شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درد شکم ونفخ

1. با سلام خدمت تمامی دوستان این سایت

سوالی داشتم من در تمام مدت شبانه روز درد شکم دارم وحالت نفخ این منو خیلی اذیت میکنه چند روزه که این طور شدم فعلا نمیتونم برم پیش پزشک میشه اگه میتونین کمکم کنین حتی در خواب هم این درد رو دارم واذیتم میکنه ممنون میشم جوابمو بدید

2. ممکن است دچار سوء هاضمه شده باشید ، یعنی پوشش درونی معده هر غذایی را تحمل نمی کند که شایع ترین اینها غذاهای پرادویه است.
    نشانگان کولون تحریک پذیر هم دستگاه گوارش را به تنگ می آورد. در اینجا روده در به جلو راندن غذا دچار اشکال شده است. علامت مشخصه نشانگان کولون تحریک پذیر درد شکم همراه با اسهال یا یبوست و نفخ است. درد با اجابت مزاج تسکین می یابد،‌ ولی باز هم بر میگردد.
    مسمومیت غذایی هم درد معده می آورد. ممکن است غذای کهنه ای را خورده باشید، ولی روده شما کهنگی آن را تشخیص می دهد.
    نفخ ناشی از بلع هوا در هنگام جویدن یا تولید گاز متان در هنگام هضم غلات هم ممکن است در لوله گوارش گیر کرده و تا خارج شدن آن ایجاد درد کند.
    علت نفخ به خاطر كندي انقباضات عضلاني و حركات مجاري گوارش ميباشد. مصرف غذاهاي چرب تخليه معده را به تاخير انداخته و ايجاد نفخ ميكنند. گاهی علت نفخ، بیماری به نام سندروم روده تحریک‌ پذیر یا کولیت‌ عصبی است و چون سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می ‌شود، کولیت‌ های عصبی و سندرم روده تحریک‌ پذیر با استرس روانی نیز شدت می‌ یابد. انسداد روده هم ممکن است با ایجاد این عارضه همراه باشد.
    چای با نبات بخورید ، اسید تانیک موجود در یک فنجان چای ظاهراً به دفع برخی باکتری ها و مواد شیمیایی عامل درد معده کمک می کند.
    ظرف مدت کوتاهی پس از خوردن چای درد باید تسکین یابد. نعناع، آويشن، ريحان، دارچين و ليمو ترش ضد نفخ بوده و مصرف آنها برای شما مفید است.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  3. mohammadjoon26 نوشته است: با سلام خدمت تمامی دوستان این سایت

سوالی داشتم من در تمام مدت شبانه روز درد شکم دارم وحالت نفخ این منو خیلی اذیت میکنه چند روزه که این طور شدم فعلا نمیتونم برم پیش پزشک میشه اگه میتونین کمکم کنین حتی در خواب هم این درد رو دارم واذیتم میکنه ممنون میشم جوابمو بدید

ضمن تشكر از دوست عزيزم از توضيح كاملشون بايد بگم من هم دردوران تحصيل بخاطر استرس شديدى كه داشتم هميشه دچار نفخ ودرد شكم وصدا دادن شكمم بودم مخصوصا زمان استراحتم والان هم بااينكه محصل نيستم اما باز دركار روزمره يا زندگى وقتى به مشكلى پرتنشى برميخورم اين مشكل برام پيش مياد واين مشكل رو دخترخاله وخواهرم هم دارند وبيشتر درزمان تنش واسترس براشون پيش مياد شما ميتونيد به صورت امتحانى چندروزى از استرس وتنش دوربمانيد واز گل گاوزبان و موادى كه دوست عزيزمون گفتند مثل نعنا وآويشن وليمو كه همه سرشار از فايده هستند استفاده كنيد وانشاالله كه مشكلتون برطرف بشه

4. mohammadjoon26 نوشته است: با سلام خدمت تمامی دوستان این سایت

با سلام
    ضمن تایید نظرات کامل دوستان ،باید بگم باید توجه کنیم  هر دل دردی لزوماً در اثر نفخ کردن نیست!!میتونه از سرما خوردگی داخلی باشه!!میتونه در اثر ضربه شدیدباشه!!میتونه از دردهای قاعدگی باشه!!و.....پس باید یک معاینه بالینی در این زمینه صورت بگیره!مخصوصاً اگه چندروز هم طول کشیده باشه! پس توصیه میکنم در وهله اول به یک متخصص داخلی مراجعه کنید تا خیالتون از بابت منشاء درد راحت بشه!و متعاقب اون درمان هم ارائه بشه!!اما درصورت اطمینان از نفخ کردن احشام داخلی ،باید بگم بنا به تجربه اینگونه موارد میتونه علاوه بر گفته های دوستان،ناشی از استفاده از مواد خوراکی نفاخ هم صورت بگیره!مثلاً مصرف حبوبات و میوه ها با پوست،مخصوصاً سیب، !! و اما تجربه نشون داده با کم مصرف کردن این مواد و مصرف عرق نعناع ،در هر وعده غذایی میشه از تبعات این مورد بطور چشمگیری کاست!!
    انشالله معضل بزودی حل میشه نگران نباشید.
    موفق باشید

5. سلام نمی دونم مکان مناسبی رو برای طرح سوالم انتخاب کردم یا نه اگه نه که به بزرگی خودتون ببخشید
    من چند ماهی میشه که دچار نفخ شدید شدم چند ماه پیش با درد در ناحیه سمت چپ شکمم به دکتر مراجعه کردم که برام سونو گرافی نوشت و تو سونو مشخص شد که سالمم و سندرم روده تحریک پذیر (کولیت عصبی) تشخیص داده شد حالا این روزا این نفخ شدید تر شده با ایجاد صداهایی تو رودم وشکمم نیز بزرگ شده ومنو خیلی اذیت می کنه
    البته من سابقه یبوست رو نیز از سال های قبل داشتم بطوریکه گاهی در بیمارستان بستری می شدم از دل درد شدید.
    جدیدا احساس سنگینی رو تو ناحیه معدم احساس می کنم و حس تنگ نفسی دارم و گاهیم ایجاد صدا درناحیه معده. گاهیم بی حالم و موقعی که ازجام بلند میشم سرگیجه دارم.
    اول فکر کردم باردارم و درتاپیک مربوط به این قضیه مطرح کردم چون من عادت ماهانه هامو سروقت دارمو سیپروترون مصرف می کنم. اگه میشه منو راهنمایی کنید
    آیا ممکنه با چون با خوردن قرص پریود شدم باردار باشم ممنون میشم منو راهنمایی کنید

6. tamana2454 نوشته است: سلام نمی دونم مکان مناسبی رو برای طرح سوالم انتخاب کردم یا نه اگه نه که به بزرگی خودتون ببخشید
    من چند ماهی میشه که دچار نفخ شدید شدم چند ماه پیش با درد در ناحیه سمت چپ شکمم به دکتر مراجعه کردم که برام سونو گرافی نوشت و تو سونو مشخص شد که سالمم و سندرم روده تحریک پذیر (کولیت عصبی) تشخیص داده شد حالا این روزا این نفخ شدید تر شده با ایجاد صداهایی تو رودم وشکمم نیز بزرگ شده ومنو خیلی اذیت می کنه
    البته من سابقه یبوست رو نیز از سال های قبل داشتم بطوریکه گاهی در بیمارستان بستری می شدم از دل درد شدید.
    جدیدا احساس سنگینی رو تو ناحیه معدم احساس می کنم و حس تنگ نفسی دارم و گاهیم ایجاد صدا درناحیه معده. گاهیم بی حالم و موقعی که ازجام بلند میشم سرگیجه دارم.
    اول فکر کردم باردارم و درتاپیک مربوط به این قضیه مطرح کردم چون من عادت ماهانه هامو سروقت دارمو <a>سیپروترون</a> مصرف می کنم. اگه میشه منو راهنمایی کنید
    آیا ممکنه با چون با خوردن قرص پریود شدم باردار باشم ممنون میشم منو راهنمایی کنید

سلام

الان مشکل چیه؟ بارداری منظورتونه؟ نفخ اذیتتون میکنه؟ یا هردو؟

حالا من چند خط می نویسم:

باردار که نیستین چون هر ماه پریود میشین.
    این نفخ و درد در ناحیه ی شکم مربوط به همون سندروم روده ی تحریک پذیر یا آی بی اس (IBS) هست.
    اگه درمان دارویی براتون در نظر گرفته شده دوره ی درمان رو کامل کنید.
    در آخر سعی کنید سبزیجات و میوه جات در تغذیه تون باشه و مواد غذایی فیبردار مصرف کنید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید