شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

سوال در مورد پرولاکتین

1. سلام
    من زني 27 ساله هستم كه داراي پرولاكتين 32 مي باشم ، اختلالات قاعدگي و يا ترشح از پستان هم ندارم، وزن طبيعي دارم اما سينه هاي نسبتا بزرگ و داراي موهاي زائد نازك ولي زياد در كل بدنم مي باشم. آيا مقدار پرولاكتين براي بارداري ضرر دارد و ممكن است ايجاد مشكل كند.
    اگر اين مقدار بالا ناشي از كم كاري تيروئيد باشد چي؟
    با تشكر

2. aadd نوشته است: سلام
    من زني 27 ساله هستم كه داراي پرولاكتين 32 مي باشم ، اختلالات قاعدگي و يا ترشح از پستان هم ندارم، وزن طبيعي دارم اما سينه هاي نسبتا بزرگ و داراي موهاي زائد نازك ولي زياد در كل بدنم مي باشم. آيا مقدار پرولاكتين براي بارداري ضرر دارد و ممكن است ايجاد مشكل كند.
    اگر اين مقدار بالا ناشي از كم كاري تيروئيد باشد چي؟
    با تشكر

سلام،
    شما محدوده طبیعی را در مورد آزمایش خود ذکر نکردید با این حال، بالا بودن میزان پرولاکتین می تواند باعث ناباروری شود که با درمان مناسب باروری به حالت عادی خود باز می گردد. اطلاعات بیشتر در مطالب قبلی همین پست آماده است.
    اگر هم مقدار پرولاکتین در شما پایین است می تواند به دلیل مصرف داروها، کم کاری تیروئید یا گرسنگی های شدید باشد. در این موارد هم ممکن است پرمویی و نازایی دیده شود. برای درمان بهتر است با یک متخصص غدد درونریز مشورت نمایید.

3. با سلام.
    دختري هستم 24 ساله و مجرد. 3 سال پيش با اختلالات شديد پريود و ترشح سينه ها به پزشك مراجعه كردم و آزمايش پرولاكتين بسيار بالا را نشان داد. و همچنين ام آر اي نيز وجود تومور را نشان داد. و در ضمن مشكل تيروئيد هم ندارم و قرص خاصي مصرف نمي كنم و مشكل ديگري نيز ندارم.  مصرف بروموكريپتين را آغاز كردم و روز به روز مقدار اين دارو برايم بيشتر تجويز مي شد چون پرولاكتينم پايين نمي آمد . بعد از مصرف 1 سال و نيم بروموكريپتين كه در آخرين تجويز روزي 10 عدد بروبوكريپتين مصرف مي كردم. بعد از آن پزشكم داروي داستينكس را تجويز كرد و اين دارو را نيز 1 سال و نيم هست كه مصرف مي كنم . از 1 قرص در هفته شروع كردم كه الان هفته اي 4 عدد (2 روز در هفته روزي 2 عدد) را مصرف مي كنم. با وجود مصرف اين همه قرص آن هم با دوز بالا هنوز پرولاكتين من در سطح بالاتر از نرمال است و به گفته پزشكم پرولاكتين من با وجود دوز قوي خيلي كم پايين مي آيد. الان در حال حاضر مشكل پريودم حل شده به طور منظم است و مشكل تيروئيد و ... ندارم.
    اين موضوع را هم اضافه كنم 3 سال پيش به شدت شايد تحت تاثير پريود هاي نامنظمم كه من مدت طولاني اين مشكل را پشت گوش مي انداختم ، وزنم به شدت كم شد يعني با قد 163 من وزن 44 داشتم. در آن زمان  با اين وجود خوب بودم . بعد از شروع درمان به شدت وزنم كم شد به طوري كه به 40 رسيد (البته الان 45 شده) ريزش موي خيلي شديد، سردرد هاي مزمن، تاري ديد ، افت فشارخون، به شدت عصبي  و ... به طور كلي مي توانم بگويم كه به شدت ضعيف شده ام . (با وجود اشتهاي خوب) و اين موضوع را نيز متذكر شوم كه به نظر يكي از آشنايان كه پزشك هستند از روي علائم ظاهري من معتقد هستند كه اين دوز دارو كافي نيست و وقتي من تمام اين مسائل را بيان كردم كمي شك كردند.
    و اما سوالات من
    1- چرا با وجود اين درمان ها هنوز جوابي نگرفته ام؟
    2- ممكن است مشكل ديگري داشته باشم و آن مشكل باعث شده باشد كه من همچنان به اين صورت هستم؟
    3- تا كي اين روند ادامه خواهد داشت؟
    4- راه درمان ديگري وجود ندارد؟ عمل جراحي مي تواند اين مشكل را حل كند؟

4. nasim77

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با عرض سلام وخسته نباشید.
    من 30ساله ومجرد هستم مدتی پیش آزمایش هورمون جهت چکاب دادم ومشخص شد که پرولاکتینم بالاست .میخواستم درمورد عوارض افزایش این هورمون دربدن مرا راهنمائی کنید.
    درضمن پریود من معمولا نامنظم وحتی گاهی دوماه یکبار میباشد که ازطریق قرص LD کنترل میکنم .درضمن هیچ ترشحی از غدد شیر ندارم.
    نکته دیگر اینکه من در جائی خواندم برخی افرادکه این هورمون رادربدن ندارند از شیرهای مخصوص استفاده میکنند حال برای افرادی مثل من که باافزایش این هورمون مواجه هستند رژیم غذائی خص ازلحاظ مصرف لبنیات وجوددارد؟
    راه درمان این مشکل چیست؟
    باتشکر از شما. Embarassed

5. zohrehr نوشته است: با سلام.
    دختري هستم 24 ساله و مجرد. 3 سال پيش با اختلالات شديد پريود و ترشح سينه ها به پزشك مراجعه كردم و آزمايش پرولاكتين بسيار بالا را نشان داد. و همچنين ام آر اي نيز وجود تومور را نشان داد. و در ضمن مشكل تيروئيد هم ندارم و قرص خاصي مصرف نمي كنم و مشكل ديگري نيز ندارم.  مصرف بروموكريپتين را آغاز كردم و روز به روز مقدار اين دارو برايم بيشتر تجويز مي شد چون پرولاكتينم پايين نمي آمد . بعد از مصرف 1 سال و نيم بروموكريپتين كه در آخرين تجويز روزي 10 عدد بروبوكريپتين مصرف مي كردم. بعد از آن پزشكم داروي داستينكس را تجويز كرد و اين دارو را نيز 1 سال و نيم هست كه مصرف مي كنم . از 1 قرص در هفته شروع كردم كه الان هفته اي 4 عدد (2 روز در هفته روزي 2 عدد) را مصرف مي كنم. با وجود مصرف اين همه قرص آن هم با دوز بالا هنوز پرولاكتين من در سطح بالاتر از نرمال است و به گفته پزشكم پرولاكتين من با وجود دوز قوي خيلي كم پايين مي آيد. الان در حال حاضر مشكل پريودم حل شده به طور منظم است و مشكل تيروئيد و ... ندارم.
    اين موضوع را هم اضافه كنم 3 سال پيش به شدت شايد تحت تاثير پريود هاي نامنظمم كه من مدت طولاني اين مشكل را پشت گوش مي انداختم ، وزنم به شدت كم شد يعني با قد 163 من وزن 44 داشتم. در آن زمان  با اين وجود خوب بودم . بعد از شروع درمان به شدت وزنم كم شد به طوري كه به 40 رسيد (البته الان 45 شده) ريزش موي خيلي شديد، سردرد هاي مزمن، تاري ديد ، افت فشارخون، به شدت عصبي  و ... به طور كلي مي توانم بگويم كه به شدت ضعيف شده ام . (با وجود اشتهاي خوب) و اين موضوع را نيز متذكر شوم كه به نظر يكي از آشنايان كه پزشك هستند از روي علائم ظاهري من معتقد هستند كه اين دوز دارو كافي نيست و وقتي من تمام اين مسائل را بيان كردم كمي شك كردند.
    و اما سوالات من
    1- چرا با وجود اين درمان ها هنوز جوابي نگرفته ام؟
    2- ممكن است مشكل ديگري داشته باشم و آن مشكل باعث شده باشد كه من همچنان به اين صورت هستم؟
    3- تا كي اين روند ادامه خواهد داشت؟
    4- راه درمان ديگري وجود ندارد؟ عمل جراحي مي تواند اين مشكل را حل كند؟

سلام،
    شما نوشته اید که در MRI تومور نشان داده شده است، پس علت همین تومور است و در صورتی که با درمان های دارویی کنترل نشود می بایست در مورد تومور تصمیم گیری شود.

6. nasim77 نوشته است: با عرض سلام وخسته نباشید.
    من 30ساله ومجرد هستم مدتی پیش آزمایش هورمون جهت چکاب دادم ومشخص شد که پرولاکتینم بالاست .میخواستم درمورد عوارض افزایش این هورمون دربدن مرا راهنمائی کنید.
    درضمن پریود من معمولا نامنظم وحتی گاهی دوماه یکبار میباشد که ازطریق قرص LD کنترل میکنم .درضمن هیچ ترشحی از غدد شیر ندارم.
    نکته دیگر اینکه من در جائی خواندم برخی افرادکه این هورمون رادربدن ندارند از شیرهای مخصوص استفاده میکنند حال برای افرادی مثل من که باافزایش این هورمون مواجه هستند رژیم غذائی خص ازلحاظ مصرف لبنیات وجوددارد؟
    راه درمان این مشکل چیست؟
    باتشکر از شما. Embarassed

سلام،
    علل مختلفی برای این حالت وجود دارد، مطالب بالا را بخوانید.

7. سلام.خسته نباشید.من 24 سالمه وتخمدانهای کیست ساز دارم.یه بار جراحی کردم که خوشبختانه خوش خیم بوده و تخمدانهای طبیعی دارم.بعداز مصرف 1 بسته قرص سیپروترون برای جلوگیری از کیست 1-2 ماه تخمک گذاری طبیعی دارم.ولی از سال گذشته به علت مصرف قرص اچ دی اورزانسی که 3بار مصرف کردم دچار کمی سردرد شدم.و 4ماه است که دارای اختلالات قاعدگی شدم یعنی 3بار در ماه قاعدگی داشتم.دکتر به من قرص هورمونی سیپروترون و اچ دی داد که خوب نشد.آزمایش هورمون که دادم متوجه شدم پرولاکتین در حد 36ng/mgدارم که رنج آزمایشگاه تا28ng/mgاست.الان 1 ماهه که از برمو کریپتین استفاده میکنم ولی قاعدگی طبیعی ندارم.سردردهای کمتری دارم  فقط حس میکنم یه کم سرم سنگینه ممکنه از عوارض دارو باشه؟.البته مشکل ترشح سینه یا درد سینه ندارم.الان خیلی نگرانم
    3سال پیش تصادف کردم که از مغزم سی تی اسکن شد خوشبختانه مشکلی نبود. امکان داره مشکل از هیپوفیز باشه باید حتما ام ار ای انجام بدم؟.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  8. yass1362 نوشته است: سلام.خسته نباشید.من 24 سالمه وتخمدانهای کیست ساز دارم.یه بار جراحی کردم که خوشبختانه خوش خیم بوده و تخمدانهای طبیعی دارم.بعداز مصرف 1 بسته قرص سیپروترون برای جلوگیری از کیست 1-2 ماه تخمک گذاری طبیعی دارم.ولی از سال گذشته به علت مصرف قرص اچ دی اورزانسی که 3بار مصرف کردم دچار کمی سردرد شدم.و 4ماه است که دارای اختلالات قاعدگی شدم یعنی 3بار در ماه قاعدگی داشتم.دکتر به من قرص هورمونی سیپروترون و اچ دی داد که خوب نشد.آزمایش هورمون که دادم متوجه شدم پرولاکتین در حد 36ng/mgدارم که رنج آزمایشگاه تا28ng/mgاست.الان 1 ماهه که از برمو کریپتین استفاده میکنم ولی قاعدگی طبیعی ندارم.سردردهای کمتری دارم  فقط حس میکنم یه کم سرم سنگینه ممکنه از عوارض دارو باشه؟.البته مشکل ترشح سینه یا درد سینه ندارم.الان خیلی نگرانم
    3سال پیش تصادف کردم که از مغزم سی تی اسکن شد خوشبختانه مشکلی نبود. امکان داره مشکل از هیپوفیز باشه باید حتما ام ار ای انجام بدم؟.

سلام،
    علل ایجاد پرولاکتین بالا در بالا توضیح داده شده که شایعترین آن وجود توده های هیپوفیزی است، برای تشخیص بهترین روش انجام ام آر آی می باشد؛ سی تی که سه ال پیش انجام دادید در تشخیص بیماری فعلی شما کمکی نمی کند.

9. yass1362 نوشته است: سلام.خسته نباشید.من 24 سالمه وتخمدانهای کیست ساز دارم.یه بار جراحی کردم که خوشبختانه خوش خیم بوده و تخمدانهای طبیعی دارم.بعداز مصرف 1 بسته قرص سیپروترون برای جلوگیری از کیست 1-2 ماه تخمک گذاری طبیعی دارم.ولی از سال گذشته به علت مصرف قرص اچ دی اورزانسی که 3بار مصرف کردم دچار کمی سردرد شدم.و 4ماه است که دارای اختلالات قاعدگی شدم یعنی 3بار در ماه قاعدگی داشتم.دکتر به من قرص هورمونی سیپروترون و اچ دی داد که خوب نشد.آزمایش هورمون که دادم متوجه شدم پرولاکتین در حد 36ng/mgدارم که رنج آزمایشگاه تا28ng/mgاست.الان 1 ماهه که از برمو کریپتین استفاده میکنم ولی قاعدگی طبیعی ندارم.سردردهای کمتری دارم  فقط حس میکنم یه کم سرم سنگینه ممکنه از عوارض دارو باشه؟.البته مشکل ترشح سینه یا درد سینه ندارم.الان خیلی نگرانم

سلام،
    علل ایجاد پرولاکتین بالا در بالا توضیح داده شده که شایعترین آن وجود توده های هیپوفیزی است، برای تشخیص بهترین روش انجام ام آر آی می باشد؛ سی تی که سه ال پیش انجام دادید در تشخیص بیماری فعلی شما کمکی نمی کند.

10. خیلی ممنون از توضیحتون.من بیشتر میخواستم بدونم ممکنه علتش قرصهای استروزنی باشه که به روش اورزانسی مصرف کردم؟

11. yass1362 نوشته است: خیلی ممنون از توضیحتون.من بیشتر میخواستم بدونم ممکنه علتش قرصهای استروزنی باشه که به روش اورزانسی مصرف کردم؟

سلام،
    خیر، ارتباطی ندارد.

12. با سلام.
    من 31 ساله هستم. دارای میکرو آدنومهای متعدد که بزرگترین آنها 5-6 میلیمتر است. با مصرف روزی 2 تا قرص برموکریپتین سطح ترشح هورمون پرولاکتین پایین نیامد و مصرف هفته ای یک عدد داستینکس تجویز گردید؟
    1- آیا تا موقع مصرف قرص داستینکس باید از بارداری جلوگیری نمایم؟
    2- چه مدت باید دارو را ادامه بدهم؟
    3- ایا می توان به بارداری امیدوار بود؟
    4- آیا نیاز به پرتودرمانی دارم؟

13. سلام من 24 ساله  هستم  برای درمان جوشهایم  به دکتر مراجعه کردم  نتیجه ازمایش بالا بودن میزان پرولاکتین و وجود تصاویر ریز کیستیک در تخمدان ها بود میزان پرولاکتین 586 بود که حد نرمال ان بین 102-496می باشد بعد از مصرف دارو  دوباره ازمایش دادم کیست من برطرف شد ولی میزان پرولاکتین به861رسید و دکتر قرص داستینکس را برای مدت دو ماه هفته ای نصف دارو تجویز کرد می خواهم بدانم علت بالا رفتن پرولاکتین چیست و شانس باردار شدنم با این میزان پرولاکتین چقدر است  
    با تشکر

14. dokhtarelor1356 نوشته است: با سلام.
    من 31 ساله هستم. دارای میکرو آدنومهای متعدد که بزرگترین آنها 5-6 میلیمتر است. با مصرف روزی 2 تا قرص برموکریپتین سطح ترشح هورمون پرولاکتین پایین نیامد و مصرف هفته ای یک عدد داستینکس تجویز گردید؟
    1- آیا تا موقع مصرف قرص داستینکس باید از بارداری جلوگیری نمایم؟

بله، توصیه می شود کسانی که قصد بارداری دارند یا پس از 4 هفته قطع دارو اقدام به بارداری کنند و یا اینکه حداقل تا اطلاع از بارداری مصرف دارو را قطع کنند.

dokhtarelor1356 نوشته است: 2- چه مدت باید دارو را ادامه بدهم؟

به نظر پزشک معالج شما و معاینات و سیر بالینی بیماری شما مرتبط است، توصیه های پزشک معالج را دنبال کنید.

dokhtarelor1356 نوشته است: 3- ایا می توان به بارداری امیدوار بود؟

بله، قطعا امید وجود دارد.

dokhtarelor1356 نوشته است: 4- آیا نیاز به پرتودرمانی دارم؟

خیر، معمولا اکثر بیماران به درمان دارویی پاسخ میدهند.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  15. shimajoon نوشته است: سلام من 24 ساله  هستم  برای درمان جوشهایم  به دکتر مراجعه کردم  نتیجه ازمایش بالا بودن میزان پرولاکتین و وجود تصاویر ریز کیستیک در تخمدان ها بود میزان پرولاکتین 586 بود که حد نرمال ان بین 102-496می باشد بعد از مصرف دارو  دوباره ازمایش دادم کیست من برطرف شد ولی میزان پرولاکتین به861رسید و دکتر قرص داستینکس را برای مدت دو ماه هفته ای نصف دارو تجویز کرد می خواهم بدانم علت بالا رفتن پرولاکتین چیست و شانس باردار شدنم با این میزان پرولاکتین چقدر است  
    با تشکر

سلام،
    بالا رفتن پرولاکتین علل مختلفی دارد که در ابتدای همین تاپیک توضیح داده شده است. معمولا بیماران به درمان دارویی پاسخ میدهند و به دنبال آن احتمال بارداری در آنها طبیعی می شود. درمان را زیر نظر پزشک تا حصول نتیجه ادامه دهید.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 5
رفتن به صفحه    2   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید