شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

سوال در مورد انتقال هپاتیت و اچ آی وی (مورد خاص)

1. با عرض سلام و وقت بخیر

لطفا عنایت کرده  جواب بدید

2 تا مورد هست که میخوام درموردش نظر بدید.

1.  داشتن رابطه ی دهانی افراطی،و خوردن مایعات از دهن هم (مثلا یه نفر نوشابه رو تو دهنش نگه داره و بریزه تو دهن یکی دیگه ) باعت انتقال بیماری( اچ آی وی و هپاتیت) میشه؟ الان حدود 3ماه از رابطه گذشته.
    2.     

یه نفر از یه ماشین ریش تراش استفاده کرده، و هنگام استفاده صورتش جوش داشته . بعد از مدتی(حدود3 ماه) نفر دیگه ای با همون ماشین اصلاح میکنه و یکی از جوش های صورتش میترکه . ویروس اچ آی وی که زنده نمیمونه، اما آیا امکان انتقال هپاتیت هست؟  اگه بدون بریدگی از ماشین استفاده کنه مشکلی پیش میاد؟
    <o> </o>
    تو هیچکدوم ازین موارد افراد سوال کننده دارای علایم خاصی از بیماری ها نبودند.

2. salam3 نوشته است: با عرض سلام و وقت بخیر

لطفا عنایت کرده  جواب بدید

2 تا مورد هست که میخوام درموردش نظر بدید.

1.  داشتن رابطه ی دهانی افراطی،و خوردن مایعات از دهن هم (مثلا یه نفر نوشابه رو تو دهنش نگه داره و بریزه تو دهن یکی دیگه ) باعت انتقال بیماری( اچ آی وی و هپاتیت) میشه؟ الان حدود 3ماه از رابطه گذشته.
    2.     

یه نفر از یه ماشین ریش تراش استفاده کرده، و هنگام استفاده صورتش جوش داشته . بعد از مدتی(حدود3 ماه) نفر دیگه ای با همون ماشین اصلاح میکنه و یکی از جوش های صورتش میترکه . ویروس اچ آی وی که زنده نمیمونه، اما آیا امکان انتقال هپاتیت هست؟  اگه بدون بریدگی از ماشین استفاده کنه مشکلی پیش میاد؟
    <o> </o>
    تو هیچکدوم ازین موارد افراد سوال کننده دارای علایم خاصی از بیماری ها نبودند.

سلام

اگه هر دو نفر هم به hiv و هم به هپاتیت آلوده نبودن، امکان ابتلا نیست چون ویروس خود به خود به وجود نمیاد.

3. با سلام .یکی از دوستای من رفته انتقال خون آزمایش hiv داده چون چند سال پیش یه سر سوزن تو دستش رفته بوده که خدارو شکر جواب منفی بوده ولی از اون روز داره رو اعصاب من راه میره که از شما بپرسم امکان هست کسی تو سازمان موقع آزمایش مبتلا به ایدز یا هپاتیت بشه انقدر حالش بده که احساس می کنم تا چند وقت دیگه خونه نشین بشه می گه من ندیدم سرنگ و از تو جلد بیاره بیرون .می گه من می دونم سرنگه یکی دیگرو واسم استفاده کردن؟آخه مگه ممکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه می شه زود جواب بدین.تازه من همش بهش می گم ویروس چند دقیقه فقط روی اجسام زنده می مونه اگه اون جور باشه که تو می گی بازم مبتلا نمی شی!

4. mesal نوشته است: با سلام .یکی از دوستای من رفته انتقال خون آزمایش hiv داده چون چند سال پیش یه سر سوزن تو دستش رفته بوده که خدارو شکر جواب منفی بوده ولی از اون روز داره رو اعصاب من راه میره که از شما بپرسم امکان هست کسی تو سازمان موقع آزمایش مبتلا به ایدز یا هپاتیت بشه انقدر حالش بده که احساس می کنم تا چند وقت دیگه خونه نشین بشه می گه من ندیدم سرنگ و از تو جلد بیاره بیرون .می گه من می دونم سرنگه یکی دیگرو واسم استفاده کردن؟آخه مگه ممکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه می شه زود جواب بدین.تازه من همش بهش می گم ویروس چند دقیقه فقط روی اجسام زنده می مونه اگه اون جور باشه که تو می گی بازم مبتلا نمی شی!

سلام

پرسنل اونجا از من و شما به این موضوعات حساس ترن؛ آموزش های تخصصی دیدن و نهایت دقت شونو میکنن.
    دوستتون بیخودی حساس شدن؛ جای نگرانی نیست.

5. mesal نوشته است: با سلام .یکی از دوستای من رفته انتقال خون آزمایش hiv داده چون چند سال پیش یه سر سوزن تو دستش رفته بوده که خدارو شکر جواب منفی بوده ولی از اون روز داره رو اعصاب من راه میره که از شما بپرسم امکان هست کسی تو سازمان موقع آزمایش مبتلا به ایدز یا هپاتیت بشه انقدر حالش بده که احساس می کنم تا چند وقت دیگه خونه نشین بشه می گه من ندیدم سرنگ و از تو جلد بیاره بیرون .می گه من می دونم سرنگه یکی دیگرو واسم استفاده کردن؟آخه مگه ممکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه می شه زود جواب بدین.تازه من همش بهش می گم ویروس چند دقیقه فقط روی اجسام زنده می مونه اگه اون جور باشه که تو می گی بازم مبتلا نمی شی!

سلام.البته ویروس HIV روی سوزن بیشتر از چند دقیقه باقی میمونه، ولی دوستتون وسواس دارن.
    به ایشون بگین برای اینکه خاطرشون از دقّت کاری پرسنل اونجا جمع بشه برند همونجا و از موضوع رو با پرسنل اونجا در میون بذارند.
    اگه واقعا مطمین هستن که سرنگ عوض نشده ، بازهم اینرو با پرسنل اونجا مطرح کنن.

6. mesal نوشته است: با سلام .یکی از دوستای من رفته انتقال خون آزمایش hiv داده چون چند سال پیش یه سر سوزن تو دستش رفته بوده که خدارو شکر جواب منفی بوده ولی از اون روز داره رو اعصاب من راه میره که از شما بپرسم امکان هست کسی تو سازمان موقع آزمایش مبتلا به ایدز یا هپاتیت بشه انقدر حالش بده که احساس می کنم تا چند وقت دیگه خونه نشین بشه می گه من ندیدم سرنگ و از تو جلد بیاره بیرون .می گه من می دونم سرنگه یکی دیگرو واسم استفاده کردن؟آخه مگه ممکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه می شه زود جواب بدین.تازه من همش بهش می گم ویروس چند دقیقه فقط روی اجسام زنده می مونه اگه اون جور باشه که تو می گی بازم مبتلا نمی شی!

دوست عزیز
    به دوستتون بگید که اگر قرار باشه تو سازمان انتقال خون جلوی همه کل مسیر رو نشون بدن اونوقت جاهای دیگه که باید حتما اینکارو بکنن.مگه میشه سازمانی که مسئول تشخیص و در واقع جلوگیری از انتشار بیماریه چنین اشتباه فاحشی بکنه.بهتره خودشون رو آروم کنن و اینقدر به این مساله فکر نکنن.باید بگم مثلا تو قسمتهایی که با سرنگ سروکار دارن مثلا یکی از متدها در مورد افرادی که ترس از سرسوزن و سرنگ یا ترریق دارن اینه که معمولا تا لحظه نهایی انجام کار نذارن فرد سرنگ یا مسیر آماده شدنش رو ببینه چون مدام استرسشون بالا میره ،شاید این عزیزان هم برای جلوگیری  از این قضیه دور از دید ایشون سرنگ رو اماده کردن

7. سلام دوستان
    یه سوال داشتم
    بوسیدن و لب دادن باعث انتقال ویروس ایدز میشه؟

8. saghi622009 نوشته است: سلام دوستان
    یه سوال داشتم

سلام

در صورتی که
    1. یه نفر به ویروس آلوده باشه و
    2. بزاق دهان رد و بدل بشه (به اصطلاح بوسه ی خیس باشه مثله فرنچ کیس)
    امکان آلودگی دیگری هم وجود داره.

پ.ن: برقرار بودن هر دو شرط ملاک خواهد بود.

9. saghi622009 نوشته است: سلام دوستان
    یه سوال داشتم

اگر دهان و لب دو طرف زخم نداشته باشه (زخم خیلی کوچیک هم زخم حساب میشه!) ، منتقل نمیشه.
    کلا هنوز اثبات نشده که بزاق به تنهایی بتونه ویروس HIV رو انتقال بده.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  10. ali_apolo نوشته است:
    saghi622009 نوشته است: سلام دوستان
    یه سوال داشتم

اگر دهان و لب دو طرف زخم نداشته باشه (زخم خیلی کوچیک هم زخم حساب میشه!) ، منتقل نمیشه.

دوست من
    در بزاق دهان هم این ویروس دیده شده هر چند به مقدار خیلی کم، ولی به هر حال وجود داره و در صورت وجود هر گونه زخم و جراحت در دهان من جمله آفت دهانی، دندان تازه کشیده شده و ... احتمال انتقال (هر چند کم باشه) افزایش پیدا می کنه.  
    مطالعه ی مطلب زیر خالی از لطف نخواهد بود.

تأييد اولين مورد انتقال ايدز از راه بزاق

در تحقيقات- تاکنون 3 راه عمده براي انتقال ويروس ايدز شناخته شده بود؛ انتقال از راه تزريق يا تماس با خون آلوده، انتقال از راه ترشحات جنسي و انتقال از طريق مادر به فرزندش طي بارداري، زايمان و شيردهي.
    اما به تازگي راه ديگري از انتقال در ايالات متحده آمريکا تأييد شده است و آن انتقال ويروس از راه خوراندن غذاي جويده شده به کودک بوده است.

به گزارش آسوشيتدپرس، مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي آمريکا، 3 مورد از ابتلاي کودکاني را به ثبت رسانده است که به‌دليل خوردن غذايي آلوده  که مادران و مراقبانشان قبل از آن، آن را جويده و سپس در دهانشان گذاشته بودند.

البته کارشناسان بررسي‌کننده پرونده اين 3 کودک خردسال مي‌گويند نمي‌توان اسم اين شيوه انتقال را شيوه جديدي گذاشت؛ چرا که حداقل در 2 مورد از اين 3 مورد، خونريزي و آسيب لثه در فرد بزرگسال مبتلا به ايدز وجود داشته و اين خون آنها بوده که ويروس را به بدن نوزاد منتقل کرده و نه بزاق آنها. با اين حال، مي‌توان گفت اين موارد هشداري است، به‌خصوص در کشورهاي توسعه‌نيافته، مانند آفريقا، که در آنها خوراندن غذاي جويده شده به کودک شيرخوار بي‌دندان رواج زيادي دارد.

در اين کشورها، غذاي مخصوص کودک کمتر يافت مي‌شود و وسيله‌اي که بتوان با استفاده از آن غذا را براي بچه‌ها به شکل خمير و پودر در آورد نيز به راحتي پيدا نمي‌شود.

بنابراين در اين کشورها، از ساده‌ترين وسيله، که همان دندان بزرگسالان باشد، براي له کردن و آماده کردن غذا براي شيرخواران استفاده مي‌شود. پيش از اين، انتقال برخي ويروس‌ها و باکتري‌ها از اين روش، ثابت شده بود. از جمله ويروس هپاتيت ب که راه اصلي انتقال آن خون و ترشحات جنسي است، اما گفته مي‌شد که حجم بالاي بزاق آلوده، در هنگام جويدن غذاي کودک، مي‌تواند ويروس را به او منتقل کند. همچنين انتقال باکتري هليکوباکتر پيلوري، عامل التهاب معده و نيز گلودردهاي استرپتوکوکي از اين راه مشخص شده بود.

در مورد ويروس ايدز ، اعتقاد عمومي کارشناسان اين بود که وجود ترکيبات بزاق، مانع از انتقال آن از طريق دهاني مي‌شود.

با اين حال، آنها تاکيد داشتند که مسواک فرد آلوده به ويروس از آنجا که ممکن است در هنگام استفاده خونريزي‌هاي کوچک و مخفي در لثه‌ها رخ دهد، مي‌تواند عامل انتقال به ديگران محسوب شود.

در هنگام خوراندن غذاي نيمه‌جويده به کودک شيرخوار نيز همين فرايند تکرار مي‌شود. به همين علت کارشناسان معتقدند بهتر است حتي‌الامکان همه افراد، به‌خصوص افراد آلوده به ويروس ايدز، از آماده کردن غذا براي کودکان، خودداري کنند. کودکان سامانه ايمني ضعيف‌تري دارند و به همين علت احتمال بقا و تکثير ويروس در آنها بيشتر است ودرصورت ابتلا، کمتر مي‌توانند با آن مبارزه کنند.

هم‌اکنون در سراسر جهان ميليون‌ها کودک مبتلا به اين بيماري هستند که بايد با آن دست‌وپنجه نرم کنند. اين کودکان از راه‌هاي مختلف به آن آلوده شده‌اند که بايد به اين راه‌ها، خوردن غذاي نيمه‌جويده بزرگسال آلوده به ويروس را نيز افزود.

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

11. با سلام ممنون از جواب هاتون.من همه ی  نظراتتون رو به دوستم منتقل کردم حتی با سازمان تماس گرفتم و مساله رو در میون گذاشتم واون ها اطمینان دادن که همکارشون هیچ وقت همچین اشتباهی نمی کنه.ولی متاسفانه دوستم به شدت ترسیده که فکر کنم یه کم غیر عادیه.من بهش پیشنهاد دادم که پیش روان پزشک بره،چون کم کم داره قضیه رو بزرگ می کنه.حتی اجازه نمی ده همسرش بهش نزدیک بشه!!!!!نمی دونم پیشنهادم به جا بوده یا نه؟لطفا یه کمک فکری به من بکنین دوستم خیلی برام عزیزه؟من نمی فهمم مگه امکان داره کسی همچین کار وحشتناکی ازش سر بزنه؟

12. ali_apolo نوشته است:
    saghi622009 نوشته است: سلام دوستان
    یه سوال داشتم

دوست عزیز
    آقای m1989براتون پاسخ گذاشتن اما  در ادامه باید خدمتتون بگم که ویروس ایدز در تمامی مایعات بدن یافت شده حتی عرق اما تنها راههای انتقال از طریق مایعات که براش ذکر شده و عمل خطر شناخته شده منی،خون،ترشحات واژینال،شیر و بزاقه.پس بهتره با این قطعیت چیزی رو ذکر نکنید و کمی دقت کنید چون یکی از راههای ابتلا هم رابطه جنسی دهانیه که گواه از خطر این موضوع داره.تو برخی از کتابها هم ب وضوح به این موضوع اشاره شده .

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  13. mesal نوشته است: با سلام ممنون از جواب هاتون.من همه ی  نظراتتون رو به دوستم منتقل کردم حتی با سازمان تماس گرفتم و مساله رو در میون گذاشتم واون ها اطمینان دادن که همکارشون هیچ وقت همچین اشتباهی نمی کنه.ولی متاسفانه دوستم به شدت ترسیده که فکر کنم یه کم غیر عادیه.من بهش پیشنهاد دادم که پیش روان پزشک بره،چون کم کم داره قضیه رو بزرگ می کنه.حتی اجازه نمی ده همسرش بهش نزدیک بشه!!!!!نمی دونم پیشنهادم به جا بوده یا نه؟لطفا یه کمک فکری به من بکنین دوستم خیلی برام عزیزه؟من نمی فهمم مگه امکان داره کسی همچین کار وحشتناکی ازش سر بزنه؟

دوست عزیز
    دوستتون داره زیاده روی میکنه و پیشنهاد خوبی کردید که به روانپزشک مراجعه کنن.اما میتونید با مسئولین اون محل مجدد در میون بذارید و وضعیت دوستتون رو گزارش کنید تا حضوری ببریدشون و اونها براشون توضیح بدن.ایشون چون قبلا نیدل استیک شدن دچار ترس تو ذهنشون هستن و این مسئله تشدیدش کرده اما اگر روند کار رو حتی در یک مورد دیگه ببینن شاید بهشون کمک کنه.حتی میتونید بگید تا خودشون تو سایت وارد بشن و پست بذارن تا با خوندن پاسخ های بپه ها و موارد مربوط به اچ آی وی آرومتر بشن چون شنیدن حرف از دیگران هم میتونه موثر باشه

14. hoda62

اخطارها : 1 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام دوستم بعد ازمایش مشخص شد که 3ساله ایدز داره اما نوع خیلی خفیف وغیر فعال
    هپاتیت هم داشت که مشخص شد از بین رفته میخوام بدونم با استفاده از دارو و افتاب درمانی و درمان توسط سیستم سلول های بنیادی امکان داره این بیماری از بین بره؟
    علاج داره؟

15. hoda62 نوشته است: سلام دوستم بعد ازمایش مشخص شد که 3ساله ایدز داره اما نوع خیلی خفیف وغیر فعال
    هپاتیت هم داشت که مشخص شد از بین رفته میخوام بدونم با استفاده از دارو و افتاب درمانی و درمان توسط سیستم سلول های بنیادی امکان داره این بیماری از بین بره؟
    علاج داره؟

دوست عزیز
    اولا از اینکه مبتلا به ایدز هستن خیلی متاسف شدم اما در زمینه درمان ،هنوز درمان قطعی براش وجود نداره اما به هر جهت در زمینه درمان پیشرفتهای زیادی رخ داده.اولین مساله اینه که ایشون تحت نظر یک متخصص عفونی باید باشن و طی برنامه مشخصی باید برای تست خون و فاکتورهای خونی مراجعه کنن خصوصا cd4چون ملاک تشخیص جهت آغاز درمان ضدر رتروویروسی سطح فاکتورهای خونی ایشونه.با توجه به این عوامل و مقاومت سیستم ایمنی شون درمان با داروها آغاز میشه که خودش به چند سطح تقسیم شده و بعد از اینکه در خط اول جواب گرفته نشد یا فاکتورها تغییر کرد به خط دوم میرن.
    اما نکته دیگه ای که در مورد مبتلایلن به ایدز مهمه سایر بیماریهای همراهه که در اثر ضعف سیستم ایمنی براشون پیش میاد و در این چکابها پزشک فرد رو از نظر این علائم بررسی میکنه و در صورت آغاز بلافاصله درمان رو شروع میکنن تا بیشترین جواب رو بگیرن مثلا سل یا بیمااریهای قارچی ومقاربیتو...در این افراد سطح این بیماریها با پیشرفت بیماری بیشتره
    نکته دیگه در مورد واکسنهایی که این افراد به جهت پیشگیری باید تزریق کنن تا حداقل در مقابل گروهی از بیماریها ایمن باشن مثلا واکسن آنفلونزا یا مننگوکوک و یا حتی زگیل تناسلی و....برخی از  این واکسنها سالانه و برخی چند ساله است.
    بهترین کار تشکیل پرونده پیش پزشک متخصصه و تقویت بدن با ورش و رزیم غذایی بسیار عالیه و مهم ترین چیز حفظ روحیه است که این منوط به کمک دوستانش چون شما داره.چون ممکن ویروس تا آخر هم فعال نشه و ایشون فقط ناقل بمونن اما  مساله اینجاست که بار روانی این قضیه خیلی سنگینه و بساری از موارد رو برای شخص سخت میکنه.توصیه میکنم اطلاعاتتون رو در مورد ایدز بالا ببرید تا بتونید ایشون رو حمایت کنید و اگر متاهل هستن یا رابطه جنسی محافظت نشده بهتره به اون افراد نیز اطلاع داده بشه تا بتونن برای آزمایش مراجعه کنن و بعد از این هم واقعا در زمینه بیماری مسئولانه باید برخورد کنن مثلا در روابط جنسی ومراجه به دندانپزشکی و....
    در زمینه درمان با سلولهای بنیادی هم تا الان چیزی نشنیدم و فکر نمیکنم در حال حاضر انجام شده باشه

امیدوارم بیماریشون همینطور در حالت بدون علامت باقی بمونه و به مرحله بالینی وارد نشه.پیروز و سالم باشید

تشکر شده توسط : 1 کاربر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید