شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

حساس شدن دندان ها

1. با سلام

الان تقریبا چند سالی هست که نمی تونم مثل قبل، راحت و آسوده، مثل بیشتر آدمها، چیزهایی که دوست دارم رو گاز بزنم و بخورم. حتما باید با چاقو به قطعات کوچیک تبدیلش کنم و آروم آروم بجوم. چیزهایی که می گم مثل: گوجه سبز، آلو، هلو، هندوانه، طالبی، و...
    احساس می کنم دندان هام به شدت آسیب پذیر شدند. کافیه فقط یکبار بخوام محض امتحان هم که شده یکی از این چیزها رو یه گاز عمیق بزنم! اون وقت احساس سردی بیش از حدی رو توی عمق دندان و لثه ام حس می کنم و دیگه نمی تونم ادامه بدم.
    الان حدود 1 ماهه که دومین دندان عقلم رو هم کشیدم. از همون روز تا الان، زمان مسواک زدن مشکل دارم. نمی تونم به راحتی، مثل قبل، مسواک بزنم. برخورد مسواک و حتی آب یه کم ولرم با دندان هام درد بسیار زیادی رو سبب می شه . حتما باید با آب گرم و خیلی آروم یه مسواک فوری بزنم تا گرفتار اون درد نشم. این مساله واقعا خسته ام کرده. می شه راهنماییم کنید و بگید که علت چیه و من باید چی کار کنم؟

2. به نظر من اگه انقدر مشکل دارید که مسواک زدن براتون خیلی دردناکه حتماً به دندان‌پزشک مراجعه کنید.
    خمیردندان‌های مناسب با دندان‌های حساس هم هستند که فکر نمی‌کنم برای این سطح از حساسیتی که شما مطرح کردید جواب بده اصلاً.
    به نظر می‌رسه دندان‌های شما و خصوصاً لثه‌هاتون ضعیف شدن که ممکنه ناشی از تغذیه‌ یا مراقبت نامناسب بوده باشه.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. haale نوشته است: با سلام

الان تقریبا چند سالی هست که نمی تونم مثل قبل، راحت و آسوده، مثل بیشتر آدمها، چیزهایی که دوست دارم رو گاز بزنم و بخورم. حتما باید با چاقو به قطعات کوچیک تبدیلش کنم و آروم آروم بجوم. چیزهایی که می گم مثل: گوجه سبز، آلو، هلو، هندوانه، طالبی، و...
    احساس می کنم دندان هام به شدت آسیب پذیر شدند. کافیه فقط یکبار بخوام محض امتحان هم که شده یکی از این چیزها رو یه گاز عمیق بزنم! اون وقت احساس سردی بیش از حدی رو توی عمق دندان و لثه ام حس می کنم و دیگه نمی تونم ادامه بدم.
    الان حدود 1 ماهه که دومین دندان عقلم رو هم کشیدم. از همون روز تا الان، زمان مسواک زدن مشکل دارم. نمی تونم به راحتی، مثل قبل، مسواک بزنم. برخورد مسواک و حتی آب یه کم ولرم با دندان هام درد بسیار زیادی رو سبب می شه . حتما باید با آب گرم و خیلی آروم یه مسواک فوری بزنم تا گرفتار اون درد نشم. این مساله واقعا خسته ام کرده. می شه راهنماییم کنید و بگید که علت چیه و من باید چی کار کنم؟

با سلام دوست گرامی
    ضمن اینکه توصیه میکنم به دندان پزشک  مراجعه کنید اما خمیردندانهای سنسوداین و یا همچین اسمی اگر اشتباه نکنم وجود داره که میتونید از ش استفاده کنید این خمیر دندانها،به مرور یک لایه بر روی دندانها میکشن و اونها رو از حساسیت بیش از حد محافظت میکنن اما نکته قابل ذکر اینه که این خمیردندانها در مدت کوتاه جواب کاملی رو نمیده!باید مثلاً درطول چهار تا شش ماه استفاده بشه تا اثر خودشو بزاره!اما بهتره بازم با متخصصین دندانپزشک یک مشورتی بکنید!
    در پایان بگم که بنده شخصاً از این نوع خمیردندانها استفاده کردم و الانم میکنم و اثر بخشیشو تجربه کردم و نکته بعدی اینه که از مارک مرغوب و خوبش استفاده کنید
    موفق باشید.

4. سلام

هاله خانم ضمن اینکه حتما به دندان پزشک مراجعه می کنین چون خوندن مقاله رو هم خیلی دوست دارین! مطلب زیر رو هم براتون گذاشتم  
    زیاد طولانی نیست بخونینش ضرری نداره.

حساس شدن دندان ها و راه های کاهش حساسیت دندان :

با توجه به ساختمان دندان ها ٬ لثه در قسمت ریشه دندان و مینای دندان در بالا ( قسمت تاج دندان ) به خوبی از نفوذ تحریکات به بافت زنده دندان یعنی عاج دندان جلوگیری می نمایند . در زیر مینای دندان عاج دندان از مجاری لانه زنبوری شکلی تشکیل شده که مایع داخل آنها مستقیما با مغز و عصب دندان در ارتباط است .

با رسوب کلسیم توسط بزاق دهان ٬ بر روی مینای دندان ها بطور طبیعی این مجاری بسته می مانند اما زمانی که لثه ها و محافظ ریشه دندان ( سمان ) یا مینای دندان ها آسیب ببینند انتهای این مجاری باز شده و کمترین تغییرات دمایی موجب جابجایی و حرکت سریع مایع درون آنها شده ٬ این تحریک موجب تیر کشیدن دندان می شود .از اینرو فرد پس از نوشیدن مایعات سرد یا جریان یافتن هوای سرد بر روی دندانها حساسیت شدیدی در آنها احساس می نماید که حس پدیدار شده و حتی می تواند ادامه مسواک زدن را نیز دچار مشکل می نماید .

عوامل موثر در آسیب رسیدن به لثه و مینای دندان :

● مصرف زیاد غذاهای اسیدی ( مواد بسیار ترش )

● مسواک زدن غیر اصولی و شدید بخصوص مسواک زدن با مسواک های زبر

● استفاده بیش ازحد و طولانی مدت از خمیردندان هایی که به منظور سفید کردن ٬ از بین بردن جرم دندان یا برای مصرف افراد سیگاری در داروخانه ها به فروش می رسند

● دندان قروچه ٬ شکستگی یا ایجاد ترک بر روی دندان ها و نیز کنده شدن موادی که دندان با آن پرشده

توصیه های لازم جهت پیشگیری و جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان ها :

● روزانه دو بار و هر بار ۵ دقیقه توسط یک مسواک نرم و با کیفیت دندان ها را مسواک بزنید . جهت اطلاع از نوع مناسب مسواک و روش صحیح مسواک زدن می توانید از دندان پزشک متخصص کمک بگیرید . اما توصیه می شود ابتدا با زاویه ۴۵ درجه سطح بیرونی دندانها را به آرامی و با دو حرکت بالا و پایین و حرکت به طرفین مسواک بزنید این کار موجب می شود تا حد امکان داخل شیار ها و سطح خارجی دندان ها کاملا تمیز شود سپس سطح داخلی و روی دندان ها را به همان ترتیب که ذکر شد تمیز نمایید .در انتها نیز روی زبان را پاک کنید و توجه داشته باشید مسواک زدن آرام و طولانی مدت ( ۳ تا ۵ دقیقه ) بسیار مناسبتر از مسواک زدن سریع با استفاده از مسواکی زبر می باشد .

● استفاده از نخ دندان روشی مناسب جهت تمیز نمودن شیار ها و فواصل بین دندانی می باشد

● از مهمترین نکات لازم جهت مسواک زدن انتخاب خمیر دندانی مناسب می باشد لذا خمیر دندان های ضد حساسیت برای این منظور توصیه می شوند .

● هرگز جهت خارج نمودن بقایای غذا ها از اجسام تیز یا فلزی استفاده نکنید زیرا این اجسام به شدت به مینای دندان آسیب وارد می کنند .

● از دهان شویه مناسب استفاده نمایید

منبع

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  5. خانوم هاله حتما به پزشک مراجعه کنید
    چون ممکنه خدای نکرده دچار عفونت لثه شده باشید

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید