شما در بخش انجمنهای گفتگو سایت دکتر رهام صادقی هستید، برای آشنایی با امکانات متنوع دیگر سایت اینجا کلیک کنید

به اينستاگرام سايت بپيونديد

تالاسمی مینور یا فقر آهن؟

1. سلام
    من دختری 30 ساله هستم مدتی است که سر درد و ریزش مو دارم به دکتر مراجعه کردم و آزمایش خون دادم و یک ماه قرص آهن مصرف کردم و دوباره آزمایش دادم در ضمن من اختلال هورمونی نیز دارم یعنی هورمونهای مردانه بدن من زیاد است می خوام بدونم با توجه به جواب آزمایش ممکن که من تالاسمی مینور باشم یا دچار فقر آهن شده ام؟؟؟؟
    ممنون میشم جواب بدید

Fe………..………56
                               Tibc……………393
    .Fritin……………12
    w.b.c………….5.8
    r.b.c…………..4.7
    hemoglobin……12.6
    hematocrit……..37.2
    m.c.v…………..79.15
    .m.c.h……………26.81
    m.c.h.c………..33.87
    platelete…………240
                                                                  A1……..98.8                                                                             
       F…………..0.1
            A2…………1.1

تشکر شده توسط : 1 کاربر
  2. labnews

مدیر آزمایشگاه

مدیر آزمایشگاه
    آنمی فقر آهن دارید-تالاسمی مینور منتفی است

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 4 کاربر ديگر
  3. تالاسمي مينور

اكثر افرادي كه تالاسمي مينور دارند به ظاهر ممكن است هيچ مسئله اي نداشته باشند و در CBC كه به منظور بررسي هاي ديگر براي آنها ميشود متوجه آنمي خفيف و پائين بودن MCV و MCH در آنها ميشويم. MCV در تالاسمي مينور معمولا بين 50-70 فمتوليتر و MCH معمولا كمتر از 22 پيكو گرم است بر حسب يافته هاي CBC تشخيص افتراقي تالاسمي مينور با آنمي فقر آهن مطرح ميشود. در تالاسمي مينور تعداد گلبول هاي قرمز طبيعي يا بالاست . نسبت MCV به تعداد RBC در آنمي فقر آهن بيشتر از 5/13 ودر تالاسمي مينور كمتر از 5/11 است در اين محاسبه تعداد RBC را براي فردي كه مثلا 4 ميليون RBC دارد عدد 4 مينويسيم .

در تالاسمي مينور مقدار آهن سرم نرمال يا بالاست و TIBC سرم و فريتين نرمال است .در آنمي فقر آهن مقدار آهن سرم و فريتين پائين و TIBC بالاست . در الكتروفورز هموگلوبين در تالاسمي مينور مقدار هموگلوبين A2 بالاتر از نرمال است (در كتاب Henry مقدار نرمال هموگلوبين A2 به مقدار ۵/۱-۵/۳ درصد ذكر شده است ).

در 50 درصد اينها هموگلوبين F كمي افزايش داشته و حدود 2 تا 6 درصد است . از آنجا كه مقدار هموگلوبين A2 به تدريج تا سن 1 سالگي به مقدار موجود در بالغين ميرسد، در كودكان زير يك سال كه مشكوك به تالاسمي مينور هستيم الكتروفورز هموگلوبين را بعد از سن 1 سالگي تكرار ميكنيم . بعضي اوقات افرادي كه دچار تالاسمي مينور هستند هموگلوبين A2 در الكتروفورز هموگلوبين نرمال گزارش ميشود و در ابن گونه مواقع با روش هاي ديگر مانند مطالعه زنجيره بتا ميتوان به وجود تالاسمي مينور در اينها پي برد .اگر براي والدين مبتلايان به تالاسمي مينور الكتروفورز هموگلوبين درخواست كنيم معمولا يكي از آنها تالاسمي مينور دارد. بهترين روش براي اندازه گيري هموگلوبين A2 روش كروماتوگرافي ستوني است بنابراين وقتي كه الكتروفورز هموگلوبين براي بيمار در خواست ميكنيد اندازه گيري هموگلوبين A2 به روش كروماتوگرافي ستوني را در خواست كنيد كه روش دقيق تري است

Mentzen index :حاصل تقسیم MCVبه تعداد RBC (به ميليون ) اگر زير 13 باشد به نفع تشخيص تالاسمي مينور و اگر بالاي 13 باشد به نفع تشخيص آنمي فقر آهن است .

این پست توسط دکتر رهام صادقی (مدیریت سایت) تایید شده است
    تشکر شده توسط : ROHAM و 2 کاربر ديگر
تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1

پرش به:  

شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید