شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

شكاف كام نوزاد

1. hnatiqi

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    بسمه تعالي
    سلام عليكم
    بنده حدودا 30 سال سن دارم و همسرم حدودا 24 سال سن دارد. باهم نسبت فاميلي بسيار دور داريم. پنج سال پيش با هم ازدواج كرديم در اين مدت صاحب سه تا فرزند شديم بچه اول ما دختر است و سالم است ولي دو بچه ديگر بعد از او به دنيا آمده كه هر دو شكاف كام داشته است بچه اولي پسر بود و علاوه بر شكاف كام ضعف حركتي نيز داشت و بعد از يكسالگي مرد و دومي دختر بوده و به صرف تولد مرده است و در آسيب شناسي گفتند كه مسير معده اش نيز بسته بوده است. علت مرگش را گفتند اين بوده كه بدليل شكاف كامش نتوانسته لعاب دهنش را نگهدارد رفته داخل ششش
    آيا اين امر ژنيتيكي است؟
    براي عدم تكرار اين مسأله بايد چكار كنيم؟
    من در قم زندگي مي‌كنم بايد براي حل مشكل كجا و به چه مركزي مراجعه كنم؟

2. hnatiqi نوشته است: بسمه تعالی
    سلام علیكم
    بنده حدودا 30 سال سن دارم و همسرم حدودا 24 سال سن دارد. باهم نسبت فامیلی بسیار دور داریم. پنج سال پیش با هم ازدواج كردیم در این مدت صاحب سه تا فرزند شدیم بچه اول ما دختر است و سالم است ولی دو بچه دیگر بعد از او به دنیا آمده كه هر دو شكاف كام داشته است بچه اولی پسر بود و علاوه بر شكاف كام ضعف حركتی نیز داشت و بعد از یكسالگی مرد و دومی دختر بوده و به صرف تولد مرده است و در آسیب شناسی گفتند كه مسیر معده اش نیز بسته بوده است. علت مرگش را گفتند این بوده كه بدلیل شكاف كامش نتوانسته لعاب دهنش را نگهدارد رفته داخل ششش
    آیا این امر ژنتیكی است؟
    برای عدم تكرار این مسأله باید چكار كنیم؟
    من در قم زندگی می‌كنم باید برای حل مشكل كجا و به چه مركزی مراجعه كنم؟

سلام ،
    اختلالات مادرزادی به علل مختلفی به وجود می آیند که برخی از شایعترین آنها عبارتند از :
    • مواجهه با مواد مضر : این مواد شانس بروز اختلالات مادرزادی را افزایش می دهند از این مواد می توان به پرتوتابی ( مثل اشعه ایکس ) و برخی داروها و سموم ( مثل الکل ) اشاره نمود . البته نوع اختلال ایجاد شده به زمان و مدت مواجهه با این مواد بستگی دارد مثلا اگر زمانی که سیستم عصبی در جنین در حال شکل گیری می باشد مواجهه صورت گیرد ، اختلال در در این زمینه خواهد بود .
    • تغذیه : تامین سلامتی جنین احتیاج به تغذیه مناسب دارد مثلا کمبود اسید فولیک باعث ایجاد نقص در لوله عصبی جنین خواهد شد .
    • ژنتیک و عوامل کروموزومی : این اختلالات از والدین به ارث می رسند که ممکن است خود والیدن این اختلال را داشته باشند و یا به صورت نهفته در آنها بوده باشد . با این حال اکثر اختلالات مادرزادی به علت جهش های نامشخص در ژنها به وجود می آید.
    • عفونت : عفونتهای بخصوصی در زن حامله باعث ایجاد اختلالات مادرزادی در جنین می شود. اثر این عفونتها بستگی به سن جنین هنگام ابتلای مادر به عفونت دارد . در بسیاری از این عفونتها مادر متوجه بیماری خود نیست زیرا یا بدون علامت هستند و یا علایم مختصری ایجاد می کنند.

با توجه به شرح حالی که شما دادید برای حاملگیهای بعدی همسرتان می بایست از ابتدا تحت نظر متخصص زنان باشد و با ارایه شرح حال قبلی ، برای شما در مقاطع مختلف حاملگی آزمونهایی انجام می شود تا احتمال بروز مشکل مشابه بررسی گردد . من متاسفانه آشنایی با مراکز در قم ندارم ولی پسشنهاد می کنم در صورتی که تصمیم به بچه دار شدن گرفتید از همان ابتدا زیر نظر متخصص زنان و زایمان باشید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  3. hnatiqi

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    از اينكه لطف نموده و به اين تايپك پاسخ داديد تشكر مي‌كنم
    همسرم در هر دو مورد زير نظر پزشك زنان بوده اما فايده‌اي نداشته است. ما براي آزمايش و معلوم شدن علت ايجاد شكاف كام نوزاد‌هاي خود به كدام مركز در تهران يا قم مي‌توانيم مراجعه كنيم؟
    مي‌گويند كه بايد به مركز مشاوره ژنتيك مراجعه شود آيا اين امر صحت دارد؟

4. hnatiqi نوشته است: از اينكه لطف نموده و به اين تايپك پاسخ داديد تشكر مي‌كنم
    همسرم در هر دو مورد زير نظر پزشك زنان بوده اما فايده‌اي نداشته است. ما براي آزمايش و معلوم شدن علت ايجاد شكاف كام نوزاد‌هاي خود به كدام مركز در تهران يا قم مي‌توانيم مراجعه كنيم؟
    مي‌گويند كه بايد به مركز مشاوره ژنتيك مراجعه شود آيا اين امر صحت دارد؟

سلام ،
    همانطور که در علل به وجود آورنده این اختلال مادرزادی ذکر کردم ، می بایست یکی از علتها وجود داشته باشد ، اگر مواجهه با مواد مضر ، نقصان تغذیه و یا عفونت وجود نداشته ، بررسی ژنتیک کار عاقلانه ای خواهد بود . در مورد مرکز مشاوره ژنتیک من آشنایی خاصی ندارم ولی می توانید به یکی از مراکز دانشگاهی مراجعه کنید ، قطعا شما را راهنمایی خواهند کرد .

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید