شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

شمارش کامل خون CBC

1. شمارش کامل خون Complete Blood Count - CBC

تعریف :
    در یک شمارش کامل سلولهای خونی موارد زیر اندازه گیری می شوند:
    تعداد گلبولهای قرمز خون (RBCs)
    تعداد گلبولهای سفید خون (WBCs)
    مقدار هموگلوبین خون
    مقدار هماتوکریت خون (نسبت گلبولهای قرمز)
    حجم متوسط گلبولهای قرمز (MCV)
    در این آزمایش اطلاعات دیگری نیز در باره گلبولهای قرمز با توجه به سایر مقادیر محاسبه می شود:
    میزان متوسط هموگلوبین در گلبول قرمز (MCH)
    میزان متوسط غلظت هموگلوبین در گلبول قرمز (MCHC)

تعداد پلاکتها نیز معمولا در این آزمایش ذکر می شود.

نامهای دیگر :
    Complete blood count

چگونگی انجام :
    خون معمولا از یک ورید در آرنج یا پشت دست گرفته می شود . محل ورود سوزن معمولا توسط ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود و یک تورنیکه (بند لاستیکی) جهت جلوگیری از برگشت خون وریدی در بالای بازو بسته می شود . این عمل باعث می شود خون در داخل وریدی که زیر تورنیکه قرار دارد تجمع یابد. یک سوزن وارد وردی شده و خون در داخل سرنگ جمع آوری می شود . در حین خونگیری تورنیکه باز شده تا گردش خون انجام گردد. پس از خونگیری ، سوزن بیرون آورده شده و محل ورود سوزن جهت جلوگیری از خونریزی توسط باند یا گاز پوشانده می شود .

آمادگی قبلی :
    آمادگی خاصی لازم نیست.

احساس شما هنگام انجام :
    در هنگام ورود سوزن، برخی درد متوسطی احساس می کنند درحالی که برخی فقط یک سوزش مختصر را تجربه می نمایند. در محل ورود سوزن ممکن است کبودی ایجاد شود که تمام این علایم موقتی خواهد بود.

علت انجام :
    شمارش کامل سلولهای خونی یک آزمون غربالگری می باشد و جهت تشخیص و ارزیابی بسیاری از بیماریها مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج می توانند مشکلات حجم مایع خون (مثلا دهیدراتاسیون) و یا از دست رفتن خون را نشان دهند . این آزمون همچنین می توان میزان تولید، طول عمر و تخریب سلولهای خونی را مشخص کند . همچنین عفونت حاد و مزمن، آلرژی و اختلالات انقعادی را نیز نشان می دهد.
    MCV و MCH و MCHC حجم گلبولها و میزان هموگلوبین را مشخص کرده و تشخیص انواع مختلف کم خونیها کمک کننده هستند.

** براي ديدن تصاوير سلولهای خونی اینجا کليک کنيد.

منبع :

تنظیم و ترجمه : دکتر رهام صادقی

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  2. amir542

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    من تازه عضو شده ام . جناب اقای دکتر صادقی از شما و همکاران شما بسیار سپاسگذارم
    که  با صرف وقت و انرژی هموطنان خود را راهنمایی میکنید. این کار شما بسیار ارزشمند است.

مطلبی درباره ازمایش کامل خون که برای چک کردن انجام دادم مرا نگران کرده. این است:
    wbc=9.2              normal       4.0 ---10.0
    lymp#   4.9       normal       1.2       3.4
    lymp%    53.2%       normal     20.5      51.1
    neut#   3.1         normal         1.4      6.5
    neut%     33.5%          normal       42.2     75.2
    Eos#   0.5        normal     0.0     0.7
    Eos%   5.5             normal      0.0      3.0    
    ایا به نظر شما سیستم ایمنی بدن من با تغییر شکل یا تغییر مقدار گلوبولهای سفید دچار مشکل بدی شده. ایا eos شاخص بیماری انگلی است.
    در ضمن پزشک از ازمایش من گفتند که تالاسمی مینور هستم.
    rbc=5.88
    hgb=11.3
    hct=36.6
    mcv=62.3mch=19.2
    mchc=30.8
    rdw%=15.4%    normal      11.5    14.5
    دکتر این rdw چیست؟
    و در اخر نگرانی من از وضعیت گلوبولهای سفید است.
    مشکلات فعلی سرگیجه مختصر  خستگی شدید عدم تمرکز حواس احساس سنگینی در سر
    در ضمن من موقع دادن ازمایش سرماخوردگی شدیدی داشتم همراه با عفونت گلو و بینی
    و خلط سینه .ببخشید که طولانی شد.

3. amir542 نوشته است: سلام
    من تازه عضو شده ام . جناب اقای دکتر صادقی از شما و همکاران شما بسیار سپاسگذارم
    که  با صرف وقت و انرژی هموطنان خود را راهنمایی میکنید. این کار شما بسیار ارزشمند است.

مطلبی درباره ازمایش کامل خون که برای چک کردن انجام دادم مرا نگران کرده. این است:
    wbc=9.2              normal       4.0 ---10.0
    lymp#   4.9       normal       1.2       3.4
    lymp%    53.2%       normal     20.5      51.1
    neut#   3.1         normal         1.4      6.5
    neut%     33.5%          normal       42.2     75.2
    Eos#   0.5        normal     0.0     0.7
    Eos%   5.5             normal      0.0      3.0    
    ایا به نظر شما سیستم ایمنی بدن من با تغییر شکل یا تغییر مقدار گلوبولهای سفید دچار مشکل بدی شده. ایا eos شاخص بیماری انگلی است.

سلام،
    در مورد سیستم ایمنی به نظر من مشکلی وجود ندارد و این تغییرات با توجه به سرماخوردگی  و عفونت ویروسی که داشته قابل توجیه است. در مورد ائوزینوفیل (EOS) این سلولهای بیشتر در حالات آلرژیک و افزایش حساسیت افزایش می یابند، البته در برخی عفونت های انگلی هم به همین دلیل افزایش این سلول ها دیده می شود.

amir542 نوشته است:
    در ضمن پزشک از ازمایش من گفتند که تالاسمی مینور هستم.
    rbc=5.88
    hgb=11.3
    hct=36.6
    mcv=62.3mch=19.2
    mchc=30.8
    rdw%=15.4%    normal      11.5    14.5
    دکتر این rdw چیست؟
    و در اخر نگرانی من از وضعیت گلوبولهای سفید است.
    مشکلات فعلی سرگیجه مختصر  خستگی شدید عدم تمرکز حواس احساس سنگینی در سر
    در ضمن من موقع دادن ازمایش سرماخوردگی شدیدی داشتم همراه با عفونت گلو و بینی
    و خلط سینه .ببخشید که طولانی شد.

با توجه به آنمی هیپوکروم و میکروسیتیکی که در آزمایش شما دیده می شود، ممکن است تالاسمی مینور در شما وجود داشته باشد ولی تشخیص قطعی با ارزیابی کیفی هموگلوبین داده میشود، با توجه به اینکه علایم شدید تالاسمی در شما وجود ندارد احتمالا به فرم خفیف آن مبتلا هستید که درمان خاصی بجز مشاوره ژنتیک احتیاج ندارد.

4. amir542

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    با سلام
    اقای دکتر من نتیجه جدید ترین ازمایشم را براتون میذارم . تشخیص برای من از نتایج زیر این بوده
    1 - تاکید بر تالاسمی مینور
    2- انمی شدید فقر اهن
    3- مشکوک بودن به خونریزی داخلی که باعث کمبود شدید خون شده. اما در این مورد من هیچ علایمی ندارم . نه دردی و نه تغییر رنگ در مدفوع و ادرار .
    hgb  -9 .6 g/dl
    hct % -34%
    mcv-60.6fl  
    mch  -16.8pg  
    mchc -27.7g/dl  
    rdw%  +16.2%  
    دکتر شما را به خدا مرا از نگرانی در اورید. این ششمین ازمایشی است که من میدهم و
    پزشکان شهر کوچک و دور افتاده من هر دفعه مرا از سکته میدهند . اخرش هم معلوم
    نشد من چه بیماری دارم. ایا واقعا خونریزی داخلی دارم .
    در ضمن دارویی که برای من تجویز شده فولیک اسید و فروس سولفات است که باید
    از امشب تا شش ماه مصرف کنم. و در حال حاضر بد جوری سرگیجه دارم و خانه نشین شدم.

5. amir542 نوشته است: با سلام
    اقای دکتر من نتیجه جدید ترین ازمایشم را براتون میذارم . تشخیص برای من از نتایج زیر این بوده
    1 - تاکید بر تالاسمی مینور
    2- انمی شدید فقر اهن
    3- مشکوک بودن به خونریزی داخلی که باعث کمبود شدید خون شده. اما در این مورد من هیچ علایمی ندارم . نه دردی و نه تغییر رنگ در مدفوع و ادرار .
    hgb  -9 .6 g/dl
    hct % -34%
    mcv-60.6fl  
    mch  -16.8pg  
    mchc -27.7g/dl  
    rdw%  +16.2%  
    دکتر شما را به خدا مرا از نگرانی در اورید. این ششمین ازمایشی است که من میدهم و
    پزشکان شهر کوچک و دور افتاده من هر دفعه مرا از سکته میدهند . اخرش هم معلوم
    نشد من چه بیماری دارم. ایا واقعا خونریزی داخلی دارم .
    در ضمن دارویی که برای من تجویز شده فولیک اسید و فروس سولفات است که باید
    از امشب تا شش ماه مصرف کنم. و در حال حاضر بد جوری سرگیجه دارم و خانه نشین شدم.

سلام،
    شما جنسیت و سن خود را مشخص نکردید، با فرض اینکه مذکر هستید، این نتایج می تواند به علت دو بیماری که ذکر کردید باشد. برای تشخیص دقیقتر ارزیابی های بیشتر لازم است. تشخیص پزشکان صحیح بوده است و احتمال خونریزی مخفی داخلی هم وجود دارد. علایمی هم که دارید به دلیل همین کم خونی است که در شما ایجاد شده است. یک روش همین درمان است که برای شما شروع شده است ولی ارزیابی بیشتر دستگاه گوارش شما حتما باید انجام شود.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  6. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    میزان rbc و A2 و را ذکر کنید - تالاسمی مینور فقط یکسری آگاهی برای زمان ازدواج لازم دارد و چیزی مهم نیست

7. amir542

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام  
    جسیت مذکر و 34 سال دارم . اقای دکتر. خونریزی مخفی داخلی امکان دارد بودن علت و بدون درد باشد.  

مدیر محترم ازمایشگاه سلام.
    میزان rbc  5.070  است که چون در رنج نرمال بود ننوشتم و چیزی به نام a2 در برگه ازمایشم نبود
    iron  104  و  tibc  255   ,
    و یک نکته که رنگ مدفوع سیاه شده که شاید به علت مصرف فروس سولفات که یک عدد 48 ساعت قبل خوردم. تصمیم دارم مصرف قرص اهن را چندروزی عقب بیندازم تا ببینم در رنگ مدفوع تغییری حاصل میشود یانه.اما از طرفی انقدر سرگیجه دارم و ضعف دارم که نمیدانم کار درستی است یا نه.
    اندوسکوپی معده یا بررسی بیشتر دستگاه گوارش در اینجا امکان پذیر نیست یعنی دستگاه
    ان در این شهر نیست. حالا مجبورم به همین درمان ادامه دهم تا ببینم بهتر میشوم یا نه در هر حای مرگ حق است و نعمت ولی با زجر مردن و دچار بیماری لاعلاج شدن سخت است.
    بیشتر از این هم از امکانات و پزشکان اینجا بر نمی اید.و

8. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    شما به احتمال زیاد مبتلا به تالاسمی مینور هستید-که در زمان ازدواج تستها و آگاهی لازم به شما داده خواهد شد فقط همسر شما بهتر است تالاسمی مینور نداشته باشد- مصرف آهن باعث تغییر رنگ مدفوع میشود.

9. amir542

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    labnews نوشته است: شما به احتمال زیاد مبتلا به تالاسمی مینور هستید-که در زمان ازدواج تستها و آگاهی لازم به شما داده خواهد شد فقط همسر شما بهتر است تالاسمی مینور نداشته باشد- مصرف آهن باعث تغییر رنگ مدفوع میشود.

با تشکر از شما .من ازدواج کردهام و در ان زمان هم به من گفته شده بود که مینور هستم. اما من
    اهن مصرف نکردم. تا این مشکل برایم پیش امد همسرم مشکلی ندارد.
    فقط یک احتمال دیگر ذهنم را مشغول کرده . در طول دو ماه فشارخونم به 14 رسید و چندین دفعه تکرار شد که دو مرتبه اول خون دماغ شدم شاید فشار بال باعث پاره شدن مویرگهایی در دستگاه گوارش شده. در حال حاضر بهتر هستم و میتوانم فعالیت و رانندگی کنم سر گیجه ام کمتر شده.

10. با سلام
    ایا از WBCsکه در ازمایش CBC وجود دارد و تعداد گلبولهای سفید را نشان میدهد میتوان به سالم بودن فرد در مقابل ایدز پی برد

11. jiji نوشته است: با سلام
    ایا از WBCsکه در ازمایش CBC وجود دارد و تعداد گلبولهای سفید را نشان میدهد میتوان به سالم بودن فرد در مقابل ایدز پی برد

سلام،
    خیر، برای تشخیص اولیه ویروس HIV می بایست آزمایشهای مخصوص به خوده این ویروس انجام شود.

12. hongdan9

اخطارها : 1 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام دوستان.
    از شما عزیزان درخواست میکنم در صورت امکان واژه های زیر را که از نتیجه آزمایش خون استخراج شده اند را توضیح دهید.
    لطفا حد نرمال و محدوده طبیعی هریک را نیز بیان کنید و نیز عارضه خارج از محدوده بودن هر کدام.
    متشکرم.
    1---------->WBC
    2---------->RBC
    3---------->HGB
    4---------->HCT
    5---------->MCV
    6---------->MCH
    7---------->MCHC
    8---------->PLT

13. hongdan9 نوشته است: سلام دوستان.
    از شما عزیزان درخواست میکنم در صورت امکان واژه های زیر را که از نتیجه آزمایش خون استخراج شده اند را توضیح دهید.
    لطفا حد نرمال و محدوده طبیعی هریک را نیز بیان کنید و نیز عارضه خارج از محدوده بودن هر کدام.
    متشکرم.
    1---------->WBC
    2---------->RBC
    3---------->HGB
    4---------->HCT
    5---------->MCV
    6---------->MCH
    7---------->MCHC
    8---------->PLT

گلبول های قرمز و سفید خون

آزمایش کامل خون، همان آزمایش معروفی است که تعداد سلول‌های اصلی خون طی آن اندازه‌گیری می‌شود.

آزمایش خون یا CBC یا complete blood count به معنای «شمارش کامل خون» ، یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین آزمایشاتی است که می‌تواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماری‌ها را فراهم آورد و از همه مهم تر، بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن است.

برای آشنایی بیشتر با اجزای این آزمایش و فهمیدن اینکه معنی آن چند حرف انگلیسی مثل RBC یا HCT با اعدادی که روبه‌رویشان نوشته می‌شود چیست، می‌توانید مطالب زیر را دنبال کنید.

RBC یا(Red blood cell )

RBC مخفف سلول‌ قرمز خون است. این سلول‌های قرمز خون یا همان گلبول‌های قرمز، در واقع اصلی‌ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود ماده‌ای به نام هموگلوبین است که به گلبول‌ قرمز کمک می‌کند تا اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را انجام دهد.

به طور خلاصه، گلبول‌های قرمز، اکسیژن را از ریه به بقیه سلول‌های بدن حمل می کنند.

مقادیر طبیعی : بین
    4/7
    تا
    6/1
    میلیون در هر میکرو لیتر خون است. این عدد برای خانم‌ها مقداری کمتر و در کودکان مقداری بیشتر است.

چه چیزهایی باعث کاهش RBC می‌شود؟
    خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش مثل خونریزی معده یا روده، خون‌ریزی‌‌ از محل زخم، سوءتغذیه، کمبود آهن یا کمبود ویتامین B12 ، شکستن سلول‌های خونی یا همولیز آنها در اثر بعضی بیماری‌های خاص مثل فاویسم، بعضی مشکلات ژنتیکی مثل گلبول‌های قرمز داسی شکل ، مشکلات مغز استخوان ، بیماری های کلیوی ، بیماری‌های مزمن، تومورهای سرطانی و بیماری‌های روماتویید (التهاب مفاصل).

چه چیزهایی باعث افزایش RBC می‌شود؟
    مقدار بالای گلبول قرمز می‌تواند نشان‌دهنده ظرفیت‌ بالای حمل اکسیژن باشد. در بعضی از ورزشکاران و همچنین هنگام زندگی در ارتفاعات به خاطر کمبود اکسیژن هوا ، RBC افزایش می یابد.

بیماری‌های ریوی یا کلا هر نوع بیماری‌ که هیپوکسی مزمن (کمبود اکسیژن طولانی مدت در بدن) ایجاد می‌کند، مثل بیماری‌ قلبی مادرزادی ، باعث تولید بیشتر RBC می‌شوند.

نکته:

- به طور طبیعی، گلبول قرمز بعد از تولید در مغز استخوان، 120 روز در خون زندگی می‌کند و در آخر عمر خود خرد می‌شود و به عناصر سازنده‌اش تبدیل می‌شود.

- مقدار RBC در طی بارداری به طور طبیعی کمی کمتر نشان داده می‌شود، چون حجم قسمت مایع خون افزایش پیدا می کند.

- عدد RBC در واقع مقدار دقیق گلبول‌های قرمز در 1میلی‌لیتر خون است.

- بسته به آزمایشگاه و نوع کیت مورد استفاده، ممکن است مقیاس شمارش این سلول فرق کند.

- خوردن داروهایی مثل کلرامفنیکل هم باعث کاهش RBC می‌شود.

WBC یا (white blood cell )
    این سه حرف مخفف «سلول‌های سفید خون» یا گلبول‌های سفید هستند. اندازه‌گیری مقدار گلبول‌های سفید خون، یکی از روش‌های اصلی برای تعیین وجود عفونت در بدن است، چون این سلول‌ها که جزو سیستم دفاعی بدن هستند، در بیماری‌های عفونی و غیرعفونی واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند.

شمارش WBCها دو جزء دارد: یکی مقدار کلی گلبول‌های سفید در یک میلی‌لیتر خون و دوم شمارش جزء به جزء این سلول‌ها، چون گلبول‌ های سفید خون، پنج نوع مختلف دارند که کم و زیاد شدن هر کدام از این انواع، معنی خاص خود را خواهد داشت(تصویر پایین).

کلمه «diff» که در جلوی CBC نوشته می‌شود، درخواست برای شمارش همین انواع مختلف گلبول‌سفید است.

مقادیر طبیعی : در بزرگسالان و بچه‌های بالاتر از 2 سال مقدار گلبول‌سفید بین 5 تا 10 هزار در هر میلی‌لیتر خون طبیعی است.

محدوده خطر: WBC کمتر از 2500 و بیشتر از 30000 نشان‌دهنده بیماری‌هایی هستند که می‌توانند گاهی خطرناک باشند.

چه چیزهایی باعث کاهش WBC می‌شود؟
    لکوپنی یا کاهش گلبول‌سفید به مقادیر کمتر از 4 هزار گفته می‌شود که معمولا در اثر نارسایی مغز استخوان، مسمومیت دارویی ، عفونت بسیار زیاد، سوءتغذیه، بیماری‌های خودایمنی و ایدز به وجود می‌آید. در بسیاری از انواع نارسایی‌های مغز استخوان، مثلا بعد از شیمی‌درمانی،‌ رادیوتراپی و ... هم این مقدار کاهش می‌‌یابد.

چه چیزهایی باعث افزایش WBC می‌شود؟
    افزایش گلبول‌سفید، لکوسیتوز نام دارد و به مقادیر بالاتر از 10هزار گفته می‌شود که به طور معمول نشان‌دهنده عفونت، التهاب، تخریب بافت بدن، لوسمی یا سرطان خون است.

ضربه و جراحت، استرس و تب هم مقدار WBC را افزایش می‌دهد.

نکته:

- عمل اصلی گلبو‌ل‌سفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجی و مزاحم از بدن است و در مواقع آلرژ‌ی‌ها هم این سلول‌ها مسئول بروز واکنش هستند.

- تغییر هر کدام از انواع WBC معنی خاص خود را دارد و ممکن است نشان‌دهنده عفونت با میکروب (مثل باکتری یا ویروس) و یا حتی استرس باشد.

- فعالیت شدید بدنی و ورزش سنگین هم برای مدتی باعث بالا رفتن تعداد WBC در خون می‌شود. بارداری و زایمان هم این مقدار را افزایش می‌دهند.

مقدار هموگلوبین و هماتوکریتHgb یا (Hemoglobin)

در برگه‌های آزمایش مختلف ممکن است به صورت‌های مختلف HGB،Hg، یا Hgb نوشته شود. همه این ها مخفف کلمه هموگلوبین، یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده گلبول های‌ قرمز است که با اکسیژن ترکیب می شود و آن را در خون حمل می کند.

این ماده که در آن آهن به کار رفته، جایگاه‌های مختلفی برای ترکیب با اکسیژن دارد. هموگلوبین در جایی که اکسیژن زیاد وجود دارد با آن ترکیب می‌شود و در محیط کم اکسیژن، آن را آزاد می‌کند.

اندازه‌گیری مقدارکلی هموگلوبین، به نوعی نشان‌هنده تعداد گلبول‌های قرمز است.

مقادیر اصلی مقدار طبیعی : برای آقایان 14 تا 18 گرم در دسی‌لیتر و برای خانم‌ها مقادیر 12 تا 16 گرم در دسی‌لیتر.

محدوده خطر: هموگلوبین زیر 5 و بالای 20 مقادیر خطرزا به حساب می‌آیند و حتما نیازمند رسیدگی فوری هستند.

چه چیزهایی باعث کاهش هموگلوبین می‌شود؟

همان دلایلی که باعث کاهش گلبول‌های قرمز می شوند، با تخریب هموگلوبین، مقدار آن را هم کم می کنند. کم‌خونی، خون‌ریزی شدید، سرطان، سوءتغذیه، بیماری لوپوس، بیماری‌های کلیوی و بزرگی طحال باعث کاهش هموگلوبین می‌شوند. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، آسپیرین و ایندومتاسین و همچنین داروهای ضدسرطان هم مقدار هموگلوبین خون را کم می‌کنند.

چه چیزهایی باعث افزایش هموگلوبین می‌شود؟

مشکلات ریوی، سوختگی شدید، نارسایی مزمن ریه و از دست دادن زیاد آب بدن (دهیدراسیون‌) مقدار این ماده حیاتی را افزایش می‌دهند. داروهای جنتامایسین و متیل‌دوپا هم هموگلوبین را افزایش می دهند.

نکته:

- مقدار هموگلوبین در بارداری کاهش می‌یابد، چون با اینکه خون‌سازی کمی بیشتر شده است، اما حجم مایع بدن و خون بالا رفته و مقدار کلی هموگلوبین در هر دسی‌لیتر کاهش می‌یابد.

- زندگی در ارتفاعات هم به خاطر نیاز بیشتر بدن به اکسیژن و کمبود اکسیژن محیط، باعث تولید بیشتر هموگلوبین می‌شود.

- در طحال اغلب سلول‌های پیر خون تخریب می‌شوند. بزرگ شدن طحال، یعنی تخریب بیشتر سلول‌ها و به دنبال آن کاهش گلبول های قرمز و هموگلوبین رخ می‌دهد.

HCT یا (Hematocrit)

هماتوکریت یا HCT هم یکی از مقادیر اندازه‌گیری گلبول قرمز است. به طور کلی «هِم» (heme) به معنای آهن است و هر جا در هر کلمه‌ای آمد، حتما آن کلمه ارتباطی با گلبول قرمز دارد.

هماتوکریت درصدی از حجم کل خون است که شامل گلبول های قرمز می باشد و با اندازه‌گیری قسمت قرمز رسوب خون در لوله آزمایش نسبت به کل ارتفاع خون اندازه‌گیری می‌شود.

به خاطر بیماری‌ها و شرایط مختلفی که می‌توانند اندازه‌گیری هموگلوبین و گلبول قرمز را با اشکال مواجه کنند، HCT هم اندازه‌گیری می‌شود تا به طور مستقیم نشان‌دهنده اندازه هموگلوبین و گلبول قرمز باشد. این عدد معمولا با درصد نشان داده می‌شود.

مقادیر طبیعی : 42 تا 52 درصد برای آقایان و 37 تا 47 درصد برای خانم‌ها. در خانم‌های باردار درصد بالاتر از 33 طبیعی است.

محدوده خطر : HCT بالاتر از 60 درصد و پایین‌تر از 15 درصد.

چه چیزهایی باعث کاهش آن می‌شود؟

تقریبا همان عواملی که باعث کاهش هموگلوبین و گلبول های قرمز خون می شوند. شرایطی مثل پرکاری تیروئید، سیروز کبدی، نارسایی مغز استخوان و میلوم مولتیپلMultiple) (myeloma نیز باعث کاهش هماتوکریت می‌شوند.

چه چیزهایی باعث افزایش آن می‌شود؟

سوختگی، اسهال شدید، بیماری‌های انسدادی ریوی، از دست دادن زیاد آب بدن، تولید بیش از حد گلبول قرمز از عوامل افزایش دهنده ی HCT هستند.

نکته:

- بیماری‌هایی که باعث به وجود آمدن شکل‌های غیرطبیعی گلبول قرمز می‌شوند (مثل بیماری گلبول قرمز داسی‌‌شکل) مقدار HCT را تغییر می‌دهند.

- وقتی مقدار گلبول سفید خیلی بالا باشد، بر مقدار HCT موثر است.

- در صورت طبیعی بودن اندازه‌های گلبول قرمز، مقدار هماتوکریت، سه برابر هموگلوبین است.

- هماتوکریت را نباید بلافاصله بعد از خون‌ریزی شدید اندازه‌گیری کرد.

منبع : http://www.sjsa.blogfa.com/post-40.aspx

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید