شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

هموگلوبین بالا و سلامت خون

1. سلام
    در آزمایش CBC که طی سال گذشته و امسال گرفته ام نشان میدهد که هموگلوبین من 18.5 است .
    با این توضیح که این آزمایش را در یه زمانی که ریلکس تر بودم انجام دادم و در رنج نرمال بوده
    دلیل آزمایشات من در سال گذشته خونریزی از بینی به صورت مکرر بود که در نهایت با تجویز یک ویتامین AD و عدم استفاده از مواد غذایی دارای نگهدارنده تا امسال دیگه موردی از خونریزی نداشتم.
    البته دو سال هم هست که یک سری لکه های قرمز روی پوستم ، به خصوص عضلات پایم ایجاد می شود و بعد از 2 تا سه ماه کلا محو می شود و دیگه اثری ازش نیست . این لکه ها وفتایی که دارای استرس بیشتری هستم هم بیشتر خود نمایی میکند.

امسال حدودا یک ماه است که درد بسیار بسیار خفیفی را به صورت گردشی در سرم به خصوص در محل رشد ریشه موهام احساس می کنم یعنی در داخل کره مغزم نیست ...و بیشتر روی پوسته سرم هست.
    هیچ نشانه بالینی دیگری که در خصوص غلظت خون در سایت ها گفته شده بود را ندارم
    خستگی ندارم بلکه بر عکس از 24 ساعت 17 تا 18 ساعتش را کار می کنم
    تنگی نفس و خرخر اینها هم ندارم
    سال پیش درد شدیدی در ناحیه لگن سمت چپم داشتم که با مراجعه به پزشک متوجه شدم که دیسک کمر دارم و با یه دوره استراحت اون هم خدا راشکر خوب شد و بهبود یافت
    سیگاری نیستم
    قد بلند 186 سانتیمتر و لاغر اندام با وزن 67 کیلو گرم هستم

دکتر خونم پارسال گفت چیز خاصیت نیست فقط همیشه نتیجه آزمایش را یه کپیش همراهت باشه تا اگه خدای نکرده تصادفی چیزی کردی این تو جیبت باشه
    یه دکتر عمومی هم امسال بعد آزمایش دومم رفتم که اون هم گفت برو دو واحد خون بده تا راحت بشی

از همه بدتر من به علت نوعی حس بد درونی و خودبیمار انگاری دچار یک استرس هم هستم

به نظر شما آیا این هموگلوبین 18.5 خیلی بالاست با توجه به اینکه از سال گذشته تا حالا هم ثابت رو همین مقدار مونده ؟؟
    این لکه های پوستی قرمز را چه کنم ؟

2. با سلام

مقادیر اصلی مقدار طبیعی : برای آقایان 14 تا 18 گرم در دسی‌لیتر و برای خانم‌ها مقادیر 12 تا 16 گرم در دسی‌لیتر.
    مشکلات ریوی، سوختگی شدید، نارسایی مزمن ریه و از دست دادن زیاد آب بدن (دهیدراسیون‌) مقدار این ماده حیاتی را افزایش می‌دهند. داروهای جنتامایسین و متیل‌دوپا هم هموگلوبین را افزایش می دهند.

محدوده خطر: هموگلوبین زیر 5 و بالای 20 مقادیر خطرزا به حساب می‌آیند و حتما نیازمند رسیدگی فوری هستند.
    مشکل هموگلوبین بالا با خون دادن  حل میشه شما باید خون رو از بدنتون خارج کنید .
    از مواد غذایی که خون سازی میکنند مثل گوشت قرمز کمتر مصرف کنید..
    سر درد و سر گیجه از علایم بالا بودن هموگلوبینه خستگی ؛ خواب آلودگی ؛ منگی
    خارش یا پرخونی پوست
    بزرگی طحال
    خونریزی بدون توجیه
    امیدوارم مشکلی پیش نیاد موفق باشید

3. isfahan_vtp نوشته است: سلام
    در آزمایش CBC که طی سال گذشته و امسال گرفته ام نشان میدهد که هموگلوبین من 18.5 است .
    با این توضیح که این آزمایش را در یه زمانی که ریلکس تر بودم انجام دادم و در رنج نرمال بوده
    دلیل آزمایشات من در سال گذشته خونریزی از بینی به صورت مکرر بود که در نهایت با تجویز یک ویتامین AD و عدم استفاده از مواد غذایی دارای نگهدارنده تا امسال دیگه موردی از خونریزی نداشتم.
    البته دو سال هم هست که یک سری لکه های قرمز روی پوستم ، به خصوص عضلات پایم ایجاد می شود و بعد از 2 تا سه ماه کلا محو می شود و دیگه اثری ازش نیست . این لکه ها وفتایی که دارای استرس بیشتری هستم هم بیشتر خود نمایی میکند.

امسال حدودا یک ماه است که درد بسیار بسیار خفیفی را به صورت گردشی در سرم به خصوص در محل رشد ریشه موهام احساس می کنم یعنی در داخل کره مغزم نیست ...و بیشتر روی پوسته سرم هست.
    هیچ نشانه بالینی دیگری که در خصوص غلظت خون در سایت ها گفته شده بود را ندارم
    خستگی ندارم بلکه بر عکس از 24 ساعت 17 تا 18 ساعتش را کار می کنم
    تنگی نفس و خرخر اینها هم ندارم
    سال پیش درد شدیدی در ناحیه لگن سمت چپم داشتم که با مراجعه به پزشک متوجه شدم که دیسک کمر دارم و با یه دوره استراحت اون هم خدا راشکر خوب شد و بهبود یافت
    سیگاری نیستم
    قد بلند 186 سانتیمتر و لاغر اندام با وزن 67 کیلو گرم هستم

دکتر خونم پارسال گفت چیز خاصیت نیست فقط همیشه نتیجه آزمایش را یه کپیش همراهت باشه تا اگه خدای نکرده تصادفی چیزی کردی این تو جیبت باشه
    یه دکتر عمومی هم امسال بعد آزمایش دومم رفتم که اون هم گفت برو دو واحد خون بده تا راحت بشی

از همه بدتر من به علت نوعی حس بد درونی و خودبیمار انگاری دچار یک استرس هم هستم

به نظر شما آیا این هموگلوبین 18.5 خیلی بالاست با توجه به اینکه از سال گذشته تا حالا هم ثابت رو همین مقدار مونده ؟؟
    این لکه های پوستی قرمز را چه کنم ؟

با سلام.من دانشجوی پزشکی هستم.
    به نظر من شما یک ازمایش خون شامل چک PTو PTTو BTبدهید.به احتمال خیلی زیاد این لکه ها به علت مشکلات انعقادی هست.البته چون کوچک هستند بیشتر کمبود پلاکت را مطرح میکنه.البته قبل از مشاهده من نمیتونم بگم اون لکه ها واقعا چی هستن اما با سابقه شما من میگم اینها خونریزی های کوچک زیر پوستی هستند و علتش هم مشکلات انعقادی میتونه باشه.و ما در ÷زشکی به انها پتشی و پورپورا میگوییم.
    اینهم بگم که در  بیماری های بافت همبند مثل واسکولیت ها هم این لکهخ خها را داریم.اگر من پزشکتون بودم از نظر فاکتور های روماتولوژی هم یه ازمایش براتون می نوشتم.

ایا شما درد مچ،خشکی انگشتان و ... ندارید؟
    شده صبح ها که پا میشد دست و پاتون خشک باشه؟اگه هست چقد طول میکشه تا نرم شه؟تو ناحیه گیجگاهی تون درد نداشتید؟
    شده تاری دید پیدا کنید؟  
    یا این لکه ها بیشتر کجای بدنتونه؟
    تو دهنتون افت نزدید؟یا تو ناحیه تناسلی تون افت نزدید تا حالا؟

4. سلام
    ممنون از پاسخ شما
    نه علایمی که شما گفتید شبیه بیماری لوپوس بود...
    من بعد از اینکه دکتر خونم بهم گفت خونت مشکل نداره برای مطمئن شدن یک آزمایش خون روماتولوژی برام نوشت
    من هم این آزمایش را در یک جای تازه تاسیس دادم و از اتفاق آنتی دی ان اس خونم کمی بالا بود
    به دکتر روماتولوژ که مراجعه کردم آزمایش را قبول نکرد و گفت کیت های اون آزمایشگاه صلاحیت این آزمایش را ندارد ...یک آزمایش تخصصی روماتولوژی از کلیه پارامتر ها برام نوشت و من را به آزمایشگاهی با این تخصص معرفی کرد
    نتیجه آزمایش منفی بود و دکتر بهم گفت از نظر روماتولوژی هم مشکلی نداری

موضوع مربوط میشه به یک سال و نیم پیش
    و من تا کنون
    هیچ یک از علایم بالا مثل درد صبحگاهی یا مفاصل یا آفت های دهانی را ندارم
    این لکه ها برجسته نیستند و همونطور که اشاره کردم بعد از مدتی کاملا محو می شوند
    آزمایش فاکتور های انعقادی هم دادم
    سال گذشته ابتدا PTT دادم و بعد از تشخیص توسط پرشک خونم آزمایش انعقادی را دادم
    که دو پارامترش پایین بود البته با اختلاف کم

امسال مجدد PTT را تکرار کردم همراه با CBC  که در اون PT و PTT  به نرمال رسیده بودند و INR=1.1 شده بود
    تنها موردی که بالا بود همین HCT و HGB  بود که HGB=18.2  بود

به این نکته اشاره کنم که آزمایشم را در ماه رمضان دادم و دو شب قبلش بعد از افطار جگر و دل خورده بودم

والا خود من از این همه چرخیدن توی سایت های مختلف و چند بار مراجعه به پزشک به نتایجی رسیدم
    غلظت خون من در اثر استرس بالا میره همزمان با این که من جثه لاغری هم دارم میزان آب مصرفیم هم کمه این تاثیر بیشتری میگذاره
    شاید من قبلا روزان فقط 3 تا لیوان مایعات می خوردم
    من هر باری که آزمایش هموگلوبین دادم مواقعی بوده که دارای استرس بالا بودم و قبلش هم غذا های خون سازی همچون موارد فوق خوردم
    تمامی سیر ازمایش ها متاسفانه به قدری طول می کشد که احساس می کنم دچار یک خود بیمار انگاری شده ام و همین هم استرس را بیشتر می کند
    همه این عوامل باعث میشه تا دچار سردرد بشم
    معمولا در مواقع استرس های بسیار بسیار شدید دچار تنگی نفس مقطعی میشم دقیقا مشابه اتفاقی که سر جلسه کنکور چندین سال پیش برام اتفاق افتاد.
    این قدر از طریق دهان نفس می کشم که ماهیچه های قفسه سینم و فلبم سفت میشد و میگرفت
    یادمه سر جلسه کنکور گردنم هم خشک شد Smile و من نمی تونستم پاسخنامه را نگاه کنم
    از این لجم میگیره که فردای کنکور رمثل آدم شده بودم ...):
    این نکته را هم بگم که تا حالا فقط دو بار دچار این جور استرسا شدم در طول 10 سال گذشته

در یکی از سایت ها مطالع کردم که لکه های پوستی در افرادی که دارای غلظت خون هستند به خاطر عدم توانایی در تسویه خون است و به این نحو از بدن خارج می شود

به نظر میاد همه اینها مربوط به همین غلظت خون باشه
    از همه مهمتر اینکه آدمی هستم که خودم هم به خودم بد می کنم
    من اینقدر سر درد طولانی نداشتم شاید در ماه یک روز خفیف سر درد داشتم وخوب می شدم
    اما یه روز با سر کاملا خیس نشستم روی موتور و دو روز بعدش هم با آب کاملا یخ دوش گرفتم
    هر کی بود سنگکوب می کرد
    شاید دلیل این سردردهای مضمن و مقداری هم درد خفیف گلو از همون شیرین کاریا هم باشه

من تو 3 سال گذشته تا حالا هیچ وقت سرما خوردگی خفن نداشتم با وجود اینکه در معرض ویروس مستقیمش هم بودم اما بدنم مقاومه...یکی از دلیلاش را هم عادت ندادن خودم به داروی می دونم...من کمتر وقتی استامسنوفن یا ادالت کلد می خورم... دارم لیمو شیرین ...شلغم و سوپه ... Smile و زود هم خوب میشم

در هر حال

با توجه به نظر پزشک ها و مطالعه مطالب مختلف به این نتیجه رسیدم که باید مایعات بیشتری مصرف کنم و طبق یک برنامه منظم خون اهدا کنم و از استرس و خود بیمار انگاری پرهیز کنم
    از سبزیجات بیشتر در برنامه غذایی خودم استفاده کنم

و از همه مهمتر شکر خدا را به خاطر سلامتیم کنم که آدم وقتی میره توی این آزمایشگاه ها میفهمه که چقدر خدا دوستشداره

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  5. isfahan_vtp نوشته است: سلام
    ممنون از پاسخ شما
    نه علایمی که شما گفتید شبیه بیماری لوپوس بود...
    من بعد از اینکه دکتر خونم بهم گفت خونت مشکل نداره برای مطمئن شدن یک آزمایش خون روماتولوژی برام نوشت
    من هم این آزمایش را در یک جای تازه تاسیس دادم و از اتفاق آنتی دی ان اس خونم کمی بالا بود
    به دکتر روماتولوژ که مراجعه کردم آزمایش را قبول نکرد و گفت کیت های اون آزمایشگاه صلاحیت این آزمایش را ندارد ...یک آزمایش تخصصی روماتولوژی از کلیه پارامتر ها برام نوشت و من را به آزمایشگاهی با این تخصص معرفی کرد
    نتیجه آزمایش منفی بود و دکتر بهم گفت از نظر روماتولوژی هم مشکلی نداری

موضوع مربوط میشه به یک سال و نیم پیش
    و من تا کنون
    هیچ یک از علایم بالا مثل درد صبحگاهی یا مفاصل یا آفت های دهانی را ندارم
    این لکه ها برجسته نیستند و همونطور که اشاره کردم بعد از مدتی کاملا محو می شوند
    آزمایش فاکتور های انعقادی هم دادم
    سال گذشته ابتدا PTT دادم و بعد از تشخیص توسط پرشک خونم آزمایش انعقادی را دادم
    که دو پارامترش پایین بود البته با اختلاف کم

امسال مجدد PTT را تکرار کردم همراه با CBC  که در اون PT و PTT  به نرمال رسیده بودند و INR=1.1 شده بود
    تنها موردی که بالا بود همین HCT و HGB  بود که HGB=18.2  بود

به این نکته اشاره کنم که آزمایشم را در ماه رمضان دادم و دو شب قبلش بعد از افطار جگر و دل خورده بودم

والا خود من از این همه چرخیدن توی سایت های مختلف و چند بار مراجعه به پزشک به نتایجی رسیدم
    غلظت خون من در اثر استرس بالا میره همزمان با این که من جثه لاغری هم دارم میزان آب مصرفیم هم کمه این تاثیر بیشتری میگذاره
    شاید من قبلا روزان فقط 3 تا لیوان مایعات می خوردم
    من هر باری که آزمایش هموگلوبین دادم مواقعی بوده که دارای استرس بالا بودم و قبلش هم غذا های خون سازی همچون موارد فوق خوردم
    تمامی سیر ازمایش ها متاسفانه به قدری طول می کشد که احساس می کنم دچار یک خود بیمار انگاری شده ام و همین هم استرس را بیشتر می کند
    همه این عوامل باعث میشه تا دچار سردرد بشم
    معمولا در مواقع استرس های بسیار بسیار شدید دچار تنگی نفس مقطعی میشم دقیقا مشابه اتفاقی که سر جلسه کنکور چندین سال پیش برام اتفاق افتاد.
    این قدر از طریق دهان نفس می کشم که ماهیچه های قفسه سینم و فلبم سفت میشد و میگرفت
    یادمه سر جلسه کنکور گردنم هم خشک شد Smile و من نمی تونستم پاسخنامه را نگاه کنم
    از این لجم میگیره که فردای کنکور رمثل آدم شده بودم ...):
    این نکته را هم بگم که تا حالا فقط دو بار دچار این جور استرسا شدم در طول 10 سال گذشته

در یکی از سایت ها مطالع کردم که لکه های پوستی در افرادی که دارای غلظت خون هستند به خاطر عدم توانایی در تسویه خون است و به این نحو از بدن خارج می شود

به نظر میاد همه اینها مربوط به همین غلظت خون باشه
    از همه مهمتر اینکه آدمی هستم که خودم هم به خودم بد می کنم
    من اینقدر سر درد طولانی نداشتم شاید در ماه یک روز خفیف سر درد داشتم وخوب می شدم
    اما یه روز با سر کاملا خیس نشستم روی موتور و دو روز بعدش هم با آب کاملا یخ دوش گرفتم
    هر کی بود سنگکوب می کرد
    شاید دلیل این سردردهای مضمن و مقداری هم درد خفیف گلو از همون شیرین کاریا هم باشه

من تو 3 سال گذشته تا حالا هیچ وقت سرما خوردگی خفن نداشتم با وجود اینکه در معرض ویروس مستقیمش هم بودم اما بدنم مقاومه...یکی از دلیلاش را هم عادت ندادن خودم به داروی می دونم...من کمتر وقتی استامسنوفن یا ادالت کلد می خورم... دارم لیمو شیرین ...شلغم و سوپه ... Smile و زود هم خوب میشم

در هر حال

با توجه به نظر پزشک ها و مطالعه مطالب مختلف به این نتیجه رسیدم که باید مایعات بیشتری مصرف کنم و طبق یک برنامه منظم خون اهدا کنم و از استرس و خود بیمار انگاری پرهیز کنم
    از سبزیجات بیشتر در برنامه غذایی خودم استفاده کنم

و از همه مهمتر شکر خدا را به خاطر سلامتیم کنم که آدم وقتی میره توی این آزمایشگاه ها میفهمه که چقدر خدا دوستشداره

با عرض سلام
    اون لکه ها بیشتر نشانه میزان خون زیاده که زیر پوست جمع میشه..فک نمیکنم مشکل روماتوئیدی داشته باشید به نظر من همون رویه ورزش و خون دادن رو پیش بگیرید
    در ضمن بالا بودن هموگلوبین در اون موقع به دلیل همون جگر بوده
    سر درد ناشی از اونم به این دلیله که خون زیادی به مغز میرسه و باعث فشار روی مویرگ ها میشود
    سبزیجات هم خون رو تصفیه میکنه هم میزان هموگلوبین رو کاهش میده...(کم)
    روش پیش گیریتون مناسبه
    موفق باشید

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید