شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

خطراط فلزات سنگين بر بارداري

1. با درود
    من كارمند دانشگاه هستم و در آزمايشگاه شيمي كار مي كنم در عين حال دانشجوي رشته ي شيمي آلي هستم و تمام بعدازظهر رو در آزمايشگاه شيمي آلي به تحقيق مي پردازم. 8 ساله كه ازدواج كردم و 34 سالمه و تصميم دارم امسال بچه دار بشم. مي خواستم بدونم آيا لازمه قبل از بارداري مدتي از آزمايشگاه فاصله داشته باشم؟ و اينكه آيا روشي براي به حداقل رساندن خطرات احتمالي كه ممكنه بر اثر قرار گرفتن در مجاورت مواد شيميايي براي جنين پيش بياد وجود داره؟ و البته پرسش اصليم اينه كه آيا آزمايشگاهي تخصصي براي تشخيص سطح اين سموم در بدن و بررسي ميزان ريسك اون براي جنين در كشور ما وجود داره؟
    با سپاس

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. با درود
    پيرو پرسش قبلم بايد اين نكته رو هم اضافه كنم كه سه سال پيش بعد از اينكه 10 روز پريدم عقب افتاد متوجه شدم كه بطور ناخواسته باردار شدم. طبق محاسبات خودم سن بارداريم 3 هفته بود اما پزشكي كه بهش مراجعه كردم گفت در هفته ي ششم هستي. بعد از اينكه كلي سرچ كردم به دليل اينكه در اون زمان روي يك طرح تحقيقاتي با عنوان اندازه گيري آرسنيك و جيوه كار مي كردم و متوجه شدم اين مسئله مي تونه برام مشكل ساز بشه به فكر سقط افتادم اما هر قدر تلاش كردم نتونستم از راه قانوني سقط رو انجام بدم. در نهايت با كمك دوستم كه متخصص قلبه در هفته ي هشتم بارداري بوسيله ي دارو و بسيار ساده در طول 1 روز سقط رو انجام دادم. بعد از اون هر ماه لك بيني دارم و تاريخ پريدم نامنظم شده. در حال حاضر علاوه بر شرايط كارم از اينكه اين سقط هم بتونه برام مشكل ايجاد كنه نگرانم. از اساتيد سايت خواهش مي كنم در صورتي كه توصيه اي دارن بيان كنن تا من قبل از شروع بارداري اونها رو انجام بدم.
    با سپاس

3. صد در صد
    مخصوصا سه ماهه اول بارداری که اعضا جنین شکل می گیره
    حتما در این زمان مرخصی بگیرید یا محل کارتون رو عوض کنید
    می تونید از طریق کمسیون پزشکی اقدام کنید که اینجوری راحت تر باهاتون موافقت می کنند

4. badomak نوشته است: صد در صد
    می تونید از طریق کمسیون پزشکی اقدام کنید که اینجوری راحت تر باهاتون موافقت می کنند

با درود
    مشكل اصلي من قبل از بارداريه و اينكه آيا بايد قبل از بارداري اقداماتي بكنم يا خير. بعد از بارداري كه اصلا نيازي به كميسيون پزشكي نيست و به راحتي مي تونم از اين خطرات دوري كنم. به علاوه ترجيح ميدم براي اطمينان بيشتر اگر بتونم آزمايش بدم. اما نمي دونم به كجا بايد مراجعه كنم از يك آزمايشگاه پاتولوژي هم پرسيدم اما در جريان نبودن.
    سپاس

5. sogol_my نوشته است:
    badomak نوشته است: صد در صد

با درود
    مشكل اصلي من قبل از بارداريه و اينكه آيا بايد قبل از بارداري اقداماتي بكنم يا خير. بعد از بارداري كه اصلا نيازي به كميسيون پزشكي نيست و به راحتي مي تونم از اين خطرات دوري كنم. به علاوه ترجيح ميدم براي اطمينان بيشتر اگر بتونم آزمايش بدم. اما نمي دونم به كجا بايد مراجعه كنم از يك آزمايشگاه پاتولوژي هم پرسيدم اما در جريان نبودن.
    سپاس

قبل از تشکیل نطفه که نیازی نیست
    ولی بهتره از یک ماه قبل از اون محیط دور باشید
    یادمه یه چند وقت یه خانوم می گفت توی فکر کنم پتروشیمی بود که آز غربالگری سلامت جنین داده بود و سندرم دان شده بود که مجبور به سقط جنین شده بود و می گفت پزشک بهش گفته بخاطر محیط کارش هست

6. يعني تنها راهش آزمايش غربالگريه؟ اين كه بعد از بارداري انجام ميشه. من در مقالات خوندم عناصري مثل جيوه در صورت آلوده شدن بهشون حتي تا 10 سال هم ميتونه در بدن باقي بمونه. يك كسي رو مي شناختم كه در دوران بارداري مجبور شد آپانديس عمل كنه. دكتر بهش گفته بود خطري بچرو تهديد نمي كنه اما بعد از اينكه بچش دو ساله شد متوجه شد كه نمي تونه صحبت كنه. وقتي روش گفتار درماني انجام شد به مرور متوجه شدن كه بچه كند ذهني داره. الان اون بچه 19 سالشه اما هنوز دانش آموز سال چهارم دبستانه و تو مدرسه ي استثنايي درس مي خونه. هر بار كه مي بينمش از استرس مي ميرم كه اين بلا سر من نياد.

7. sogol_my نوشته است: با درود
    من كارمند دانشگاه هستم و در آزمايشگاه شيمي كار مي كنم در عين حال دانشجوي رشته ي شيمي آلي هستم و تمام بعدازظهر رو در آزمايشگاه شيمي آلي به تحقيق مي پردازم. 8 ساله كه ازدواج كردم و 34 سالمه و تصميم دارم امسال بچه دار بشم. مي خواستم بدونم آيا لازمه قبل از بارداري مدتي از آزمايشگاه فاصله داشته باشم؟ و اينكه آيا روشي براي به حداقل رساندن خطرات احتمالي كه ممكنه بر اثر قرار گرفتن در مجاورت مواد شيميايي براي جنين پيش بياد وجود داره؟ و البته پرسش اصليم اينه كه آيا آزمايشگاهي تخصصي براي تشخيص سطح اين سموم در بدن و بررسي ميزان ريسك اون براي جنين در كشور ما وجود داره؟
    با سپاس

سلام

شما در پیام خصوصی از من خواستید که در مورد سوالتون نظر بدم.

دوست من، خطرات فلزات سنگین منجمله جیوه، سرب، کادمیم و ... در صورت آلودگی به اون ها، قبل از بارداری و دوران بارداری که قطعیه. در دوران بارداری هم این فلزات به راحتی از جفت عبور میکنن و ناهنجاری هایی رو برای جنین به وجود میارن. مطلب زیر که مربوط به یک سازمان رسمی هست رو بخونید.

The term heavy metal refers to any metallic chemical element that has a relatively high density and is toxic or poisonous at low concentrations.  Examples of heavy metals that are harmful to humans include mercury, lead, and arsenic. Chronic exposure to these metals can have serious health consequences. Humans are exposed to heavy metals through inhalation of air pollutants, consumption of contaminated drinking water, exposure to contaminated soils or industrial waste, or consumption of contaminated food. Food sources such as vegetables, grains, fruits, fish and shellfish can become contaminated by accumulating metals from surrounding soil and water. Heavy metal exposure causes serious health effects, including reduced growth and development, cancer, organ damage, nervous system damage, and in extreme cases, death. Exposure to some metals, such as mercury and lead, may also cause development of autoimmunity, in which a person's immune system attacks its own cells. This can lead to joint diseases such as rheumatoid arthritis, and diseases of the kidneys, circulatory system, and nervous system

Metals are particularly toxic to the sensitive, rapidly developing systems of fetuses, infants, and young children. Some metals, such as lead and mercury, easily cross the placenta and damage the fetal brain. Childhood exposure to some metals can result in learning difficulties, memory impairment, damage to the nervous system, and behavioral problems such as aggressiveness and hyperactivity. At higher doses, heavy metals can cause irreversible brain damage. Children may receive higher doses of metals from food than adults, since they consume more food for their body weight than adults
    لینک مطلب فوق رو ببینید.

اما در مورد اینکه این آلودگی چه جوری بررسی میشه و چه جوری میشه رفعش کرد محصولی به نام HMD هست که سم زدایی رو انجام میده و تاییده ی علمی هم داره اما نمیدونم تو ایران وجود داره یا نه. در پاسخی که در قسمت FAQ لینک ذیل در مورد نحوه ی بررسی آلودگی بدن بیان شده، گفته شده که این فلزات از طریق ادرار یا نمونه ی مو اندازه گیری میشن و شما باید با پزشک تون صحبت کنید.  

Heavy metals are usually measured either in a collection of urine for 24 hours or a hair sample—for longer exposure.  She should see an obstetrician or her primary care physician to ask these questions and if they don’t really know then she should seek care from someone who does know

جزئیات نحوه ی سم زدایی رو هم در لینک زیر ببینید.

Heavy Metal Detox

توصیه ی من اینه که با توجه به سنتون زیاد عجولانه اقدام نکنید حتی شده از ترم بعد مرخصی بگیرید و تا رفع آلودگی کامل و پایان بارداری از محیط لابراتوار دور باشید حتی شده یک سال و نیم دو سال طول بکشه. به هر حال فرزند ناسالم علاوه بر اینکه طبعاتی برای خودش و خانواده ش داره برای جامعه هم خواهد داشت.     
    مجددا تاکید میکنم مصرف سیگار و مشروب رو هم خودتون و هم همسرتون به خاطر بارداری سالم فعلا کنسل کنید. همسرتون هم حتما اسپرموگرام بدن.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید