شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رابـــــطهpco و ترشــــــــــــــحات

1. با سلام خدمت دوستان عزیز

داشتم پست احتلام در بانوان رو میخوندم به pco برخوردم

اول اینکه pco یا تخمدان چند کیستی همون هیرسوتیسم هست؟؟؟

بعد اینکه این بیماری باعث ترشحات زیاد میشه؟

در ضمن پست احتلام قفل شده بود Smile

ممنون میشم جواب بدین

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. mahdi2

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    هیرسوتیسم عارضه‌اى است که در آن رشد بیش از حد مو در صورت و بدن وجود دارد. گرچه این عارضه ممکن است هم در مردان و هم در زنان رخ دهد،اما معمولاً تنها مشکل زنان محسوب مى‌شود.

زنان مبتلا به هیرسوتیسم (hirsutism) موهاى تیره و ضخیمى بر روى صورت، قفسه سینه، شکم و پشت دارند.
    این موهاى ضخیم و تیره متفاوت با موهایى است که زنان به طور عادى بر روى لب فوقانى، چانه، پستان‌ها یا شکم دارند و همچنین متفاوت با موهاى ظریفى است که همه بدن آنها را مى پوشاند.
    زنان بعضى گروه‌هاى نژادى (از جمله زنان منطقه مدیترانه) نسبت به زنان سایر مناطق موهاى بدنى بیشترى دارند، اما  این امر به معناى آن نیست که آنها دچار هیرسوتیسم هستند.
    علل هیرسوتیسم
    هیرسوتیسم در زنان ممکن است ناشى از حساسیت بیش از حد پیاز مو به هورمون‌هاى مردانه یا آندروژن‌ها باشد. (در بدن زنان هم در شرایط عادى اندکى آندروژن وجود دارد)
    یا اینکه به علت ترشح غیرطبیعى مقادیر زیاد آندروژن‌ها یا هورمون‌هاى مردانه در بدن زن باشد. تولید زیاد آندروژن در بدن زن ممکن است به علت یک غده یا تومور ترشح کننده هورمون مردانه یا به طور شایع تر به علت بیمارى" تخمدان چندکیستی" (PCO) باشد.
    برخى از داروها نیز مى‌توانند هیرسوتیسم ایجاد کنند. از جمله این داروها قرص‌هاى ضدباردارى خوراکى، هورمو‌ن‌ها و استروئیدهاى آنابولیک هستند.
    همچنین پس از یائسگى هیرسوتیسم در زنان عارضه شایعى است. به نظر می‌رسد که هیرسوتیسم داراى یک زمینه خانوادگى هم باشد. در صورت ابتلا به هیرسوتیسم پزشک ممکن است آزمایش هایى از شما به عمل آورد تا علت آن را کشف کند.
    در صورتى که علت معینى مشخص شود، سعى بر آن است که با رفع آن عامل هیرسوتیسم را درمان کنند. در غیر این صورت درمان‌هاى موضعى و  دارویى براى برطرف کردن موها تجویز می‌شود.
    در صورتى که به طور ناگهانى موهاى صورت و بدن‌تان افزایش یافت به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر عادت ماهانه‌تان به هم خورد یا صدایتان کلفت شد، نیز باید دکترتان را ببینید.

3. راه درمانش چی هست؟

اسم آزمایشی که برای تشخیص این مورد باید انجام بشه چی هست؟

4. برای ارزیابی تعیین سطح هورمونی می‌توانید آزمایش DHEA  انجام دهید.

Dehydroepiandrosterone فراوانترین هورمون مردانه به نام آندروژن بوده و تاحدی بیضه ها و تخمدانها آنرا ترشح می کنند.
    این ماده پیش ساز هورمونهایی نظیر تستسترون و استروژن است.

درصورت بالا بودن مقادیر تستوسترون در زنان که می تواند هیرسوتیسم را ایجاد کند، در صورت لزوم پزشک اقدام به تجویز دارو می نماید.
    قرص سیپروترون کامپاند (دیان) به عنوان یک آنتی ‌آندروژنی و يك‌ جزء استروژنی به نام اتينيل‌ استراديول‌ می باشد. ضديت‌ با آثار آندروژنها موجب‌ كاهش‌ترشح‌ سبوم‌ و يا كاهش‌ رشد موها می گردد.
    سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون فعالیت آنتی‌ آندروژنی دارند. آنتی‌آندروژن‌ها ضد هورمون‌های مردانه عمل می‌کنند.
    کرم وانیکا (اِفلورنیتین) (VaniqaO Cream) که روزانه دو مرتبه مورد استفاده قرار می‌گیرد و رشد موهای صورت را با جلوگیری از یک آنزیم اصلی در رشد مو کاهش می‌دهد.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  5. سلام
    ممنون از پاسخت

حالا اگر برای درمان اقدامی صورت نگیره چه مشکلی پیش میاد؟

ممکنه برای بارداری مانع باشه؟!

عوارضی که احیاناً این قرص ها میتونن داشته باشن چیه؟

ممنون

6. sima_65 نوشته است: سلام
    ممنون از پاسخت

حالا اگر برای درمان اقدامی صورت نگیره چه مشکلی پیش میاد؟

ممکنه برای بارداری مانع باشه؟!

عوارضی که احیاناً این قرص ها میتونن داشته باشن چیه؟

ممنون

اگر هیرسوتیسم درمان نشود باتوجه به شرایط هورمونی هر شخص، ممکنه رشد موها در صورت و بدن زنان بیشتر بشه که اين‌ حالت‌ معمولاً به‌ تدريج‌ و در طی زمانی طولانی رخ‌ میدهد.
    به مرور زمان موها ضخيم‌ و تيره‌ مي‌شوند و طبق‌ الگويی كه‌ در مردان‌ ديده‌ میشود رشد مي‌كنند (ريش‌، سبيل‌، موی روی قفسه‌ سينه‌)
    عادت‌ ماهانه‌ نامنظم‌ يا قطع‌ عادت‌ ماهانه‌ - آكنه‌ و گاهي‌ كلفت‌ شدن‌ صدا
    هیرسوتیسم معمولاً به‌ علت‌ توليد بيش‌ از اندازه‌ آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) از تخمدان‌ يا غدد فوق‌كليوی به‌ وجود مي‌آيد.
    اين‌ توليد زياد هورمون‌ مردانه‌ در اثر اختلالاتی مثل‌ تخمدان‌ پلي‌كيستيك‌ هم می تواند رخ‌ دهد و در صورت عدم درمان تخمدان pco ممکن است مشکلات ناباروری ایجاد کند.
    در مورد عوارض مصرفی قرص هایی که برای درمان هیرسوتیسم استفاده می شوند میتوانید بخش های زیر را مطالعه نمائید.

سیپروترون کامپاند        سیپروترون استات        اسپیرونولاکتون

7. ســــــــلام..

آیا pco باعث نازایی میشهــ؟

8. TANAZz نوشته است: ســــــــلام

آیا pco باعث نازایی میشهــ؟

تخمدان pco درصورت عدم درمان ممکن است باعث ناباروری شود.
    بیماری تخمدان پلی کیستیک (pco)‌ با استفاده از رژیم غذایی مناسب حاوی کربوهیدرات ها، قرص متفورمین و تحریک تخمدان برای تخمک گذاری قابل درمان است و جای نگرانی وجود ندارد. دختران با مصرف قرص‌های پروژسترون و خانم هایی که قصد بارداری دارند با مصرف قرص‌های محرک تخمدان زیر نظر پزشک متخصص زنان قابل درمان هستند.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  9. ATENA66

اخطارها : 1 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام.من آزمایش هورمونی DHEA دادم که مقدارشو 1.86 نوشته شده و رنج های نرمالش هم مقادیر زیر هست:
                                 Newborn:0.9-1.8
                                 Befoe pbrt:0.25-1.0
                                adults(M.W) :0.9-3.6
                                      aFTER MENOPAUSE:<025-1.0
                                    PREGNANCY: 0.25-1.8
    من نتونستم سوالمو تو تاپیک مربوطه بپرسم.لطفا هر کی از پاسخش مطمئنه جواب بده!
    آیا مقدار هورمون یاد شده من با رنج نرمال برابری داره؟من ازمایشو روز 12 پریود دادم.ممنون

10. ATENA66 نوشته است: سلام.من آزمایش هورمونی DHEA دادم که مقدارشو 1.86 نوشته شده و رنج های نرمالش هم مقادیر زیر هست:
                                 Newborn:0.9-1.8
                                 Befoe pbrt:0.25-1.0
                                adults(M.W) :0.9-3.6
                                      aFTER MENOPAUSE:<025-1.0
                                    PREGNANCY: 0.25-1.8
    من نتونستم سوالمو تو تاپیک مربوطه بپرسم.لطفا هر کی از پاسخش مطمئنه جواب بده!
    آیا مقدار هورمون یاد شده من با رنج نرمال برابری داره؟من ازمایشو روز 12 پریود دادم.ممنون

مفهوم این آزمایش این است که مقدار نرمال آزمایش هورمونی DHEA در افراد با رده های سنی مختلف و در بعضی از شرایط متفاوت است.
    مثلاً میزان DHEA در نوزادان، کودکان، بزرگسالان، پس از یائسگی و حتی در دوران بارداری متفاوت است.
    بنابراین میزان طبیعی این آزمایش در خانم جوانی مثل شما باید بین 3.6 - 0.9 باشد و برای شما هم 1.86 بوده، بنابراین در محدوده نرمال قرار دارید.

11. با سلام و احترام خدمت دوستان عزیز

در ادامه سوالاتی که در این تاپیک مطرح کردم و با در نظر گرفتن مطالب گفته شدم در کامنتهای قبل :

در 2 دوره ی اخیر پریودم یعنی فروردین ماه و اردیبهشت ،بعد از پایان دوران پریودم ( نهایتا 2 روز بعد) درد شدیدی در زیر شکم احساس میکنم مثل حالتی که تازه میخوام پریود بشم این درد از زیر شکم شروع میشه و تقریباً تا زانو رو تحت تاثیر قرار میده باعث درد میشه و نهایتاً 1 یا دو روز به صورن منفصل هست و خوب میشه.

اما اخیراً بعد از اورگاسم این مورد برام پیش اومد و حدود 12 ساعت بعد از اورگاسم سمت چپ زیر شکمم تا زانوی چپ درد میکرد.
    (ضمناً اورگاسم بدون برقراری رابطه بوده)

3 سال هست ورزش میکنم گاهی سایز کم میکنم گاهی زیاد ،اما 1ماهی که بعد از 15 فروردین رفتم باشگاه سایز تمام نواحی کم شده بود بجز سایز روی نافم (سایز گیری ماهانه و منظم انجام میشه).

1.علت این درد بعد از پایان پریود چیه؟
    2.احتمال کیست هست؟

منتظر پاسختون هستم
    با تشکر

12. با سلام
    من قبلا در تاپیکی گذاشتم که پریودم به تاخیر افتاد و حدود 40 روز طول کشید، و در آزمایشات هرمونی من هم همه چیز نرمال بود غیر DHEA که باید ماکزیمم 2.1 باشه ولی از من 2.4 بود و پزشک معالج گفت چیزی نیست
    من 16 فروردین پریود شدم معمولی 6 روز، بعد 2 اردیبهشت ترشحات قهوه ای غلیظی شروع شد که دو هفته طول کشید بازم تا 14 اردیبهشت فکر کنم که کم و زیاد میشد و گه گاه اون روزای آخر خونریزی هم بود ولی خیلی کم، پزشکم گفت احتمالا برای همون تاخیر هست صبر کن تا قطع شه طبیعی پریود شی اگه باز مشکلی بود بیا تا دارو بدم
    حالا باز از دیروز همون ترشحات شروع شده و من پریود نشدم.
    به نظرتون چه کار کنم، اصلا مشکل چیه و آیا من باید اینو مبنای پریود بذارم ؟ نه میدونم نمازم درسته ، نه میتونم پیش بینی از وضعیتم داشته باشم. کلا همه چی به هم ریخته
    ممنون از راهنماییتون

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید