شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تومور بدخیم تخمدان

1. سلام.من خانم  متاهل 24 ساله ای هستم که در سن 13 سالگی به تومور تخمدان(زرم سل)مبتلا شدم و پس از 3 سال شیمی درمانی و 30 جلسه 1 دقیقه ای رادیوتراپی سرانجام پیوند مغز و استخوان انجام دادم که بالاخره آلفا فتوپروتئنم نرمال شد ولی به مرور کراتینین به خاطر عوارض شیمی درمانی بالا رفت تا الان که من با کراتینین 8.5 به علت نارسایی مزمن کلیه در نوبت پیوند کلیه قرار دارم.علاوه بر مشکلات زیاد بیماری ام من نگرانی خیلی بزرگی دارم که بیان میکنم.من فقط چند بار اوایل بیماری اولم پریود شدم و دیگه تا الان نشدم.دکتر زنان رفتم ولی به خاطر کلیه ام دارو تجویز نکردند و به بعد از درمان کلیه ام موکول کردند.باید بگم من نیمی از تخمدان چپم رو به خاطر تومور بیرون آوردند.در سونو که اخیرا انجام دادم نوشته:ابعاد رحم mm 18*23*93  و کوچکتر از طبیعی و اکوی میومترcoarse است.
    مخاط آندومتر به سختی مشاهده گردید و ضخامت آن mm 2 است.
    تخمدان چپ دیده نشد.
    تخمدان راست با ابعاد mm 13*17 حاوی چند فولیکول پراکنده mm 4-3 است.
    توده آدنکسال cystic یا solid مشاهده نمیگردد.
    در فضای لگن مایع آزاد دیده نمیشود.

در ضمن ترشح سفید از نوک پستان رو هم دارم و حدس میزنم پرولاکتینم بالا باشد.میخوام بدونم با وجود این همه مشکل (نارسایی تخمدان-نارسایی کلیه-پرولاکتین بالا-رحم کوچک-وزن بسیار پایین-داروهای سرکوبگر بعد پیوند کلیه)من میتونم به تنها آرزوم یعنی مادر شدن برسم؟؟؟؟؟؟

2. باتوجه به ترشح سفید از نوک پستان - وزن بسیار پائین و نارسایی کلیه، بهتره یه آزمایش پرولاکتین دهید تا از میزان آن مطلع شوید.
    چون کم کاری هورمون تیروئید یکی از علائم پرولاکتین بالاست که باعث کاهش وزن میشه. پرولاکتین بیش از حد میتونه وجود کیست در تخمدان، هیرسوتیسم و اختلالات قاعدگی را ایجاد کنه.

ولی در مورد بارداری، به علت نارسایی مزمن کلیه باید صبر کنید بعد از پیوند کلیه و تجویز داروهای مربوطه نظر پزشک رو در این مورد بدونید.

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 3 کاربر ديگر
  3. متشکرم.میدونم که پرولاکتین بالا به وسیله دارو و نارسایی کلیه بوسیله پیوند کلیه قابل درمانه ولی آیا نارسایی تخمدان هم قابل درمانه؟آیا بعد از چندین سال قطع پریود این امکان که دوباره بعد از پیوند کلیه ام پریود شم وجود داره؟

4. نارسایی تخمدان درصورت ادامه درمان زیر نظر پزشک، مشکل نارسایی برطرف شده و بارداری هم رخ خواهد داد.
    بعد از پیوند کلیه و برطرف شدن نارسایی تخمدان، احتمال پریود شدن وجود داره.

تشکر شده توسط : 2 کاربر
  5. میخواستم بدونم عوارض چند سال پریود نشدن چی میتونه باشه؟پاهای من وقتی کمی بی تحرک باشم و بعد بخوام راه برم واسه چند دقیقه درد داره و نمیتونم وزنم رو رو پام تحمل کنم ولی زود به حالت عادی برمیگرده.احتمالش هست که در معرض پوکی استخوان باشم؟چکاری واسه جبران عوارض قطع پریودم میتونم بکنم؟

6. سلام دوستان می دونم شاید سوالم به اینجا مربوط نیست اما نمی دونم کجا باید طرحش کنم
    چون درمورد یه جسم ناشناخته یا یه کیست سوال داشتم اینجا مطرح می کنم
    اگه اشتباهه بهم بگید کجا مطرحش کنم و اگه درسته جوابمو لطفا زود بدید خیلی نگرانم

دختر 29 ساله مجرد
    مدت یکساله که متوجه شدم توده نسبتا سفت که اندازش تغییر می کنه یعنی کوچک و بزرگ می شه در ورودی رحمم زیر پوست ظاهر شده که با دست قابل لمسه ولی هیچ درد یا سوزش یا علائم خاص نداره ولی غیر طبیعی است و این توده متمایل به سمت راسته و با هیجان حس می کنم بزرگتر می شه
    هیچ تغییری در مقدار و چرخه پریودم به وجود نیومده ولی حس می کنم که ترشحات رحمم زیادتر از حد طبیعیه
    متاسفانه نمی تونم بابتش دکتر برم اما خیلی نگرانم کرده
    لطفا راهنماییم کنید

7. shamim66 نوشته است: میخواستم بدونم عوارض چند سال پریود نشدن چی میتونه باشه؟پاهای من وقتی کمی بی تحرک باشم و بعد بخوام راه برم واسه چند دقیقه درد داره و نمیتونم وزنم رو رو پام تحمل کنم ولی زود به حالت عادی برمیگرده.احتمالش هست که در معرض پوکی استخوان باشم؟چکاری واسه جبران عوارض قطع پریودم میتونم بکنم؟

با توجه به اینکه شما دچار نارسایی تخمدان هستید و به علت نارسایی مزمن کلیه، قراره پیوند کلیه انجام بدین، علائمی مانند: درد  شکم یا درد مبهم لگنی در بعضی اوقات احساس می کنید.
    برای جبران عوارض قطع پریود، باید بعد از پیوند کلیه، داروهایی که برای برطرف شدن نارسایی تخمدان به شما تجویز میشه به طور صحیح مصرف کنید. در معرض پوکی استخوان هم قرار نمی گیرید.

ضمن رژیم غذایی مناسب، باید موارد زیر را به علت ناراحتی کلیه، مد نظر قرار دهید:
    تا حد ممکن مصرف نمک را باید محدود کنید. غذاهای پرنمک مانند خیارشور، رب گوجه‌فرنگی، انواع سس نیز باید اجتناب کنید.
    مصرف قند و شکر و غذاهای حاوی آنها باید بسیار محدود شود.
    برای مصرف نان بیشتر از آرد سبوس دار مانند نان سنگک استفاده کنید.
    حبوبات (مانند نخود، عدس، لوبیا) حاوی مقدار زیادی پتانسیم هستند و بهتر است به شکل محدود مصرف شوند.
    سیب‌زمینی حاوی مقدار زیادی پتاسیم است، برای مصرف باید پوست آن را از قبل گرفته و حداقل 1 ساعت در آب خیسانده شود تا مقدار پتاسیم موجود در آن کاهش یابد.
    سبزی‌ها و میوه‌ها حاوی مقدار زیادی پتاسیم هستند اما به دلیل دارا بودن بسیاری از مواد مغذی ضروری برای بدن، باید به مقدار متناسب از انواع کم‌پتاسیم آنها استفاده کرد.
    میوه‌های کم‌ پتاسیم مانند: سیب‌، نارنگی، لیمو، گریپ‌فروت، انگور، گیلاس، توت‌فرنگی، هلو، آناناس، هندوانه،  زغال‌اخته.
    میوه‌های پرپتاسیم: موز، خرما، پرتقال، کیوی، گلابی، آلو، شلیل، زردآلو، طالبی، گرمک، خربزه، میوه‌های خشک.
    سبزی‌های کم‌پتاسیم: خیار، جوانه حبوبات، کاهو، کلم، گل‌کلم، کلم بروکلی، پیاز، لوبیاسبز، فلفل سبز، کدو سبز، بادنجان، شلغم، هویج، تربچه، ریواس، قارچ.
    سبزی‌های پرپتاسیم: گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، چغندر، بامیه، کدوحلوایی، فلفل تند.
    پختن سبزی‌ها سبب بالا رفتن مقدار پتاسیم قابل جذب آنها می‌شود. بنابراین بهتر است سبزی‌ها به شکل خام مصرف شوند.

تشکر شده توسط : 3 کاربر
  8. broad نوشته است: سلام دوستان
    دختر 29 ساله مجرد
    مدت یکساله که متوجه شدم توده نسبتا سفت که اندازش تغییر می کنه یعنی کوچک و بزرگ می شه در ورودی رحمم زیر پوست ظاهر شده که با دست قابل لمسه ولی هیچ درد یا سوزش یا علائم خاص نداره ولی غیر طبیعی است و این توده متمایل به سمت راسته و با هیجان حس می کنم بزرگتر می شه
    هیچ تغییری در مقدار و چرخه پریودم به وجود نیومده ولی حس می کنم که ترشحات رحمم زیادتر از حد طبیعیه
    متاسفانه نمی تونم بابتش دکتر برم اما خیلی نگرانم کرده
    لطفا راهنماییم کنید

شاید دچار فیبروم رحم شده اید. برای ارزیابی و تشخیص بهتر، پیشنهاد می شود توسط پزشک زنان معاینه شوید شاید سونوگرافی براتون تجویز کردند.

فیبروم رحم توده خوش خیم رحمی است با اندازه های مختلف قابل تغییر است. به فیبروم رحم، میوم، لیومیوم و یا فیبرومیوم نیز گفته می شود. اندازه برخی فیبروم ها در مرور زمان بزرگتر و در برخی دیگر کوچکتر می شود تا آنجا که کاملا از بین برود.

فیبروم ها با نام های مختلفی وجود دارند:
    فیبروم های اینترامورال: فیبروم هایی هستند که داخل بافت عضلانی رحم رشد می کند که شایعترین مکان برای رشد فیبروم می باشد.
    فیبروم های ساب سروز: که در دیواره خارجی رحم و به داخل لگن رشد می کند.
    فیبروم های ساب موکوس: که در دیواره داخلی رحم و به داخل خود رحم رشد می کند.
    فیبروم های پایه دار: مانند فیبروم ساب سروز روی جدار خارجی رحم رشد می کند با این تفاوت که با یک پایه باریک به رحم متصل می ماند.

فیبروم ها در زنانی که اضافه وزن دارند و بین محدوده سنی 30 تا 50 هستند بیشتر شایعتر است.

فیبروم، رشد بیش ازحد عضلات صاف رحمی است. فیبروم ها بطور اتفاقی در معاینه پزشک و یا در سونوگرافی به دلیل دیگر یافت می شوند.

فیبروم های بزرگ ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و ورم قسمت پایین شکم گردند. در برخی از زنان منجر به کمر درد نیز می گردد.

فیبروم ممکن است روی مثانه فشار بیاورد و منجر به تکرر ادرار گردد. در موارد نادری فیبروم می تواند روی راست روده فشار آورده و باعث یبوست گردد.

اگر فیبروم نزدیک به واژن و یا سرویکس (گردن رحم) باشد، فرد مبتلا رابطه جنسی دردناک را تجربه خواهد کرد.

اگر فیبروم برای شما مشکل و یا علامتی ایجاد نکرده است، نیاز به درمان ندارد. بسیاری از زنان ترجیح می دهند تا زمانیکه علائم آن ها قابل تحمل است هیچ درمانی را انجام ندهند. در زمان یائسگی نیز فیبروم ها خود به خود کوچک می شوند و یا از بین می روند.

چنانچه علائم فوق باعث درد شد، بایستی به پزشک زنان مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  9. سلام اگه يادتون باشه من كيست تخمدان داشتم به ابعاد 3*4 cm از نوع solid و بعد از 2ماه مصرف LD تبديل شد به كيستي به ابعاد 4.5*5.3 ولي از نوع simple. 2 ماه قرص HD برام تجويز كردن و آزمايشهاي هورمون و سرطان دادم كه هيچ مشكلي هم نداشتم. هفته پيش رفتم سونوگرافي و ابعاد كيستم شده 4*2.5. دكترم ميگه تا الان به هيچ قرصي واكنش نشون نداده و بايد عمل بشم. به نظرتون واقعا لازمه؟ يعني هيچ تغييري نكردم؟ تو رو خدا زود جوابمو بدين. مرسي

10. با سلام

به مدت 2 هفته مخصوصاً هنگام ادرار درد در ناحیه تخمدانها  و مثانه دارم امکان داره  کیست تخمدان  باشه  و یا عفونت؟ البته من 6 ماه پیش سونگرافی رحم تخمدان انجام دادم که همه چی نرمال بود؟

11. raha_taranom نوشته است: با سلام

به مدت 2 هفته مخصوصاً هنگام ادرار درد در ناحیه تخمدانها  و مثانه دارم امکان داره  کیست تخمدان  باشه  و یا عفونت؟ البته من 6 ماه پیش سونگرافی رحم تخمدان انجام دادم که همه چی نرمال بود؟

با سلام برای تائید کیست تخمدان سونوگرافی لازم است   از انجایی که شما فقط در هنگام ادرار    درد داريد احتمال عفونت  وجود داره بهتره به یه متخصص رجوع کنید

12. سلام. من 33 ساله و هنوز عقد هستم و عروسی نکرده ام.
    در آذرماه به دلیل تاخیر ده روزه در پریودی و سپس  لکه بینی به متخصص زنان مراجعه و سونو گرافی شدم.
    که در سونوگرافی خود متوجه وجود کیست در تخمدان چپ شدم.

سونو گرافی 17 آذر :
    (ابعاد رحم و طرح اکوی میومتر نرمال و ضخامت آندومتر 5 میلیمتر بود. تخمدان راست با اندازه و طرح اکوی نرمال و در تخمدان چپ کیست تخمدان اکوفری 75 میلی متری دیده شد.)

با تجویز پزشک از قرص های یاسمین استفاده کردم و بعد از 21 روز 10 در تاریخ 10/10/90  مصرف بسته اولیه قرص تمام شد. در تاریخ 15/10/90 علایم پریودی در من مشخص شده و پریود شدم که شب همان روز از شدت درد در ناحیه کمر و دل (دردی ده برابر همیشه زمان پریودی) شبانه به اورژانس یک بیمارستان مراجعه کردم که متخصص آنجا با توجه به سونو مجدد و آزمایش مرا بسیار شدید ترساند و تاکید کرد که باید بستری شوم. از سویی چون درد با تزریق هیوسین آرام شده بود من نپذیرفته و نتایج سونو را به پزشک متخصص خودم نشان دادم.

سونو گرافی 16 دی ماه:
    (سایز واکوی پارانشیم و سینوس هر دو کلیه طبیعی است.
    سنگ یا هیدرونفروز در کلیه ها مشهود نیست.
    مثانه با جدار طبیعی فاقد سنگ مشاهده شد.
    دیستال حالب دوطرف نرمال است.
    رحم به ابعاد 32*77 میلیمتر و آندومتر 8 میلیمتر مشاهده شد.
    سایز واکوی جداری رحم نرمال است.
    تصویر ماس حجیم سیستیک به ابعاد حدود 69*76 میلی متر در ادنکس چپ مشاهده می شود که در قسمتی از لومن آن ناحیه اکوژن به دیامتر 64 میلی متر مشهود است که مطرح کننده هموراژی اینترنال در این سیست است.
    این سیست می تواند مربوط به سیست فولیکولر لارج تخمدان همراه هموراژی اینترنال و یا سایر ضایعات فضاگیر سیستیک تخمدان باشد.
    مایع آزاد در حال حاضر در کاویته لگن مشهود نیست.)

با مراجعه به متخصص گفته شد این گونه کیست ها را عمل می کنند اما با توجه به اینکه هنوز عروسی نکرده و بچه دار نشده ام بهتر است صبر کرده و با دارو به مداوا بپردازم.
    از طرفی سایز کیست با توجه به سونوی قبلی تغییر نکرده البته متخصصم تاکید در سونوگرافی مجدد کرد. چون سونوی دوم نشان از خونریزی داشت که پزشکم با توجه به عکس خونریزی را بعید دانست. از طرفی درد موجود در حال حاضر در سمت چپم خفیف است.
    از آنجا که هر دو پزشک گفتند امکان برداشتن تخمدان چپ به همراه کیست هست و در بعضی موارد لوله رحمی را هم بر می دارند من بسیار ترسیده و از عمل هراس دارم. خواهش میکنم مرا راهنمایی بفرمایید. متشکرم

13. NaNazii

اخطارها : 2 باراخطارها : 2 بار

کاربر نيمه فعال

کاربر نيمه فعال
    باسلام
    ببخشيد ميشه بگين منظورتون از نارسايي تخمدان چيه ؟؟؟؟علائمش چيه ؟؟؟؟

14. با سلام. من از يه استاد دانشگاه شنيدم كه ميگفت كيست تا 8 سانتي متر نيازي به عمل نداره.
    تو همين سايت خوندم كه در صورت عمل و برداشتن تخمدان شما 50درصد ديگه ميتونيد مادر بشيد.
    از دكترتون بخواين قرص ياز رو هم براتون تجويز كنن. در ضمن يكي از دوستاي من با هيچ دارويي خوب نميشد. سراغ داروهاي گياهي رفت كه خيلي موثر بود و كاملا خوب شد.

15. nooris57 نوشته است: سلام. من 33 ساله و هنوز عقد هستم و عروسی نکرده ام.
    در آذرماه به دلیل تاخیر ده روزه در پریودی و سپس  لکه بینی به متخصص زنان مراجعه و سونو گرافی شدم.
    که در سونوگرافی خود متوجه وجود کیست در تخمدان چپ شدم.

سونو گرافی 17 آذر :
    (ابعاد رحم و طرح اکوی میومتر نرمال و ضخامت آندومتر 5 میلیمتر بود. تخمدان راست با اندازه و طرح اکوی نرمال و در تخمدان چپ کیست تخمدان اکوفری 75 میلی متری دیده شد.)

با تجویز پزشک از قرص های یاسمین استفاده کردم و بعد از 21 روز 10 در تاریخ 10/10/90  مصرف بسته اولیه قرص تمام شد. در تاریخ 15/10/90 علایم پریودی در من مشخص شده و پریود شدم که شب همان روز از شدت درد در ناحیه کمر و دل (دردی ده برابر همیشه زمان پریودی) شبانه به اورژانس یک بیمارستان مراجعه کردم که متخصص آنجا با توجه به سونو مجدد و آزمایش مرا بسیار شدید ترساند و تاکید کرد که باید بستری شوم. از سویی چون درد با تزریق هیوسین آرام شده بود من نپذیرفته و نتایج سونو را به پزشک متخصص خودم نشان دادم.

سونو گرافی 16 دی ماه:
    (سایز واکوی پارانشیم و سینوس هر دو کلیه طبیعی است.
    سنگ یا هیدرونفروز در کلیه ها مشهود نیست.
    مثانه با جدار طبیعی فاقد سنگ مشاهده شد.
    دیستال حالب دوطرف نرمال است.
    رحم به ابعاد 32*77 میلیمتر و آندومتر 8 میلیمتر مشاهده شد.
    سایز واکوی جداری رحم نرمال است.
    تصویر ماس حجیم سیستیک به ابعاد حدود 69*76 میلی متر در ادنکس چپ مشاهده می شود که در قسمتی از لومن آن ناحیه اکوژن به دیامتر 64 میلی متر مشهود است که مطرح کننده هموراژی اینترنال در این سیست است.
    این سیست می تواند مربوط به سیست فولیکولر لارج تخمدان همراه هموراژی اینترنال و یا سایر ضایعات فضاگیر سیستیک تخمدان باشد.
    مایع آزاد در حال حاضر در کاویته لگن مشهود نیست.)

با مراجعه به متخصص گفته شد این گونه کیست ها را عمل می کنند اما با توجه به اینکه هنوز عروسی نکرده و بچه دار نشده ام بهتر است صبر کرده و با دارو به مداوا بپردازم.
    از طرفی سایز کیست با توجه به سونوی قبلی تغییر نکرده البته متخصصم تاکید در سونوگرافی مجدد کرد. چون سونوی دوم نشان از خونریزی داشت که پزشکم با توجه به عکس خونریزی را بعید دانست. از طرفی درد موجود در حال حاضر در سمت چپم خفیف است.
    از آنجا که هر دو پزشک گفتند امکان برداشتن تخمدان چپ به همراه کیست هست و در بعضی موارد لوله رحمی را هم بر می دارند من بسیار ترسیده و از عمل هراس دارم. خواهش میکنم مرا راهنمایی بفرمایید. متشکرم

معمولا كيست ها با زايمان طبيعي از بين ميروند
    يكي از دوستان من كيست تخمدان داشت و عمل كرد و كيست را برداشت اما بعد از مدتي دوباره كيست برگشت و دكترها گفتن بعد از بارداري و زايمان طبيعي همه كيست ها از بين ميرود

تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 3
رفتن به صفحه 1   

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید