شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

رفتن به صفحه :    4 ...   

روش مصرف قرص ضد بارداری (پیشگیری از حاملگی) و سوالات مرتبط

1. با سلام
    داخل رحم من کیست های کوچکی وجود دارد که دکتر برای رفع آن ها قرص سیپروترون کامپاند تجویز کردند و گفتند که از روز پنجم قاعدگی آن را شروع کنم. سوالم اینست که آیا شروع این قرص ها از روز پنجم تنها به منظور رفع کیست هاست و یا از بارداری نیز جلوگیری می کند؟برای جلوگیری از بارداری لارم است حتما از روز اول این قرص را شروع کنم؟
    با تشکر

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. سلام گفته شده برای روش اورژانسی تا 72 ساعت وقت داریم که 4 تا ال دی و 12 ساعت بعد 4 تای دیگه استفاده کنیم خواستم بپرسم آیا منظور از ال دی همون contraceptive ld هست ؟ ممنون

3. sepideh68 نوشته است: با سلام
    داخل رحم من کیست های کوچکی وجود دارد که دکتر برای رفع آن ها قرص سیپروترون کامپاند تجویز کردند و گفتند که از روز پنجم قاعدگی آن را شروع کنم. سوالم اینست که آیا شروع این قرص ها از روز پنجم تنها به منظور رفع کیست هاست و یا از بارداری نیز جلوگیری می کند؟برای جلوگیری از بارداری لارم است حتما از روز اول این قرص را شروع کنم؟
    با تشکر

از بارداری هم جلوگیری میکنه. اما نه در دوره اول مصرف. یا به گفته برخی در 15 روز اول. از دور بعد میتونید روش به عنوان روش پیشگیری بسیار موثر حساب کنید

4. arianoo نوشته است: سلام گفته شده برای روش اورژانسی تا 72 ساعت وقت داریم که 4 تا ال دی و 12 ساعت بعد 4 تای دیگه استفاده کنیم خواستم بپرسم آیا منظور از ال دی همون contraceptive ld هست ؟ ممنون

بله منظور همونه. شما برو داروخانه بگو ال دی میخوام.

5. بله دوست عزیز شما برو داروخانه به خودشون بگو ال دی  یا قرص جلوگیری خودشون راهنماییت میکنن

6. از روشهای مطمئن در پیشگیری از بارداری ، مصرف قرص های خوراکی ترکیبی است ، که به دو شکل ال .دی ، و اچ دی در بسته های 21  عددی در دسترس عموم می باشد . مقدار هورمونهای استروژن و پر وژسترون قرص های اچ .دی بیشتر از قرص های ال .دی است .
    مزایا

• کاهش میزان بیماریهای التهابی لگن

• کاهش میزان کیست خوش خیم و سرطان تخمدان

• کاهش میزان غدد خوش خیم پستان

• کاهش میزان خونریزی قاعدگی و در نتیجه جلوگیری از کم خونی و رفع قاعدگی درد ناک

• پیشگیری از حاملگی خارج از رحم

طریقه مصرف

هر بسته حاوی 21 قرص می باشد. اولین قرص را از روز پنجم قاعدگی آغاز نمایید. در صورت اتمام خونریزی و یا ادامه خونریزی ، در هر دو حال روزانه یک قرص مصرف کنید، تا بسته قرص تمام شود. بهتر است قرص را پس از شام و پیش از خواب میل نمایید تا عوارض گوارشی ایجاد نکند. پس از اتمام بسته قرص، هفت روز کامل قرص نخورید و در روز هشتم بسته بعدی را بدون توجه به روز شروع قاعدگی آغاز نمایید. چنانچه تا هفت روز قاعدگی رخ نداد ، به مرکز بهداشتی

درمانی یا پزشک مراجعه کنید.

در صورت فراموش کردن مصرف قرص

• چنانچه یک شب مصرف قرص را فراموش کردید ، تا نوبت مصرف قرص بعدی به محض یاد آوردن، یک قرص میل کنید

• چنانچه دو شب پشت سر هم مصرف قرص را فراموش کردید ، در دو شب بعدی، هر شب به جای یک قرص دو قرص میل کنید و تا آخر بسته مجدداً هر شب یک قرص مصرف نمایید و علاوه بر آن، همزمان از روش پیشگیری دیگری مثل کاندوم استفاده کنید .

• چنانچه سه شب یا بیشتر مصرف قرص را فراموش کردید ، از مصرف بقیه قرص ها خودداری نموده ، تا شروع قاعدگی از روش دیگری استفاده کنید. سپس از روز پنجم قاعدگی بسته جدید را آغاز کنید.

نکات مهم :

• اثر قرص پیشگیری از بارداری یک هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر می شود . در صورت انجام نزدیکی در این فاصله ، باید علاوه بر مصرف قرص از روش دیگری ، مثل کاندوم ، استفاده کرد .

• قرص ها را بصورت نا پیوسته ، مثلاً یکماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نکنید .

در موارد زیر همزمان با مصرف قرص احتمال حاملگی وجود دارد :

• ابتلا به اسهال و استفراغ شدید

• مصرف داروهای ضد سل و یا ضد تشنج

• مصرف آنتی بیوتیکهایی ،‌مثل آمپی سیلین و تتراساسکلین

در هر یک از موارد فوق همزمان با مصرف قرص باید از یک روش پیشگیری دیگر ، مثل کاندوم ، استفاده کرد .

قرص های پیشگیری از بارداری برای چه افرادی مناسب تر است ؟

• خانم هایی که خواهان یک روش مطمئن قابل برگشت پیشگیری از بارداری هستند .

• خانم هایی که قاعدگی منظم و دردناک دارند .

• خانم هایی که در سال های اول ازدواج به سر می برند .

موارد منع مصرف

- حاملگی یا احتمال آن

- سرطان پستان

- خونریزی های نا شناخته رحمی

- بیماریهای قلبی

عروقی

- اختلالات خونی

- افزایش چربیهای خون

- بیماری های کبدی و کیسه صفرا

- فشار خون

- سردرد های میگرنی

- بیماریهای قند

- صرع

- افسردگی شدید

- خانم های سیگاری چاق بالای 35 سال سن که بیش از پنج نخ سیگار در روز مصرف می کنند، بهتر است از روش دیگری استفاده کنند .

نکات مهم در مصرف قرص :

• وجود لکه بینی همزمان با مصرف مرتب قرص ، به مدت 2 تا 3 ماه اهمیتی ندارد . در صورت تداوم بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد .

• علائمی مانند تهوع ، استفراغ و سردرد همراه با مصرف قرص به تدریج پس از 2 تا 3 ماه برطرف می شود . برای پیشگیری از این عارضه بهتر است قرصها را پس از شام و قبل ازخواب مصرف کرد . ( در صورت تداوم علائم تهوع و استفراغ می توان همراه با قرصهای پیشگیری ، از قرصهای  ویتامین ( ب - B6 ) به مدت محدود استفاده کرد ) .

• در مدتی که قرص مصرف می شود ، حجم خون قاعدگی به نسبت قبل از مصرف ، کاهش می یابد که در صورت کم شدن بیش از حد و لکه بینی یک در میان و یا قطع کامل ، باید به پزشک مراجعه کرد .

• برای مصرف قرص  LD محدودیت سنی وجود ندارد و می توان آن را تا سن 45 سالگی و حتی بیشتر تحت نظارت و کنترل ادامه داد . لیکن در مواردی نظیر فشار خون کنترل نشده و مصرف سیگار و غیره توصیه می شود که مصرف قرص به سن کمتر از 35 سال محدود گردد و در سنین بالاتر افراد باید پس از مشاوره از روشهای دیگری استفاده کنند .

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  7. با تشکر فراوان از سایت مفیدتون بعد از یک رابطه بدون دخول اما مشکوک چون نامزدم تقریبا اواخر دوره اش بود و کمی دل درد داشت 48 ساعت صیر کردیم اما دوره نشد بنابراین بعد از ناهار 4 عدد ال دی و 12 ساعت بعد 4 عدد ال دی دیگه مصرف کرد اما حالا می گه که بدنش خیلی داغ شده و انگار خیلی گرمشه آیا این طبیعیه ؟ آیا مصرف قرض درست بوده ؟ با توجه به اینکه نامزدم دوره های نامنظم شدیدی داره ( دوره قبل 52 روز طول کشید ) و زمان نزدیکی روز 41 دوره بعد بود آیا باز هم دوره ی بعدی طولانی خواهد شد ؟ یعنی امکان دارد چند هفته طول بکشد ؟ باز هم ممنونم

8. سلام
    چندتا سوال داشتم كه ممنون ميشم واضح جواب يديد
    1. بي بي چك چيه؟ اين بي بي چك رو از كجا ميشه تهيه كرد؟ كارش چيه؟

2. اگه روشهاي اور‍ژانسي بهردليلي جوابگو نبود وبعد از انجام آزمايش فهميديم كه نطفه تشكيل شده و نخواستيم كه بچه دار بشيم آيا روشي وجود داره كه از حاملگي ناخواسته جلوگيري شود؟ چه روشي؟ چگونه؟

3. از بين قرص ها HD , LD و ياسمين كدام بهتره؟(هورمون استروژن و پروژسترون در HD بيشتر از LD. پس ياسمين چي؟)

4. آيا در دوران شيردهي(كه حدودا 2 سال طول ميكشه) نوع خاصي از قرص ها استفاده ميشه؟ يعني LD , HD استفاده نميشه؟
    چه نوعي استفاده ميشه؟ طرز مصرف؟

5. در يكي از بحثها به عنوان "راهنماي مصرف قرصهاي ضد بارداري" در همين سايت نوشته بود
    ((...قرصها ضد بارداري تركيبي سه نوع اند:
    اين قرصها تركيبي از دو هورمون استروژن و پروژسترون ميباشد. اين قرصها خود به سه دسته تقسيم بندي ميگردند:
    * منو فازيك(تك مرحله اي): ميزان هورمونهاي استروژن و پروژسترون در تمام قرصها يكسان ميباشد.قرصهاي LD وHD در اين گروه قرار دارند.
    * دي فازيك(دو مرحله اي): ميزان هورمونهاي استروژن و پروژسترون در دو مرحله تغيير ميكند.
    * تري فازيك(سه مرحله اي): ميزان هورمونهاي استروژن و پروژسترون در سه مرحله به تدريج افزايش مي يابد.
    ...))
    ظاهرا نوع اول مربوط ميشه به LD و HD .پس دو نوع ديگه چه نوع قرصهايي هستن و در بازار به چه نامي هستن؟ كدامشون از نظر عملكرد بهتره؟ عوارض جانبي چي؟

ممنون

9. سلام
    بعد از یک رابطه مشکوک(بدون دخول) با نامزدم تقریبا نیم ساعت بعدش رفتیم داروخانه و نامزدم دو بسته قرص لونژیل خرید.با توجه به طریقه مصرف من همان موقع یکی از قرص ها را خوردم و قرص بعدی را 12 ساعت بعد باید بخورم.سوال من این است که خوردن قرصهای همین "یک بسته" کافی است یا باید قرص های بسته ی دوم را هم به صورت هر 12 ساعت یک عدد ، بخورم؟
    ضمنا 4-5 روز دیگر موقع عادت ماهانه ام می باشد.

10. من بعد از 9 دوره مصرف مارولون  دو دوره هست که قطع کردم و 13 روز پیش پریود شدم. حالا به شدت نیاز به جلوگیری دارم و کاندوم  مرتبا نمیتونه استفاده بشه. میتونم از امروز قرص را شروع کنم 21 روز مصرف کنم با یک روش دیگه و بعد از پایان این دوره از دوره بعد دوباره عادی شروع کنم یا باید صبر کنم این بارم پریود شم بعد روند جلوگیری عادی.
    دوره های من قبل مصرف قرص 32 روزه بود و این بار هم که قطع کردم باز 32 روزه شد.
    اگر پیشنهاد دیگه هم برام دارید ممنون میشم

11. missmart نوشته است: سلام
    بعد از یک رابطه مشکوک(بدون دخول) با نامزدم تقریبا نیم ساعت بعدش رفتیم داروخانه و نامزدم دو بسته قرص لونژیل خرید.با توجه به طریقه مصرف من همان موقع یکی از قرص ها را خوردم و قرص بعدی را 12 ساعت بعد باید بخورم.سوال من این است که خوردن قرصهای همین "یک بسته" کافی است یا باید قرص های بسته ی دوم را هم به صورت هر 12 ساعت یک عدد ، بخورم؟
    ضمنا 4-5 روز دیگر موقع عادت ماهانه ام می باشد.

طریقه مصرف لونژیل به این صورت است که اولین قرص بلافاصله پس از مقاربت مصرف می شود و قرص دوم دقیقاً ۱۲ ساعت پس از اولین قرص مورد استفاده قرار می گیرد.
    میزان اثر بخشی این دارو با فاصله زمانی تماس جنسی تا آغاز استفاده از اولین قرص ارتباط قابل توجهی دارد.
    هر چقدر فاصله زمانی تماس جنسی تا مصرف اولین قرص کوتاه تر باشد، اثر بخشی آن بیشتر خواهد بود.
    مکانیسم عملکرد این دارو از طریق تأثیر بر مخاط داخلی رحم (آندومتر)، جلوگیری از تخمک گذاری و اختلال در حرکت لوله ها می باشد.
    قرص لونژیل نباید مورد استفاده دائم قرار گیرد و حداکثر دفعات مجاز استفاده از روش اورژانس پیشگیری از بارداری در هر سیکل قاعدگی یک بار است.

12. royad نوشته است: من بعد از 9 دوره مصرف مارولون  دو دوره هست که قطع کردم و 13 روز پیش پریود شدم. حالا به شدت نیاز به جلوگیری دارم و کاندوم  مرتبا نمیتونه استفاده بشه. میتونم از امروز قرص را شروع کنم 21 روز مصرف کنم با یک روش دیگه و بعد از پایان این دوره از دوره بعد دوباره عادی شروع کنم یا باید صبر کنم این بارم پریود شم بعد روند جلوگیری عادی.
    دوره های من قبل مصرف قرص 32 روزه بود و این بار هم که قطع کردم باز 32 روزه شد.
    اگر پیشنهاد دیگه هم برام دارید ممنون میشم

بسته های قرص مارولن 21 روزه بطوری است که خوردن روزانه يك قرص تا 21 روز سپس نخوردن قرص تا 7 روز و شروع بسته بعدی.
    اولين قرص پنج روز اول قاعدگي مصرف می شود (ترجیحاً بهتر است از روز اول قاعدگی مصرف شود) هر روز در ساعت معین یک قرص خورده می‌شود. در صورت فراموش کردن يک دوز بلافاصله آنرا مصرف کرده واز دوبرابر کردن دوز بعدي پرهیز می‌شود. و در صورت فراموش کردن دو دوز فقط دوز آخری را مصرف کرده و از دوبرابر کردن دوز بعد پرهیز کنید.
    تا زمانی که این دارو تثبیت شود لازم است از رابطه محافظت شده استفاده کنید مثل پمادهای ضد اسپرم. ولی نگفتید به چه علت از کاندوم نمیتونید استفاده کنید، اگر همسرتون با کاندوم لاتکس دچار حساسیت هستند می توانند از نوع پلی اورتان استفاده کنند.

در خصوص روشهای پیشگیری از بارداری می توانید مقاله کاملی را مطالعه کنید. از اینجا دریافت کنید.

13. سلام
    من به مدت 2 ماهه که از قرص ال دی استفاده میکنم.و حالا به علت مقداری اضافه وزن میخوام از قرص ونوستات استفاده کنم میخواستم بدونم آیا استفاده ار قرص ونوستات جلوی اثر قرص ال دی رو میگیره و یا اثر اونو کم میکنه؟

14. با سلام
    دوست من 40 سال سن داره و از اردیبهشت پریود نشده. ایشون یکبار سابقه سقط با کپسولی که در رحمشون جایگذاری کردن رو داره و رحمشون هم دچار فیبروم هست. به دلیل دردهایی که زیر شکمشون دارن پیش متخصص زنان رفتن و ایشون هم با گذاشتن گوشی و احتمالا شنیدن صدای قلب جنین گفتن که بادار هست. در صورتی که نه وزن اضافه کردن و نه خودشون احساس میکنن که باردارن(سابقه سه زایمان هم داره).دکتر براشون تست غربالگری رو نوشت. میخواستم بدونم با این تفاسیر اصلا امکان حاملگی هست و اگه اینطوره این تست به چه دلیله؟
    ممنون ار سایت بسیار خوبتون

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  15. Baran777 نوشته است: سلام
    من به مدت 2 ماهه که از قرص ال دی استفاده میکنم.و حالا به علت مقداری اضافه وزن میخوام از قرص ونوستات استفاده کنم میخواستم بدونم آیا استفاده ار قرص ونوستات جلوی اثر قرص ال دی رو میگیره و یا اثر اونو کم میکنه؟

به علت تغییر قرص بهتر است تا یک ماه در روابط خود از کاندوم استفاده کنید تا به اثر بخشی این دارو عادت کنید. قرص ونوستات یک مهار کننده برگشت پذیر آنزیم لیپاز است که با برقراری پیوند با این آنزیم، آن را غیرفعال کرده بنابراین از هیدرولیز چربی تری گلیسرید به فرم قابل جذب (اسید چرب و مونوگلیسرید) جلوگیری می کند.
    همچنین قرص مارولون هم می توانید مصرف کنید این قرص جزو قرص‌های پیشگیری از بارداری ترکیبی مشابه قرص LD می‌باشد با این تفاوت که پروژسترون به کار رفته در آن متفاوت بوده (نسل سوم پروژسترون‌ها یا دزوژسترول) می‌باشد. به همین دلیل عوارض آن کاهش یافته است.

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 4 از 22
رفتن به صفحه :    4 ...   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید