شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تفسیر آزمایش خون (هموگلوبین)

1. man1 نوشته است: سلام
    ببخشید اگه سوال نامربوط تو این پست میپرسم. میخواستم بدونم بجز آزمایش دی ان ای راه دیگه ای برا تشخیص رابطه پدر وفرزندی هست؟ آخه به جایی خوندم از طریق گروه خونی هم میشه.اگه این امکان پذیره.صحت تشخیصش 100درصده؟وهر چیز دیگه ای که در این مورد هست در میخواستم توضیح بدید. خیلی ممنونم

سلام.
    بهترین و مطمئن ترین روش دادن ازمایش DNA است. البته از طریق ازمایش خون هم میشه ولی این طریق به دلیل محدود بودن گروه های خونی روش خیلی مطمئنی نیست و نمیشه 100% به صحت جواب اطمینان کرد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. یه سوال؟ موقعی که برای آزمایش قبل از ازدواج میری.با توجه به اینکه آزمایش ایدز جزو آزمایشات قبل از ازدواج نیست.آیا میشه به آزمایشگاه درخواست داد تا آزمایش ایدز را هم همراه با آزمایشات قبل از ازدواج بگیرن؟(یعنی خونی  که برای آزمایشات قبل از ازدواج میگیرن را از لحاظ آلوده بودن به ایدز هم آزمایش کنن؟*بدون خونگیری مجدد برای آزمایش ایدز؟*)
    یه سوال دیگه اینکه همه آزمایشگاههایی که آزمایشات قبل از ازدواج را انجام میدن امکان آزمایش ایدز را هم دارن یا فقط آزمایشگاهای خاصی هستن؟

ممنون میشم راهنماییم کنید.

3. با سلام
    من آزمایش خون دادم  که نتایج بصورت زیر است:
    W.B.C = 4800
    R.B.C=5.04(که محدوده اش 4-5.2 است)
    RDW=11.4(که محدوده اش 11.6 - 14.6)که برام زده پایین است.
    لطفا توضیح دهید پایین بودن RDW چه مشکلی بوجود می آورد؟
    با تشکر

4. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    alex_2012 نوشته است: یه سوال؟ موقعی که برای آزمایش قبل از ازدواج میری.با توجه به اینکه آزمایش ایدز جزو آزمایشات قبل از ازدواج نیست.آیا میشه به آزمایشگاه درخواست داد تا آزمایش ایدز را هم همراه با آزمایشات قبل از ازدواج بگیرن؟(یعنی خونی  که برای آزمایشات قبل از ازدواج میگیرن را از لحاظ آلوده بودن به ایدز هم آزمایش کنن؟*بدون خونگیری مجدد برای آزمایش ایدز؟*)
    یه سوال دیگه اینکه همه آزمایشگاههایی که آزمایشات قبل از ازدواج را انجام میدن امکان آزمایش ایدز را هم دارن یا فقط آزمایشگاهای خاصی هستن؟

ممنون میشم راهنماییم کنید.

بله در خواست کنین تقریبا تمام آزمایشگاهها انجام میدن

5. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    sayee1 نوشته است: با سلام
    من آزمایش خون دادم  که نتایج بصورت زیر است:
    W.B.C = 4800
    R.B.C=5.04(که محدوده اش 4-5.2 است)
    RDW=11.4(که محدوده اش 11.6 - 14.6)که برام زده پایین است.
    لطفا توضیح دهید پایین بودن RDW چه مشکلی بوجود می آورد؟
    با تشکر

RDW محاسبه ای و ععد مستقل برای اندازه گیری نیست بلکه با محاسبه  بدست میاید -

RDW در واقع دامنه پراکندگی حجم RBC ها را به ما نشان می‌دهد.    
    مثال: در دو گروه درسی نمرة چهار دانشجو عبارتند از 20-20 و 0و 0و در گروه دیگر 10-10-10-10 است معدل هر دو گروه 10 است همان چیزی که MCV به ما نشان می‌دهد. اما گروه اول و دوم با هم خیلی فرق دارند ما با S.D یا انحراف معیار می‌توانیم تفاوت این دو را کشف کنیم. در گروه دوم انحراف معیار صفر و در گروه اول انحراف معیار 10 است. بنابراین MCV معدل را به ما می‌گوید ولی RDW انحراف معیار را به ما اعلام می کند. در دستگاه‌های اتوماتیک این انحراف معیار حجم به صورت درصدی از میانگین بیان می‌شود و همانطور که می‌دانیم بیان انحراف معیار بصورت درصدی از میانگین را Coefficient of Variation می‌گویند که عبارت است از 100 × CV= RDW= SD/MCV لذا RDW که دستگاه آنرا بصورت CV محاسبه می‌کند، نشان می‌‌دهد که چقدر پراکندگی از نظر حجم RBC ها وجود دارد. به عبارت دیگر RDW معیاری است برای Anisocytosis .  
    تفسیر RDW  
    RDW بطور نرمال زیر 15% است، هرگاه میزان آن بالا رود نشان دهنده آنیزوسیتوز 1 است.  
    وقتی در جواب بیمار ( Report sheet ) هیپوکروم میکروسیتیک آنمی وجود داشته باشد، دو تشخیص افتراقی داریم :  
    • 1. آنمی فقر آهن  
    • 2. تالاسمی مینور  
    حال اگر RDW بالا باشد (بیشتر از 15%)، به نفع فقر آهن و اگر پایین باشد به نفع تالاسمی مینور است.
    در برخی مقالات RDW بالا بعنوان یک اخطار اولیه است برای شروع یک آنمی فقر آهن.  
    اگر RDW بین 18-15% باشد، آنیزوسیتوز 1 + است.  
    اگر RDW بین 22-18% باشد، آنیزوسیتوز 2 + است.  
    اگر RDW بیش از 22% باشد، آنیزوسیتوز 3 + است.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  6. با سلام حدود یک هفته پیش دکتر پوست رفتم به من قرص فلو کونازول 150 و محلول کلوتریمازول تجویز کرد . که قرص را بصورت 2 عدد قرص بصورت هفته ای بخورم و محلول را هر روز بصورت موضعی بمالم . و من 6 روز بعد از خوردن قرصها رفتم چک آپ بعد نتیجه راگرفتم سطح AST34 , سطح ALT42 بود لطفا راهنمایی کنید ربطی به مصرف این قرصها دارد لازم به ذکر است که 6 روز از مصرف قرص گذشته بود. ممنون

7. سلام
    من آزمایشی دادم که در آن
    hemoglobin 15.0 و
    hematocrit 44.8  
    بوده .

حدودا یک ماه درمیان پریود میشم و 22 ساله هستم
    آیا این مقادیر برای من مشکلی ایجاد میکنند؟؟؟

با تشکر

8. parDs نوشته است: سلام
    من آزمایشی دادم که در آن
    hemoglobin 15.0 و
    hematocrit 44.8  
    بوده .

با تشکر

با سلام ازمایش شما طبیعی هست ومشکلی وجود ندارد

9. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    EM_SB نوشته است: با سلام حدود یک هفته پیش دکتر پوست رفتم به من قرص فلو کونازول 150 و محلول کلوتریمازول تجویز کرد . که قرص را بصورت 2 عدد قرص بصورت هفته ای بخورم و محلول را هر روز بصورت موضعی بمالم . و من 6 روز بعد از خوردن قرصها رفتم چک آپ بعد نتیجه راگرفتم سطح AST34 , سطح ALT42 بود لطفا راهنمایی کنید ربطی به مصرف این قرصها دارد لازم به ذکر است که 6 روز از مصرف قرص گذشته بود. ممنون

داروها ضد قارچ هستند-ربطی به آنزیمهای کبدی با دوز مصرفیتون ندارن و تستهاتون هم نرمال هستند

10. bahar_lovely نوشته است: راستی VDRLچیه؟

مارکر ازمایش خون برای بیماریهای مقاربتی

11. parDs نوشته است: سلام
    من آزمایشی دادم که در آن
    hemoglobin 15.0 و
    hematocrit 44.8  
    بوده .

با تشکر

سلام به نظر من یکم هموگلوبین شما بالا رفته مصرف اسید فولیک  را به شما توصیه میکنم
    برای سیکل نا منظم پریودتون هم  باید سونوگرافی انجام بدهید

12. با سلام و تشکر

لطفا تفسیر بفرمایید که نتیجه آزمایش خون چیست؟آیا مشکلی وجود دارد؟ آیا اعداد از حد نرمال بالاتر است؟لطفا راهنمایی بفرمایید.

9.58: W.B.C
    6.33: R.B.C

با تشکر و سپاس فراوان.

13. اگه ممکنه  این ازمایش را تفسیر کنید من برای بارداری قرص مصرف می کنم و یک ماه هست که پریود نشدم و 33 سالمه
    fsh       20.2             follicuiar phase:3-12
    midcycle peak:8-22                         luteal phase:2-12                         post menopausal:35-151
    lh             6.8               follicular phase:0.5-10.5                  midcycle:18.4-61.2                                                    luteal phase:0.5-10.5                            postmenopausal:8.2-40.8
    prolactin         22.2                 aduit:1.2-28.5 menopause:1.5-18.5

14. universe_s نوشته است: سلام
    من پارسال آزمایش خون دادم و دکتر گفت که مینور هستم
    میخواستم بپرسم که نحوه مصرف قرص Fefol برای فقرآهن چطوریه؟

با اجازه labnews

دوست گرامي بر اساس اعداد آزمايش شما ( كه چند انديكاتور مد نظره تو اين مورد ) پزشك دوز رو تنظيم ميكنه
    ممكنه دوز روزانه يك عدد براي شما كفايت نكنه ...
    اين مورد رو از پزشكتون حتما سوال كنيد

15. bano20 نوشته است: با سلام و تشکر

لطفا تفسیر بفرمایید که نتیجه آزمایش خون چیست؟آیا مشکلی وجود دارد؟ آیا اعداد از حد نرمال بالاتر است؟لطفا راهنمایی بفرمایید.

9.58: W.B.C
    6.33: R.B.C

با تشکر و سپاس فراوان.

سلام
    گلبول سفيد كه كاملا طبيعيه
    ميشه اعداد هموگلوبين و هماتوكريت رو هم بگين ؟؟
    علت انجام آزمايش رو هم ميگين ؟؟ چكاپ معمولي ؟؟

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 5
رفتن به صفحه    2   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید