شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تفسیر آزمایش خون (هموگلوبین)

1. سلام
    چند وقت پیش آزمایش خون دادم دکتر آزمایشگاه بعد از دیدن نتیجه آزمایش با تعجب گفت مگه شما برای ازدواج آزمایش خون ندادید؟
    میخواستم بدونم آیا ما برای بچه دار شدن مشکلی داریم؟در صورتیکه آزمایش قبل ازدواجمون مشکلی نداشت
    Hb A=60.5
    S,D,G=36.2     
    Hb A2=3.3
    ]

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  2. سلام میخواستم بدونم چرا ازمایش ازدواج یک ماه اعتبار داره؟چرا دوباره ازمایش خون میگیرن؟ ایا کسی که 2 ماه پیش ازمایش داده باشه و خدارو شکر مشکلی نداشته امکانش هست که این بار کم خون نشونش بده؟

3. راستی VDRLچیه؟

4. bahar_lovely نوشته است: راستی VDRLچیه؟

Venereal Disease Research Laboratory  یک آزمایش غربالگری برای تشخیص سیفلیس است.

سیفلیس یک بیماری باکتریایی است و در 2 شکل جنسی (بیماری‌های آمیزشی و غیرجنسی) انتشار می‌یابد.
    این بیماری در اثر تماس مستقیم با پوست عفونی منتقل می‌شود. همچنین از مادر به نوزاد و از طریق خون آلوده منتقل می‌شود.
    باکتری عامل این بیماری اسپیروکتی از جنس ترپونما گونه (ترپونما پالیدوم) است.
    این بیماری در صورت درمان نشدن می‌تواند سبب زمینگیر شدن افراد یا مرگ آنها شود.
    روش تشخیص این بیماری آزمایش خون (VDRL) و کِشت میکروب است.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 4 کاربر ديگر
  5. bahar_lovely نوشته است: سلام
    1- میخواستم بدونم چرا آزمایش ازدواج یک ماه اعتبار داره؟چرا دوباره ازمایش خون میگیرن؟
    2- ایا کسی که 2 ماه پیش آزمایش داده باشه و خدارو شکر مشکلی نداشته امکانش هست که این بار کم خون نشونش بده؟

ج1- بخاطر اینکه فرد از لحاظ ابتلا به بیماری های آمیزشی، مجدد مورد بررسی قرار گیرد.
    یا در مورد آزمایش مواد مخدر جهت تشخیص وجود مورفین (مشتقات مورفین و هروئین) در ادرار، آزمایش انجام خواهد گرفت.
    لذا جهت حضور در آزمایشگاه، ۷۲ ساعت قبل از انجام آزمایش، از مصرف داروهای آرام بخش و کدئین دار، خودداری نمایید.
    ج2- بستگی داره در طی 2 ماه، به بیماری یا عفونت خاصی مبتلا شده باشه یا نه! بی دلیل جواب آزمایش کم خونی رو نشون نمیده.

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  6. ایا دوباره تالاسمی را هم بررسی میکنند؟
    اگه جواب بله است دلیلش چیه؟

7. bahar_lovely نوشته است: ایا دوباره تالاسمی را هم بررسی میکنند؟
    اگه جواب بله است دلیلش چیه؟

به طور کلی آزمایش های پیش از ازدواج عبارتند از: بررسی تالاسمی در زوجین - سیفیلس - هپاتیت B و آزمایش ادرار جهت تشخیص تست اعتیاد

چون آزمایش قبل از ازدواج تا یک ماه اعتبار دارد، در صورت سپری شدن این مدت، دوباره آزمایشات فوق باید تکرار شود.

اجباری شدن آزمایش تالاسمی قبل از ازدواج، زمینه ی مناسبی را فراهم کرده است تا از به دنیا آوردن فرزندان تالاسمی ماژور پیشگیری شود.

تالاسمی یک صفت ارثی خونی است که از طریق پدر یا مادر یا هردو به فرزند منتقل میگردد. در صورتیکه ژن ناقل تالاسمی از یکی از والدین به فرد منتقل شود آن فرد تالاسمی از نوع مینور خواهد بود که نه بیمار است و نه مشکلی برای انجام امورات زندگی خواهد داشت. این شخص ناقل تالاسمی میباشد.
    اگر ژن ناقل تالاسمی هم از پدر و هم از مادر به فرزند منتقل شود این فرد مبتلا به تالاسمی از نوع ماژور خواهد شد که بیماری محسوب شده و کشنده است
    در صورت ازدواج دو فرد سالم ناقل (مینور) با یکدیگر در هر بار حاملگی 25% امکان دارد که دارای فرزند بیمار تالاسمی شوند.
    اگر در آزمایش خون قبل از ازدواج هر دو زوج دارای تالاسمی مینور باشند برای آنها آزمایشات تکمیلی انجام شده و مشاوره ژنتیک برای آنها انجام خواهد شد

تشکر شده توسط : 4 کاربر
  8. با سلام
    اگر چند سال پیش در آزمایش خونی که متخصص خون اون رو دیده، مشکل خونی به جز فقر آهن تشخیص داده نشده باشه و در ضمن چندبار به صورت دوره ای مجددا آزمایش گرفته شده باشه و باز هم همون متخصص آزمایشو دیده باشه و مشکل فقر آهن هم حل شده باشه، آیا میشه احتمال مینور بودن وجود داشته باشه، چون تا جایی که میدونم، مینور بودن فرد یک خصیصه است که قابل تغییر نیست.
    ممنون

9. سلام دوست عزیز انشلا که مینور وجود نداره .ولی احتمال مینور هم هست ولی ازمایش رو دکتر باید تشخیص بده.تالاسمي براي كساني كه نوع (مينور) را داشته باشند، مشكل ايجاد نمي‌كند و آنها هم مثل افراد سالم مي‌توانند زندگي كنند و فقط در موقع ازدواج بايد خيلي مراقب باشند. اما برعكس اين بيماري حداكثر آزار خود را به بيماران نوع ماژور مي‌رساند.ماژور شدید است و مینور خفیف.

10. با سلام و معذرت خواهی که تو این پست سوالامو مطرح کردم چوا امکان ایجاد  پست نبود من با یکی از همکارام  می خوایم ازدواج کنیم ایشون ادم سالمی هستند از لحاظ شخصیتی  و روحی  و به توجه به صحبت های خودشون با کسی رابطه جنسی نداشتند و ا بعد از 7 ماه با هم یه رابطه تصف نیمه جنسی داشتیم البته هیچگونه تماشی نبوده اما من 2 بار التشونو  تو دهانم کردم میخواستم سوال کنم با این کار  ایدز انتقال چقدر امکان  داره انتقال پیدا کنه  البته من نمیتونم این سوال کنم  که ایا ایدز داره با نه البته اینم بگم که من راجع به همه چی وسواس دارم  خواهش میکنم راهنمایی کنید نگید برو آزمایش بده ؟ و اینکه چه جوری  بهش بگم که تا ازدواج  این رابطه جنسی نباشه ؟

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  11. با سلام و معذرت خواهی که تو این پست سوالامو مطرح کردم چوا امکان ایجاد  پست نبود من با یکی از همکارام  می خوایم ازدواج کنیم ایشون ادم سالمی هستند از لحاظ شخصیتی  و روحی  و به توجه به صحبت های خودشون با کسی رابطه جنسی نداشتند و ا بعد از 7 ماه با هم یه رابطه تصف نیمه جنسی داشتیم البته هیچگونه تماشی نبوده اما من 2 بار التشونو  تو دهانم کردم میخواستم سوال کنم با این کار  ایدز انتقال چقدر امکان  داره انتقال پیدا کنه  البته من نمیتونم این سوال کنم  که ایا ایدز داره با نه البته اینم بگم که من راجع به همه چی وسواس دارم  خواهش میکنم راهنمایی کنید نگید برو آزمایش بده ؟ و اینکه چه جوری  بهش بگم که تا ازدواج  این رابطه جنسی نباشه ؟

12. raha_taranom نوشته است: با سلام و معذرت خواهی که تو این پست سوالامو مطرح کردم چوا امکان ایجاد  پست نبود من با یکی از همکارام  می خوایم ازدواج کنیم ایشون ادم سالمی هستند از لحاظ شخصیتی  و روحی  و به توجه به صحبت های خودشون با کسی رابطه جنسی نداشتند و ا بعد از 7 ماه با هم یه رابطه تصف نیمه جنسی داشتیم البته هیچگونه تماشی نبوده اما من 2 بار التشونو  تو دهانم کردم میخواستم سوال کنم با این کار  ایدز انتقال چقدر امکان  داره انتقال پیدا کنه  البته من نمیتونم این سوال کنم  که ایا ایدز داره با نه البته اینم بگم که من راجع به همه چی وسواس دارم  خواهش میکنم راهنمایی کنید نگید برو آزمایش بده ؟ و اینکه چه جوری  بهش بگم که تا ازدواج  این رابطه جنسی نباشه ؟

اگر واقعاً ایشون تا حالا رابطه جنسی را با هیچ فرد دیگری تجربه نکرده باشند یا به عبارتی به زگیل های تناسلی و انواع هپاتیت های ویروسی آلوده نشده باشند، بنابراین شما هم مبتلا به این بیماری های منتقله جنسی مثل هپاتیت و ایدز نشده اید. مثلاً اگر آلت آلوده به ویروس هرپس سیمپلکس (که ناشی از تماس جنسی محافظت نشده با فرد آلوده انتقال پیدا می کند) باشد در صورت تماس دهانی این ویروس قابل سرایت است ولی اگر ایشون کاملاً پاک باشند و به این ویروس ها مبتلا نباشند در اینصورت خطری شما را تهدید نمی کند.
    در مورد رابطه جنسی که قصد دارید تا پیش از ازدواج انجام نشود اگر نگران احتمال بارداری باشید باید از روابط محافظت شده مثل کاندوم استفاده کنید یا اگر نگران پارگی پرده بکارت هستید میتوانید این موضوع را با صراحت به ایشان مطرح کنید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  13. سلام
    من پارسال آزمایش خون دادم و دکتر گفت که مینور هستم
    میخواستم بپرسم که نحوه مصرف قرص Fefol برای فقرآهن چطوریه؟

14. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    روزی یکی

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 4 کاربر ديگر
  15. man1

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    سلام
    ببخشید اگه سوال نامربوط تو این پست میپرسم. میخواستم بدونم بجز آزمایش دی ان ای راه دیگه ای برا تشخیص رابطه پدر وفرزندی هست؟ آخه به جایی خوندم از طریق گروه خونی هم میشه.اگه این امکان پذیره.صحت تشخیصش 100درصده؟وهر چیز دیگه ای که در این مورد هست در میخواستم توضیح بدید. خیلی ممنونم

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 5
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید