شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه : 1   

ناباروري در مردان - اسپرموگرام (Spermogram) - آزمایش اسپرم

1. yas2234

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال

نکات مهم این تاپیک:
    - شایعترین فرم اسپرموگرام در ناباروری، اسپرموگرام نرمال است.
    - اسپرموگرام اگر نرمال باشد یا نباشد ربطی به باروری ندارد.
    - در صورت غیر طبیعی بودن اسپرموگرام تنها می توان گفت که احتمال ناباروری ممکن است افزایش یابد.

خسته نباشید.می خواستم اگربرای شمامقدوراست  تمام گزینه های این ازمایش رابرای من توضیح دهید
    مربوط میشه به ازمایش اندازه گیری اسپرم میخواهم بدانم مردی با چنین ازمایشی چقدر امکان دارد که بچه دار شود:البته درازمایش ذکرشده اسپرم بلندترازحدنرمال است ایا این مشکلی داره؟
    volume:3cc
    viscosity:normal
    ph:8.6
    count per ml :41000000
    motility{after 2 hr}:15%

morfology:30%

-w.b.c/hpf

oligospermia

pyospermia

sperms are whit longer tals than normal

تشکر شده توسط : 5 کاربر
  2. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    البته این جواب چند غلط املایی دارد و کامل نوشته نشده motolity در نیم ساعت یکساعت و 2 ساعت باید گزارش شود که شما ننوشته اید (حرکت بعد از نیم ساعت از نمونه گیری مهم است) از نظر تعداد اسپرم مشکلی ندارید ضعف در حرکت و مرفولوژی با اطلاعات ناقصی که نوشته اید قابل تشخیص 100 در صد نیست ولی مشکل دارید
    (افراد ضعیف تر از شما هم بچه دار شده اند) استاندارد who برای آزمایش اسپرم متفاوت است.امیدوار باشید

تشکر شده توسط : 6 کاربر
  3. yas2234 نوشته است: خسته نباشید.می خواستم اگربرای شمامقدوراست  تمام گزینه های این ازمایش رابرای من توضیح دهید
    مربوط میشه به ازمایش اندازه گیری اسپرم میخواهم بدانم مردی با چنین ازمایشی چقدر امکان دارد که بچه دار شود:البته درازمایش ذکرشده اسپرم بلندترازحدنرمال است ایا این مشکلی داره؟
    volume:3cc
    viscosity:normal
    ph:8.6
    count per ml :41000000
    motility{after 2 hr}:15%
    morfology:30%
    -w.b.c/hpf
    oligospermia
    pyospermia
    sperms are whit longer tals than normal

سلام ،
    شاخص های حداقل نرمال کیفیت مایع منی به شرح زیر است و مقدار حرکت اسپرم بیش از همه با میزان باروری مرتبط است.
    حجم مایع منی : 5/5 - 5/1 میلی لیتر (سی سی)
    غلظت اسپرم (Sperm Concentration): بیشتر از 20 میلیون در هر میلی لیتر
    حرکت اسپرم (Motility): بیش از 50 درصد
    حرکت رو به جلو (Forward Progression) : مقدار عددی 2 (بین 1 تا 4)
    شکل اسپرم (Morphology) : بیشتر از 30 درصد اشکال طبیعی استاندارد WHO

باید یادآور شد که کیفیت مایع منی در یک فرد نرمال روز به روز متغیر است و همینطور نتایج انالیز مایع منی بسیار وابسته به تکنیک جمع آوری آن است. مثلا طول مدت مقاربت قبل از جمع آوری نمونه بسیار اهمیت دارد . با هر روز عدم مقاربت تا یک هفته ، حجم مایع منی تا 4/0 سی سی و غلظت اسپرم 15-10 میلیون در سی سی افزایش می یابد . وقتی دوره عدم مقاربت از 7 روز بیشتر شود، حرکت اسپرم کاهش می یابد به همین دلیل توصیه می شود جمع آوری اسپرم 72 - 48 ساعت بعد از آخرین مقاربت گرفته شود . برای بدست آوردن میزان پایه ای کیفیت اسپرم بایستی 3 نمونه آنالیز مایع منی از فرد گرفته شود .
    حجم مایع منی بایستی حداقل 5/1 سی سی باشد زیرا مقادیر کمتر ممکن است در مقابل اسیدیته واژن به اندازه کافی حالت بافری نداشته باشد . غلظت اسپرم باید بیش از 20 میلیون باشد و در غلظتهای کمتر احتمال حاملگی کاهش می یابد. میزان طبیعی حرکت اسپرم  60-50 درصد اسپرمهای متحرک می باشد و کیفیت حرکت آنها باید حداقل درجه 2 باشد (درجه صفر یعنی بی حرکت ، درجه 4 یعنی حرکت فوق العاده خوب به جلو) . شکل (مورفولوژی) اسپرم هم مهم است و ممکن است با میزان باروری مرد رابطه داشته باشد .
    OligoSpermia به معنی کمبود اسپرم و PyoSpermia به معنی وجود عفونت در مایع منی می باشد.

با توجه به نتایج آزمایش فوق، آنالیز مایع منی در فرد مورد نظر فقط از نظر حرکت اسپرمها مشکل دارد که بهتر است در این زمینه با متخصص اورولوژی مشورت نمایید.

تشکر شده توسط : 22 کاربر
  4. درآزمایش اسپرم من تعداد اسپرمها4میلیون است وهمه مرده ودرسونوگرافی بیضه ها واریکوسل نشان نداده شدوطبیعی بودندلذاخواهشمندم درموردبیماری من ودرمان آن توضیح دهیدمن 28سال دارم وهنوز مجردهستم وترس ازناباروری دراینده دارم.بسیارازشما متشکرم

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  5. ablimoo نوشته است: درآزمایش اسپرم من تعداد اسپرمها4میلیون است وهمه مرده ودرسونوگرافی بیضه ها واریکوسل نشان نداده شدوطبیعی بودندلذاخواهشمندم درموردبیماری من ودرمان آن توضیح دهیدمن 28سال دارم وهنوز مجردهستم وترس ازناباروری دراینده دارم.بسیارازشما متشکرم

سلام،
    با توجه به آزمایش شما تعداد اسپرمها کم می باشد (مقدارهای طبیعی در بالا ذکر شده است). اقدام بعدی در صورت صحت آزمایش فعلی، انجام آزمایش های هورمونی و بررسی علت کمبود اسپرمها می باشد.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  6. تعداد اسپرم در باروری
    آیا با حجم اسپرم 8/4 میلیون در میلی لیتر امکان باردار شدن وجود دارد

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  7. bety نوشته است: تعداد اسپرم در باروری
    آیا با حجم اسپرم 8/4 میلیون در میلی لیتر امکان باردار شدن وجود دارد

قبل از ارسال سوال جستجو
    کنید
    به توضیحات بالا رجوع فرمایید.

8. باتشكرازجواب شمادرموردكمبوداسپرم بنده كه حدود4ميليون وهمه مرده بوده وواريكوسل نيزندارم ازمن خواسته بوديدازمايش هورموني دهم كه درازمايشي كه من دادم تنهاfsh من مشكل داردوحدود19.7 است لذاخواهشمندم درمورددرمان به من كاملاتوضيح دهيد.

9. ablimoo نوشته است: باتشكرازجواب شمادرموردكمبوداسپرم بنده كه حدود4ميليون وهمه مرده بوده وواريكوسل نيزندارم ازمن خواسته بوديدازمايش هورموني دهم كه درازمايشي كه من دادم تنهاfsh من مشكل داردوحدود19.7 است لذاخواهشمندم درمورددرمان به من كاملاتوضيح دهيد.

سلام،
    افزایش FSH علل مختلفی می تواند داشته باشد، بهتر است با یک متخصص غدد مشورت نمایید.

10. با سلام
    ما بعد از 72 ساعت نمونه اسپرم شوهرم را گرفتیم که به صورت زیر بود
    volum : 5 cc
    viscosity : normal
    ph : 9
    liquefaction time : 45
    count per ml : 45
    abnormal forms : not seen
    mitility fast : not seen
    motility  sluggish : 55
    w.b.c : not seen
    r.b.c :not seen
    epithelial cells : not seen
    germinal cells : 3-5
    no move : 45
    لطفا در مورد این آزمایش و فاکتورهای مشکل دار آن برایم توضییح دهید.
    آیا مشکل ناباروری وجود دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

11. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    البته جواب را ناقص نوشتید (مجموع motility - semimotility-nonmotility  در جمع هم و  دو مورد morphology و  جمع abnormal با هم  باید 100 درصد شود )
    در هر حال کانت  در حد نرمال است ph در حد 7/5 تا 8/5 نرمال است و  جواب هم کامل ننوشتید.

12. سلام
    ببخشید ولی من دقیقا تمام آیتمهای آزمایش را نوشتم.بجز اینها چیز دیکه ای نبود.
    حالا با همین موارد نتیجه چیه؟ خوبه یا بد؟
    ph بالا چه مشکلی داره ؟ چه جوری میشه اون را پایین آورد.
    در مورد count per ml و motility _ fast مشکلی وجود نداره؟؟؟؟
    دکتر گفت خیلی بده.من خیلی نگرانم.

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  13. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    توصیه من تکرار آزمایش در یک آزمایشگاه دیگر است تا نظر قطعی داده شود - خیلی هم بد نیست چون بالاخره اسپرم وجود دارد ان شا اله قابل اصلاح هم هست

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  14. mahan1360 نوشته است: سلام
    ببخشید ولی من دقیقا تمام آیتمهای آزمایش را نوشتم.بجز اینها چیز دیکه ای نبود.
    حالا با همین موارد نتیجه چیه؟ خوبه یا بد؟
    ph بالا چه مشکلی داره ؟ چه جوری میشه اون را پایین آورد.
    در مورد count per ml و motility _ fast مشکلی وجود نداره؟؟؟؟
    دکتر گفت خیلی بده.من خیلی نگرانم.

سلام،
    توصیه به تکرار آزمایش در یک مرکز دیگر پیشنهاد خوبی است.
    گزارش آنالیز منی که شما ذکر نمودید با معیارهایی که در گزارش استاندارد وجود دارد کمی متفاوت است و به همین دلیل نمی توان پاسخ کاملی داد.
    PH طبیعی طبق نظر سازمان جهانی بهداشت، بین 8/7 - 2/7 می باشد. منی اسیدی تر (PH پایین تر) می تواند نشان دهنده انسداد سمینال وزیکول باشد. اگر منی قلیایی تر باشد (PH بالاتر) می تواند نشان دهنده عفونت باشد. PH خارج از محدوده طبیعی می تواند برای اسپرم مضر باشد.
    در هر میلی لیتر حداقل باشد 20 میلیون اسپرم باشد. حجم 5/5 - 5/1 میلی لیتر باشد. Motility به قدرت حرکت اسپرمها گفته می شود و در حالت طبیعی بیش از 50% باید متحرک باشند.

تشکر شده توسط : 7 کاربر
  15. با سلام
    من به علت اينكه 4 سال است بچه دارنشده ام به پزشك مراجعه كردم و متوجه شدم كه مشكل تعداد  اسپرم و كندي حركت اسپرم دارم و نتايج آزمايش به اين شرح است و در ضمن فاصله اخرين نزديكي تا روز آزمايش 36 ساعت مي‌باشد
    شما چه راهي را براي مشكل من پشينهاد مي‌كنيد
    voloume....5.1
    PH 8.0
    color....milky
    liquifaction....15
    viscosity......normal
    motility in1 hour....30
    abnormal forms...35% AB neck-pin head-round head- giant head
    total count......35
    Wbc....2-3
    rbc.....0-1
    grade........poor to fair(C