شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

آبریزش بیش از حد بینی بعد از عطسه زدن

1. با سلام خدمت آقای دکتر و دوستان گرامی

خانمی 45 ساله مدتیه که به صورت ناگهانی دچار گرفتگی بینی میشه و بعد از اینکه ,عطسه میزنه , آب خیلی زیاد و روشنی از دماغشون بیرون میاد و بعدا مشکل گرفتگی بینی شون خوب میشه .

در ضمن تا حالا هیچ ناراحتی و یا علائم بیماری خاصی رو نداشتن.

میخواستم بدونم که دلیلش چی میتونه باشه و آیا ممیتونه علائم یه بیماری خاصی باشه ؟

لطفا هرجه زودتر جوابمو بدین . با تشکر

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. husky نوشته است: با سلام خدمت آقای دکتر و دوستان گرامی

خانمی 45 ساله مدتیه که به صورت ناگهانی دچار گرفتگی بینی میشه و بعد از اینکه ,عطسه میزنه , آب خیلی زیاد و روشنی از دماغشون بیرون میاد و بعدا مشکل گرفتگی بینی شون خوب میشه .

در ضمن تا حالا هیچ ناراحتی و یا علائم بیماری خاصی رو نداشتن.

میخواستم بدونم که دلیلش چی میتونه باشه و آیا ممیتونه علائم یه بیماری خاصی باشه ؟

لطفا هرجه زودتر جوابمو بدین . با تشکر

سلام
    دوست عزیز ابریزش بینی میتونه دلایل مختلفی داشته باشه مثل : انواع مختلف عفونتهای تنفسی،سرماخوردگی ،آنفلوآنزا ،پارا آنفلوآنزا،غذاهای تند،واکنش حساسیت،سینوزیت ،بیماری سیاه سرفه،انواع آلرژی ها و حساسیت های فصلی یا واکنشهای آلرژیک ،سینوزیت های حاد و مزمن،بیماری رینیت وازوموتور،عفونت های گوش،وجود جسم خارجی گوش ،ناهنجاریهای مادرزادی بینی، پولیپ بینی ،سرطان بینی ،بیماری Rhinitis medicamentosa،سوء مصرف کوکائین ،بارداری، و......... ،همچنین ریزش بینی از بیماریهای جدی هم میتونه باشه نظیر: دیابت -کمکاری تیروئید - سارکوئیدوز - وگنر - پلی کندریت عود کننده - بیماری Midline granuloma - عفونتهای مزمن- سل - سیفلیس - جذام - عفونتهای قارچی - ضربه های مغزی - مصرف داروهای خاص- ترک بعضی از داروها - ترک هروئین - ترک متادون- بیماری Atrophic و ...........
    که از اینجا نمیشه نظر قطعیی داد ، بهتون توصیه میکنم هرچه سریعتر ایشون به پزشک مراجعه کنن چون ممکنه مسئله ی جدیی باشه یادتون باشه تو مقوله ی سلامت مراجعه ی سریع  به پزشک خیلی مهمه !
    هر چند که ابریزش بینی وسیلهٔ کاملی برای آببندی کردن خود بینی است اما اگر آبریزش بینی در فردی چند هفته ادامه داشت،باید به پزشک مراجعه کند. پزشک علت آبریزش بینی را تعیین می کند و نحو صحیح درمان انرا ارایه میدهد.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  3. با سلام و آرزوی قبولی طاعات

کاربر عزیز  asila  خانم به طور کامل توضیح دادن فقط میخواستم این رو هم اضافه کنم که خوب برای تشخیص نهایی باید به پزشک مراجعه کنید اما منم هر ساله این اتفاق برام میفته به طوری که ممکنه چند بار پشت سر هم عطسه داشته باشم و بعدم که آبریز شدید بینی من به پزشک مراجعه کردم و پزشک بیماری سیزوزیت رو تشخیص داد با عکسهایی هم که گرفتم تشخیصش درست بود من سینوزیت داشتم برام چند تا قرص نوشت که اسمشون یادم نیست همراه اون قرص ها برام آمپول بتامتازون (رنگ سفیدش مثل شیر) نوشت خوب اون قرصها زیاد فایده نداشت وقتی استفاده نمیکردم باز بعد از چند روز شروع میشد اما در مورد اون آمپول بهتون بگم که به کلی تمام اون عطسه ها و ابریزش ها رو از بین برد حالا من هر ساله تو همین موقع ها آمپول رو تهیه میکنم و میزنم باور کنید دیگه اون علایم رو ندارم این رو هم بگم تو هر شخصی ممکنه که دلایل مختلفی داشته باشه بنابراین نظر شخصی من استفاده از اون آمپول البته با مجوز (با مشورت کردن ) با یه پزشک متخصص است.

با آرزوی موفقیت

4. asila نوشته است:

اگر آبریزش بینی در فردی چند هفته ادامه داشت،باید به پزشک مراجعه کند. پزشک علت آبریزش بینی را تعیین می کند و نحو صحیح درمان انرا ارایه میدهد.

با تشکر از جوابهای بسیار خوبتون

ولی این خانوم حدود سه ماه یک بار , اونهم بعد از یک عطسه به اندازه یک پیاله آبریزش بینی دارن و بعد از چند دقیقه فورا قطع میشه و گرفتگی بینیشون هم خوب میشه ؟

5. husky نوشته است:
    asila نوشته است:

اگر آبریزش بینی در فردی چند هفته ادامه داشت،باید به پزشک مراجعه کند. پزشک علت آبریزش بینی را تعیین می کند و نحو صحیح درمان انرا ارایه میدهد.

با تشکر از جوابهای بسیار خوبتون

ولی این خانوم حدود سه ماه یک بار , اونهم بعد از یک عطسه به اندازه یک پیاله آبریزش بینی دارن و بعد از چند دقیقه فورا قطع میشه و گرفتگی بینیشون هم خوب میشه ؟

husky جان این ترشحات بسته به اینکه رقیق/غلیظ ، بی بو /بودار ،از هر 2 مجرای بینی / یکی از مجاری بینی و............. باشن میتونن نشونه ی خاصی باشن اما در کل توصیه میکنم که ایشون اولا به پزشک(متخصص گوش و حلق و بینی)  مراجعه کنن و ثانیا تو رژیم غذایشون حتما از سیر استفاده کنن .
    دوست عزیز پزشک باید ابتدا معاینه کنه که گرفتگی بینی ایشون طبیعی هست یا نه! علل گرفتگی چیه و....... یعنی قبل از بررسی ابریزش بینی باید علت گرفتگی بینی تشخیص داده بشه و درمان شه چون این گرفتگی بینی هست که ابریزش رو به دنبال میاره و اگه نادیده گرفته بشه ممکنه خدای نکرده اسیب جبران ناپذیری وارد کنه .
    لینک زیر رو بخونین تا منظورمو متوجه شین .
    گرفتگی بینی چیست؟

6. amirali1 نوشته است: با سلام و آرزوی قبولی طاعات

کاربر عزیز  asila  خانم به طور کامل توضیح دادن فقط میخواستم این رو هم اضافه کنم که خوب برای تشخیص نهایی باید به پزشک مراجعه کنید اما منم هر ساله این اتفاق برام میفته به طوری که ممکنه چند بار پشت سر هم عطسه داشته باشم و بعدم که آبریز شدید بینی من به پزشک مراجعه کردم و پزشک بیماری سیزوزیت رو تشخیص داد با عکسهایی هم که گرفتم تشخیصش درست بود من سینوزیت داشتم برام چند تا قرص نوشت که اسمشون یادم نیست همراه اون قرص ها برام آمپول بتامتازون (رنگ سفیدش مثل شیر) نوشت خوب اون قرصها زیاد فایده نداشت وقتی استفاده نمیکردم باز بعد از چند روز شروع میشد اما در مورد اون آمپول بهتون بگم که به کلی تمام اون عطسه ها و ابریزش ها رو از بین برد حالا من هر ساله تو همین موقع ها آمپول رو تهیه میکنم و میزنم باور کنید دیگه اون علایم رو ندارم این رو هم بگم تو هر شخصی ممکنه که دلایل مختلفی داشته باشه بنابراین نظر شخصی من استفاده از اون آمپول البته با مجوز (با مشورت کردن ) با یه پزشک متخصص است.

با آرزوی موفقیت

جناب آقای امیرعلی، آمپول بتامتازون شیری رنگی که شما استفاده می کنید بنام Betamethasone L.A بوده که مزیت شیری رنگ آن نسبت به ساده ی آن در اثر پذیری طولانی مدت آن است.
    این دارو با جلوگیری از تجمع سلول‌های التهابی درناحیه التهاب، مهار فاگوسیتوز و آزاد شدن آنزیم‌های مسئول در التهاب و مهار ساخت و آزاد شدن واسطه‌های شیمیایی التهاب اثرات ضدالتهابی خود را اعمال می کند. بتامتازون به طور عمده در کبد و مقادیری نیز در کلیه و بافتها به متابولیت‌های غیر فعال تبدیل می شود.

آمپول هایی مانند بتامتازون و دگزامتازون دارای کورتون بوده و با مصرف طولانی ايجاد عوارض می کنند.
    شایع ترین عوارض کورتون ها در افراد مستعد می تواند باعث کاهش اثر داروهای پایین آورنده قند خون و یا داروهای کاهنده فشار خون گردد. پوكی استخوان نيز از عوارض شناخته شده مصرف طولانی مدت اين داروهاست.
    مصرف مقادیر زیاد بتامتازون می تواند اختلالات روانی را تشدید کند. آب مروارید، کاهش یا تاری دید و تکرار ادرار از عوارض جانبی این داروست.
    در صورت لزوم استفاده از این دارو، برای كاهش عارضه پوكی استخوان، استفاده از كلسيم و ويتامين D و برای فشار خون محدوديت نمك مصرفی موثر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر موارد مصرف بتامتازون را مطالعه نمائید.

7. من هم صبحها وقتی از خواب بیدار میشم یا وقتی باد خنکی به بدنم میخوره 10-12 تا عطسه میزنم و آبریزش بینی دارم احتمال میدم به خاطر حساسیت به فصل پاییزه اینطور نیست؟

8. سلام
    بنده هر روز صبح که از خواب بیدار می شم حداقل 3 الی 4 بار عطسه می کنم و بعد هم گرفتگی بینی پیدا می کنم و آبریزش . علت چی می تونه باشه .
    ممنون

9. سلام دوستان عزیز این مال حساسیت فصلی است که شما دچارش شدید ودرمان دارویی دارد حتما به پزشک متخصص الرژی مراجعه کنین تاداروهای لازم رو براتون تجویز کنن البته شما میتونین از عواملی که باعث ابریزش وحساسیت میشه دوری کنین تا بهتر بشین

10. با سلام
    بهترين برخورد با آلرژي فصلي دوري از محرك است اما هميشه مقدور نيست.درمان قطعي آلرژي واكسن است اما سه سال پيگيري دارد و بسيار به همكاري بيمار وابسته است.برای شما که تو فصل بهار عطسه دارید البته بیشتر عطسه های بهاری الرژیه اگه هر سال دارید نه فقط یه سال..
    ولی برای اون خانم:
    ترشحات زرد و سبز در بيني دال بر سينوزيت است و در بيماران الرژي دار سينوزيت نيز شايعتر است. اگر ترشحات زرد و سبز در صبح بروز كند و در طول روز وجود نداشته باشد جاي نگراني نيست...باید حتما از این لحاظ بررسی شوند..
    عوامل انسداد بینی(مشکلات مهم)
    1- رینیت 2- اختلالات ساختمانی 3- سینوزیت مزمن
    رینیت:التهاب داخل بینی است که در آن بیمار معمولا با احساس پری بینی، انسداد و آبریزش از بینی مراجعه می‌کند.
    رینیت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:
    الف: آلرژیک
    ب: غیرآلرژیک
    - با علت خاص
    - بدون علت خاص (ایدیوپاتیک)
    رینیت آلرژیک: بیماری شایعی است كه در 20-30 درصد افراد جامعه دیده می‌شود كه دارای فاز حاد و فاز تأخیری 6 ساعت بعد از مواجهه می‌باشد. علامت مهم آن هم خارش همراه با عطسه، آبریزش و احساس پری و گرفتگی است.
    در رینیت آلرژیک مزمن بيمار ممکن است تنها گرفتگی و یا آبریزش داشته باشد.
    البته مبحثش مفصله که جاش اینجا نیست بگم وقت همه رو هم میگیرم..اما ختما به یه متخصص حلق و گوشو بینی مراجعه کنید  تا مشکلی براشون ایجاد نشه
    خود رنیت هم علل داره که بد نیست بدونید
    رینیت غیرآلرژیک:
    علل هورمونی شامل رینیت حاملگی، رینیت قبل از سیکل قاعدگی و رینیت ناشی از کم کاری تیروئید و دیابت شدید است. در سه ماهه دوم و سوم حاملگی به دلیل اثرات هورمون‌ها، همان گونه که رحم پرخون تر می‌شود، بافت بینی نیز پرخون تر شده و موجب گرفتگی می‌شود.
    ممکنه صدق کنه براشون..
    امیدوارم مشکلی نباشه

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید