شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

iugr - محدودیت رشد داخل رحمی

1. سلام اقای دکتر عزیزمن حدود29 هفته سونو دادم میزان af=9ووزن جنین 1100گرم بود برای
    چکاب 31هفته رفتم af=4 تاریخ 24/3/91
    بیمارستان بستری شدم سرا تراپی شروع شد وnst گرفته شدکه نرمال بود تست نیترازین وامینوشور منفی .من سابقه فشار خون.بیماری کلیه یا قلبی ندارم .ویار شدید تا 15 هفته داشتم که وزنم از 58 از ابتدا به 51 تا 15 هفته رسید ولی در 31 هفته 60 کیلو رسیدم کمی کم خونیhb=10.5دارم
    8روز در بیمارستان بودم به شرح زیر
    24/3    بستری با عدد  af=4
    25/3  سونو توسط متخصص زنان زایشگاه   af=6.6بیوفیزیکال8    nstوحرکات نرمال
    iهمان روز رادیو لوژی بیمارستان بعداز ظهر          af=9,9  کلیه ها مثانه نرمال بریچ انومالی دیده نشد
    26/3سرم تراپی قطع شد ولی nst گرفته شد نرمال
    27/3 سونوی مجدد توسط متخصص زنان در بخش      af=5بیوفیزیکال 8   nst نvمال     سرم تراپی مجدد شروع شد
    28/3 بیرون از بیمارستان نوبت سونو گرفتم                   af=8   بیوفیزیکال 8 وزن 1500      32هفته
    30/3 داپلر داخل بیمارستان                                   af=5,وزن 1500   الگوی فلوومیزان مقاومت شریانهای رحمی بن  دناف ومغزی میانی طبیعی شواهدی ازنارسایی یوترو پلاسنتا یا فتو پلاسنتا دیده نشد
    31/3 داخل بخش af=7.2     خودم رضایت دادم ااومدم خونه

حالا سوال:چرا اعداد متفاوته؟
                وزنش خیلی کمه؟(iugr)
               الان به غیر مایع درمانی و nstوکنترل حرکات کار دیگه ای باید انجام داد؟
                علت این کاهش بالاخره چی بود؟

2. zohret نوشته است:
                وزنش خیلی کمه؟(iugr)

سلام،
    تعریف IUGR: پرکاربردترین تعریف : وزن تخمینی جنین (EFW) کمتر از صدک دهم بر اساس سونوگرافی

در مورد شما با توجه به وزن 1500 گرمی در سن حاملگی 32 هفته، جنین در محدوده SGA قرار می گیرد. IUGR یکی از زیر گروه های SGA می باشد و اختصاصا مشخصه کوچکی پاتولوژیک می باشد.

اتیولوژی IUGR:
    نوع متقارن : آسیب در نیمه اول حاملگی
                     عوامل زمینه ای: اختلالات کاریوتایپ - ناهنجاری مادرزادی - عفونتهای مادرزادی

نوع نامتقارن: نارسایی رحمی - جفتی
                     عوامل زمینه ای : بیماری طبی مادر - اختلالات مامایی - پاتولوژی اولیه جفت

همانطور که می دانید نتایج سونوگرافی به مهارت انجام دهنده عمل وابستگی دارد و با توجه به انجام سونوگرافیها در مراکز مختلف می توان این تفاوت اعداد را توجیه نمود.

الگوریتم نحوه برخورد با جنین مبتلا به IUGR:
    1 - تشخیص: وزن کمتر از صدک دهم
    2 - رد کردن : آنومالیها، اختلالات کاریوتایپ و عفونتها
    3 - درمان: استراحت در وضعیت خوابیده به پهلو، مصرف مایعات، توقف سیگار و الکل
    4 - پایش جنین: حرکات، اسکن سریال، تستهای بیوفیزیکال، سرعت سنجی داپلر

تشکر شده توسط : 6 کاربر
  3. zohret نوشته است: سلام اقای دکتر عزیزمن حدود29 هفته سونو دادم میزان af=9ووزن جنین 1100گرم بود برای
    بیمارستان بستری شدم سرا تراپی شروع شد وnst گرفته شدکه نرمال بود تست نیترازین وامینوشور منفی .من سابقه فشار خون.بیماری کلیه یا قلبی ندارم .ویار شدید تا 15 هفته داشتم که وزنم از 58 از ابتدا به 51 تا 15 هفته رسید ولی در 31 هفته 60 کیلو رسیدم کمی کم خونیhb=10.5دارم
    iهمان روز رادیو لوژی بیمارستان بعداز ظهر          af=9,9  کلیه ها مثانه نرمال بریچ انومالی دیده نشد
    27/3 سونوی مجدد توسط متخصص زنان در بخش      af=5بیوفیزیکال 8   nst نvمال     سرم تراپی مجدد شروع شد
    28/3 بیرون از بیمارستان نوبت سونو گرفتم                   af=8   بیوفیزیکال 8 وزن 1500      32هفته
    30/3 داپلر داخل بیمارستان                                   af=5,وزن 1500   الگوی فلوومیزان مقاومت شریانهای رحمی بن  دناف ومغزی میانی طبیعی شواهدی ازنارسایی یوترو پلاسنتا یا فتو پلاسنتا دیده نشد

وزنش خیلی کمه؟(iugr)

سلام
    من الان 35 هفته هستم از 31 هفته تا الان هر دفعه سونو رفتم میزان af  8بوده امروز هیرونفروز خفیف در کلیه های جنینخصوصا کلیه راست با دیامتر لگنچه 8 میلی گزارش شد سونو به من گفت در جنین های پسر زیاد نگران کننده نیست ولی بعد تولد باید زود ختنه اش کنی و حدود 20 روزش شد مجدد چکش کن با توجه به اینکه دیگه afکمتر نشده ممکنه مهم نباشه یا حتما تنگی یا انسداد هسث؟

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  4. zohret نوشته است:
    zohret نوشته است: سلام اقای دکتر عزیزمن حدود29 هفته سونو دادم میزان af=9ووزن جنین 1100گرم بود برای

وزنش خیلی کمه؟(iugr)

سلام
    من الان 35 هفته هستم از 31 هفته تا الان هر دفعه سونو رفتم میزان af  8بوده امروز هیرونفروز خفیف در کلیه های جنینخصوصا کلیه راست با دیامتر لگنچه 8 میلی گزارش شد سونو به من گفت در جنین های پسر زیاد نگران کننده نیست ولی بعد تولد باید زود ختنه اش کنی و حدود 20 روزش شد مجدد چکش کن با توجه به اینکه دیگه afکمتر نشده ممکنه مهم نباشه یا حتما تنگی یا انسداد هسث؟
    سلام،
    عدد af شما در قسمت پایینی محدوده طبیعی (borderline/low normal) قرار دارد:

بین صفر تا 5  :  اولیگوهیدرامینوس
    5 تا 25   : طبیعی
    بیشتر از 25 پلی هیدرامینوس

پس نمی توان به طور قطع به این حالت برچسب الیگوهیدرامینوس زد و به دنبال آن به اتیولوژی های محتمل فکر کرد، ولی ارزیابیها و توجه های بیشتر قطعا لازم است.

الیگوهیدرامینوس به وضعیتی گفته می شود که مایع آمنیوتیک کمتر از میزان مورد انتظار برای سن حاملگی می باشد. ادرار جنین، مایع داخل ریه ها و بلغ از عوامل مهم حرکت مایع آمنیوتیک هیتند. عوامل مختلفی می تواند این چرخه را دچار اشکال کند که مهمترین آنها به چند گروه تقسیم می شوند: علل مادری، علل جفتی، علل جنینی و ایدیوپاتیک (بدون علت شناخته شده).

موضوع مرتبط:
    سونوگرافی چیست ؟ و فواید آن در دوران بارداری

تشکر شده توسط : 2 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید