شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

دندان عقل

1. با سلام
    دندان هاي عقل پاييني من در آمده و باعث به هم ريختگيه نظم دندان هاي پاييني من شده حالا مي خواستم دندان هاي عقلم رو بكشم اما با توجه به اينكه حدود 5 سالي هست كه در اومده و هنوز سالمه مي خواستم بدونم مي تونم دندان ديگه اي رو كه خرابه به جاي دندان عقلم بكشم؟
    و يه سوال ديگه اينكه تصميم به بارداري گرفتيم حالا با توجه به اينكه مي گن در دوران بارداري دندان ها خيلي زود خراب مي شن آيا بهتره كه كشيدن دندان عقلم رو به بعد از زايمان موكول كنم يا همين الان بكشم بهتره؟
    با تشكر

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام. بنده فقط راجع به قسمت اول سئوالتون تجربه شخصیم رو عرض میکنم و تصمیم گیری و نظر کارشناسی رو به عهده خودتون و دوستان متخصص در امر پزشکی و دندانپزشکتون میگذارم.

بنده هم وقتی که تقریبا هم سن شما بودم همین مشکل رو داشتم که رشد دندانهای عقلم باعث بهم ریختگی نظم دندانهای پایینم شده بود و متاسفانه هیچ دندانپزشکی قبول زحمت نمی کرد و همگی می فرمودند "تا دندان در دهانتان سالم است از آن استفاده کنید" این مسئله باعث شد که دندانهای نیش بنده رو هم فشار آورده و کج شدند. دلیل این مسئله یا در کوچک بودن فضای فک پایینی است و یا در کج درآمدن دندانهای عقل، که هر دو مورد در بنده صدق می کرد. در نهایت با مراجعه به دندانپزشکان مختلف آقا و خانم، یکی از خانم های محترم قبول زحمت کردندو بنده رو از شر یکی از دندانهای عقل پایینیم خلاص کردند. البته ذکر این مورد لازمه که بعد از در آوردن دندان عقل، متاسفانه بعد از گذشت یکسال هنوز همون مشکل کجی رو دارم و چون در واقع به اینصورت شکل گرفتند تغییری ایجاد نشد. در مورد اینکه دندان دیگری که خراب است کشیده شود یا نه؟ همه دندانپزشکانی که بنده مراجعه کردم این مورد رو رد کردند و عملی ندانستند. چون هر دندان در مکان خاصی با وظیفه مشخصی قرار گرفته است.

بنظر بنده اگر قرار بر کشیده شدن دندان عقل شد(با توجه به شرایط شما و نظر تخصصی) زمان رو از دست ندهید چون بعد از تاثیر گذاری روی فرم دندانها، برگشت به حالت اولیه اندکی مشکل بنظر میرسد.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. با سلام خدمت دوستان عزیز و اساتید گرامی
    شرمنده سوالم رو اینجا مطرح می کنم،از  سکوت 7 عزیز هم عذر می خوام.
    صورت بنده (لپ هام) دقیقا متقارن نیست و یکیش مقدار کمی برجستگی بیشتری داره نسبت به اون یکی!آیا الزاما باید دو طرف گونه ها دقیقا هم اندازه باشن؟
    بعد اینکه همین سمت من دقیقا در ته ته لثم یک دندون شکسته و بسیار خراب دارم!ممکنه علت این تورم ناچیز این باشه؟
    لطفا راهنمایی کنید
    ارادتممند

4. chita6 نوشته است: با سلام خدمت دوستان عزیز و اساتید گرامی
    شرمنده سوالم رو اینجا مطرح می کنم،از  سکوت 7 عزیز هم عذر می خوام.
    صورت بنده (لپ هام) دقیقا متقارن نیست و یکیش مقدار کمی برجستگی بیشتری داره نسبت به اون یکی!آیا الزاما باید دو طرف گونه ها دقیقا هم اندازه باشن؟
    بعد اینکه همین سمت من دقیقا در ته ته لثم یک دندون شکسته و بسیار خراب دارم!ممکنه علت این تورم ناچیز این باشه؟
    لطفا راهنمایی کنید
    ارادتممند

سلام
    تورم یا عدم تقارن صورت می تونه دلایل زیادی از جمله تورم غدد بزاقی,التهاب غدد لنفاوی و عفونت ریشه دندان که شما بهش اشاره کردید داشته باشه.
    اگر این عدم تقارن از دوران کودکی در شما بوده چیز مهمی نیست.در غیر این صورت بهتره به یک دندان پزشک متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید.

5. sokut7 نوشته است: با سلام
    دندان هاي عقل پاييني من در آمده و باعث به هم ريختگيه نظم دندان هاي پاييني من شده حالا مي خواستم دندان هاي عقلم رو بكشم اما با توجه به اينكه حدود 5 سالي هست كه در اومده و هنوز سالمه مي خواستم بدونم مي تونم دندان ديگه اي رو كه خرابه به جاي دندان عقلم بكشم؟
    و يه سوال ديگه اينكه تصميم به بارداري گرفتيم حالا با توجه به اينكه مي گن در دوران بارداري دندان ها خيلي زود خراب مي شن آيا بهتره كه كشيدن دندان عقلم رو به بعد از زايمان موكول كنم يا همين الان بكشم بهتره؟
    با تشكر

با سلام
    دوست عزیز قاعدتاً نظر یک دندانپزشک ماهر و متخصص مرتبط،بهترین و درست ترین راهکار برای معضل شماست معذالک باید اذعان داشت دندانهای عقل بدلیل قرار گرفتن در عمق دهان،و نرسیدن مسواک به آن در هنگام مسواک زدن، در معرض پوسیدگی قرار میگیرد به همین دلیل(البته بر اساس شنیده ها)اغلب بر کشیدنشان حکم میکنن اما از طرفی داشتن هر دندان در دهان خود نعمتی است که پس از از دست دادنشان ،قدر آنان دانسته میشود در هرحال معتقدم در صورتیکه این دندانها معضل اساسی در فک و دهانتان ایجاد نمیکندضمن مشاوره با یک متخصص دندانپزشک تا زمانیکه سالم است از آن استفاده کنید.
    شاد باشید

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  6. sara28

اخطارها : 1 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    sokut7 نوشته است: با سلام
    با تشكر

سلام گلم منم مث شما دندونای عقلم چن سالی درومده بود وسالم بودن. ولی در طول بارداری خیلی سریع خراب شدن و بعد زایمان مجبور شدم اونارو بکشم.

تازه دندونای کناری رو هم خراب کرده بودن. به نظرم تا هنوز خراب نشدن اونارو بکشین

7. خدمت دوستان عزیز

یکی از دندان های عقل من در حال در اومدن هست (البته فکر می کنم!!!!)
    چون فکم در اون قسمت به شدت درد می کنه و لثه ام هم باد کرده به طوری که کاملا مشخص هست که یه قسمت صورتم یه کمی باد داره! احساس می کنم التهاب زیادی داره، شبها از درد واقعا نمی تونم بخوابم. خودم با چراغ قوه داخل دهانم رو دیدم، یه سفیدی کوچولو از لثه زده بیرون یعنی فکر می کنم دندون داره رشد می کنه و در می یاد.
    برای این درد و التهاب باید چی کار کنم. مسکن مصرف کردم ولی جواب نداد واقعا! الان سه روزه این درد همه چیزمو به هم ریخته. من توی تمام زندگیم درد دندون رو تجربه نکرده بودم البته الان هم دندونم نیست که درد می کنه بلکه فک و لثه درد دارن و قسمت داخلی بافت دهان.
    ممنون می شم راهنمایی کنید.

8. haale نوشته است: خدمت دوستان عزیز

چون فکم در اون قسمت به شدت درد می کنه و لثه ام هم باد کرده به طوری که کاملا مشخص هست که یه قسمت صورتم یه کمی باد داره! احساس می کنم التهاب زیادی داره، شبها از درد واقعا نمی تونم بخوابم. خودم با چراغ قوه داخل دهانم رو دیدم، یه سفیدی کوچولو از لثه زده بیرون یعنی فکر می کنم دندون داره رشد می کنه و در می یاد.
    برای این درد و التهاب باید چی کار کنم. مسکن مصرف کردم ولی جواب نداد واقعا! الان سه روزه این درد همه چیزمو به هم ریخته. من توی تمام زندگیم درد دندون رو تجربه نکرده بودم البته الان هم دندونم نیست که درد می کنه بلکه فک و لثه درد دارن و قسمت داخلی بافت دهان.

هاله جان به نظر من بهتره حتما به دندان پزشک مراجعه کنی چرا که دندان عقل بسیار حساسه و اگه بد دربیاد نظم تمام دندان های ردیف خودش رو بهم میریزه. ممکنه درد و التهاب لثه ت به خاطر آبسه باشه و اصلا ربطی به دندان عقل نداشته باشه. به هر حال تشخیصش نیاز به معاینه بالینی متخصص داره و در فضای مجازی یه مقدار سخته. چه آبسه باشه چه دندان عقل بهتره به توصیه پزشک عمل کنی.
    به امید بهبودی...

9. haale نوشته است: خدمت دوستان عزیز

سلام، مشکل خاصی نیست. احتمالا فک شما گنجایش پذیرش این مهمان جدید رو نداره. من هم دقیقا همینطور بودم، به دندانپزشک مراجعه کردم و با یه جراحی 20 دقیقه ای دندان عقل خارج شد.

برای من هر دو دندان عقل فک پائین به همین سرنوشت دچار شدن. زودتر اقدام کنید تا فشاری که داره به سایر دندان ها وارد میکنه باعث به هم ریختگی اونها نشه.

موفق باشید.

10. با سلام

اگر دندان عقل تا سن27سالگی هنوز درنیامده باشد آیا مشکلی است؟چه باید کرد؟
    با تشکر.

11. سلام
    بهترين كار اينه كه سريعتر از شر دندان عقل راحت بشين چون اين دندان هيچ فايده اي نداره.يا باعث كج شدن دندانهاي كناري ميشه يا كه به علت چسبيدن به دندان كناري دندا ن كناري رو هم خراب ميكنه و خود من 2 سالي طول كشيد تا اين دندان در آمد و واقعا كلافم كرده بود حس ميكردم هميشه يه جسم زائد داخل دهانم هست چون به فكم فشار مي آورد
    دو هفته پيش كشيدمش وراحت شدم واقعا

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید