شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

پریود و کیست

1. سلام من دختری 25 ساله و مجرد هستم در مواقع پریدیم درد زیادی دارم ولی نمیدونم چرا بعد دوره پریدیم تا چند روز هنوز زیر شکمم درد خفیفی دارم لطفا راهنمایی کنین منو ممنون میشم

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. sara313 نوشته است: سلام من 24 سالمه 5 ساله كه ازدواج كردم و تخمدان پلي كيستيك دارم دكتر پوست برام به علت پر مويي  اسپيرو نولاكتون 25 روزي دوتا دو ماهه تجويز كرده به همراه diana35 كه البته من پريودهاي تقريبا منظمي داشتم طي 6 ماهه اخير كه سال گذشته هم البته يك دوره سه ماهه پروژسترون براي تنظيم پريود مصرف كردم
    ميخواستم ببينم خوردن اين قرص هاي تجويز شده  ممكن است باروري من را كم كند؟چون طي دو سال اينده قصد باروري دارم و يا حتي تخمدان پلي كيستيك من ميتواند موجب ناباروري شود؟ ممنون ميشم اگه سوالم رو جواب بديد با تشكر

با سلام
    عوارض‌ جانبی‌ اسپیرونولاكتون: اختلالات‌ گوارشی‌، كاهش‌توانایی‌ جنسی‌، بزرگ‌ شدن‌ سینه ها،بی‌نظمی‌ قاعدگی‌، كسالت‌، سردرد،اغتشاش‌ شعور، بثورات‌ جلدی‌، افزایش‌پتاسیم‌ خون‌، كاهش‌ سدیم‌ خون‌،مسمومیت‌ كبدی‌ و نرمی‌ استخوان‌ بامصرف‌ این‌ دارو گزارش‌ شده‌ است‌.
    اینکه باروری شما را کم میکند یا نه بسته به بدن خود فرد مصرف کننده هم دارد.ولی معمولا تاثیرش خیلی فاحش نیست که باردار نشوید مشکلی پیش نمیاد.

اسپیرونولاکتون یک داروی ادرار اور است که خاصیت ضد اندروژنی داشته و هورمون مردانه را خنثی می نماید لذا در افراد دارای تخمدان پلی کیستیک برای درمان پرمویی تجویز می شود.
    اینم باید بدونید که  تخمک گذاری و پریودی دو پروسه هستند که در کنار هم و به موازات هم پیش می روند و تحت تاثیر هورمونهای جنسی هستند. قرصهای ضد بارداری با تغییرات هورمونی که ایجاد می کنند از تخمک گذاری جلوگیری می کنند از سوی دیگر تحت تاثیر انها دیواره های رحم بازسازی می شود ولی ریزش نمی کند ولی در ایامی که قطع می شوند به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده دیواره رحم ریزش پیدا کرده و قاعدگی صورت می گیرد البته با حجمی کمتر و خونریزی کمتر.
    حال اگر قصد باردار شدن داشته باشید این قرصها قطع و از قرص کلومیفن سیترات که محرک تخمک گذاری است استفاده می شود.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. yasesefid64 نوشته است: سلام من دختری 25 ساله و مجرد هستم در مواقع پریدیم درد زیادی دارم ولی نمیدونم چرا بعد دوره پریدیم تا چند روز هنوز زیر شکمم درد خفیفی دارم لطفا راهنمایی کنین منو ممنون میشم

درد پریودی ناشی از آزاد شدن پروستاگلاندین در این ناحیه است (جدار داخلی رحم،بافت میانی) پروستاگلاندین به انقباض ماهیچه های رحم کمک می کند تا بافتهای تخریب شده به راحتی بتوانند از رحم خارج شوند.درد رو میتونید با روشهای زیر کم کنید..
    1) اینکه برنامه غذایی تون رو تو اون وضعیت تغییر بدید عواملی که تشدید میکنند درد رو مصرف نکنید
    ا)از مولتی ویتامین مینرال استفاده کنید گرفتگی و درد را کاهش میدهد.
    3)گرما، جریان خون را افزایش داده و ماهیچه ها را شل می کند.
    برای این منظور چندین بار در روز، و هر بار چند دقیقه یک کیسه آب گرم روی شکم خود قرار دهید
    4) ورشهای سبک انجام دهید..
    در این جالت چون ماهیچه های شما دچار گرفتکی میشوند باید کاری کنید که از این اسپاسم خارج بشه..
    5)میتونید کمر شکم رو هم چرب کنید تا اسپاسم اون ناحیه کم شه
    این درد ها هم معمولا عادیه..
    میتونید به این سایت هم مراجعه کنید
    www.barghaiesabzebahar.persianblog.ir

4. sara313 نوشته است: سلام من 24 سالمه 5 ساله كه ازدواج كردم و تخمدان پلي كيستيك دارم دكتر پوست برام به علت پر مويي  اسپيرو نولاكتون 25 روزي دوتا دو ماهه تجويز كرده به همراه diana35 كه البته من پريودهاي تقريبا منظمي داشتم طي 6 ماهه اخير كه سال گذشته هم البته يك دوره سه ماهه پروژسترون براي تنظيم پريود مصرف كردم
    ميخواستم ببينم خوردن اين قرص هاي تجويز شده  ممكن است باروري من را كم كند؟چون طي دو سال اينده قصد باروري دارم و يا حتي تخمدان پلي كيستيك من ميتواند موجب ناباروري شود؟ ممنون ميشم اگه سوالم رو جواب بديد با تشكر

سلام ساراجان روش پیشگیری ازبارداریتون تواین 5سال چی بوده؟

5. سلام
    ببخشيد ديگه مجبور شدم سوالم اين قسمت مطرح كنم.چون هر زمان اومدم هيچ بخشي نتونستم سوالم و بپرسم .بخش هم خواستم تاپيك جدا بزارم همش ميزد
    با عرض پوزش، اين انجمن به حداکثر تعداد پست مجاز خود رسيده است و امکان ارسال پست جديد وجود ندارد؛
    اين ي ايراد سايت هست كه كاربر هر زمان نياز داشته باشه نتونه سوالش رو مطرح كنه.
    من تو اين ماه دوبار تقريباً با فاصله دو هفته پريود شدم.تا به حال سابقه نداشته كه دو مرتبه اتفاق بيوفته.
    بار اول از 3 شهريور تا 11.كه زمان پريود زياد دردي نداشتم.خونريزي هم خيلي كم بود و رنگشم تيره بود.
    براي بار دوم هم از 24 شهريور شروع شده.كه دل درد و كمردرد داشتم و خونريزي هم نسبتاً زياده.
    من تو فروردين ماه هم كه عادت ماهيانه نشده بودم.بنا به رابطه كه با نامزدم داشتم آزمايش هم دادم كه منفي بود.
    سونوگرافي،آزمايش تيروئيد هم انجام دادم كه همه چيز نرمال بود.دكتر  آمپول پروژسترون تجويز كرد كه من نزدم و 14 ارديبهشت پريود شدم.
    ماه هاي بعد هم عادت ماهيانه شدم بدون هيچ مشكلي.
    با نامزدم هم تقريباً ي ماه و نيم  رابطه نداشتم.چون تو دوران نامزدي هستيم.تو هفته ما بين كه عادت ماهيانم تموم شده بود ي رابطه كم از پشت داشتيم.
    دارويي هم مصرف نميكنم.دي ماه پارسال از قرص ال دي استفاده كردم همونه.
    اما اين ماه اين اتفاق برام افتاد.ميخوام بدونم مشكلي ممكنه وجود داشته باشه؟يا نه ي اتفاق طبيعي هستش؟ممكنه كيست باشه؟
    در ضمن من در حدود 5 ماه هم زير نظر پزشك رژيم گرفته بودم و 5 كيلو وزن كم كردم.ممكنه به اين ربط داشته باشه؟
    با تشكر

6. paeizi64 نوشته است: سلام
    من تو اين ماه دوبار تقريباً با فاصله دو هفته پريود شدم.تا به حال سابقه نداشته كه دو مرتبه اتفاق بيوفته.
    بار اول از 3 شهريور تا 11.كه زمان پريود زياد دردي نداشتم.خونريزي هم خيلي كم بود و رنگشم تيره بود.
    براي بار دوم هم از 24 شهريور شروع شده.كه دل درد و كمردرد داشتم و خونريزي هم نسبتاً زياده.
    من تو فروردين ماه هم كه عادت ماهيانه نشده بودم.بنا به رابطه كه با نامزدم داشتم آزمايش هم دادم كه منفي بود.
    سونوگرافي،آزمايش تيروئيد هم انجام دادم كه همه چيز نرمال بود.دكتر  آمپول پروژسترون تجويز كرد كه من نزدم و 14 ارديبهشت پريود شدم.
    ماه هاي بعد هم عادت ماهيانه شدم بدون هيچ مشكلي.
    با نامزدم هم تقريباً ي ماه و نيم  رابطه نداشتم.چون تو دوران نامزدي هستيم.تو هفته ما بين كه عادت ماهيانم تموم شده بود ي رابطه كم از پشت داشتيم.
    دارويي هم مصرف نميكنم.دي ماه پارسال از قرص ال دي استفاده كردم همونه.
    اما اين ماه اين اتفاق برام افتاد.ميخوام بدونم مشكلي ممكنه وجود داشته باشه؟يا نه ي اتفاق طبيعي هستش؟ممكنه كيست باشه؟
    در ضمن من در حدود 5 ماه هم زير نظر پزشك رژيم گرفته بودم و 5 كيلو وزن كم كردم.ممكنه به اين ربط داشته باشه؟
    با تشكر

به خاطر اینکه خونریزی دفعه دوم با دل درد - کمر درد و خونریزی نسبتاً زیاد همراه بود به طوری که این علائم در خونریزی دفعه اول در سوم شهریور وجود نداشت بهتر است در طی یک سونوگرافی از احتمال وجود کیست تخمدان مطلع شوید.
    به طور کلی در زمانی که احساس درد ناگهانی شکم، تهوع و استفراغ، تغییرات نبض، احساس ضعف، دردهای مبهم لگنی، لكه بینی و یا بی نظمی در عادت ماهانه داشتید باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا درصورت احتمال کیست تخمدان سونوگرافی انجام شود.
    قرص کلومفین برای تقویت تخمدان و افزایش حجم و تعداد تخمک و قرص مدروکسی پروژسترون هم برای تنظیم قاعدگی استفاده می شوند.
    اگر پس از سونوگرافی مشکلی نداشتید این دو پریودی در مدت یک ماه ممکن است به علت تغییرات هورمونی ناشی از رژیم غذایی و کاهش وزن باشد.

7. سلام از راهنماییتون ممنون اینارو میدونم میخواستم ببینم دردی که بعد از دوران پریدی  در زیر شکمم دارم علت اون از چیه لازمه برم دکتر یا نه؟

8. yasesefid64 نوشته است: سلام از راهنماییتون ممنون اینارو میدونم میخواستم ببینم دردی که بعد از دوران پریدی  در زیر شکمم دارم علت اون از چیه لازمه برم دکتر یا نه؟

در مورد تشخیص علت درد بعد از دوران پریود و اینکه اگر احساس درد تا 3 روز طول می کشد، به پزشک زنان مراجعه کنید.
    تجویز داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند مفنامیک اسید و ایبوپروفن نیز در برخی موارد در تخفیف درد مؤثر است.
    درمانهای دارویی تحت نظر متخصص زنان و زایمان انجام شده و در صورتی که چنده ماه پس از درمانهای مذکور پاسخی مشاهده نشد، باید به دنبال علل دیگری از جمله عفونت بوده و کلیه اقدامات تشخیصی را به کار بست.

9. yasesefid64 نوشته است: سلام از راهنماییتون ممنون اینارو میدونم میخواستم ببینم دردی که بعد از دوران پریدی  در زیر شکمم دارم علت اون از چیه لازمه برم دکتر یا نه؟

این دردها ناشی از رها شدن تخمک اما باید به پزشک مراحعه کنید که مشکل دیگه ای نباشه..
    مفنامیک درد رو کم میکنه اما اگه درد عضلانی دارید ناشی از اسپاسم عضلات اون ناحیه است که با گرما حل میشه

10. با سلام .

من ماه پیش ای یو ای کردم و منفی شد .به خاطر قرص هایی که مصرف کردم یه کیست ساده 5 سانتی در تخمدان سمت راستم به وجود آمده . دکتر گفت نگرانش نباشم و خودش جذب میشه و همچنین لوله سمت راستم هم بسته است ولی تخمدان سمت چپم هیچ مشکلی نداره و خوب کار میکنه . آیا با وجود این کیست احتمال بارداری به روش طبیعی هست یا اینکه حتما باید اول کیست خوب بشه بعد اقدام کرد ؟
    برای ای یو ای و ای وی اف نیاز به مصرف دارو است و این داروها با عث ایجاد کیست در من میشه . این مساله تا چه حد تاثیر منفی در احتمال بارداری خواهد داشت ؟

11. fantini نوشته است: با سلام .

من ماه پیش ای یو ای کردم و منفی شد .به خاطر قرص هایی که مصرف کردم یه کیست ساده 5 سانتی در تخمدان سمت راستم به وجود آمده . دکتر گفت نگرانش نباشم و خودش جذب میشه و همچنین لوله سمت راستم هم بسته است ولی تخمدان سمت چپم هیچ مشکلی نداره و خوب کار میکنه . آیا با وجود این کیست احتمال بارداری به روش طبیعی هست یا اینکه حتما باید اول کیست خوب بشه بعد اقدام کرد ؟
    برای ای یو ای و ای وی اف نیاز به مصرف دارو است و این داروها با عث ایجاد کیست در من میشه . این مساله تا چه حد تاثیر منفی در احتمال بارداری خواهد داشت ؟

کیست تخمدان در صورتی باعث نازایی میشه که با دارو درمان نشه و انقدر بزرگ شده باشه که با جراحی پزشک مجبور به قطع کامل تخمدان بشه که در اون صورت بازهم اگه فقط 1 تخمدان خارج بشه 50% احتمال بارداری کم میشه.
    پیشگیری بدون استفاده از دارو برای کیست تخمدان وجود ندارد فقط تجربه نشان داده که افرادی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می کنند کمتر دچار کیست تخمدان می شوند.
    به هر حال اگر فردي بعد از 3-4 بار IUI به همراه داروهاي تزريقي و علي رغم اينكه تخمكهاي او رشد خوبي داشتند از IUI نتيجه نگرفت بايد روش IVF را انجام داد.
    اگر لوله هاي رحمي تان را بسته ايد و يا به هر دليلي لوله هاي رحمي شما بسته است تنها روشي كه مي تواند به شما كمك كند روش IVF است.

مراحل انجام IVF به این صورت است:

مرحله جلوگیری از تخمک گذاری، زن در روز دوم یا سوم پریود خود مصرف قرص  ضد بارداری را شروع می کند. بعد از ۲ تا ۳ هفته, پزشک متخصص یک سونوگرافی از تخمدان های زن به عمل آورد. در صورتی که تخمدان ها حالت طبیعی داشته باشند, دارویی (Lupron) به زن تجویز می شود. این دارو از آزاد سازی تخمک توسط تخمدان ها جلوگیری می کند.
    داروی Luopron به صورت زیر جلدی هر روز تزریق می شود. شایعترین عوارض این دارو سر درد, حالت برافروختگی چهره و خشکی واژن است. در برخی موارد از داروهای Antagon (آنتاگون) و یا Cetrotide (ستروتاید) به جای Lupron استفاده می کنند.
    مرحله تحریک فولیکول، یک هفته پس از شروع مصرف داروی Lupron یک سونوگرافی دیگر انجام می شود. اگر کیست تخمدانی مشاهده نشد (از عوارض داروی Lupron, داروی دیگری به نام گونال- اف (Gonal- F یا Follistim (فولیستیم) تجویز شده و کم کم از میزان مصرف داروی Lupron کاسته خواهد شد.

دارو های گونال- اف و یا فولیستیم می تواند تخمدان ها را برای تولید تخمک های زیادی تحریک نمایند. این موضوع خیلی مهم است چون که ما برای افزایش میزان موفقیت نیاز به این دارو داریم که به جای یک تخمک بارور شده چندین تخمک بارور شده را در رحم زن قرار دهیم ( به همین دلیل است که در بعضی موارد ممکن است بیشتر از یک نوزاد در یک نوبت به دنیا بیاید) و ما به این حالت چند قلویی می گوییم.

در روز پنجم یا ششم مصرف گونال اف یا فولیستیم, در ساعات ۷ الی ۹ صبح آزمایشات اندازه گیری هورمون های استروژن انجام می شوند و یک سونوگرافی دیگر از طریق واژن انجام خواهد شد. بر اساس این نتایج, پزشک میزان داروهای فوق را تنظیم می کند. این کار تا زمان بالغ شدن فولیکول های تخمدانی ادامه خواهد یافت.

مرحله بالغ کردن فولیکول ها، در این مرحله داروی hCG برای بلوغ نهایی تخمک ها تزریق می شود.
    مرحله جمع آوری تخمک ها، در این زمان زن را وارد اتاق عمل می کنند. یک متخصص بیهوشی داروی بیهوشی را به صورت آرامش بخش وریدی تزریق می کند. سپس متخصص مربوطه یک لوله متصل به دستگاه سونوگرافی را همراه با یک سوزن به نزدیکی محل تخمدان ها می رساند و با کمک سونوگرافی محل دقیق فولیکول ها را در تخمدان ها پیدا می کند. سپس توسط سوزن مخصوص مایع فولیکول را همراه با تخمک های درون آن را به درون سوزن می کشد. این کار حدوداً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.
    مرحله باروری، در این مرحله اسپرم مرد تهیه می شود و این مقدار اسپرم را همراه با مایع فولیکول تخمدانی زن به آزمایشگاه IVF می برند.
    اگر اسپرم مرد کافی بوده و مشکل ناباروری مربوط به زن باشد , مایع اسپرم مرد را با مایع فولیکول زن مخلوط می کنند و پدیده لقاح خود به خود رخ می دهد. یعنی اسپرم ها در تخمک ها نفوذ کرده و تخمک ها را بارور می کنند. ولی اگر اسپرم مرد ضعیف بوده و یا ناقص باشد, باید اسپرم های سالم را با سوزن های بسیار ریز زیر میکروسکوپ در درون تخمک تزریق نمود.
    یک روز پس از انجام این کار, می توانیم بگوییم که چند تخمک را توانسته ایم بارور کنیم.

مرحله ریکاوری، پس از آنکه تخمک های زن را در مرحله جمع آوری تخمک در اتاق عمل جمع آوری کردیم, زن مرخص می شود و برای استراحت به خانه می رود. زن ممکن است دچار درد خفیف شکم و یا خونریزی خفیفی نیز بشود. برای تسکین درد از استامینوفن استفاده می کنند.
    مرحله تزریق پروژسترون، در این مرحله پروژسترون (۱ سی سی در روز) به زن تزریق می شود. البته ژل واژینال Crinone نیز همین خاصیت پروژسترون را دارد. در هر صورت پروژسترون سبب می شود که در جدار داخل رحم سطح مناسب برای چسبیدن و لانه گزینی جنینها ایجاد شود.

10- مرحله انتقال جنین، حالا ما دارای جنین هایی هستیم که در محیط آزمایشگاهی با لقاح مصنوعی تولید کرده ایم. ما عموماً ۲ تا ۴ تا جنین را زیر میکروسکوپ انتخاب کرده و آنرا در درون رحم زن منتقل می کنیم.

پس از انجام این کار زن را به خانه منتقل نموده و پس از ۳۶ ساعت استراحت او می تواند فعالیت روزمره خود را ادامه دهد.

11- مرحله تست بارداری، دو هفته پس از انجام عمل یک تست بارداری قبل از ساعت ۹ صبح انجام می شود. و نتیجه موفق یا ناموفق به زوجین اعلام خواهد شد.

منبع: پزشکان

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 2 از 2
رفتن به صفحه    2

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید