 8000
    rbc:5.62
    hemoglobin:15.7
    hematocrit:47.2
    mcv:84
    mch:27.9
    mchc:33.3
    platelet:252000

مشکلی در ارتباط با تالاسمی یا مشکل دیگه ای دارم؟
    ممنون

سلام

آزمایش شما نرماله.

4. طرح سوال جدید:   20 آذر 91

با سلام خدمت دوستان و پزشکان سایت

من 25 ساله هستم و از سال 86 که بخاطر رشد موی زاید زیر چونه و کم پشتی و نازکی موی سر پیش دکتر غدد رفتم برایم آزمایش خون داد که منجر به مصرف آهن و لووتیروکسین و اسپیرونولاکتون شد.

تا سال 89 اینها مصرف شد و نتایج عددی روی برگه آزمایش مناسب بود ولی من در عمل تغییری رو ندیدم و موهای زائد و غیرزائد در همون وضعن. سال 90 پیش دکتر پوست رفتم که فیناسترید رو تجویز کرد( به شرط عدم بارداری) و اونم 5 ماه خوردم و دیدم اثری نداره و از عوارضی که روی برگه راهنما نوشته بود بسیار ترسیدم از اونم دست کشیدم.

الان خودم طبق آخرین دستوری که 3 سال پیش دکتر داده بود به جز جمعه ها روزانه ناشتا یه دونه لووتیروکسین میخورم و گاهی موقع پریود آهن و اسیدفولیک. همین دیگه. بقیه رو یک سالو نیمه نمیخورم.

چون شنیده بودم کم کاری همیشگی هست و باید قرصو خورد. الان شنیدم که زیاد هم نباید خورده بشه و میبینم که کم کارها دارن نیمه قرص میخورن نگران شدم که برا من دوزش زیاد نشه!!؟؟

سوالهام:

میخوام برم این آزمایشهارو بدم:

FBS- URA - TSH - T3 - T4 - T3 RIA - TESTOSTRON - FERRITIN- LH - FSH - DHEA. SO4 - LDH

1--الان باید چطور عمل کنم که جواب آزم درست باشه؟ من از 9 آذر تا 17 آذر پریود بودم (راستی اینم بگم قبلا 21 روزه بود الان شده 28 روزه!) چه روزی برم آز هورمون بدم بهتره؟

2--آیا با نخوردن یک روز لووتیروکسین و فقط ناشتایی در اون روز جواب آزها درست درمیان؟؟

3--چرا دکترم نگفته داخل پریود باید آز بدم یا نه؟ (اون موقع البته دیگه رمقی هم برام نمونده!)

4--آز LDH , FSH, FERRITIN   چیه ؟ اگر یه مختصر بگید ممنون میشم

اگر هر نکته ای در کنار پاسخها لازم دونستید بگید بنده رو خوشحال میکنید.
    با تشکر.

5. Lantern00 نوشته است: طرح سوال جدید:   20 آذر 91

من 25 ساله هستم و از سال 86 که بخاطر رشد موی زاید زیر چونه و کم پشتی و نازکی موی سر پیش دکتر غدد رفتم برایم آزمایش خون داد که منجر به مصرف آهن و <a>لووتیروکسین</a> و <a>اسپیرونولاکتون</a> شد.

تا سال 89 اینها مصرف شد و نتایج عددی روی برگه آزمایش مناسب بود ولی من در عمل تغییری رو ندیدم و موهای زائد و غیرزائد در همون وضعن. سال 90 پیش دکتر پوست رفتم که فیناسترید رو تجویز کرد( به شرط عدم بارداری) و اونم 5 ماه خوردم و دیدم اثری نداره و از عوارضی که روی برگه راهنما نوشته بود بسیار ترسیدم از اونم دست کشیدم.

الان خودم طبق آخرین دستوری که 3 سال پیش دکتر داده بود به جز جمعه ها روزانه ناشتا یه دونه <a>لووتیروکسین</a> میخورم و گاهی موقع پریود آهن و اسیدفولیک. همین دیگه. بقیه رو یک سالو نیمه نمیخورم.

چون شنیده بودم کم کاری همیشگی هست و باید قرصو خورد. الان شنیدم که زیاد هم نباید خورده بشه و میبینم که کم کارها دارن نیمه قرص میخورن نگران شدم که برا من دوزش زیاد نشه!!؟؟

سوالهام:

FBS- URA - TSH - T3 - T4 - T3 RIA - TESTOSTRON - FERRITIN- LH - FSH - DHEA. SO4 - LDH

1--الان باید چطور عمل کنم که جواب آزم درست باشه؟ من از 9 آذر تا 17 آذر پریود بودم (راستی اینم بگم قبلا 21 روزه بود الان شده 28 روزه!) چه روزی برم آز هورمون بدم بهتره؟

2--آیا با نخوردن یک روز <a>لووتیروکسین</a> و فقط ناشتایی در اون روز جواب آزها درست درمیان؟؟

3--چرا دکترم نگفته داخل پریود باید آز بدم یا نه؟ (اون موقع البته دیگه رمقی هم برام نمونده!)

با تشکر.

سلام مجدد. دوستان در پست قبلی پرسیدم که چه زمانی برای آزمایش باید برم.

چون پریودمم گذشته دیگه نمیخوام زمانو از دست بدم لطفا هر نکته ای در جهت انجام آزمایش درست به نظرتون میاد بهم بگید.

بسیار ممنونم

6. Lantern00 نوشته است: طرح سوال جدید:   20 آذر 91

من 25 ساله هستم و از سال 86 که بخاطر رشد موی زاید زیر چونه و کم پشتی و نازکی موی سر پیش دکتر غدد رفتم برایم آزمایش خون داد که منجر به مصرف آهن و <a>لووتیروکسین</a> و <a>اسپیرونولاکتون</a> شد.

الان خودم طبق آخرین دستوری که 3 سال پیش دکتر داده بود به جز جمعه ها روزانه ناشتا یه دونه <a>لووتیروکسین</a> میخورم و گاهی موقع پریود آهن و اسیدفولیک. همین دیگه. بقیه رو یک سالو نیمه نمیخورم.

سوالهام:

2--آیا با نخوردن یک روز <a>لووتیروکسین</a> و فقط ناشتایی در اون روز جواب آزها درست درمیان؟؟

با تشکر.

سلام

1. شما هر روزی که تست رو انجام بدید در صورتی که به پزشکتون بگید در روز چندم سیکلتون بوده به تفکیک فاز فولیکولی و لوتئال تفسیر مناسب ارائه خواهد شد.

2. لووتیروکسین رو شما داری سرخود مصرف می کنی و این که ابدا کار درستی نیست و در تست تیروئید شما تاثیر گذار خواهد بود حالا یه روز خورده بشه یا نشه زیاد مهم نیست.

3. همون توضیح شماره ی 1 کافیه.

4. این آزمایشات هورمونی به صورت زیره:

Ferritin: تست ذخیره ی آهن
    FSH: تست هورمونی فولیکول استیمولیتینگ  

LDH: این یه تست عمومیه و برای بیماری خاصی نیست مثلا برای بررسی آسیب حاد و مزمن به بافت ها، بعضی سرطان ها، بیماری های کلیوی، بیماری های کبد، حمله ی قلبی و ...

توصیه اینکه اگه قراره دارویی مصرف بشه صرف اینکه من و شما اندیکاسیون اون دارو رو می دونیم کافی نیست و نمی تونیم دوز مصرفی رو تعیین کنیم. در مورد تعیین دوز اون پزشک با معاینه ی بالینی، نتایج تست ها، سونو، سی تی اسکن، تجربه و سایر ارزیابی این کارو انجام میده که من و شما اطلاعات تخصصی در موردش کم داریم یا اصلا نداریم و نقش تجربه هم که پر واضحه.

7. سلام . خسته نباشید دوستان .

من دیروز آزمایش CBC دادم و جوابش رو گرفتم و میزارم اینجا تا شما عزیزان ببینین نرمال هست یه نه .

مقادیری که با رنگ سبز هست آزمایش جدید هست و رنگ قرمز هم مقادیر مربوط به آزمایش چند ماه پیش !

WBC      6.9      7.3

RBC      5.56     5.51
    HGB      15.4     15.6
    HCT      46.42   47.9          
    MCV      83.1     86.9
    MCH      27.7     28.3
    MCHC    33.3     32.6    
    RDW     11.7     13.0            

PLT      170      225

MPV      10.2    5.9    
    PDW     11.9    17.8

این تغییرات نگران کننده هست ؟

بیشترین تغییر مربوط به فاکتور PLT هست که از 225 کاهش پیدا کرده به 170 !  این خطرناکه ؟

دیروز آزمایش HIV من بعد از 7 ماه منفی بود خدا را شکر .

ممنون میشم تفسیر و تفاوت این آزمایش را بگید .

مرسی

8. telepay نوشته است: سلام . خسته نباشید دوستان .

من دیروز آزمایش CBC دادم و جوابش رو گرفتم و میزارم اینجا تا شما عزیزان ببینین نرمال هست یه نه .

مقادیری که با رنگ سبز هست آزمایش جدید هست و رنگ قرمز هم مقادیر مربوط به آزمایش چند ماه پیش !
    WBC      6.9      7.3

RBC      5.56     5.51
    HGB      15.4     15.6
    HCT      46.42   47.9          
    MCV      83.1     86.9
    MCH      27.7     28.3
    MCHC    33.3     32.6    
    RDW     11.7     13.0            

PLT      170      225

MPV      10.2    5.9    
    PDW     11.9    17.8
    این تغییرات نگران کننده هست ؟

بیشترین تغییر مربوط به فاکتور PLT هست که از 225 کاهش پیدا کرده به 170 !  این خطرناکه ؟

دیروز آزمایش HIV من بعد از 7 ماه منفی بود خدا را شکر .

ممنون میشم تفسیر و تفاوت این آزمایش را بگید .

مرسی

سلام

هر دو تست شما نرماله و مشکلی نیست.
    جای نگرانی وجود نداره.

9. باسلام-توازمایش قندخون بارداری میزان قندناشتا86بود ولی بعدیک ساعت باخوردن محلول 174میخواستم بدونم مشکل وراه حل ودرمانش چیست ممنون

10. 136413581391 نوشته است: باسلام-توازمایش قندخون بارداری میزان قندناشتا86بود ولی بعدیک ساعت باخوردن محلول 174میخواستم بدونم مشکل وراه حل ودرمانش چیست ممنون

دوست عزیز
    آزمایش قند بارداری دو نوعهGCTکه شما انجام دادید و با 50 گرم گلوکز بوده که رنج بالای 160 باید برای بررسی آزمایش دوم ارجاع بشه به نام GTTکه در اون بسته گلوکز 100 گرمی به شما داده میشه و یکبار ناشتا و بعد یک ساعت بعد و بعد دوساعت  و در نهایت 3 ساعت بعد خوردن قند دوباره چک مکینن که اون هم استانداره خودش رو در طبقه بندی داره.مثلا دوتاش بالاتر از نرمال باشه مادر مبتلا به دیابت گزارش میشه تا تحت بررسی قرار بگیره و اگر فقط یکی بالا باشه 1ماه بعد دوباره تست تکرار میشه و اگر هیچ موردی نباشه یعنی ادر مشکلی نداره اما باز هم باید تحت مشاوره تغذیه ای قرار بگیره خصوصا اگر افزایش وزن داشته باشید در این برهه بیش از اندازه

بنابراین چون شما نتیجه تستتون بالا بوده نباید رهاش کنید.در مرحله اول با متخصص زنان مشورت کنید تا در صورت نیاز تست دوم رو درخواست کنن اما حتما هم به یه کارشناس تغذیه مراجعه کنید تا راهنماییتون کنن.به هیچ عنوان مصرف قند و یا کربوهیدرات خودتون رو یکباره قطع نکنید یا خیلی کاهش ندید چون نیاز به تست دومه بار یقطعی شدن و ممکن شما مشکلی نداشته باشید حتی

بعلاوه میزان وزن گیریتون بررسی میشه و بهتون برنامه داده میشه.خصوصا اگر درهفته های 24 تا 28 قرار دارید حتما پیگیر بشید و به راحتی از این قضیه نگذرید چون ممکن علائم در صورت ابتلا تشدید بشه و برای کودک و مادر خطرناکه بشه

11. با سلام من باید آزمایشهای زیر را انجام میدادم

که طبق پاسخهای این تاپیک و چیزهایی که سرچ کرده بودم باید 1- داروهایی که مصرف میکنم 2-تاریخ سیکل ماهانه رو میپرسیدن
    ولی هیچکدوم رو نپرسیدن!!

وقتی هم به مسئول آزمایشگاه گفتم گفت ما تا حالا پرسیده بودیم؟ گفتم خوب جاهای دیگه میپرسن. ایشون گفت نه ما این طوری نیستیم! سیستم این آزمایشگاه اینطوری نیست گویا!!

آقای دکتر این یعنی چی؟ مگه اینا قواعد کلی نیست در تست گرفتن و روش همه در این موارد یکسان نیست؟؟
    گیج شدم. جوابا قابل اطمینان هست؟
    ممنون  

12. Lantern00 نوشته است: با سلام من باید آزمایشهای زیر را انجام میدادم

که طبق پاسخهای این تاپیک و چیزهایی که سرچ کرده بودم باید 1- داروهایی که مصرف میکنم 2-تاریخ سیکل ماهانه رو میپرسیدن
    ولی هیچکدوم رو نپرسیدن!!

وقتی هم به مسئول آزمایشگاه گفتم گفت ما تا حالا پرسیده بودیم؟ گفتم خوب جاهای دیگه میپرسن. ایشون گفت نه ما این طوری نیستیم! سیستم این آزمایشگاه اینطوری نیست گویا!!

آقای دکتر این یعنی چی؟ مگه اینا قواعد کلی نیست در تست گرفتن و روش همه در این موارد یکسان نیست؟؟
    گیج شدم. جوابا قابل اطمینان هست؟
    ممنون  

دوست عزیز
    معمولا آزمایشگاهها اگر مورد خیلی خاصی باشه میپرسن و یا تاکید میکنن اما بیشتر مواقع حداقل اینطوری که بنده هم دیدم این وظیفه توضیح رو بر عهده پزشک میگذارن.چون مثلا در مورد داروها اونها نمیتونن بگن حتما قطع کنید و برید تست بدید شاید پزشک معالج شما رنج رو با مصرف دارو میخواد و مد نظرشه.بنابراین بجز کلیات مثل ناشتا بودن و نبودن و یا موارد کلی باقی رو باید دکتر بیان کنن،چون کارشناس آزمایشگاه نمیدونن که کار شما شروع بررسی یا ادامه درمان و ...
    البته من نمیگم این کار درسته اما منظورم اینه که گاهی برخی از داروها هم اینقدر تخصصی میشن که حتما باید پزشک در موردشون نظر بده.در نهایت همیشه از پزشکتون در مورد شرایط آزمایش و...سوال کنید
    اینبار هم جوابهارو برای پزشکتون ارائه میکنید براشون توضیح بدید که چه دارویی مصرف میکردیدو چه روزی از سیکل تست دادید اگر نیاز ببینن دوباره ارجاعتون میدن

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  13. سلام
    چطور میشه فهمید در بدن ویتامین ب ( انواعش) و ویتامین کا کم هست؟ آزمایشش چیه؟

من همیشه کف دستم مرطوبه یه کم البته. و حالت عرق کرده داره! بخوام ببینم از ویتامین ب هست اسم آزشو میخوام.
    با تشکر.

14. سلام دوستان من پریود مرتب دارم اما با دانلود تقویم تخمک گذاری تو روزهای مشخص شده برای تخمک گذاری با همسرم رابطه داشتم تا باردار شم الان پریودم 7 روز میشه که عقب افتاده و من تو روز اول تاخیر آزمایش بارداری دادم که جواب این بود
    5>                  BHCG
    وبهم گفتن جواب منفی هست اما من پریود نشدم هنوز میشه راهنماییم کنین که ممکن جواب اشتباه باشه یا من زود رفته باشم و تو آزمایش بارداریم مشخص نشده باشه لطفا جوابمو بدین ممنون

15. سلام من انزیم کبدم 10 تا بالاتر از نرم ازمایشه و چربتره  ممکنه خطرناک باشه اصلا تا چند تا بالاتر مشکل نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 4 از 8
رفتن به صفحه :    4   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید