شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

درمان در کم کاری تیروئید

1. سلام
    خدمت جناب آقای دکتر
    من پسرم و 23 سال سن دارم.
    چندین سال هست که تیروئید من بزرگه
    چند ماهی هست که دارم میرم پیش متخصص غدد جناب دکتر علیرضا عارف زاده.تهران
    سری اول که رفتم دکتر نوشت برام آزمایش خون که به این شرح هست
    T4:........8.4.........4.5-12.5
    T3.........1.2..........0.8-2.0
    T3(uptake)........28.8...........25-35
    Free Thyroxine Index......2.42..........1.1- 4.4
    TSH........*5.8..........03-5.0
    ANTI TPO(REIA)........<6.0............negative <100 (RIA
    بعد آزمایش رو بردم پیش دکتر و گفت تیروئیدت کم کاره و برام قرص لووتیروکسین سدیم نوشت و گفت روی نصف بخور به جز جمعه ها و برام آزمایش و سونوگرافی تیروئید نوشت برای 2ماه بعد که ببینم بعد از مصرف قرص چطوریه.رفتم سونوگرافی رو انجام دادم که گفت مشکلی یا گره ای وجود نداره آزمایش دوم رو هم انجام دادم که به این شرح شد.
    T4:........8.8.........4.5-12.5
    T3.........1.3..........0.8-2.0
    T3(uptake)........29.7...........25-35
    Free Thyroxine Index......2.61..........1.1- 4.4
    TSH........*7.0..........027-4.2 (ECL
    آقای دکتر جالبه بعد از اینکه 2 ماه قرص مصرف کردم بجای اینکه TSHخونم پایین بیاد بالا رفت و دیروز بردم نشون دکتر دادم دکتر حرفی نزد و دوباره همون قرص ها رو برام تجویز کرد و گفت مشکل خاصی نداری این دارو ها رو بخور به مرور زمان خوب میشه.
    آقای دکتر حالا من فکرم حسابی مشغوله میگم که شاید دکتر نتونسته تشخیص بده.
    حالا گفتم نظر شما رو بپرسم ببینم نظر شما چیه ایا تیروئید من کم کاره یا پر کار و آیا مشکل خاصی داره یانه؟با تشکر فراوان

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. روند تأثیر قرص های تیروئید مثل لووتیروکسیـن در کم کاری تیروئید یا قرص متی مازول در پرکاری تیروئید، به آهستگی عمل میکنه و برای نتیجه گیری بهتر حداقل بین 4 تا 6 ماه باید دارو مصرف کنید تا نتیجه بگیرید ولی همانطور که پزشک گفتند مشکل خاصی ندارید، درغیر اینصورت مقادیر T3 و T4 کمتر از محدوده نرمال بود. صبور باشید و دوره درمان را کامل کنید.

3. من حدود دو سال قرص لووتیروکسین بنا تجویز پزشک جهت کم کاری تیروئید مصرف کردم.

البته سال دوم به پزشک مراجعه نکردم.

بعد از دو سال (سه ماه قبل) متوجه علائم پرکاری تیروئید شدم که با آزمایش مشخص شد تیروئیدم پر کار شده.

اما بعد از چند روز آزمایش نرمال بودن تیروئید رو نشان میداد هرچند هنوز علائم پرکاری وجود داشت (اما به صورت خفیف تر)

بعد از گذشت سه ماه که مصرف لووتیروکسین رو به طور کامل قطع کردم. مجددا آزمایش دادم.

این بار آزمایش مجددا پرکاری رو نشون میده البته فقط TSH در رنج نرمال نیست.

4. جناب malaki_mall شما قرص لووتیروکسیـن را بیشتر از حد مجاز مصرف کردید و باید در سال دوم به پزشک مراجعه میکردید تا بر اساس آزمایش جدید، مقدار دوز مصرفی را براتون تنظیم کنه. چون استفاده بی رویه این دارو باعث افزایش متابولیسم شده و برای جبران این مورد باید این قرص را با دوز کمتر ادامه دهید نه اینکه سر خود قرص را قطع کنید. بنابراین لطف کنید آزمایش جدید را به متخصص غدد نشان دهید تا دوز مصرفی مجاز را براتون تجویز کنه.
    استفاده زیاد قرص لووتیـروکسین باعث کاهش مقدار TSH خواهد شد و برای منظم نگه داشتن سایر مقادیر تیروئید، بهتره هر 6 ماه یکبار آزمایش دهید تا درصورت لزوم پزشک غدد بهترین دوز مصرفی را برای شما درنظر بگیره.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید