شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رسیدن به آرامش و تمرکز

1. خدمت دوستان عزیزم

چند روزی هست که مصرف چای سبز رو شروع کردم، اونم واسه اینکه بهم گفتن آرامش بخشه.. اما امروز شنیدم باعث کاهش وزن هم می شه!! می خواستم بدونم کسی اطلاعات درستی داره که در اختیارم بذاره؟
    تو این چند روز شبی دو لیوان دم کردم و خوردم، و البته به اون آرامشی که ازش شنیده بودم نرسیدم
    می شه روش صحیح دم کردن چای سبز رو برام بگید؟ توی نت هم که جستجو کردم مطالب متفاوتی پیدا کردم...

سوال دومم راجع به مصرف ریتالین هست
    در مورد اون هم شنیدم که برای امثال من، و برای شبهای امتحان، چیز خوبیه و باعث افزایش تمرکز و درس خوندن مفید می شه
    اما وقتی امروز برای خریدنش به چندتا داروخانه سر زدم گفتن که نمی دن! انگار چیز بدی رو ازشون خواسته بودم!!!!
    می خواستم خواهش کنم راجع به مصرف ریتالین، و البته سوء مصرفش هم برام بگید و اینکه آیا اینجورایی که می گن مفید هست برای تمرکز ما دانشجوها؟ یا همش شایعه است.....

سپاسگذارم

2. تاريخچه ريتالين

«متيل فنيديت» (MPH) با نام تجاري «ريتالين» توسط كمپاني داروسازي «نوارتين» در سال 1954 به بازار دارويي دنيا عرضه شد. در ابتدا قرار بود اين دارو براي درمان افسردگي، خواب آلودگي در طول روز و سند رم خستگي مزمن استفاده شود اما بتدريج با پيشرفت علم و تجربه هاي گوناگون مشخص شد مي توان از اين دارو در درمان كودكاني كه دچار اختلال بيش فعالي و كم توجهي هستند (ADHD) نيز استفاده كرد.
    در ابتدا تمام ماجرا از كالجهاي آمريكايي و استراليايي شروع شد. قرص «ريتالين» خواصي شبيه آمفتامين (همان قرصي كه به اكستازي مشهور است) دارد و دانشجويان به دليل تأثير آن در درمان خواب آلودگي در طول روز، براي درس خواندن و يا مهماني هاي شبانه شان چند عدد از اين قرصها را مصرف مي كردند.
    سوء مصرف قرص هاي ريتالين ( متيل فندیت)
    قرص هاي ريتالين در وهله اول براي درمان يکي از انواع اختلال بيماريهاي رواني دوران کودکي به نام "بيش فعالي همراه با نقص توجه" استفاده مي شود, در مواقعي نيز توسط پزشکان براي درمان بيماران مبتلا به " حمله خواب" تجويز مي شود. همچنين ريتالين به عنوان دارويي با اثر سريع در درمان افسردگي كاربرد دارد.  ولي در سال هاي اخير مصرف خود سرانه اين دارو در کشور ها رو به افزايش گذاشته است که عدم آگاهي از آثار و ويژگي هاي اين قرص مي تواند نگران کننده باشد. هم اکنون گزارش هاي متعددي وجود دارد که برخي از افراد براي بيدار ماندن در شبهاي امتحان به جاي مصرف قهوه و چاي از قرص هاي ريتالين استفاده مي کنند. شواهد متعدد حاکي از آن است که اين افراد از اين قرص ها استفاده مي کنند تا بتوانند چندين ساعت متوالي بيدار بمانند و به شکل غير معمولي تمرکز خود را در مدت طولاني حفظ کنند

آثار مصرف ريتالين:

از آنجا که ريتالين دارويي است که توسط پزشکان تجويز مي شود, مصرف کنندگان تصور مي کنند اين قرص ها بي خطرند و آن " بد نامي " مواد مخدر را ندارند. در حالي که عوارض مصرف خودسرانه اين قرص ها مي تواند در حد مواد ديگر نظير کوکايين و آمفتامين باشد. پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام مي‌كنند ترك كردن داروهاي محرك آمفتاميني نظير ريتالين و اكستازي، بسيار سخت‌تر و پيچيده‌تر از كراك، هرويين و ساير مواد مخدر است. استفاده محدود و كنترل شده ريتالين باعث عادت كردن بدن مصرف كننده به دوزهاي پايين و در نتيجه ايجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهاي بالاتر و حتي مصرف داروهاي سنگين‌تر و خطرناك‌تر مي‌شود.

شايع ترين عوارض مصرف خود سرانه قرص هاي ريتالين عبارتند از:

• عصبي شدن و بي خوابي
    • حالت تهوع و استفراغ
    • احساس سرگيجه و سردرد
    • تغييرات ضربان قلب و فشار خون (که معمولا به صورت افزايش است ولي در مواردي نيز به شکل کاهش ديده مي شود.)
    • خارش و جوش هاي پوست
    • دردهاي شکمي, کاهش وزن و مشکلات معده
    • مصرف دايمي و اعتياد(وابستگي)
    • بروز حالت هاي روان پريشي (جنون) و علايم وابستگي به ريتالين
    • بروز افسردگي پس از قطع مصرف
    عوارض مصرف مقادير زياد ريتالين:
    • از دست دادن اشتها و سوء تغذيه
    • لرزش و پرش عضلات
    • تب,تشنج و سردرد
    • نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردي مي تواند به شکل خطرناکي ادامه پيدا کند
    • تکرار حرکات و اعمال بي هدف
    • بروز حالت هاي پارانوييد(سوء ظن), توهم و هذيان
    • احساس حرکت و جنبش حشرات در زير پوست
    • مرگ (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ريتالين منجر به مرگ شده است)

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  3. من موقع امتحانات ریتالین میخورم البته خیلی کم.ولی بعد از 2 ساعت باعث افت فشار و تکرر ادرار میشه.ولی اصلا حالتاش و دوست ندارم و ترجیح میدم مصرفش نکنم.

4. kiyanaaa نوشته است: من موقع امتحانات ریتالین میخورم البته خیلی کم.ولی بعد از 2 ساعت باعث افت فشار و تکرر ادرار میشه.ولی اصلا حالتاش و دوست ندارم و ترجیح میدم مصرفش نکنم.

دوست عزیزم می شه بهم بگی آیا نتیجه ی مفیدی ازش دیدی برای امتحاناتت؟
    غیر از افت فشار و تکرر ادرار؟
    چون من داروهای شیمیایی زیادی رو مصرف کردم و فکر می کنم نسبت به افت فشار این قبیل داروها کاملا مقاومم

5. اره خیلی واسم مفید بوده.ببین موقه ای که فشارم پایین میاد اگه یه چیزی بخورم 50درصد به حالت عادی برمیگردم.اما تمرکزم هنوز عالیه.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  6. یه اعلام خطر کنم واسه مصرف ریتالین این قرص درسته که انرژی کاذب شاید ایجاد کنه و شما مثلا 200 صفحه کتاب رو 2 ساعته بخونید اما امکان سکته قلبی و مغزی وجود داره به هیچ عنوان توصیه برای مصرف قرص نمیکنم بدونید کسانی که خوردن و این خوردن آخرین خوردن زندگیشون بوده
    این قرص به شدت بر روی عروق و مخاطهای مغز تاثیر میذاره و حتی ممکن هست باعث فلج شدن مغز بشه
    در ضمن از خانواده مخدرها محسوب میشه
    گرفتن یکی دو نمره کمتر در امتحان ارزش ریسکشو نداره و کار یه بار میشه
    دیگه صلاح ملک خویش خسروان دانند

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  7. سلام.تازه ممکنه تشنج هم بده یا طرف سنگکوب کنه......

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  8. به شدت هم باعث عرق کردن میشه

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید