شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

دستگاه تناسلی زنانه چیست؟

1. دستگاه تناسلی زنانه چیست؟
    بر خلاف دستگاه تناسلی مردانه‌، تمام اجزاء دستگاه تناسلی زنانه در درون بدن در محوطه لگن قرار گرفته است. دستگاه تناسلی زن از دو بخش عمده خارجی و داخلی تشکیل شده است.
    قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنانه فرج نام دارد که با لبه‌های پوشاننده خود که در بین دو پا قرار گرفته است، خروجی مهبل را می‌پوشاند. دو لایة‌ پوستی لبه‌های فرج را تشکیل می‌دهند. این دو لبه از بالا و پایین به هم متصل هستند. در محل اتصال این دو لایه در بالا عضو کوچک حساسی به نام کلیتوریس وجود دارد که در اثر تحریک و دستکاری، سفت و کمی بزرگ می‌شود و در ایجاد احساس لذت جنسی نقش دارد. در میان لبه‌های فرج فضایی بوجود می‌آید که خروجی پیشابراه (مسیری که ادرار را از مثانه به خارج بدن می‌رساند- محل ادرار کردن) در قسمت بالایی آن است و در پایین آن خروجی واژن (مهبل) قرار دارد. در دخترانی که هنوز رابطة جنسی نداشته‌اند اکثر قسمت‌های خروجی واژن با لایه ای نازک به نام پردة بکارت پوشیده شده است. در اکثر موارد با اولین ورود آلت مردانه به داخل واژن این پرده پاره می‌شود و برای همیشه از خروجی واژن کنار می‌رود. قابل ذکر است که در زیر لبه‌های خارجی فرج دو لایه مخاطی نیز وجود دارند که لبه‌های داخلی فرج نامیده می‌شوند. در پوست بالای لبه‌ها در پایین شکم ناحیة برجستگی عانه وجود دارد که در حین بلوغ با تجمع چربی زیرپوستی، حالت برجسته پیدا می‌کند و در روی آن و نیز در روی لبه‌های فرج موهای تناسلی شروع به رویش می‌کنند.
    دستگاه تناسلی داخلی زن از واژن، رحم، لوله‌‌های فالوپ (لوله‌های رحمی) و تخمدانها تشکیل شده است.
    واژن لوله‌ای عضلانی است که از بیرون بدن در منطقه فرج در میان پاها به سمت رحم در داخل بدن امتداد دارد. طول واژن 12-8 سانتی‌متر در زنان بالغ است. از آنجا که این عضو دارای دیوارة عضلانی است می‌تواند منقبض یا منبسط شود. همین خصوصیت باعث می‌شود که واژن بتواند یک جسم به باریکی تامپون تا یک نوزاد هنگام تولد را در درون خود جای دهد. واژن چند عملکرد مختلف دارد. واژن محل قرار کرفتن آلت مردانه در حین رابطة جنسی است و با اعصاب موجود در آن لذت جنسی در حین رابطه جنسی را برای زن بوجود می آورد. واژن همچنین راهی از رحم به بیرون برای خارج کردن نوزاد در زمان تولد است. همچنین خونهای قاعدگی از این طریق از رحم به بیرون بدن می‌آید. لایة نازک بافتی به نام پردة بکارت که در خود یک یا چند سوراخ دارد خروجی واژن را به طور نسبی می‌پوشاند. شکل پردة بکارت در افراد مختلف با هم فرق دارد. این پرده در اکثر دختران بعد از اولین تجربة جنسی کشیده شده و پاره می‌شود که ممکن است با کمی خونریزی نیز همراه باشد.
    واژن در سمت داخل بدن به رحم متصل می‌شود. این اتصال از طریق دهانة رحم که دیواره‌ای قوی و ضخیم دارد و خروجی آن بسیار کوچک است انجام می‌شود. در طی زایمان خروجی دهانة رحم مقداری گشاد می‌شود و به نوزاد اجازه می‌دهد از رحم خارج شود.
    رحم مانند یک گلابی وارونه در محوطه لگن قرار دارد. رحم دیواره‌های ضخیم عضلانی دارد. در حقیقت این عضلات قوی‌ترین عضلات بدن یک زن هستند. انقباض همین عضلات که در هنگام زایمان بسیار شدید می‌شود باعث خروج نوزاد و نیز درد زایمان می‌شود. وقتیکه زنی حامله نیست رحم تنها حدود 5/7 سانتی‌متر طول و 5 سانتی‌متر عرض دارد.
    در دو گوشة بالایی رحم لوله‌های فالوپ یا لوله‌های رحمی قرار دارند که رحم را به تخمدانها متصل می‌کنند. تخمدانها دو عدد هستند که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار می‌گیرد. تخمدانها به شکل تخم مرغ هستند و حاوی هزاران تخمک هستند که بعد از بلوغ و شروع قاعدگی هر ماه یک تخمک آزاد می‌کنند. این تخمک از طریق لوله‌های فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند. در صورتیکه در این مسیر با اسپرم مردانه برخورد کند تخم تشکیل می‌شود که می‌تواند باعث حاملگی و تولید نوزاد شود، در غیر اینصورت تخمک به همراه بافتهای رحمی در هنگام خونریزی قاعدگی از بدن خارج می‌شود. تخمدانها در زمان بالغ معمولاً 5-4 سانتی‌متر طول دارند. لوله‌های فالوپ که در دو سمت رحم هستند حدود 10 سانتی‌متر طول دارند و عرض آنها از عرض یک رشتة ماکارونی بیشتر نیست. در سمت دیگر، یعنی سمتی که نزدیک تخمدانهاست، لوله‌های فالوپ قیفی شکل است و دور تخمدان را می‌پوشاند ولی کاملاً به آن متصل نیست. سمت قیفی شکل با حرکات خود هنگام تخمک گذاری، تخمک خارج شده از تخمدان را به داخل لولة فالوپ هدایت می‌کند و با حرکات دیوارة عضلانی خود تخمک را به سمت رحم می‌راند. تخمدانها علاوه بر منبع تأمین تخمک، به عنوان غدد درون ریز بدن زن نیز عمل می‌کنند و استروژن و پروژسترون که هورمونهای زنانه هستند تولید می کنند.

تشکر شده توسط : 7 کاربر
  2. سلام. در هنگام مسافرت برای جلوگیری از خونریزی چه روشی مناسب است؟

3. 987654321 نوشته است: سلام. در هنگام مسافرت برای جلوگیری از خونریزی چه روشی مناسب است؟

سلام،
    قبلا توضیح داده شده است، به تاخیر انداختن پریود را جستجو کنید.

4. سلام
    دختری 22 ساله و مجرد هستم.چند ساله که وقتی بهقسمت تناسلیم دقت می کنم.متوجه ناحیه ای اضافه و تا حدودی بر جسته بین دولبه ی کوچکم می شم که شباهتی به عکسهایی که شما از قسمت تناسلی یک دخترگذاشتین نداره.خودم فکر میکنم شاید گوشت اضافه باشه.البته خیلی بزرگ نیستولی وقتی دو لبه ی کوچک رو کنار میزنم مشخص میشه.نظر شما چیه؟نگرانم بعدازدواج دچار مشکل دخول بشم.چون اینطور که ملومه
    راه بستست.. ایا این یه امر طبیعیه یا نه؟ اگه نه.با جراحی خوب میشه؟

5. sayeh2001 نوشته است: سلام
    دختری 22 ساله و مجرد هستم.چند ساله که وقتی بهقسمت تناسلیم دقت می کنم.متوجه ناحیه ای اضافه و تا حدودی بر جسته بین دولبه ی کوچکم می شم که شباهتی به عکسهایی که شما از قسمت تناسلی یک دخترگذاشتین نداره.خودم فکر میکنم شاید گوشت اضافه باشه.البته خیلی بزرگ نیستولی وقتی دو لبه ی کوچک رو کنار میزنم مشخص میشه.نظر شما چیه؟نگرانم بعدازدواج دچار مشکل دخول بشم.چون اینطور که ملومه
    راه بستست.. ایا این یه امر طبیعیه یا نه؟ اگه نه.با جراحی خوب میشه؟

سلام
    دوست من این ناحیه اضافه و برجسته که می فرمایید احیانا در قسمت بالایی آلت تناسلیتون - بالاتر از مجرای ادرار - نیست /؟
    البته عجیبه که شما در این سن ندونید که کلیتوریس چی هست ولی خب باید بگم کلیتوریس زائده ای برجسته بین لبهای کوچک تناسلی هست که تقریبا عملکردی مثل آلت مردانه داره . بسیار حساس هست و در موقع تحریک برجسته تر هم می شه . این ناحیه گاهی خیلی کوچک و گاهی بزرگ هست و خلاصه از لحاظ شکلی استاندارد خاصی نداره .

ولی اگر کلیتوریس نیست و واقعا زائده هست بهتره به متخصص زنان مراجعه کنید تا ببینند کیست و آبسه و .. نباشه
    درد که نداره ؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  6. سلام
    از نظر من كه كاملا طبيعيه و بعد از تحريك خودبه خود دهانه وازن باز ميشه و اون ناحيه يه برجستكي كوجيكه و كوشت اضافه نيست و مجراي ادراري هم روي اون قرار داره بعد كليتوريس بالاتر از لبها قرار داره و بين اونها قرار نميكيره اصلا جاي نكراني نيست و شما مشكلي نداريد و اين طبيعيه هر كس حالات و فرم خاص خودش و داره بكارت همه هم شكل هم نيست يا مدل سينه هاي همه مثل هم نيست يا جيزاي ديكه .

7. شاید لینک زیر هم بتونه بهت کمک کنه
    کلیتوریس تقریبا در محل اتصال لب های کوچک در قسمت بالا قرار داره که گاهی کاملا مشهوده و گاهی بین این دولب مخفی شده و با تحریک شدن و لمس کردن مشخص می شه

http://www.roham.ws/web/modules.php?name=Gallery&file=details&image_id=14

بازهم تکرار می کنم اگر کلیتوریس مد نظرت نیست و بخصوص اگر این برجستگی جدیدا ایجاد شده بهتره به متخصص رجوع کنی

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  8. بله کاملا با این قسمت اشنا هستم.مطمئنم که کلیتوریس نیست و ازون ناحیه پایین تره.دقیقا بین دو لبه به جای پرده قرار داره و کاملا بستست.خیلی برجسته نیست و شباهتی هم به کیست و ابسه نداره از جنس همون داخل و همون رنگه و تقریبا 7 سالی هست که میبینمش.امکانش هست که با این وجود در اینده نتونم رابطه ی جنسی داشته باشم؟

9. sayeh2001 نوشته است: بله کاملا با این قسمت اشنا هستم.مطمئنم که کلیتوریس نیست و ازون ناحیه پایین تره.دقیقا بین دو لبه به جای پرده قرار داره و کاملا بستست.خیلی برجسته نیست و شباهتی هم به کیست و ابسه نداره از جنس همون داخل و همون رنگه و تقریبا 7 سالی هست که میبینمش.امکانش هست که با این وجود در اینده نتونم رابطه ی جنسی داشته باشم؟

سلام
    دوست من کسی از پشت کامپیوتر نمی تونه بهت بگه اونی که می بینی دقیقا چی هست و آیا مانع رابطه می شه یا نه اما دو مطلب هست

1- به احتمال زیاد اون بافت هم قسمتی از بافت واژن شما هست که برخلاف تصورتون ورودی دهلیز رو مسدود نکرده و طبیعیه که دختر ی که باکره هست ورودی دهلیزش بسته بنظر برسه . بعید می دونم مشکلی از این بابت داشته باشید

2- اگر 1%درصد هم مشکلی براتون ایجاد بکنه با یک جراحی کوچک مشکل حل خواهد شد

توصیه من اینه که برای راحت شدن خیالتون به متخصص زنان رجوع کنید . اگر هم فعلا قصد اینکار رو ندارید با مشاهده هرگونه تغییر و ترشح و درد غیرعادی در اون ناحیه حتما به متخصص رجوع کنید

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  10. mona22

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام و خسته نباشید. من هم مشکلی شبیه به این خانم دارم اما زائده من بسیار بزرگتر است یعنی بین دو لب کوچک چیزی شبیه به یک نخ کلفت که حدود دو بند انگشت طول دارد. این موضوع برام سوال بزرگی شده. ایا این یک ناهنجاری یا چیزی شبیه به گوشت اضافه است؟

11. mona22 نوشته است: سلام و خسته نباشید. من هم مشکلی شبیه به این خانم دارم اما زائده من بسیار بزرگتر است یعنی بین دو لب کوچک چیزی شبیه به یک نخ کلفت که حدود دو بند انگشت طول دارد. این موضوع برام سوال بزرگی شده. ایا این یک ناهنجاری یا چیزی شبیه به گوشت اضافه است؟

سلام
    معمولا اگر این زائده ها مادر زادی هستند و یا علل خوشخیمی دارند و درحقیقت جزو بافت خود واژن هستند
    اما در هرصورت بدون معاینه حضوری کسی نمی تونه به شما بگه مشکل دارید یا نه ؟ - هرچند احتمالا ندارید -
    پس اگر این موضوع نگرانتون کرده به متخصص زنان مراجعه کنید

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  12. سلام دختری 23 ساله هستم مشکل من اینه که لب های کوچک دستگاه تناسلیم نامتقارن هستند سمت چپی از سمت راستی خیلی بزرگتر است بطوریکه از لبهای بزرگ بیرون میزند من خودارضایی هم میکردم فکر میکنم قبل از سن بلوغ هم این کار را کرده ام فکر میکنم به خاطر همین کار بوده آیا مشکلی برای ازدواج بوجود نمی آید؟

13. hodhodstar نوشته است: سلام دختری 23 ساله هستم مشکل من اینه که لب های کوچک دستگاه تناسلیم نامتقارن هستند سمت چپی از سمت راستی خیلی بزرگتر است بطوریکه از لبهای بزرگ بیرون میزند من خودارضایی هم میکردم فکر میکنم قبل از سن بلوغ هم این کار را کرده ام فکر میکنم به خاطر همین کار بوده آیا مشکلی برای ازدواج بوجود نمی آید؟

هیچ کدوم از اینها برای ازدواج مشکلی بوجود نمیارن
    مطمئن باش

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید